بازدید 4035

پوشش ۲۱ درصدی ماسک در سراشیبی موج هفتم کرونا

در هفته گذشته شکایت از عرضه مواد غذایی فاسد در اصناف تهیه و توزیع مواد غذایی، در صدر جدول شکایت‌های بهداشتی قرار گرفته است و بیشترین مکان مورد گزارش برای ثبت این شکایات مربوط به نانوایی‌ها و با موضوع عدم رعایت بهداشت دست و عدم استفاده از ماسک توسط کارکنان بوده است.
کد خبر: ۱۱۳۸۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰ 04 September 2022

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، طبق اعلام وزارت بهداشت، بر اساس آخرین نقشه رنگبندی کرونایی در کشور، در حال حاضر ۸ شهر در وضعیت قرمز، ۱۱۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰۲ شهر در وضعیت زرد و ۲۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و بنابر اعلام کارشناسان سلامت، کشور اکنون در شاخه نزولی موج هفتم کرونا قرار دارد.

در عین حال براساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، (۲ تا ۱۲ شهریور ماه) به بالغ بر ۳۱.۱۸ درصد رسیده است.

روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مقایسه آن با تعداد موارد ابتلا به بیماری کرونا را تا ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

در عین حال میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۲ تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۰.۲۶ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت در استان آذربایجان غربی با ۶۲.۲۶ درصد و کمترین میزان رعایت هم در استان هرمزگان با ۲۵.۱۶ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از ۲۶ مرداد تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۰.۲۶ درصد بوده است که فرودگاه‌ها با ۹۵ درصد بیشترین میزان رعایت و مراکز ورزشی با ۴۰.۷۰ درصد کمترین میزان رعایت را در این شاخص داشته‌اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲ تا ۹ شهریور ماه بالغ بر ۲۱.۳۶ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در استان البرز با ۳۵.۳۴ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به آذربایجان شرقی با ۱۴.۳۲ درصد بوده است.

همچنین میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور از ۲۶ مرداد تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۱.۳۶ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به دانشگاه‌ها با ۷۴ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به استخرهای شنا و مراکز تفریحی با ۱۶.۸۷ درصد است.

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز از ۲ تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۲۸.۶۷ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به استان آذربایجان غربی با ۴۲.۷۸ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به استان لرستان با ۱۹.۳۴ درصد بوده است.

همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از ۲۶ مرداد تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۲۸.۶۷ درصد بوده که دانشگاه‌ها ۷۸ درصد بیشترین میزان رعایت و پایانه‌های مسافربری درون‌شهری با ۲۳.۳۴ درصد کمترین میزان رعایت پروتکل فاصله‌گذاری را داشته‌اند.

میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲ تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۴۰.۸۶ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به استان همدان با ۸۳.۱۶ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به استان هرمزگان با ۲۲.۸۴ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور از ۲۶ مرداد تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۴۰.۸۶ درصد بوده است. فرودگاه‌ها با ۹۵ درصد رعایت تهویه مناسب در بالاترین سطح رعایت و مراکز ورزشی با ۴۰.۶۶ درصد در قعر رعایت این پروتکل قرار دارند.

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۲ تا ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۱۷۷۱۵۳ مورد بازرسی انجام شده است.

همچنین طی این مدت تعداد ۳۴۱۲۱ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۷۴۵ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

گزارش آخرین وضعیت بخش بهداشت شکایات مردمی سامانه ملی پاسخگویی ۱۹۰ وزارت بهداشت در مقابله با ویروس کرونا

تعداد کل تماس‌های پاسخ داده شده :۶۴۵۰ تماس

تعداد کل شکایات ثبت شده: ۲۲۱۶ شکایت

شکایت از عرضه مواد غذایی فاسد در اصناف تهیه و توزیع مواد غذایی، در صدر جدول قرار گرفته است.

بیشترین مکان مورد گزارش برای ثبت شکایات بهداشتی مربوط به نانوایی‌ها است که با موضوع عدم رعایت بهداشت دست و عدم استفاده از ماسک توسط کارکنان گزارش شده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو