بازدید ۸۰۸۷۳
آقای شافعی (رئیس اتاق بازرگانی ایران) آیا شما حاضرید خانه ای که ۱۰ سال پیش خریدید، با همان قیمت به ما بدهید یا کارخانه ای که ۱۰ سال پیش ایجاد کردید با همان قیمت به صندوق توسعه ملی واگذار کنید؟ چرا مثل بچه با ما حرف می زنید؟ هر چیزی منطق خود را دارد.
کد خبر: ۱۱۲۰۳۹۶
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶ 23 May 2022

انتقاد تند رئیس صندوق توسعه ملی به رئیس اتاق بازرگانی ایران + فیلم/ چرا مثل بچه حرف می‌زنید؟ / رانت ۳۰۰ هزار میلیاردی در جیب چه کسانی است؟

 

تابناک اقتصادی: هفدهم اردیبهشت ماه امسال، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌ای خطاب به صندوق توسعه ملی، راهکار‌های پیشنهادی اتاق بازرگانی برای رفع مشکل بازپرداخت‌های معوق تسهیلات گیرندگان ارزی را مطرح کرد. محور اصلی این نامه، آن طور که صندوق توسعه ملی اعلام کرده است، بر بازپرداخت اقساط ارزی با نرخ ۴۲.۰۰۰ ریال تاکید دارد؛ درخواستی که در روز‌های گذشته با واکنش صندوق توسعه ملی هم مواجه شد و در واکنش به نامه شافعی، اعلام شد: «در خصوص پیشنهاد بازپرداخت اقساط ارزی با نرخ ۴۲.۰۰۰ ریال؛ مشخص است که عملیاتی شدن پیشنهاد بازپرداخت ریالی تسهیلات اعطایی صندوق توسعه ملی به متقاضیان آن هم با نرخ ۴۲۰۰۰ ریالی، صرفا موجب کاهش دارایی‌ها  و منابع ارزی کشور و سهم نسل‌های آینده خواهد شد و بدیهی است با عنایت به اعلام نظر صریح مقام معظم رهبری و تاکیدات مکرر ایشان درخصوص حفظ منابع ارزی صندوق توسعه ملی که نمونه آن را در اعلام موافقت معظم له در سال ۱۳۹۹ با بازپرداخت ریالی صرفا به نرخ بازار (ETS) مشاهده کردیم، پیشنهاد مذکور مغایر منویات ایشان بوده و قابلیت اجرا ندارد... عمده مطالبات صندوق (حدود ۷۳ درصد) مربوط به بخش نفت و گاز و پتروشیمی و نیروگاه‌ها است که بخش نفت و گاز و پتروشیمی با توجه به صادرات محور بودن، از توانایی مکفی برای بازپرداخت اقساط برخوردارند.»

واکنش تند غضنفری به درخواست عجیب شافعی

اما این موضوع به این جا ختم نشد و مهدی غضنفری، رئیس صندوق توسعه ملی در همایشی که هفته گذشته برگزار شد، به خواسته‌های غیر منطقی اتاق بازرگانی اشاره و تاکید کرد: متعجبم که اتاق بازرگانی نامه می‌دهد یک عده‌ای که از صندوق وام به نرخ ارز ۴ هزار تومان گرفته اند، حالا می‌گویند با همان نرخ ۴ هزار تومان با ما حساب و تسویه کنید. این حرف با هیچ ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. بنده یک سوال خیلی ساده از آقای شافعی، رئیس اتاق بازرگانی می‌پرسم؛ به عنوان مثال شما خانه‌ای که به قیمت ده سال پیش خریده‌ای را به قیمت ده سال پیش به بنده می‌دهید، اگر شما قبول می‌کنید، بنده هم با همان نرخ ۴ هزار تومان محاسبه کنم. کارخانه‌ای که با پول صندوق ساختید با همان قیمت به بنده می‌دهید؟ صندوق ۶۰ درصد پول کارخانه را داده، اصلا پول صندوق را ندهید، ولی ۶۰ درصد کارخانه را به صندوق بدهید. چرا مثل یک بچه با صندوق صحبت می‌کنید؟ این ادبیات را مطرح نکنید. شما اتاق بازرگانی هستید؛ آیا حاضرید شیر و ماست و کشک و دوغ تولیدی خودتان را به قیمت قبل از هدفمندی بدهید؟ معلوم است این کار را نمی‌کنید؛ حق هم دارید. پس بنده چرا باید از منابع صندوق بگذرم؟

بنده نمی‌خواهم اینجا مطرح کنم که برخی از این افراد آمده اند و حتی نیروگاه هم زده اند، در حالی که یک دینار و یک سنت هم از خودشان نیاوردند و اصلا این کاره نبودند و با پول صندوق این کار‌ها را کردند. اگر قرار باشد که هر کسی با پول صندوق سرمایه دار شود، ۸۵ میلیون نفر در صف می‌ایستند و از پول صندوق می‌خواهند!

