بازدید ۵۰۴۰۰
نشست خبری ابراهیم رئیسی در نیویورک
نشست خبری رئیس‌جمهور با خبرنگاران رسانه‌های بین المللی، دقایقی پیش در نیویورک برگزار شد. آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی به پرسش های آنان در موضوعات مختلف سیاسی و بین المللی پاسخ خواهد داد. در این نشست خبری، خبرنگاران رسانه‌های امریکایی، روسی، چین و منطقه حضور دارند.
کد خبر: ۱۱۴۱۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۲ 23 September 2022

توپ در زمین آمریکایی‌ها است/ بدون تضمین توافق نمی کنیم/ پرونده های پادمانی در آژانس باید بسته شود/اعلام نظر نهایی درباره فوت مهسا امینی با مقام قضایی است

بین الملل تابناک: نشست خبری رئیس‌جمهور با خبرنگاران رسانه‌های بین المللی، دقایقی پیش در نیویورک برگزار شد. آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی به پرسش های آنان در موضوعات مختلف سیاسی و بین المللی پاسخ خواهد داد. در این نشست خبری، خبرنگاران رسانه‌های امریکایی، روسی، چین و منطقه حضور دارند.

رییس جمهور در ابتدای جلسه با بیان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست نه شرقی و نه غربی است؛ یعنی ما تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی‌مان و فرآیند امورمان را تنظیم نمی‌کنیم؛ اصل اساسی در سیاست خارجی ما زیر سلطه هیچ قدرتی رفتن است و نه بر دیگران سلطه پیدا کردن است.

آیت الله رییسی تاکید کرد: سیاست خارجی ما تعامل با همه کشورها اعم از کشورهای شرقی و غربی است. برخی ممکن است این برداشت را داشته باشند که ارتباط ما با کشورهای شرقی مانند کشور چین یا روسیه بیشتر است؛ این تعامل به این دلیل است که قبل از این دولت، برداشت این بوده که توجه دولت به چند کشور خاص در غرب بوده است.

رئیس جمهور بیان کرد: الان اگر بخواهم نگاه دولت را بگوییم، نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشورهاست. هر کشوری که بخواهد با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشد، ما سیاست تعامل و همکاری را با همه کشورها را خواهیم داشت با اولویت کشورهای همسایه؛ ما اولویت سیاست همسایگی را ما حتما دنبال خواهیم کرد.

رئیسی ادامه داد: روش کار ما نشان می دهد که این سیاست را در عمل دنبال می کنیم و اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشد، حتما این زمینه همکاری و مساعدت را به ویژه در حوزه‌های سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه اولویت سیاست همسایگی را دنبال خواهیم کرد، گفت: اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری کند، زمینه همکاری را در زمینه سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

آیت الله رییسی عنوان کرد: استکبار خودبزرگ بینی و خودمحوری و خود را برتر از دیگران دیدن ـ چه در یک شخص و چه در حزب و گروه و چه در یک کشور و حاکمان کشور ـ امر ناپسندی است. آنچه به همه انسان‌ها تاکید شده آن است که خود را در محضر خداوند ببیند و خدا را بر زندگی خود حاکم کنند. اما اگر کسانی بودند که خواستند خودمحوری و خودستایی کنند این امر ناپسندی است؛ چه در زندگی فردی و اخلاق فردی و چه در سطح اجتماعی و حاکمان.

وی تصریح کرد: کسانی که دچار استکبار می‌شوند، اینها نه فقط ظلم به خودشان می‌کنند بلکه ظلم به جوامع می‌کنند. امروز جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد؛ از کشورهایی که خود را در جایگاه برتر می‌بینند و یا به خاطر قدرت نظامی‌شان یا قدرت پولی شان می‌خواهند به کشورهای دیگر زور بگویند و خودشان را بر کشورها و جوامع دیگر مسلط می‌بینند.

توپ در زمین آمریکایی‌ها است/ بدون تضمین توافق نمی کنیم/ پرونده های پادمانی در آژانس باید بسته شود/اعلام نظر نهایی درباره فوت مهسا امینی با مقام قضایی است

آیت الله رئیسی ادامه داد: اینجاست که انحراف و ظلم اتفاق می افتد و آنچه امروز انسان در کره زمین از آن رنج می برد، جدای از آفات و امراض که گرفتار می شوند، انسان هایی هستند که دچار نوعی خود بزرگ بینی و روحیه استکباری هستند. این ها نه تنها اسباب نابودی خود بلکه نابودی جوامع را فراهم می کنند و این ها مشکلات جدی ایجاد می کند. آنچه دیروز در سخنانم به آن اشاره کردم، باید از استکبار پرهیز کرد. جوامع بشری اجازه  ندهد، افراد یا حاکمانی که دچار روحیه استکباری شدند، به دنبال استبداد، استعمار و به بند کشاندن باشند.

غرب اگر برای توافق مصمم است،  در عمل و اقدام نشان دهد

خبرنگار ایرنا در این نشست خبری از رییس جمهور سوال کرد: پنجره زمان برای توافق و بازگشت آمریکا به توافق 2015 تا چه زمانی باز است ؟ آیا فکر می کنید آمریکا به قصد عبور از انتخابات میان دوره ای کنگره و پشت سر گذاشتن مسائل داخلی خود، با وارد کردن مسائل جدید در حال وقت کشی و گذراندن زمان است؟ آیا کشورهای طرف مذاکره که یک سال و نیم است برای رسیدن به خط پایان در حال گفت‌وگو هستند، باید معطل مسائل داخلی آمریکا و ناتوانی دولت بایدن برای تصمیم گیری بمانند؟

آیت الله رییسی در پاسخ گفت: ما شرایط اقتصادی خود را داریم و آن را به برجام یا به نتیجه رسیدن گفت و گو گره نزده و نخواهیم زد، زیرا اگر سفره مردم و اقتصاد مردم به برجام وابسته شود، مشکلات جدی ایجاد می‌کند. سیاست دولت ما آن است که در مذاکرات شرکت کرده و از توافق خوب استقبال کنیم.

وی درباره اینکه آمریکایی‌ها می خواهند درباره برجام چه کاری انجام دهند، افزود: ادعای دولت جدید این است که ما می‌خواهیم غیر از دولت گذشته باشیم. ما توافق را دنبال می‌کنیم. ادعای آنها این است که ما می‌خواهیم به برجام برگردیم و ما دنبال توافق هستیم اما رفتارشان تاکنون متفاوت با رفتار دولت گذشته نبوده است؛ یعنی با اینکه توقع می‌رفت تحریم‌ها رفع شود، نه تنها در عمل و اجرا تاکنون اتفاق نیفتاده، بلکه برخی از موارد جدید به تحریم‌ها افزوده شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایران تصمیم خود را در این زمینه اعلام کرده است و اگر کشورهای اروپایی و آمریکا مصمم هستند، باید تصمیم خود را بگیرند؛ اکنون توپ در زمین آمریکایی‌هاست. اگر می‌خواهند نسبت به این توافق پایبند باشند و جدی هستند، باید رسما اعلام کنند و در عمل و اقدام نشان دهند.

رئیسی بیان کرد: اگر نسبت به توافق پایبندی نشان دهند، جمهوری اسلامی ایران حتما از یک توافق عادلانه و خوب که از آن انتفاع اقتصادی داشته باشد، استقبال می‌کند.

رییس جمهور تاکید کرد: با توجه به تجربه ایران در نقض تعهد آمریکایی‌ها و عدم انجام تعهد اروپایی‌ها، باید به ما حق داد که در این رابطه خواسته‌هایمان را پیگیری کنیم که توافقی اطمینان‌بخش و پایدار شکل گیرد.

توافق باید واقعی و اطمینان بخش باشد 

رئیس جمهور در پاسخ به رسانه ژاپنی درباره علت اخذ تضمین در توافق با آمریکا اظهار داشت: تضمین آمریکا به دلیل تجربه‌ای است که از رفتار آمریکایی ها داریم و رفتار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد یکباره از قراردادی که بسته می‌شود خارج می‌شوند و از تعهداتی که دارند و اقداماتی که باید انجام می‌دادند اعلام می‌کنند مسئولیتی ندارند.

آیت‌الله رئیسی یادآور شد: این یک تحربه است و چشم انداز آینده ما را روشن می کند که بدون تضمین اگر توافقی شود گرهی که به این قرار داد زده شد دوباره این گره زده می شود و لذا اعلام کردیم باید تضمین دهد و این تضمین باید اطمینان بخش باشد که به تعهدات خود پایبند هستند.

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه غربی‌ها و آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند، ادامه داد: تنها طرفی که به تعهدات خود عمل کرد جمهوری اسلامی بود و طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود عمل کرد و چگونه است بدون تضمین بگوییم این توافق انجام شد.

رئیسی توافق را فقط صورت شکلی ندانست و تأکید کرد: توافق باید آثار و منافع اقتصادی برای جمهوری اسلامی داشته باشد. آنان که می‌خواهند با ما وارد کار شوند، می گویند چگونه وارد کار شویم که توافق پایدار نیست.

وی افزود: اگر تضمینی نباشد از آنجا که آن شرکت صرفه و صلاح خود را انجام کار ماندگار می بیند، لذا به شریک اقتصادی تزلزل می دهد و او را سست می کند؛ بنابراین، چگونه ممکن است با ما وارد کار شوند. شرط آنها این است که این قرارداد، پایداری و استحکامی دارد.

رئیس‌جمهور اذعان کرد: استحکام قراردادها در گرو اطمینان بخشی و زمینه اطمینان بخشی و اعتماد، تضمین این تفاهم و توافق است و باید مطمئن بود توافق اطمینان بخش است تا براساس آن قراردادهای اقتصادی شکل بگیرد.

پرونده های پادمانی در آژانس باید بسته شود

رییس جمهور در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: همواره تأکید و این را هم رسما اعلام کرده ایم که امروز موضوع بسیار مهم رفع تحریم‌هاست‌ و توافقی که مورد بحث است اگر بدون حل و فصل پرونده های پادمانی باشد پایدار نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران همواره در معرض تهدید خواهد بود و آژانس تحت تاثیر قدرت‌های بیرونی و یا داخلی می تواند مانع تراشی کند.

آیت الله رییسی با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، اظهار داشت: لازمه حصول این توافق تضمین‌های اطمینان‌بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران است و مساله حل و فصل پرونده پادمانی از شرایط اصلی و از ارکان توافق است. 

وی در عین حال افزود: دست آژانس همیشه برای تحقیقات و بررسی ها درباره راستی آزمایی صنعت هسته ای ایران باز بوده و دوربین های آنها همواره نظارت داشته اند و بیش از ۱۵ بار هم اعلام کرده هیچ گونه انحرافی در فعالیت‌های هسته ای ما نبوده و فعالیت های ما صلح آمیز است.

اعلام نظر نهایی درباره فوت مهسا امینی با مقام قضایی است

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره مرگ مهسا امینی و حواشی آن در ایران اظهار داشت: این رخداد در دست بررسی بوده و اعلام نظر نهایی در این باره با مقام قضایی است. آنچه درباره فوت این خانم مطرح است و اگر قصور و تقصیری بوده، حتماً بررسی می‌شود و من در اولین فرصت با خانواده اش تماس گرفتم و اطمینان دادم که مساله را دنبال می کنیم.

وی با یادآوری اینکه مشابه این حوادث در آمریکا نیز رخ می دهد، خطاب به این خبرنگار گفت: سال گذشته در آمریکا چند نفر به دست پلیس کشته شدند؛ آیا این هزار نفر مورد بررسی قرار گرفتند؟ آیا روزنامه ها نتیجه آن را گزارش دادند یا در انگلیس زنانی  که جان خود را از دست دادند؟ چرا پرونده افراد دیگری در اروپا و آمریکا که به دست پلیس کشته می شوند یا آسیب می بیند مورد بررسی قرار نمی گیرد؟

رییس جمهور با تاکید بر اینکه دنبال اجرای عدالت درباره هر شهروندی در جمهوری اسلامی ایران هستیم و حفظ حقوق شهروندان جزو وظایف ذاتی جمهوری اسلامی است ادامه داد: اعتراض ها شنیده می شود اما باید بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائل شد.

رئیس جمهور این را هم گفت که نظر نهایی درباره این رخداد با مقام قضایی است و اگر قصور و تقصیری بوده، فارغ از آنکه مجامع جهانی موضع بگیرند یا نه به طور حتم بررسی می‌شود.

رییسی بار دیگر تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم حق هیچ شهروندی تضییع شود، اما نباید مسائل حقوق بشری دوگانه پیگیری شود.

رئیس جمهور درباره اعتراضات در ایران هم به این موضوع گفت: اعتراضات چه صنفی باشد چه اعتراضاتی که درباره مسائل مختلف مطرح است، همواره بوده و هست و شنیده می‌شود اما باید بین اعتراض و اغتشاش تفاوت گذاشت؛ هیچ کس اغتشاش را قبول ندارد. امروز آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران به نحوی است که در محافل عملی و سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ها نظرات مختلف مطرح می‌شود، اما اعتراض با اغتشاش متفاوت است.

کشورهای عضو شانگهای و ایران می‌توانند از ظرفیت هم بهره ببرند

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه چشم انداز ایران از حضور در شانگهای چیست، گفت: سازمان شانگهای فرصت و امکانی برای جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی هم فرصتی برای شانگهای است.

وی با بیان اینکه اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای از کشورهای آسیایی تشکیل شده که می تواند ما را با زیرساخت های اقتصادی آسیا مرتبط کند، ادامه داد: همکاری کشورهای عضور شانگهای حتما منافعی برای جمهوری اسلامی دارد و می‌تواند با اقتصادی که در این سازمان وجود دارد و میزان بالایی است، مرتبط باشد. چین هند و دیگر کشورها در آن عضویت دارند و فرصت بسیار خوبی است که در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری و دیگر حوزه ها با این کشورها در ارتباط باشیم.

آیت الله رییسی اظهار داشت: عضویت ایران در این سازمان برای استفاده از اتصالات و ارتباطات جمهوری اسلامی در شمال، جنوب، شرق و غرب است و هم جمهوری اسلامی می‌تواند از فرصت ها و ظرفیت هایی که در این منطقه اقتصادی وجود دارد استفاده کند و منافع هر دو طرف کاملا تضمین شده است و تشکر می کنیم از اعضای شانگهای که عضویت جمهوری اسلامی را قبول کردند.

رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: در همکاری های تجاری و اقتصادی بنا داریم با همه کشورها که بنای تعامل با جمهوری داشته باشند در شرق، غرب، آسیای مرکزی و میان همسایگان دنبال کنیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روسی درباره قراردادهای میان ایران و روسیه گفت: با روسیه قراردادهای متعدد دفاعی، اقتصادی و تجاری و حتی در حوزه های علمی و فناوری داریم که مربوط به چند ماه اخیر نیست، بلکه این قراردادها سالهاست منعقد شده و پابرجاست.

مردم فلسطین سرنوشت خود را بر عهده بگیرند

آیت الله رییسی در پاسخ به سوال خبرنگار العربیه درباره درباره اینکه ایران چه کاری می‌تواند بکند تا فلسطینیان به حق‌شان برسند، اظهار داشت: فلسطین ۷۰سال است توسط اشغالگران اشغال شده و مردم آن در سرزمین های دیگر اردن، سوریه، لنبان، کرانه باختری و جای جای اطراف خود و عده ای در غزه آواره و به صورت زندان بزرگ حبس شده اند.

رییس جمهور با طرح این سوال که تا کی می خواهد این وضع ادامه یابد، ادامه داد: این وضع قابل ادامه نیست و این ظلم علیه فلسطین باید پایان یابد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: راهکارهای آمریکایی ها و غربی ها با تنظیم قراردادهایی چون کمپ دیوید و اسلو پاسخ نداده و نتوانسته فلسطینیان را به حق خود برساند. اگر پیشنهاد جمهوری اسلامی که در سازمان ملل ثبت شده مورد توجه قرار بگیرد خوب است؛ پیشنهاد این است که مردم فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی را آرای خود کاملا دموکراتیک اعلام کنند و از همه فلسطینیها رای گیری شود و هر کس در رای قرار گرفت، می تواند سرنوشت فلسطین را در دست بگیرد که در این صورت هم با دموکراسی موافق است و هم راه حل پیش روی برای حل مساله فلسطین است.

وی افزود: در غیر این صورت، هر راه حلی که حق فلسطین را نادیده بگیرد، راه حل نمی دانیم. جمهوری اسلامی و رهبر ایران نخستین بار مطرح کردند که در سازمان ملل ثبت شد و پیگیری این راه حل پایان وضعیت فلسطین خواهد بود.

برای پایان دادن جنگ اوکراین باید گفت‌وگو را دنبال کرد

رئیس‌جمهور درباره موضع ایران نسبت به جنگ در اوکراین گفت: اعلام کردیم برای میانجی گری آمادگی داریم. قبلا هم اعلام کردیم و الان هم می گوییم هر راهکاری برای خاتمه جنگ باشد معتقدیم؛ جنگ باید خاتمه یابد همه اختلافات با گفت‌وگو قابل پیگیری است.

وی افزود: در سخنرانی خود در سازمان ملل هم گفتم راهکار خروج از بحران‌ها فقط جنگ نیست و جنگ می‌تواند به گفت‌وگو تبدیل شود و اختلافات می‌تواند با گفتگو قابل حل باشد. برای پایان دادن جنگ باید گفت‌وگو را دنبال کنیم.

برخی کشورهای غربی مامن عناصر تروریستی شده است

رئیس‌جمهور در پاسخ به این که آیا جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای شکایت از منافقان بابت ترور ۱۷ هزار ایرانی بی‌گناه ندارد، گفت: این گروهک به قدری جنایت کردند که در لیست سیاه و سازمان تروریستی اروپا قرار گرفتند. حالا چه اتفاقی افتاده که کشورهای غربی و آمریکایی دوباره با این سازمان همکاری می‌کنند و برخی ازعناصرشان را در کشور خود جای دادند؟!

وی با بیان اینکه کشورشان مأمن تروریست‌ها قرار گرفته است، اذعان کرد: با چه دلیل و حجتی پایگاه و مأمن برای سازمانی ایجاد  کردید که خود شما آن را در لیست سیاه قرار داده اید. 

آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: اینها به ترور ۱۷ هزار ت دست زدند؛ این همان استانداردهای دوگانه است که چرا اینها در این کشورها فعالیت دارند. این سوال ملت‌های آزادگان جهان است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه چرا اینها به فعالیت خودعلیه جمهوری اسلامی ادامه می‌دهند، گفت: اینها که با صدام در ۸ سال دفاع مقدس و در حمله به کویت همکاری کردند و در بسیاری از جنایت‌ها همراه صدام بوده اند، چرا الان فعالیت دارند و همه باید به این سوال پاسخگو باشند؟

رئیسی بیان کرد: دلیل اینکه من تصویر حاج قاسم سلیمانی را در سازمان ملل به دست گرفتم و این را وظیفه خودم دانستم این بود که داعش و گروه‌های تروریستی که در منطقه زندگی را بر مردم سیاه و تیره و تار کرده بودند و زن و کودک را می‌کشتند و خانه‌ ها را بر سر مردم خراب می‌کردند و عراق و سوریه و منطقه را به آتش کشیدند، جوانان برومندی آمدند و سد راه آنها شدند. 

وی ادامه داد: این جوانان از عراق، سوریه، افغانستان، ایران و کشورهای مختلفی کنار هم جمع شدند و تصمیم گرفتند جان خود را بگذارند تا مردم منطقه در امان باشند و فرماندهی این جمعیت با سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بود. یعنی قهرمانی مبارزه با تروریسم در منطقه شهید قاسم سلیمانی بود لذا ترور حاج قاسم یعنی ترور قهرمان مبارزه با تروریسم. سوال من از آمریکایی‌ها این است: مگر شما مدعی مبارزه با تروریسم نیستید؟

رییس جمهوری با بیان اینکه مقامات آمریکایی در مبارزات انتخاباتی اعلام کردند که داعش را ما تشکیل دادیم، اظهار داشت: داعش را تشکیل دادید، داعش را حمایت کردید، جنایات بسیاری توسط داعش در منطقه انجام شد، حاج قاسم با جوانان برومند منطقه در مقابل داعش ایستادگی و منطقه را امن کردند. آیا حاج قاسم سلیمانی جایزه داشت؛ یعنی باید به وی جایزه و مدال قهرمانی می‌دادیم زیرا توانست داعش را زمین‌گیر کند و منطقه را از شر داعش نجات دهد یا جزای حاج‌قاسم سلیمانی این بود که ترور شود؟

