بازدید 3113

بایدن با پوتین تلفنی گفتگو نخواهد کرد

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که بایدن هیچ برنامه‌ای برای گفتگوی تلفنی درباره تبادل زندانیان با پوتین ندارد.
کد خبر: ۱۱۳۳۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲ 05 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از تاس، یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد ندارد با همتای روس خود ولادیمیر پوتین برای گفتگو درباره تبادل احتمالی بازداشت‌شدگان تماس تلفنی برقرار کند.

این موضع گیری پس از آن اعلام شد که از «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات استراتژیک کاخ سفید در شورای امنیت ملی در جریان یک جلسه خبری پرسیده شد که آیا بایدن قصد دارد در مورد تبادل شهروندان آمریکایی پل ویلان (محکوم به جاسوسی) و بریتنی گرینر (محکوم به قاچاق مواد مخدر) مستقیماً همتای با روس خود صحبت کند و او در پاسخ گفت: جو بایدن هیچ تصمیمی برای گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین ندارد، هرچند رئیس جمهور آمریکا از روس‌ها می‌خواهد که این پیشنهاد را بپذیرند تا بتوانیم بریتنی و پل را به خانه برگردانیم.

این مقام آمریکایی افزود که رئیس جمهور ایالات متحده در تماس دائمی با تمام اعضای تیم خود است که روی پرونده بریتنی کار می‌کنند. کربی ادامه داد: بایدن روی این موضوع متمرکز است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا پس از تصمیم دولت آمریکا برای انتشار پیشنهاد خود به روسیه در مورد مبادله احتمالی، پیشرفتی حاصل شده است یا خیر، پاسخ داد: ما احساس کردیم مهم است که مطمئن شویم مردم آمریکا و همچنین مردم در سراسر جهان بدانند که ما چقدر روی این مورد کار می‌کنیم و این مسئله آنقدر جدی است که معتقدیم روس‌ها باید آن را بپذیرند.

پیش از این، واشنگتن به مسکو پیشنهاد داده بود که ویلان و گرینر را با شهروند روسی ویکتور بوت که به دلیل تجارت اسلحه در آمریکا زندانی است مبادله کند. این مبادله یکی از محورهای گفتگوی تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بود.

پرونده آزادسازی گرینر در آمریکا برای دموکرات‌ها و دولت بایدن حیثیتی شده است. رسانه‌ها گفته‌اند که اگر بایدن نتواند او را آزاد کند، احتمالاً دموکرات‌ها انتخابات میان دوره‌ای را نیز به رقبای جمهوری خواه خود واگذار خواهند کرد.

در حالی که واشنگتن بر مبادله دو زندانی خود با یک زندانی روس تاکید دارد، روسیه فقط با مبادله یک به یک شامل گرینر و بوت یا مبادله دو به دو موافق است و معامله دو به یک را نمی‌پذیرد. از سوی دیگر گفته شده که روس‌ها به دنبال افزودن نام وادیم کراسیکوف، مقام سابق سازمان اطلاعات داخلی روسیه هستند که در سال ۲۰۲۱ به قتل در آلمان محکوم شد. کراسیکوف در آلمان زندانی است و مقامات در برلین بایستی با آزادی او برای معامله مبادله آمریکا و روسیه موافقت کنند. در این صورت پای آلمان هم به پرونده مبادله اسرای آمریکایی باز خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022