بازدید 5754

به روسیه برای واردات گاز اعتماد کنیم؟

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت گفت: ما در زمستان برای صادرات گاز به عراق و ترکیه دچار کمبود می‌شویم، از همین روی سواپ وضعیت ما را در بحث صادرات پایدار می‌کند.
کد خبر: ۱۱۳۵۳۵۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷ 16 August 2022

به گزارش تابناک به نقل از  ایلنا، علی کاردر مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت درباره امکان اینکه ایران گاز کشور‌های منطقه قفقار از جمله ارمنستان را تامین کند، اظهار داشت: البته کشوری مثل ارمنستان کوچک است و صنعتی نیست مصرف زیادی ندارد، ماکزیمم ۱۰ میلیون متر مکعب بیشتر نیاز ندارد. ضمن اینکه سواپ ارمنستان و ترکمنستان فعال بود و مدتی هم بخش خصوصی به این کشور صادرات داشت.

وی افزود: اکنون با توجه به مازاد گازی که روسیه دارد ما می‌توانیم آن را دریافت کرده و در دوران بحران و کمبود این گاز دریافتی از روسیه را به ترکیه و عراق صادر کنیم.

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه برای هاب شدن در حوزه گاز منطقه باید سراغ صادرات گاز به اروپا برویم، گفت: باید پروژه‌های ال‌ان‌جی را اجرایی کنیم تا صادرات به اروپا را کلید بزنیم.

وی درباره امکان توسعه ال‌ان‌جی با همکاری گازپروم، بیان داشت: گازپروم در پروژه‌های مشترک با شل و توتال در زمینه ال‌ان‌جی همکاری داشته و دانش اولیه را دارد، اما تکنولوژی و لایسنس را در اختیار ندارد.

کاردر درباره واردات گاز از روسیه خاطرنشان کرد: در حوزه تجارت صفر و صد معنا ندارد و دوره آن گذشته است، مثلا سوئیس یک قطره کاکائو ندارد، ولی بزرگترین تولیدکننده شکلات جهان است، اینکه ما هم خودمان صادرات گاز داشته باشیم و هم سواپ کنیم رویه خوبی است، به این ترتیب حق ترانزیت گرفته و درآمد خواهیم داشت، ضمن اینکه شبکه بالانس می‌شود، در نقطه‌ای که کمبود پیدا می‌کنیم از گاز این کشور مصرف و در نقطه دیگر به مشتریان این کشور گاز تحویل می‌دهیم.

وی تاکید کرد: سواپ یک روش تکنیکی است که به بالانس تولید و توزیع کمک کرده و در برخی زمان‌ها از این طریق می‌توان کمبود گاز صادراتی را جبران کرد.

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: ما در زمستان برای صادرات گاز به عراق و ترکیه دچار کمبود می‌شویم، سواپ وضعیت ما را در بحث صادرات پایدار می‌کند.

وی درباره اینکه آیا روسیه می‌تواند یک تامین‌کننده مطمئن باشد و در صورت لغو تحریم از سوی اروپا همچنان به تعهدات خود به ایران پایبند بماند، گفت: در حجم‌‌هایی که ما نیاز داریم این امکان وجود دارد، البته قرارداد‌ها باید بلندمدت منعقد شوند تا تضمین‌های مشخص لحاظ شده و در صورت عدم انجام تعهدات مفاد داوری و دادگاه دیده شود.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی