بازدید 4272

شمار موارد آبله میمونی در اسپانیا به ۴۸ رسید

مقامات بهداشتی در منطقه مادرید روز سه‌شنبه ۱۱ مورد تایید شده موارد جدید آبله میمونی را شناسایی کردند و شمار کل موارد بیماری به ۴۸ مورد رسید که عملا همه در پایتخت این کشور هستند.
کد خبر: ۱۱۲۰۷۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷ 25 May 2022

 


به گزارش تابناک به نقل از رویترز در کشور همسایه اسپانیا، پرتغال که آن هم یکی از کانون‌های عمده شیوع اخیر بیماری ویروس آبله میمونی خارج از مناطق شیوع بومی و آندمیک بوده است، مقامات بهداشتی ۲ مورد تایید شده از بیماری را گزارش کردند و شمار کل موارد را به ۳۹ رسید.

سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کرد که این شیوع قابل‌کنترل است و دولت‌های بیشتری گفتند که واکسیناسیون محدود برای مقابله با عفونت‌های فزاینده را آغاز می‌کنند.

مقامات بهداشتی در ۱۹ کشور عمدتا اروپایی از اوایل ماه مه (اواسط اردیبهشت) در حال بررسی در مورد ۲۳۷ مورد مشکوک و تایید شده این بیماری ویروسی هستند که در آفریقای غربی و مرکزی بوم‌گیر یا اندمیک (یعنی دارای شیوع محدود اما مداوم) است.

اغلب این عفونت‌ها شدید نبوده‌اند و بسیاری از آنها نه همه‌شان در مردانی که با مردان دیگر آمیزش جنسی داشته‌اند رخ داده است. علائم این بیماری شامل تب و دانه‌های پوستی برجسته تاول‌مانند شاخص است.

از طرف دیگر شرکت زیست‌فناوری دانمارکی «باوارین نوردیک» که تنها تولیدکننده واکسنی است که به طور خاص برای آبله میمونی تایید شده است، با مراجعه کشورهای بسیاری روبرو شده است که می‌خواهند این واکسن را تهیه کنند.

آلمان روز سه‌شنبه ۴۰۰۰۰ دوز واکسن این شرکت با نام «ایموانکس» (Imvanex) سفارش داد تا برای واکسیناسیون افراد در تماس با افراد دچار عفونت در صورت شدت گرفتن بیشتر شیوع آبله میمونی در این کشور آماده باشد.

این واکسن شرکت «باوارین نوردیک» با نام تجاری «جیونئوس» (Jynneos) در آمریکا به فروش می‌رسد و برای استفاده بر ضد آبله و آبله میمونی تایید شده است. این واکسن در اروپا فقط برای استفاده بر ضد آبله تایید شده است، اما امکان استفاده «بدون مجوز» (off-lablel) آن بر ضد آبله میمونی فراهم آمده است.

به گفته سخنگوی «باوارین نوردیک» این شرکت احتمالا برای گسترش مجوز واکسنش به آبله میمونی به «آژانس دارویی اروپا» (EMA) درخواست خواهد داد.

این سخنگو همچنین گفت «باوارین نوردیک» ظرفیت تولید سالانه ۳۰ میلیون دوز این واکسن دارد و سفارش‌هایی از چند صد تا چند هزار دوز این واکسن و حتی سفارش‌های بسیار بزرگتر برای آن را دریافت کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی
آخرین اخبار