بازدید ۵۴۵۶۴
با صد و شانزدهمین روز حمله روسیه به اوکراین
صد و شانزدهمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۱۲۵۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴ 19 June 2022

انهدام پایگاه نظامی و سامانه موشکی اوکراین/ انگلیس: پیروزی روسیه در جنگ فاجعه بار خواهد بود

بین الملل تابناک: صد و شانزدهمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

فرمانده ارشد انگلیسی: ارتش ما باید روسیه را شکست دهد
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۲۲:۱۳

فرمانده جدید ارتش انگلیس روز یکشنبه اظهار داشت که انگلیس باید ارتشی داشته باشد که بتواند در اروپا بجنگد و روسیه را شکست دهد.

به گزارش وبگاه «سایپرس میل» «پاتریک سندرز» فرمانده ارتش انگلیس در مصاحبه با یک روزنامه محلی گفت،«من اولین رئیس ستاد کل ارتش از سال ۱۹۴۱ به این سو هستم که فرماندهی ارتش را در سایه یک جنگ زمینی به عهده می‌گیرم.»

وی ادامه داد:«تهاجم روسیه به اوکراین بر هدف اصلی ما تاکید می‌کند، محافظت از انگلیس با آمادگی برای نبرد و پیروزی در جنگ‌های زمینی. انگلیس باید ارتشی داشته باشد که بتواند در اروپا بجنگد و روسیه را شکست دهد.»

انتقاد قدیروف از سازمان امنیت جمعی
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۹:۲۸

رهبر چچن اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی را بابت عدم توجه به جنگ روسیه در اوکراین متهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری پراودا، «رمضان قدیروف» رهبر چچن گفت: سازمان پیمان امنیت جمعی وجود دارد. این سازمان در روسیه استفاده‌ای ندارد. روسیه است که به همه کمک می‌کند. تمامی رهبران به اصطلاح اروپایی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مراجعه می‌کنند و با او از طریق تلفن مکالمه دارند. اما آنها از منافع اوکراین دفاع می‌کنند. آنها همدست اوکراین هستند.

وی ادامه داد: خوب شما هم‌قطاران سازمان پیمان امنیت جمعی، چرا ساکت مانده‌اید؟ چرا با همسایه‌های خود حرف نمی‌زنید؟ چرا تلاش نمی‌کنید تا این جنگ را خاتمه دهید؟ چرا موضعی علیه نازی‌ها، فاشیست‌ها و استپان باندرا، رهبر ملی و استقلال اوکراین که نیاکان شما را کشتند، اتخاذ نمی‌کنید؟ ما علیه باندرا با هم مبارزه کردیم. خوب حالا که اتفاقی نیفتاده، همه خاموش هستند و از تحریم‌های اروپایی یا آمریکایی می‌ترسند.

قدیروف ادامه داد: اگر یک کشور وجود داشته باشد، اگر یک متحد وجود داشته باشد، باید ذهنیتش را یکی کند و حرکت خودش را داشته باشد. چه کسی بلاروس را نجات داد؟ روسیه. چه کسی قزاقستان را نجات داد؟ روسیه. چه کسی جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان را پایان داد؟ روسیه. و وقتی که روسیه نیاز دارد، شماها همگی خاموش و ساکت هستید چون از تحریم می‌ترسید.

سازمان پیمان امنیت جمعی شامل روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان است.

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان در ۱۵ ژوئن سال جاری میلادی گفته بود که برخی از سیاستمداران روس تعبیر دیگری از وضعیت کشورش ارائه کردند و تاکید دارند که این روسیه بوده که قزاقستان را نجات داده نه نیروهای صلحبان سازمان پیمان امنیت جمعی و حالا قزاقستان باید برای همیشه زیر یوغ روسیه باشد و به او خدمت کند.

۱۷ ژوئن سال جاری میلادی وی همچنین گفت که "تشکیلات شبه کشوری" در دونباس را به رسمیت نمی‌شناسد.

حمله موشکی روسیه به تاسیسات تعمیر تانک اوکراین
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۹:۲۷

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور با موشک‌های اسکندر، تاسیسات تعمیر تانک خارکیف اوکراین را هدف قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ این وزارتخانه بدون ارایه جزئیات بیشتر در این باره، افزود که ۱۰ عراده توپ هوویتزر و نزدیک به ۲۰ دستگاه خودروی زرهی اوکراین را در شهر میکولائیو منهدم کرده که در ۱۰ روز گذشته توسط کشورهای غربی تحویل داده شده بود.

وادیم دنیسنکو مقام بلندپایه وزارت کشور اوکراین نیز روز یکشنبه در گفت وگو با تلویزیون ملی کشورش، پیشروی نظامیان روس را به سوی خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین تائید کرد.

وی خارکیف را هدف بعدی روسیه و خط مقدم جنگ عنوان و تصریح کرد: وضعیت در شمال خارکیف وخیم است و نظامیان روس به شهر نزدیک شده اند تا بتوانند راحت‌تر شهر را گلوله‌باران کنند.

مدودف: اتحادیه اروپا قبل از پیوستن اوکراین فرو می‌پاشد
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۹:۲۶

دمیتری مدودف نخست وزیر سابق روسیه معتقد است، چارچوب زمانی واقعی برای ورود احتمالی اوکراین به اتحادیه اروپا سال های ۲۰۵۰ است و این بلوک اقتصادی و سیاسی ممکن است قبل از آن تاریخ از هم بپاشد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی در صفحه تلگرام خود نوشت: ما فرزندان سال های ۱۹۷۰ جملگی منتظر شروع کمونیسم بودیم. افسوس که این اتفاق نیفتاد. اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی منحل شد.

مدودف افزود: اوضاع مربوط به شروع وعده داده شده شعف جهانی در اتحاد جماهیر شوروی من را به یاد افسون های کمیسیون اروپا در ارتباط با نامزدی اوکراین در اتحادیه اروپا می اندازد.

وی ادامه داد: به آنها وعده داده شده و این وعده نه تنها به اوکراین بلکه حتی به گرجستان داده شده است.

ارتش انگلیس: روسیه در حال محاصره سیورودونتسک از شمال است
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۲:۳۷

بعد از گزارش وزارت دفاع انگلیس درباره محاصره‌شدن شهر راهبردی «سیوِرودونتسک» در شرق اوکراین توسط روسیه، لندن این‌بار از تلاش روس‌ها برای تنگ‌تر کردن حلقه محاصره از شمال هستند.

رکن اطلاعات ارتش انگلیس روز شنبه گفت: «در ۴۸ ساعت گذشته، روسیه تلاش‌های خود را برای پیشروی در جنوب ایزیوم، با هدف پیشروی عمیق‌تر در منطقه دونتسک، و احاطه کردن منطقه سیورودونتسک از شمال، تجدید کرده است».

به نوشته وبگاه این سازمان، در این بیانیه ادعا شده است: «از ۱۴ ژوئن، مقامات روسی و سران جدایی‌طلب شرق اوکراین ادعا کرده‌اند که در تلاش هستند تا گذرگاه‌های بشردوستانه ایجاد کنند تا غیرنظامیان بتوانند سیورودونتسک را تخلیه کنند».

وزارت دفاع انگلیس ادامه داد: «روسیه، چه در اوایل کارزار اوکراین و چه در سوریه، سابقه استفاده از گذرگاه‌های بشر دوستانه یکجانبه اعلام شده را به عنوان سازوکاری برای دستکاری در فضای نبرد و تحمیل انتقال اجباری جمعیت داشته است».

در ادامه این گزارش آمده است: «غیرنظامیان اوکراینی محبوس شده در سیورودونتسک احتمالاً به استفاده از گذرگاه‌های پیشنهادی مشکوک هستند. گزینه‌های خروج از شهر با تخریب پل‌ها محدود می‌شود، اما مسیر پیشنهادی روسیه آنها را به سمت شهر سواتوا، در داخل سرزمین‌های تحت اشغال روسیه می‌برد».

این نهاد نظامی مدعی شد: «اگر غیرنظامیان به دام افتاده پیشنهاد خروج از طریق یک گذرگاه را نپذیرند، روسیه احتمالاً ادعا خواهد کرد که تفاوت کمتری بین آنها و هر هدف نظامی اوکراینی در منطقه ایجاد می‌کند».

اوکراین و روسیه زندانی تبادل کردند
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۲:۳۶

اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین شنبه شب از انجام تبادل زندانیان میان کی یف و مسکو خبر داد.

به گزارش گاردین، اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که در تاریخ 18 ژوئن (28 خرداد) پنج فرد اوکراینی اسیر شده در ازای پنج فرد روس اسیر شده به اوکراین بازگردانده شدند.

براساس این گزارش، چهار نفر از غیرنظامیان آزاد شده اوکراینی در جریان درگیری در منطقه کی یف به اسارت درآمدند.

در گزارش وزارت دفاع اوکراین هیچ اشاره ای به هویت زندانیان روسی نشده است و مشخص نیست که آیا آنان نظامی و یا غیرنظامی بوده اند.

پیش از این کارل نهمر صدراعظم اتریش در اوایل ماه جاری اعلام کرده بود که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه آماده است تا درباره مبادله زندانیان با اوکراین گفت و گو کند.

هشدار ناتو و انگلیس درباره طولانی شدن جنگ اوکراین
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۲:۳۲

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای هشدار داد، جنگ روسیه در اوکراین ممکن است سال ها طول بکشد. نخست‌وزیر انگلیس هم با تاکید بر ادامه حمایت‌ها از اوکراین از یک طرح چهار بندی درباره اینکه چگونه لندن و متحدانش می‌توانند به بهترین شکل از اوکراین حمایت کنند، خبر داد.

 استولتنبرگ به هفته نامه آلمانی بیلد آم زونتاگ گفت: ما باید خود را برای این واقعیت آماده کنیم که ممکن است جنگ سال‌ها طول بکشد. ما نباید در حمایت از اوکراین حتی اگر هزینه آن بالا باشد تردید کنیم.

وی افزود: این حمایت به ارتش و در زمینه نظامی محدود نمی‌شود، بلکه فراتر از آن و شامل حمایت از قیمت انرژی و مواد غذایی می‌شود.

استولتنبرگ افزود: عرضه جدیدترین تسلیحات به نیروهای اوکراینی شانس آزادسازی منطقه دونباس از کنترل روسیه را افزایش می‌دهد.

قرار است سران ناتو در نشستی که اواخر ماه جاری در مادرید برگزار می‌شود درباره ارسال بسته کمکی به اوکراین تصمیم‌گیری کنند. استولتنبرگ پیش از این گفته بود انتظار می‌رود نشست سران ناتو در مادرید بسته کمکی به اوکراین را تصویب کند که به این کشور کمک می‌کند تا به تجهیزات استاندارد ناتو مجهز شود.

انگلیس
همزمان بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، از متحدان غربی خواست تا برای جنگ طولانی در اوکراین آماده شوند. جانسون در این اظهارات که در بازگشت از یک سفر اعلام نشده از کی‌یف، ایراد شد، به متحدان غربی خود گفت: "برای یک جنگ طولانی در اوکراین آماده شوید".

نخست‌وزیر انگلیس با هشدار درباره اینکه ممکن است درگیری اوکراین طولانی شود، از کشورهای غربی خواست تا حمایت از کی‌یف را افزایش دهند. وی هشدار داد که اوکراین نباید به پذیرش "صلح بد" تشویق شود، زیرا این صرفا به معنای مقدمه‌ای برای حمله جدید روسیه است.

بمباران دونتسک توسط نیروهای اوکراینی
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۲:۳۱

مقامات محلی بامداد یکشنبه اعلام کردند که پنج غیرنظامی در بمباران اوکراین به شهر دونتسک در شرق این کشور کشته شدند.

به گزارش گاردین، مقامات محلی در بیانیه ای که در تلگرام منتشر شد، اعلام کردند: در نتیجه بمباران جمهوری خلق دونتسک توسط ارتش اوکراین ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

نیروهای طرفدار روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند که بیش از ۲۰۰ گلوله توپ با کالیبر ۱۵۵ میلی‌متری روز شنبه بر چندین منطقه دونتسک شلیک شد.

دونتسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین واقع شده است و بخشی از جمهوری خودخوانده دونتسک است و از سال ۲۰۱۴ تا حدی توسط جدایی طلبان طرفدار روسیه کنترل می شود.

انگلیس: پیروزی روسیه در جنگ فاجعه بار خواهد بود

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس تاکید کرد که غرب همچنان باید به حمایت از اوکراینی‌ها ادامه دهند.

وی که این سخنان را پس از بازگشت از سفر به اوکراین و دیدار با «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین مطرح می‌کرد، افزود: «پیروزی ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) در اوکراین فاجعه آمیز خواهد بود».

جانسون تاکید کرد: «هرگز نباید اوکراین را به پذیرش صلح بد تشویق کرد چون این موضوع به راحتی زمینه حمله دیگر روسیه را فراهم می‌کند».

از سوی دیگر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت در حالی که لندن می‌خواهد روسیه را به زانو در بیاورد، هیچ راهی برای بهبود روابط روسیه و انگلیس وجود ندارد.

وی که با شبکه بی‌بی‌سی درباره وضعیت وخیم روابط میان روسیه و انگلیس صحبت می‌کرد، گفت: «من فکر نمی‌کنم هیچ فضایی برای مانور دادن وجود داردچون هم "بوریس جانسون" نخست وزیر و هم "لیز تراس" وزیر امور خارجه انگلیس آشکارا گفته‌اند ما باید روسیه را شکست دهیم. ما باید روسیه را به زانو در آوریم».

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که مسکو در حال حاضر انگلیس را چگونه می‌بیند گفت: «کشوری که یک بار دیگر تلاش می‌کند تا منافع مردمش را برای جاه‌طلبی‌های سیاستمداران قربانی کند، سیاستمدارانی که فقط درباره انتخابات آتی و نه چیز دیگری فکر می‌کنند».

رئیس روس‌نفت: کشورهای اروپایی در حال خودکشی هستند

«ایگور سچین» رئیس شرکت نفتی «روس‌نفت» گفت که کشورهای اروپایی با اعمال محدودیت علیه روسیه، در حال شلیک به پاهای خود هستند.

وی که در مجمع بین‌المللی اقتصادی سنت‌پترزبورگ صحبت می‌کرد، گفت: «اروپا با اعمال تحریم‌ها علیه روسیه در حال خودکشی انرژی است».

پیشتر نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفته بود که تحریم‌ها شمشیر دو لبه بود و سران کشورهای اروپایی با اعمال محدودیت‌ها علیه روسیه، ضربه چشمگیری به اقتصادهای خود وارد آورده‌اند.

وی افزود که خسارت‌های مستقیم اتحادیه اروپا از تحریم‌ها می‌تواند از 400 میلیارد دلار در یک سال فراتر رود و هزینه آن نیز بر دوش شهروندان اتحادیه اروپا خواهد بود.

تلاش اوکراین برای یافتن منابع جایگزین سوخت

روزنامه فایننشال تایمز نوشت: حمله روسیه باعث آسیب به مسیرهای سنتی عرضه سوخت در اوکراین شده است و کی‌یف را مجبور به یافتن منابع جایگزین کرده است.

این روزنامه انگلیسی افزود: کمبود شدید بنزین در اوکراین این کشور را مجبور کرده به دنبال منابع جایگزین سوخت باشد.

در اوکراین محاصره دریایی روسیه مانع از واردات از کشورهای آذربایجان و رومانی، از طریق دریای سیاه شده است. این در حالیست که کشور بلاروس که قبلا تامین کننده اصلی سوخت اوکراین بود دیگر سوختی را به این کشور تحویل نمی دهد. این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس به ولادیمیر پوتین همتای روس خود اجازه داد از کشورش به عنوان پایگاهی برای حمله به کی یف استفاده کند.

اولکساندر کوباکوف وزیر زیرساختارهای اوکراین در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت: این کشور جنگ زده اکنون سوخت را از هر جایی که می تواند تامین می کند. همه واردات ما از اتحادیه اروپا است. ما قبلا سوخت را از نزدیک ترین کشورها و بنادر به اوکراین در لهستان و رومانی تهیه می کردیم اما اکنون از بلژیک و هلند آن را وارد می کنیم.

اکنون روزانه ۲۳۰ کامیون سوخت وارد اوکراین می‌شوند، این در حالیست که توافق‌های جدید این کشور با اتحادیه اروپا و لهستان با هدف آسان تر کردن روند گمرکات و رویه‌های کنترل مرزی است که کامیون‌ها را کیلومترها در صف منتظر نگه می دارد.

حملات هوایی در ماه آوریل تنها پالایشگاه نفت اوکراین در مرکز این کشور را تخریب کرد. این پالایشگاه در تولید حدود ۴۰ درصد از مجموعه عرضه نفت و بنزین این کشور نقش داشت. حملاتی که روسیه با هدف آسیب به مسیرهای تامین نیاز ارتش اوکراین انجام داده به تعداد دیگری از انبارهای سوخت در این کشور آسیب رسانده است.

کمبود سوخت همچنین باعث بسته شدن جایگاه های بنزین در سراسر اوکراین شده و خطر سرگردان شدن رانندگان را در بر دارد.

برخی از اوکراینی‌ها به بازار سیاه پر رونق و آنلاینی روی آورده اند که توسط شرکت کریگزیلیست (Craigslist)، اداره می‌شود و صدها آگهی طبقه ‌بندی‌ شده فروش کارت‌های جیره‌بندی، کپسول‌های بنزین یا حتی بطری‌های آب مصرف‌شده پر از سوخت را ارائه می دهد.

به گفته معاون دفتر رئیس جمهوری اوکراین، قبل از جنگ، این کشور فقط ۵ درصد از سوخت مورد نیاز خود را از طریق مرزهایش با لهستان، مجارستان، اسلواکی و رومانی را وارد می کرد. ولی اکنون این رقم به ۱۰۰ درصد رسیده است. کی‌یف تاکنون ظرفیت واردات خود از مرزهای اتحادیه اروپا را ۱۰ برابر کرده و به دنبال آن است در آینده آن را به دو برابر افزایش دهد.

انهدام پایگاه نظامی و سامانه موشکی اوکراین

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ارتش این کشور صدها پایگاه نظامی اوکراین را هدف قرار داده و پست های فرماندهی، سکوهای موشکی و انبارهای تسلیحات غربی را منهدم کرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه در یک نشست خبری گفت: ”تسلیحات هوایی و زمینی با دقت بالا در مناطق کرمنچوک و لیزیچانسک، تأسیسات فناوری پالایش نفت و تاسیسات ذخیره سوخت برای تامین تجهیزات نظامی اوکراین در دونباس را ویران کردند.”

وی افزود: هوانوردی عملیاتی و تاکتیکی ۶۲ منطقه تجمع پرسنل و تجهیزات نظامی اوکراین را بمباران کرد که در نتیجه آن بیش از ۱۶۰ نازی تندرو کشته و سامانه موشکی ضد هوایی Buk-M۱ در نزدیکی شهر کامیشواخا در جمهوری خلق لوگانسک منهدم شد.

سخنگوی وزارت دفاع توضیح داد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه یک هواپیمای سوخو-۲۵ اوکراینی را در منطقه کامیشواخا و یک هلیکوپتر Mi-۲۴ را در منطقه آرخانگلسک سرنگون کردند و هشت پهپاد اوکراینی را در شهرهای بورووینکی در جمهوری خلق لوگانسک سرنگون کردند.

وی همچنین با اشاره به اینکه چهار موشک بالستیک اوکراینی (توچکا او) در مناطق استاخانوف، کالینوف و آلمازنایا جمهوری خلق دونتسک رهگیری شد.

کوناشنکوف افزود: نیروهای موشکی و توپخانه روسیه ۱۸۰ منطقه تمرکز نیروی انسانی و تجهیزات نظامی را بمباران کردند و ۱۶ پست فرماندهی و ۳۲ موقعیت توپخانه را منهدم کردند.

وی تأکید کرد که در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی بالغ بر ۲۰۶ هواپیما، ۱۳۲ هلیکوپتر و ۱۲۴۱ هواپیمای بدون سرنشین، ۳۴۳ سامانه موشکی ضد هوایی، ۳۶۱۳ تانک و سایر خودروهای جنگی زرهی منهدم شده است.

 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۶۳
انتشار یافته: ۳۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
یه جوری اخبار جنگ رو اعلام میکنین انگار جنگ ایران و اوکراینه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
همینو بگو
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
چوب خدا صدا ندارن. بخوره روا نداره... داعش ساخته و پرداخته پوتین بود. تا پوتین باشه که دیگه برای رقابت کثیف ابرقدرتی خود از اسلام و مشتی مسلمان فریب خورده استفاده نکند. داعش سگ وحشی و هار پوتین بود و هر چه کرد بنفع روسیه تموم شد. همین هست که حالا پوتین و روسیه و روسوفیلها در اکراین باید هزینه بدهند و خرد و خاکشیر شوند
پاسخ ها
محمد
| Singapore |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
بچه بیا پایین... از پوتین بدت میاد چرا واقعیات رو تحریف میکنی؟ آمریکا، عربستان و اسرائیل بودن که داعش رو بوجود آوردن و ازش حمایت کردن و هیچ چیز نمیتونه این واقعیت رو تغییر بده.
ناشناس
| France |
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
والله تا جایی که همه میدونن داعش و طالبان و تمثال این گروهها بر و بچه های انگلیس و امریکا هستن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
در مورد تشکیل داعش نمیدونی،انحرافی حرف نزن
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مجبوری اظهار فضل میکنی اخه پوتین داعشو درست کرد
ناشناس
| Canada |
۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
خوب.. محمد جان. هم تمام آمریکا و انگلیس منطق شما را دارند. حتما داعش را بوجود آوردند که داعش بجای مسکو پشت سر هم در شهرهای آمریکا و انگلیس و اروپا قتل و حمایت کند و فقط در یک مورد در گلاسکو دهها نوجوان را منفجر کند. حتما آمریکا و انگلیس خیلی زرنگ هستند که تمام فرماندهان ارشد و اصل بی داعش که از بعثی های صدام بودند را دوباره به خط کردند تا نوکر آنها باشند. هم آنها را از قدرت با حمله به صدام بر کنار کردند و هم دوباره آنها را وادار کردند که در خدمت آنها باشند. اگر داعش به شهرهای روسیه و چین حمله کرده بود شاید حرف و منطق شما قابل قبول بود ولی حالا این شمایید که دارید تاریخ را وارونه بیان می کنید. مانند همان معجزه هزاره که ۱۵۰ نفری می رفت نیویورک و در همان نیویورک می گفت که آمریکا خودش یازده سپتامبر را بوجود آورد که بهانه! کافی داشته باشد که به بیابان‌های افغانستان که تمام ثروت دنیا در آن جمع هست حمله کند. و آن همه هزینه بابت آن حرفهای سفارشی به ملت ایران تحمیل کرد
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
با این منطق شما کشوری مثل ژاپن هم تو شکل‌گیری داعش نقش داشته چون داعش هیچوقت به ژاپن حمله نکرده. دلیل حملات داعش به شهرهای آمریکا و یا اروپایی هم کاملا مشخصه چون خیلی از داعشی‌ها شهروندهای خودشون بودن و پاسپورت انگلیس و آمریکا رو داشتن و وقتی که اینها به کشورشون برگشتن اونجا هم عملیات انجام دادن. این به معنی ان نیست که آمریکا تو شکل‌دهی و سازمان‌دهی داعش کاری نکرده؛ ضمن اینکه یکی از دلایلی که در روسیه عملیات انجام داده اینه که روسیه از اول دشمن داعش بود و با توجه به سابقه چچن خیلی سفت و سخت برخورد کرد. در آخر هم من رو به احمدی‌نژاد نچسبونید پوولیست‌هایی مثل احمدی‌نژاد یا ترامپ اونقدردر پیش من منفورن که هیچ جوره آبم با اونا تو یه جوی نمیره. لطفا غرب رو هم تبرئه نکنید که سگ زرد برادر شغاله.
آصف
| Germany |
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
همه جوره شو شنیده بودیم این یکی شو جدیده حالا میشنوم که داعش ساخته پوتینه، جل الخالخق از این آمریکا و کانادا نشینا چه خلاقیتی تو تولید چاخان و هوچی گری دارن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
همه مشکلات جهان ما بخاطر یک قطبی بودن و عدم تعادل آن است.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حتما چین و روسیه و کره شمالی و ونزویلا و کوبا و... مدلهای بهتری برای حکمرانی و رفاه ملتها هستند. مخصوصا کیم که سلطنت موروثی جومونگی راه انداخته و همه در کره شمالی بای رعیت خانواده کیم باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
هر روز روسیه صدها پایگاه را بمباران می کنه. از انجا که هر پایگاه باید میزبان حداقل هزار نظامی باشه پس ارتش اوکراین باید حداقل 10 میلیون نفری باشه. روسیه و چاخان هایش تمامی نداره.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
شازده خبرها رو با دقت بخون بعد میفهمی چقدر از خارج در صف اوکراین در حال جنگند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
اگر روسیه منافع امریکا را در همه جا دچار تهدید کند مدیریت جنگ را بدست خواهد گرفت.
ناشناس
|
Canada
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
سال ۲۰۲۲ سال تاریخی برای آمریکا و دنیا خواهد بود. یکی از رقبای اصلی آمریکا یعنی روسیه بدست خودش بخاطر عدم استفاده از خرد جمعی توسط پوتین مغرور برای همیشه به عنوان یک قدرت جهانی به فنا رفت

