بازدید 14871
درخواست وزیر روی میز شورای پول و اعتبار

وام نهضت ملی مسکن در انتظار ۷۰۰ میلیون تومان؛ بانک‌ها سنگ اندازی می‌کنند یا آستین همت بالا می‌زنند؟

رستم قاسمی با اشاره به افزایش هزینه ساخت مسکن با توجه به تورم، از پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان خبر داده است، در حالی که سال گذشته بانک‌ها همراهی قابل قبولی با ارائه این تسهیلات نداشتند.
کد خبر: ۱۱۳۲۴۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۳ 30 July 2022

وام نهضت ملی مسکن در انتظار ۷۰۰ میلیون تومان؛ بانک‌ها سنگ اندازی می‌کنند یا آستین همت را بالا می‌زنند؟

به گزارش تابناک اقتصادی؛ بررسی ها نشان می‌دهد، کشورمان با کمبود بیش از ۶ میلیون مسکن روبه روست، در حالی که نیاز به ساخت و عرضه واحد‌های مسکنونی از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۵ مجموعا بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد ذکر شده که ناشی از تقاضای انباشت مسکن، تقاضای جدید از محل ازدواج، نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و ذخیره طبیعی بازار مسکن محاسبه می‌شود؛ بنابراین، ساخت سالانه حداقل ۱.۵ میلیون مسکن در چهار سال آینده، ضروری است.
 
در این میان، با تعلل هشت ساله دولت تدبیر و امید در جهت افزایش عرضه مسکن از طریق ساخت و ساز، اجرای قانون مالیات بر خانه خالی و ...، عملا در برابر افزایش تقاضا، موجی از گرانی در بازار مسکن رقم خورد؛ معضلی که حالا به جایی رسیده که سهم قابل توجهی از بودجه خانواده، صرف تامین مسکن و اجاره خانه می‌شود.
 

پیشنهاد جدید برای افزایش مبلغ وام ساخت خانه

 
بر اساس این گزارش؛ وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته از یک پیشنهاد بانکی جهت تسریع در ساخت و ساز‌ها در نهضت ملی مسکن خبر داد. به گفته قاسمی به‌ دلیل تورم، امکان پیش‌بینی قیمت تمام‌شده ساخت وجود ندارد و هزینه ساخت هر مترمربع ۶ تا ۷ میلیون با تورم امروز تمام می‌شود؛ بنابراین، اگر تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان برسد، بخشی از مشکل رفع می‌شود که ما این موضوع را به دولت و شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده‌ایم. قاسمی تاکید کرد: اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله و پلکانی است و بر اساس ۵۰ درصد از هزینه‌های درآمدی خانواده‌ها پیش‌بینی شده است.
 

پیشنهاد ۷۰۰ میلیون تومانی جدید روی میز بانکی‌ها

 
این پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی در حالی روی میز شورای پول و اعتبار قرار گرفته است که در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه امسال نیز وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش مبلغ وام مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان خبر داده بود، ولی چند روز بعد، مدیرعامل بانک مسکن، خبر از عدم موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن داد و تاکید کرد در حال حاضر این تسهیلات با همان سقف‌های قبلی اعطا می‌شود. این در حالی است که با توجه به افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن، در این شرایط یک زوج تهرانی برای دریافت سقف ۴۸۰ میلیون تومانی وام مسکن و وام جعاله، باید ۱۳۴ میلیون تومان پرداخت کند تا وام مذکور را دریافت کند. مسلما این ارقام نشان از عدم اثرگذاری تسهیلات خرید مسکن دارد، ولی در این شرایط شورای پول و اعتبار بی خبر از آشفتگی بازار مسکن، اجازه افزایش سقف این تسهیلات به سقف ۷۰۰ میلیون تومان را نمی‌دهد. این در حالی است که بانک‌ها به کارکنان خود، وام‌های چند صد میلیونی با نرخ بهره پایین، پرداخت می‌کنند.
 

اقساط وام ۷۰۰ میلیونی چقدر خواهد بود؟

 
بر اساس این گزارش؛ پیشنهاد ۷۰۰ میلیونی وزیر راه برای وام نهضت ملی مسکن در شرایطی است که با توجه به سازوکار فعلی بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن و درصد سود‌های مختلف برای دهک‌های درآمدی، پیش بینی می‌شود که در صورت موافقت شورای پول و اعتبار با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی میزان اقساط ماهانه وام ۷۰۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله ۱۰ میلیون و ۸۰۳ هزار تومان خواهد بود. به عبارت دیگر، متقاضی در ماه دوازدهم سال بیستم، حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، باید به ازای وام ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت کند. کل سود این وام نیز یک میلیارد و ۸۹۲ میلیارد تومان خواهد بود. به گزارش تسنیم، میزان اقساط ماهانه وام ۷۰۰ میلیون تومانی با سود ۵ درصدی ۴ میلیون و ۶۱۹ هزار و کل بازپرداخت یک میلیارد و ۱۰۸ میلیون تومان خواهد بود. کل سود تسهیلات نیز ۴۰۸ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان است.
 

دو مانع اساسی؛ از توان مالی مردم تا همراهی شبکه بانکی!

 
حال در این شرایط، پرسش این است که آیا متقاضیان خانه دار شدن در طرح دولت سیزدهم، توان مالی بازپرداخت این اقساط را دارند؟ و سوال مهم‌تر اینکه آیا بانک‌ها در صورت موافقت شورای پول و اعتبار، سنگ اندازی در پرداخت این تسهیلات نخواهند داشت؟ پاسخ به این سوالات نیازمند شفاف سازی از سوی مسئولان مرتبط در وزارت راه و بانک مرکزی است، زیرا با نگاهی به عملکرد تسهیلات دهی شبکه بانکی در طرح نهضت ملی مسکن در سال گذشته، خبری از عمل به وعده تسهیلات دهی توسط نظام بانکی کشورمان در موضوع مهم مسکن نیست. به بیان دیگر، بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد در شرایطی که قرار بود در سال ۱۴۰۰، تسهیلات نهضت ملی مسکن تا سقف ۳۶۰ هزار میلیارد تومان توسط بانک‌های مرتبط پرداخت شود، آمار نشان می‌دهد تنها حدود ۵ هزار میلیارد تومان از این تسهیلات پرداخت شده بود؛ موضوعی که می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله تعلل دولت روحانی در پیگیری و ابلاغ بانک مرکزی به شبکه بانکی آن را جستجو کرد. زیرا با گذشت چندین ماه از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن و الزام پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به ساخت و ساز نهضت ملی مسکن، دولت روحانی با وقت کشی چندین ماه، بالاخره در آبان سال قبل، بانک مرکزی در قالب نامه‌ای خطاب به مدیران عامل‌ بانک‌های کشور، سهمیهٔ بانکی و سقف فردی تسهیلات موضوع ساخت نهضت ملی مسکن را ابلاغ کرد.

بر مبنای جزئیات این نامه، سقف فردی تسهیلات موضوع قانون جهش تولید مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهر‌های بالای یک میلیون جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان، سایر شهر‌های کشور ۳۰۰ میلیون تومان و در روستا ۲۵۰ میلیون تومان تعیین شد. علاوه بر تعیین سقف فردی، سهمیهٔ پرداختی هر بانک نیز در نامهٔ بانک مرکزی قید شده که در جدول زیر قابل رویت است.

وام نهضت ملی مسکن در انتظار ۷۰۰ میلیون تومان؛ بانک‌ها سنگ اندازی می‌کنند یا آستین همت بالا می‌زنند؟
 

سخن پایانی


به هر ترتیب با گذشت بیش از یازده ماه، بررسی‌ها نشان از همراهی نکردن بسیاری از بانک‌ها در عمل به قانونی دارد که مجلس شورای اسلامی در جهت حمایت از ساخت و عرضه مسکن تصویب کرده بود، به گونه‌ای که متاسفانه همان طور که بیان شد، با وجود انتقاد‌ها به شبکه بانکی، تنها حدود ۵ هزار میلیارد تومان از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌های عامل پرداخت شد.
 
به بیان دیگر، نظام بانکی در عمل به تکلیف قانونی خود برای پرداخت تسهیلات حوزه ساخت مسکن جامه عمل نپوشاند و همراهی نکرد؛ بی تفاوتی که از دولت گذشته، سنگ بنای آن گذاشته شد و در ادامه در دولت سیزدهم نیز به سرانجام قابل قبولی نرسید تا در نهایت تنها دود این عملکرد ضعیف به چشم مردمی برود که باید برای خرید خانه در بازاری که هرکس هر قیمتی که بخواهد، مشخص می‌کند، نگران و ناامید باشند؛ بنابراین در این شرایط؛ اولا از شورای پول و اعتبار انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر نسبت به بررسی این پیشنهاد، جلسه تشکیل دهد و با افزایش مبلغ این تسهیلات به شرط همراهی در تعدیل نرخ سود و بازپرداخت اقساط آن موافقت کند و ثانیا از تجربه عدم همکاری شبکه بانکی با قانون جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ درس گرفته شود تا این بار در صورت تایید مبلغ وام ۷۰۰ میلیونی، شاهد عدم همراهی بانک‌ها نباشیم و هرچه سریع‌تر تسهیلات به چرخه ساخت و ساز مسکن تزریق شود. به هر صورت، رونق تولید مسکن، به تقویت بسیاری از صنایع و خدمات منجر خواهد شد و می‌توان به رشد اقتصادی نیز کمک کند.
 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲۸
وزیر کلا درکی از اقتصاد نداره انگار. ۲۰۰ میلیون رو ۷۰۰ میلیون کردن برای چند میلیون متقاضی می‌دونین چقدر هزینه می‌بره؟ بانک‌ها اگه بخوان اصلا توانایی‌شو دارن؟ اینم می‌شه مثل همون ۴ میلیون مسکن.
با وامهایی بی حساب باید منتظر تورم های بی حساب هم بود
ما کمبود مسکن نداریم ما معضل خانه های خالی را داریم تمرکز باید روی خالی نماندن خانه ها قرار گیرد
بانک ها سنگ اندازی نمی‌کنند آنها بنگاه اقتصادی هستند و نه خیریه ، با بی برنامگی ورشکست میشوند
ورود وام ۷۰۰ میلیونی به مسکن یعنی گران شدن خانه و بدنبال آن افزایش اجاره خانه ها
پاسخ ها
نعمت
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
همتی آستین کوتاه می پوشید چطور آستینش را بالا بزند؟
من کارمند بانک هستم واقعا چرا بدون علم و اطلاع قضاوت می کنید سقف تسهیلات مسکن کارکنان بانک‌ها به تازگی همراه با تسهیلات جعاله تعمیرات حدود چهارصد میلیون شده است چرا ناخواسته به کارکنان شبکه بانکی که اغلب هم دولتی است جفا می‌شود سقف افزایش حقوق هم ده درصد است قطعا خیلی خوب میدانید بانک جز مشاغل حساس است ولی کارکنانش در امور اولیه خود در مانده اند ولی به سایر مشاغل حساس هم نظری بیفکنید و ببینید اوضاع چطور است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
خودتو اعدام کن
کدوم وام چند صد میلیونی با نرخ بهره پایین به کارمندان بانک داده شده
قرار بود دو ماه قبل اولین مرحله ی وام پرداخت بشود. الان بان می گوید باید سفتکاری تمام شود... چند ماه وام عقب افتاده من سازنده به تعهداتم عمل نکردم ... اخر چرا با ابروی حرفه ای و اجتماعی سازندگان بازی می کنید. سود ما بسیار کمتر از تورم است اما ادامه می دهیم چون این شغل ماست.
شما سازنده نیستید و نخواهید بودید. بروید پی کارتون.
نگید بانک‌ها بگید صاحبان مملکت.. متا سفا نه به بانک‌ها آن هم بانک‌های خصوصی آنقدر قدرت داده اند که برای خودشان قانون وضع می کنند وهر جور بخواهند با مردم برخورد می کنند. توی این مملکت اگر پول. پارتی وقدرت نداری بهتر است بمیری
امیدی به بانکهای زخم خورد نیست بانکها برتمام امور اقتصادی رخنه کرده اند از ساخت وساز تا خودرو سازی و پرداخت وام های کلان بانکی به افراد وشرکت های خاص ،اکنون این بانکها زخم خورده با لابی ورانت مدیرانشان دیگر گوش بفرمان ریاست دولت و وزیرانش نمیدهند حدود 30 سال بر اقتصاد کشور چتر خود را کسترش داداند ودر خال حاضر نیز تمایلی بر جم کردن خود ندارند و ساز مخالف سر میزنند برای این مخالفت دولت هر چه سریعتر بانکهای قرض الحسنه را در دستور کار خود قرار دهد وبانکها را ملزم نماید بدهی خود را به بانک مرکزی را به این بانک جدیدالتاسیس واریز نمایند در غیر این صورت وعده ساخت مسکن پیش نخواهد رفت .
دیگه این وام 700 میلیونی رو کجای دلمون بزاریم
اولش گفتن آورده متقاضی 200، مبلغ 100 تومن هم وام مسکن، تمام شده 300 تومن
بعدش شد آورده متقاضی همان، وام مسکن 250 ، تمام شده 450 تومن
بعدش گفتن نه، آورده متقاضی 300 وام مسکن هم 350، تمام شده 650 تومن
الان میگن آورده متقاضی 320 وام مسکن 700؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تمام شده 1 میلیارد و ...
این آلونکی که قراره بدن تا تحویل بشه به چهار پنج میلیارد نرسه صلوات!!!!!!
ماهی 10 میلیون تومن قسط وام مسکن آخه؟؟؟ چه خبره؟؟؟؟
چند نكته محض يادآورى
1 اگر سالى يک ميليون خانه ساخته شود و متقاضى آن هم وجود داشته باشد و براى هر واحد هم700ميليون تسهيلات پرداخت شود چه رقمى ميشود و آيا درتوان نظام هست يا نه؟

2 طبق امار وزارت بيش از يك ميليون واحد خالى شناسايى شده است
3 احداث يك ميليون واحد مسكونى فقط از طرف دولت امكان پذير نيست و جنبه تبليغاتى داشت
سردار پار سال گفتی 4 میلیون مسکن می سازی یکسال گذشت چند واحد مسکن ساختی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سردار همه بانک ها ورشکسته هستن شما نمیدونی؟
سردار از بدهکاران بزرگ خبر داری؟ بانک ها پول ندارن همشو وام دادن .
همتون فقط حرف می زنید .خلاص
نمردیم و معنی پای کار بودن را دیدیم.بسه دیگه همش وعده.
بسه دیگه بابا، اینقدر مردم رو سرِ کار نذاربن
با کدام حقوق اقساط را پرداخت کنیم؟
ملت را احمق فرض کردید؟
چطوریه که بانک ها به کارکنان خودشون در طول خدمت ۴۰۲ ملیون به طور متوسط می پردازند ولی برای بقیه وام ندارند!!؟
چطوریه که بانک ها به کارکنان خودشون در طول خدمت ۴۰۲ ملیون به طور متوسط می پردازند ولی برای بقیه وام ندارند!!؟
چرا افزایش مبلغ وام و بدهکار کردن مردم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا قیمت نهاده های تولید ساختمان که بیش از 95 درصد ان داخلیست کاهش نمی یابد و منطقی نمی شود چرا عمده انها به کمک ابزاری مانند بورس کالا یا به بهانه جلوگیری از قاچاق به قیمت های بین المللی در بازار داخلی عرضه می شوند مگر همه این مواد با استفاده از معادن و انرژی و نیروی کار ارزان قیمت تولید نمی شوند چرا باید به قیمت بین المللی عرضه شوند چرا آجر و سنگ و اهن و سیما شن ماسه با قیمت روز دلار تعیین قیمت می شوند ؟؟؟ اگر قیمت نهاده تولید مسکن منطقی شود هزینه ساخت بسیار پایین امده و نیازی به افزایش مبلغ وام و بدهکار کردن بیشتر مردم نمی باشد مطمئن باشید قبل از تایید افزایش مبلغ وام به 700 میلیون مجددا نهاده ای تولید افزایش چند برابری قیمت خواهند داشت و به اسم مردم و به کام این تولید کنندگان و دلالان خواهد رفت و همه مردم باید توان آن را بدهند
از خبرنگار محترم درخواست میکنم برای بررسی و دریافت اطلاعات کافی به این بانک مراجعه و رقم دقیق وام مسکن دریافتی کارکنان رو پیگیری بکنه. راهکار حل مشکلات موجود آدرس غلط دادن نیست. تهیه گزارش باید مستند به دلایل و مدارک کافی باشه.خبرنگاری در حوزه ی خودش موفق خواهد بود که شفاف و صادق باشه.
طرح ساخت مسکن یک طرح کانلا شکست خورده است مردم را بیشتر بدبخت نکنید
سال گذشته ثبت نام کردیم، بعد یکسال می گه فرم ج شما مشکل داره.
نه وامی گرفتیم نه از تسهیلاتی استفاده کردیم.
جایی هم پاسخگو نیست، نمی دونیم کجا باید بریم؟
الانم میری تو سایت میگه باید سایت املاک باید ثبت نام کنید!!!!!!!!!!!! مگه ما مالک هستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فکر کنم چون حرف مفت زدن و نمی تونن عمل کنن شرایط را سخت تر می کنن!!!!!!!!!
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار