بازدید ۱۰۴۷۴
سومین روز فروپاشی بخشی از سازه مجتمع ۱۰ طبقه متروپل در آبادان، در حالی سپری می‌شود که این رویداد تا کنون ۱۶ فوتی بر جای گذاشته و از وضعیت شمار نامعلومی اطلاعی در دست نیست؛ سرنوشت مفقود شدگانی که تلاش برای یافتن آن‌ها ادامه دارد، اما با سختی‌های زیادی روبروست که یکی از آنها، احتمال فروپاشی قسمت‌های سرپا مانده سازه است.
کد خبر: ۱۱۲۰۸۴۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹ 25 May 2022
خطر بزرگ بیخ گوش امدادگران و مردم کنجکاو در محل حادثه؛ احتمال فروپاشی قسمت برجای مانده سازه متروپل زیاد است/ لرزش‌های خوفناک سازه و دست بسته مسئولان برای پایدارسازی آن!در شرایطی که آواربرداری از متروپل ادامه دارد و امدادگران می‌کوشند تا با حفر منفذ‌هایی خود را به طبقات زیرین سازه برسانند و افراد محبوس شده را بیابند، خطری بزرگ در کمین امدادگران و حاضران در محل حادثه نشسته و هر از گاهی خودنمایی می‌کند!

به گزارش «تابناک»، سومین روز فروپاشی بخشی از سازه مجتمع ۱۰ طبقه متروپل در آبادان، در حالی سپری می‌شود که این رویداد تا کنون ۱۶ فوتی بر جای گذاشته و از وضعیت شمار نامعلومی اطلاعی در دست نیست؛ سرنوشت مفقود شدگانی که تلاش برای یافتن آن‌ها ادامه دارد، اما با سختی‌های زیادی روبروست که یکی از آنها، احتمال فروپاشی قسمت‌های سرپا مانده سازه است.

وضعیت وخیمی که خلاصی از آن ممکن نیست و در نتیجه امدادگران پرشمار با سرعت زیاد و البته رعایت نکات ایمنی، به آواربرداری مشغول هستند و در ساعات اخیر، تلاش شان را معطوف به حفر منافذ و حفره‌هایی به طبقات زیرین سازه کرده اند تا از سرنوشت افراد گمشده اطلاعی کسب نمایند. عملیاتی که با حداکثر سرعت در حال انجام است، اما در عین حال کند پیش می‌رود!
 

منظور از کندی فرآیند آواربرداری و حفر منفذ برای نفوذ به بخش‌های مدفون شده، لرزش‌هایی است که در قسمت‌های برجای مانده سازه رخ می‌دهد و اتفاقی شوم را متذکر می‌شود؛ اتفاقی از جنس فروپاشی دوباره سازه که پیشتر بی هیچ دلیل خارجی رقم خورده و حالا با توجه به آسیب وارد آمده به سازه و انجام عملیات آواربرداری، بسیار محتمل‌تر است.

اما دلیل لرزش‌های خوفناک سازه چیست؟ کنکاش در این خصوص به نتایج دردناکی می‌رسد، چراکه ارزیابی مهندسان از وضعیت سازه حکایت از کج شدن آن به میزان قابل توجهی دارد که روندی ادامه دار است و پیش بینی می‌شود که در نهایت به تخریب آن منجر خواهد شد. اتفاقی که زمان محدودی در اختیار امدادگران قرار داده و به جهت فاجعه رقم خورده در ساخت سازه، تا همین مقدار هم قابل اعتماد نیست!

وضعیت بغرنجی که این سوال را به دنبال دارد که چرا برای پایدارسازی قسمت‌های برجای مانده سازه اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ پرسشی که بدان پاسخ داده نشده، چون بررسی‌های متخصصان هم در خصوص آن راه به جایی نبرده است، چراکه متروپل در محله‌ای با تراکم بالا احداث شده که معابر دسترسی کم عرضی دارد و در نتیجه انجام هر اقدامی برای پایدارسازی آن غیرممکن شده و حتی در فرایند امدادرسانی هم اختلال جدی پدید آورده است.

این را می‌شود از بررسی تصاویر هوایی شهر آبادان و مکان احداث این سازه کذایی در آن یافت (که جای بحث و بررسی در آینده دارد) که حالا به چالشی بزرگ پیش روی امدادگران تبدیل شده و تردد ماشین آلات و کامیون‌ها را به شدت دشوار کرده و مانع از آن شده که با تدابیری مانند به کارگیری جرثقیل، به پایداری سازه کمک کنند و دست کم مانع از آوار شدن آن تا پیش از پایان عملیات جست‌وجوی مفقود شدگان شوند.
 
خطر بزرگ بیخ گوش امدادگران و مردم کنجکاو در محل حادثه؛ احتمال فروپاشی قسمت برجای مانده سازه متروپل زیاد است/ لرزش‌های خوفناک سازه و دست بسته مسئولان برای پایدارسازی آن!

چالشی بسیار جدی که اگر وجود نمی‌داشت، چه بسا خیلی پیشتر فرایند آواربرداری به انجام رسیده و نفوذ به طبقات زیرین به انجام رسیده بود، نه حالا که زمان بسیار زیادی از حادثه گذشته و موجب شده که رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان که در محل حادثه حضور دارد و فرایند آواربرداری و عملیات نجات را هدایت می‌کند، تاکید کند که شانس زنده ماندن افراد احتمالی در زیر آوار بسیار پایین آمده است.

نکته‌ای دردناک، اما قریب به واقعیت که سوی ناخوشایند دیگری هم دارد؛ اینکه عملیات جست و جو پایان نیافته و با قوت و قدرت ادامه دارد و در نتیجه، شمار زیادی از امدادگران در معرض خطر بزرگی هستند که بیخ گوش شان به کمین نشسته و باید دست به آسمان بلند کنیم که مبادا رقم بخورد! خطری که افزون بر امدادگران، ماموران انتظامی و سایر دست اندرکاران عملیات جست و جو و نجات، جان شماری از شهروندان را هم تهدید می‌کند.

آفتی که متاسفانه ظاهرا قرار نیست از آن خلاصی بیابیم و به نوعی به همه حوادث و رویداد‌ها در کشورمان سنجاق شده است؛ اینکه با وقوع هر حادثه، عده‌ای روانه محل حادثه می‌شوند، در آنجا تجمع می‌کنند، به سلفی گرفتن مشغول می‌گردند و حتی فرصت را برای دیدار برخی افراد مشهور مهیا می‌بینند که برخی مسئول هستند و در محل حادثه حضور پیدا می‌کنند و بعضی ممکن است بازیگر باشند، یا ورزشکار یا مسئول غیرمرتبط یا حتی چهره اینستاگرامی و هر فرد دیگری که به هر دلیل، از شهرت برخوردار است و از عوامل شکل گیری تجمع‌ها پیرامون حوادث هستند!

مجموعه بزرگی از افراد مختلف که خدا نکند به ریزش بخش‌های دیگری از سازه متروپل یا حتی فروپاشی کامل آن گره بخورد، هرچند می‌دانیم که بر اساس گزارش‌های فنی، میزان کج شدن سازه زیاد بوده و راه زیادی تا عبور از مرزی مشخص و تخریب کامل سازه باقی نمانده است. وضعیتی ترسناک که بهتر است به دستور تخلیه سریع محل حادثه از همه افراد غیر از امدادگران منجر شود.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
مسئولان ما فقط برای مقابله با اعتراضات دستشون بازه ولی برای کمک دستشون بستس
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
عبدالفانی خیر نبینی هر کجا هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
از متخصصان
حفاری
باید کمک بگیربد
باید تونل ایمنی به زیر ساختمان تخریب شده با اجرای سقف بتونی از پیش ساخته شده احداث کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
ان چه به نظر می رسد بسیار ارزان شده جان ادمی زاد است
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
حوادث‌ مشابه اخیر نشان داده اند که چقدر سطح آموزش نیروهای امداد ‌‌و نجات، آتشنشانی ها، پلیس و …. پایین و چقدر تجهیزات عقب افتاده و اندک ‌هستند! اگر یک زلزله بزرگ‌ در تهران یا … بیاید!!! باید انتظار صدها هزار کشته را داشت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
خدایا به فضل خود با ما رفتار کن ونه به عدلت
هم وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
ببینید مدرک مهندس و طراح سازه و ناظر و مهندس اجرا چه کسی بوده اورا دستگیر کنید و دزدهای مصالح و ...ساخت و ساز را هر بیسوادی شده مهندس راه و ساختمان و با این وشرایط خیلیهابا هر لرزشی زیر آوار خواهند ماند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
باید خانواده سازنده ومالک واستاندار سابق حال وفرماندار وشهردار سابق وحال به همراه خانواده هاشون را بیاورند در محل بعد اوار برداری کنند تا اوار برسر انها هم خراب شود ودرس عبرت شود برای دیگران تا کسی بعد از این نتواند با رشوه وتوصیه وندیده گرفتن خطا باعث جان مردم شود ..........متظاهران ریاکار ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
یک اتاقک خرپایی (با المان های مثلثی) فولادی پیش ساخته در محل آوار برداری با آب و آذوقه و کمک های اولیه قرار داده شود تا در صورت فروپاشی قسمت های باقی مانده، فضایی امن و در دسترس نزدیک برای پناه گرفتن نیروهای امدادی مهیا باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
زندگی در ایران خیلی خیلی سخت ،دردآور ،و غم انگیز شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
چند روز پیش گفته شده برای پایدارسازی سااختمان بهترین کار اینست که از فنس و سیم بکسل های قوی استفاده شود. سیم بلکسل ها باید در ردیفهای متعدد و نیز ضربدری جلوی ساختمان کشیده شده و به ساختمانهای مجار مستحکم متصل شوند تا آوار برداری و نجات افراد زیر آوار مانده تمام شود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا امیرحسین بانکی پورفرد محمد کاظمی حسین طائب
وب گردی