حالا در پایان سال ۲۰۲۲ نوبت چین هست. چین از 1949 تا ۱۹۷۹ برای سی سال رییس جمهور مادام العمر یا همان ماوو را داشت. هر چه او می گفت باید همان میشد. نتیجه فقر و قحطی و شکست برای ملت چین بود. ولی جانشین او دنگ شیاو پنگ راه متفاوت انتخاب کرد. ضمن ایجاد اصلاحات اساسی اقتصادی و سیاسی سنت چرخش قدرت را در چین گذاشت و گفت یه ریاست جمهور نمی تواند بیشتر از ده سال ریاست کند و این قانون را از خودش شروع کرد و سر ده سال جایش را به یک ریاست جمهور و تیم جدید داد. از آن‌زمان برای چهل سال این سنت بر قرار مانده و همه رهبران چین بعد ده سال جایشان را به تیم جدید می دهند و نتیجه آن رشد و پیشرفت همه جانبه جین در این چهل سال بود. ولی حالا شی رهبر کنونی دوباره می خواهد این سنت را بهم بزند و ریاست جمهوری خود را برای ده سال دیگر و احتمالا تا پایان عمر تمدید کند. اگر شی موفق شود بهترین خبر برای آمریکا و پیروزی آمریکا خواهد بود چون دیکتاتوری هرگز نمی تواند در دنیای امروز موفق شود. باید دید که آیا بزرگان و نخبگان و ملت چین قادر خواهند بود شی را متوقف و محدود کنند یا سرنوشت چین هم در نهایت مجددا همان مدل روسی و کره شمالی و کوبا خواهد شد
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
چین در اوج عظمت و شکوفایی اقتصادی است و آمریکا را به زانو درآورده ، حالا چه فرقی میکنه چه کسی و چند سال رهبر بوده ؟
این حرفها ساخته و پرداخته آمریکایی هاست که توسط غربگراها بازگویی میشه !!!
دوره قدرت چند سال کمتر یا بیشتر باشه ملاک نیست ملاک خط مشی مدیریت کشور و اراده مردم جهت زندگی بهتر است.
شی و پوتین آدمهای قدرتمندی هستند وخیلی خیلی از جوی خواب آلود آدمکش و بوریس جانسون خبیث بهترند.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
آقای کاظم جلالی سفیرجمهوری اسلامی درروسیه پریروز برگسترش همه جانبه روابط با کشور دوست وهمسایه(؟) روسیه تاکید کرد.ایشون حتی به سخنرانی پوتین هم توجهی نکرد که ازشوروی تحت عنوان وطن نام برد که غربیها باعث تجزیه اش شدندویادش رفت که شوروی بزرگترین تامین کننده اسلحه صدام برای کشتارمردم ایران بود وهمون موقع هم همین جناب پوتین عضوارشد سازمان اطلاعات شوروی تشریف داشتند.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
روسیه یک کشور شکست خورده است همیشه خودرایک کشور بزرگ قدرت نظامی در دنیا معرفی میکرد ولی برعکس ان در دنیاشد دیکتاتور همیشه بازنده است
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
سردارپوتین هم شکست خواهد خورد ان روز نزدیک است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
:)آلهی آمییییبین
علوی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این که تلفات نیروی مهاجم از مدافع افزون تر است شکی نیست۰ولی غرریها این را نمی گویند که اکراین ب رخلاف عهدش در وقت تجزیه از روسزه ناتورا به کشوروارد کرد ور سیه را با دشمن دزرینش هگگستایه کرد وباز غربی ها نمی گویند که بربش از۱۵۰۰۰ رو تباربه دست گلی گرایان ونازز ها ضاوت وجدان را د نظ بگیریید پکشته شده اند.درق
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
سردار نیست امپراطور شکست ناپذیر است و ناتو با ۳۰ کشور و توله های آمریکا مثل کانادا و استالیا و ژاپنی های ترسو و کره ای های بزدل در مقابل این ابرمرد ضعیف و ناتوان هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مردم اوکراین تنها بازنده های این جنگ هستند سایر کشورها هم مشغول تست سلاحها و طرحهای جنگی خود هستند
بهرامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
روسیه باید همه اروپا رو نابود کنه،تا بفهمند مسلمانان در200سال گذشته چی کشیده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
روسیه دوست ایران نیست و هرگز اجازه نمیده که ایران تبدیل به قدرت مستقل بشه واز ایران به عنوان یه وسیله برای پیشرفت خودش وچین استفاده می‌کنه برای همینه که هرگز به ایران سلاح و جنگنده پیشرفته نمیدی شاید اوکراین بعدی خودمان باشیم
عثمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
زنده باد پوتین دهن اروپا های رو سرویس کرد..آن موقعی که آمریکا انگلیس ترکیه عربستان اسرائیل داعش درست کردن تو دهنی محکم از ایران خوردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
قاطی کردی؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حال آدم از نحوه پوشش دهی و خبر رسانی شما به هم میخوره.
وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
درود بر پوتین..قهرمان جهان..اگر پوتین نبود الان امریکا سگ هار شده بود
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حقیقتا همین طوره آمریکا جنایت کار وضد بشر است و ناتو طبل تو خالی است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
امریکا خوب گذاشت تو دامن روسیه. اومد گفت باشه حمله کن ازونورم اوکراینو ساپورت کرد آقا پوتین رفت تو گل. حالا هرچی ساخته باید بترکونه تا با یه کشور کم رتبه از نظر نظامی مثله اوکراین جنگو ادامه بده تازه تا الانم چیزی گیرش نیومده.شاید مجبور شه همون کریمه هم بده بره وقتی اوضاع زیادی خیط شد. اولش گفتن یه هفته ای اوکراینو می گیریم چینم گفت بعدش من میرم تایوانو میگیرم که آمریکا اینگونه کرد و بعله اینه آمریکا ابر قدرت دنیا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
زنده باد پوتین مسیحی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
چرا پوتین وروس پرستا نمی خوان باور کنند که روس‌ها دوست ایران نیستند روش روس‌ها برای ایران از در دوستی برای نابودی ایران نوشته ای که مکتوب شده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه کنکور
وب گردی