وی با بیان اینکه حاج‌قاسم میهمان عراقی‌ها بود، گفت: نخست وزیر وقت عراق اعلام کرد که سردار سلیمانی میهمان ما بوده است، با چه قانونی و با چه حجتی میهمان کشور ثالث ترور می‌شود؟ این تروریسم دولتی است و رئیس جمهور سابق آمریکا رسما هم اعلام می‌کند که این کار به دستور من انجام شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: من در سازمان ملل اعلام کردم شخصیتی که امروز نام او را می‌برم قهرمان مبارزه با تروریسم است یعنی تمام منطقه و دنیا باید نسبت به شخصیت او ادای احترام کند، زیرا وی همه زندگی خود را برای امنیت منطقه و امنیت مردم گذاشت و اعلام کردم که از طریق حقوقی و بین‌المللی با جدیت رسیدگی به این پرونده و محاکمه عامران و مباشران این جنایت را دنبال می‌کنیم. ما این کار را حتما دنبال می‌کنیم، زیرا اینها باید به دست عدالت سپرده شوند.

رئیسی عنوان کرد: بحث من روز گذشته در سازمان ملل بر محور عدالت بود. یکی از جلوه‌های عدالت محاکمه عامر و مباشران قتل و شهادت حاج‌قاسم سلیمانی است. اگر اینها محاکمه و به دست عدالت سپرده شوند یقین بدانید آیندگان جرات نخواهند کرد، جنایت کننند و اگر این کار انجام نشوند، تضمینی وجود ندارد که عدالت‌خواهان، حق‌خواهان و شخصیت‌های مجاهد و مبارز در جایگاه و کسوت مبارزه با تروریسم در امان بمانند. 

وی خاطرنشان کرد: من چند روز پیش هم به آقای مکرون گفتم و به شما خبرنگاران هم این جمله را عنوان می‌کنم که اگر حاج قاسم سلیمانی، سپاه قدس و نیروهای منطقه جلوی داعش را نمی‌گرفتند، یقین بدانید امروز اروپا امن نبود و امنیت اروپا به مخاطره می‌افتاد؛ لذا باید از اینها که این اقدام مجاهدانه را انجام دادند قدردانی کرد.

عادی سازی روابط کشورهای همسایه با رژیم صهیونیستی امنیت ایجاد نمی کند

آیت الله رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی و موضع ایران در این خصوص گفت که ما بنا را بر ارتباطات حسنه با همسایگان گذاشتیم و اصل سیاست همسایگی، روابط حسنه است اما به آنها اعتراض جدی داریم زیرا حمایت از مردم فلسطین، با عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی ممکن نیست.

رییس جمهور تاکید کرد: مردم فلسطین و غزه از اقدام رژیم صهیونیستی نفرت دارند و قطعاً مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند و به طور رسمی اعلام کردیم هرگونه ارتباط با این رژیم، خنجری بر پشت مردم فلسطین است. معتقدیم این دولت‌ها در زمینه عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی، سخت در اشتباه هستند.

رئیس جمهور با طرح این سوال که ترور دانشمند هسته ای ایران توسط چه کسانی انجام می شود؟ اظهار داشت: ایادی رژیم صهیونیستی و معتقدیم ریشه بسیاری از مشکلات در منطقه رژیم صهیونیستی است و اگر جای خود نشانده نشود، شرارت آن کشورهای منطقه را می گیرد.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: عادی سازی روابط کشورهای همسایه با رژیم صهیونیستی امنیت ایجاد نمی کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۶
در انتظار بررسی: ۲۳
انتشار یافته: ۳۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
محاکمه عامر؟؟؟؟ محاکمه آمر.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
آیت الله؟؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
عجب! ایران چه بهشتی شده و ما خبر نداریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
خبرنگاران ایرنا و المنار و المیدان نمی تنوانستند

سوالاتشان را در همین ایران از رییسی بپرسند ؟؟

حتما باید به آمریکا رفته و از جیب مردم

هزینه میکردند !!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۰۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
فرصت توافق یکماه قبل بود اقای ریسی فکر کرد انها به توافق نیاز دارند
با مشاوره غلط برخی کشورها فریب خورد
حالا خیلی دیر است
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
چرا میگه این خانم؟مگه اسم ندارن!
بعدشم معیشت و اقتصاد دقیقا به فرجام گره خورده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
آره مزه گلابی های برجام هنوز یادمونه
مهدی
| United States |
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
کسایی که برجام رو ترکوندن حالا دنبال توافق هستن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
خود گویی و خود خندی خود مرد هنرمندی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
نیازی به نظر مقام قضایی نیست وجدان عموی خود بهترین قاضی است
حتا یک مورد هم سراغ نداریم که در اینگونه مسایل گژارش و حکمی بیطرفانه داده شده باشد
حجه الاسلام داوودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
هرزمان توپ در زمین امریکا بود باید ما دفاعمان را توقیت کنیم تا از خط دفار نتوانن رد بشوند ذیرا که اگر دشمن از خط دفار رد شود ممکن است گل بخوریم
پاسخ ها
رضا تبریز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
حاج آقا دلبندم اون تقویت هست نه توقیت :/
کوچه باغ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
آقایون ی جوری صحبت میکنن انگار ما اونا رو تحریم کردیم / توپ تو زمین هر کی باشه این مردم ماست که بیچاره شدن
شهروند ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
با کشورم ایران چه کردید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
تو که بچه های گرسنه و برهنه نداری که نگرانشون باشی. اتفاقا بچه های تو از نوع ژن برتر هستند و فردا هم دو تا خانواده شهید آمریکایی پیدا می کنی و دست دخترهاتو تو دست اونها می‌زاری و راهی ینگه دنیا می کنی. بنابراین نباید هم لغو تحریمها هیچ اهمیتی برات داشته باشند. بیچاره ما مردم که در پیدا کردن نان شب هم دغدغه داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
ایکاش این سخنان زیبا و شیک !!؟
، در موضع عمل و اجرا در داخل کشور و در مقابله با اکثریت مردم نا راضی و معترض و منتقد هم ، از طرف دولت رییسی و حاکمان مورد دقت و اجرای دقیق و واقعی قرار گیرد .
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
یک کامیون سوغات
یک کامیون سوغات
از شانگهای نیخواستند کادو بیاورند؟؟؟
مرگ بر امریکا
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
ماشاالله به این غیرت حسینی فرمایشات شما تمام تیرهای حق طلبی عدالت را به قلب افرادیکه از استکبار حمایت میکنند نهادید زنده باد این خون پاکیکه از سر سفره اهلبیت بر بدن مبارک شما تشریف دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
بله چه حق طلبی بود یک کامیون پر از خرید در نیویرک با پول مردم ایران !!!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
بورل هفته پیش گفت ،دیگر پیشنهادی نداریم
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
یک سال دارن میگین چند هفته بیشتر فرصت ندارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
سلام زنده بارئیس جمهورعزیزم گل گفتی گفته هایت راباطلاباید نوشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
"اعلام نظر نهایی درباره فوت مهسا امینی با مقام قضایی است" اگر واقعاً اینجور است به افراد غیر مسئول از قبیل عبدالله گنجی، حسین شریعتمداری و بعضی نمایندگان مانند ویس کرمی، سید رضا تقوی، جلالی(رفسنجان) و بقیه بزرگواران بفرمائید تا زمان اعلام نظر مقام قضایی زبان در کام گیرند و با داستان بافی و اظهار نظر های یکطرفه، بی پایه و اساس و مغرضانه آتش بیار معرکه نشوند و مردم را تحریک نکنند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
اصلاح طلبا رو یادت رفت بگی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
از کی تا الان رئیسی ایت الله شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
از همون موقع کع دکتر شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
حرفهای صد من یه غاز
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
برو بابا تابناک ، برو بابا
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
توپ الان تو زمین مردم هست نه امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
تابناک تو تنها رسانه نیستی سانسور نکن
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
وجدان خدایی چند درصد مردم ایران با حرفهای ایشون موافقن؟
موافق+
مخالف-
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
مسولین می توانند جلو ضرر را بگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
همان حرفهاي تكراري و تحليلهاي غلط، و باز هم فرصتهايي كه از دست ميروند و مردمي كه زير فشارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
شش کلاس و اینهمه انتظار ازش
مهدی
|
United States
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
امریکا به توافق چه نیازی داره؟ تحریمه و تحریمش رفع میشه؟ سود سرشاری از برداشتن تحریم ایران به جهان می رسه؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی ربیع الاول باقر نمازی سیامک نمازی محمد هادی زاهدی وفا نیکا شاکرمی