این از عدالت به دور است؛ این همان قرعه کشی است که در خودرو داریم؛ می‌گوید زودتر آمدم و ارز ۴ هزار تومان گرفتم و الان هم می‌خواهم با نرخ ۴ هزار تومان پس بدهم؛ یک عده‌ای همه برج‌های فرشته برای آن هاست و یک عده‌ای هم در شوش نان شب ندارند که بخورند؛ بنابراین این گونه که نمی‌شود و باید پول صندوق را پس بدهید. اگر پول را نمی‌دهی، همان ملکی را که با پول صندوق ساختی، ۴۰ درصد آن را به صندوق بده؛ واقعا تعجب می‌کنم با این ادبیات با صندوق گفت‌وگو می‌کنند.


۱۵ میلیارد دلاری که خبری از آن نیست

رئیس صندوق توسعه ملی در بخشی از این سخنان خود در خصوص این که منابع صندوق توسعه ملی چگونه هزینه شده است، گفت: در این دوازده سال اخیر، بخش خصوصی ۱۵ میلیارد دلار تسهیلات گرفته و پول‌ها را هم پس نمی‌دهند. متاسفانه طول زمان پروژه‌ها در کشور ما خیلی طولانی شده است؛ مثلا به طور تقریبی ۱۴سال پول در یک پروژه می‌خوابد. این رویه بهره وری سرمایه را به شدت کاهش داده است، در حالی که ما در کشورمان نیازمند سرمایه گذاری هستیم. وقتی پول بیست سال در یک پروژه می‌خوابد هیچ توجیهی ندارد. در گذشته، صندوق در ۲۰۰ طرح، چهارصد بار استمهال دادند. چه هیات عامل خوبی داشته این صندوق که مداوم جلسه گذاشته اند و با استمهال موافقت کردند. یعنی فکر نمی‌کردند و فقط موافقت می‌کردند. سال ۴۰۰ روز نیست، یعنی هر روز هم با یکی از این‌ها موافقت کرده باشند، حقوقشان هم حلال است.
 

رانت۳۰۰ هزار میلیارد تومانی در جیب گروهی که همواره به ساختار اقتصادی انتقاد دارند!

این اظهارات صریح رئیس صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد چه منابع عظیمی از بیت المال توسط بخش خصوصی در این سال ها، حیف و میل شده و خبری از تحقق برنامه‌ها و حتی بازگشت این منابع با ارزش ارزی به صندوق توسعه نبوده است.

با یک حساب ساده، رقم ریالی رانتی که از کنار این نوع تخصیص منابع ارزی به گروهی از فعالان بخش خصوصی که بسیاری از آن‌ها از اعضای اتاق بازرگانی هم هستند، نشان می‌دهد که تفاوت نرخ ۴۲۰۰ برای هر دلار با نرخ بازار آزاد (تفاوت ریالی ۱۵ میلیارد دلار دولتی با دلار آزاد) که به طور میانگین بیست هزار تومان بوده، حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانت به جیب این عده رفته است. این در حالی است که باید یادآور شد، تولد دلار ۴۲۰۰ از سال ۹۷ بوده و با توجه به صحبت‌های رئیس صندوق توسعه ملی، این تسهیلات ارزی پیش از سال ۹۷ نیز اختصاص یافته که در آن سال ها، نرخ دلار دولتی بسیار کمتر از رقم ۴۲۰۰ تومان بوده است؛ بنابراین این گونه می‌توان نتیجه گرفت که رقم رانتی که در این سال ها، برای بخش خصوصی حساب شده، بیشتر از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است. در باب بزرگی این عدد می‌توان مقایسه‌ای داشت با کل بودجه دولت برای تخصیص یارانه معیشتی در قبال عادلانه سازی یارانه‌ها در سال جاری؛ بودجه‌ای که حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ بنابراین در این شرایط، جای تعجب است که این افراد نه تنها تلاشی برای بازپرداخت این منابع به صورت ارزی ندارند، بلکه درخواست تسویه به صورت ریالی و با همان نرخ ارز سال‌های گذشته را دارند.
انتقاد تند رئیس صندوق توسعه ملی به رئیس اتاق بازرگانی ایران + فیلم/ چرا مثل بچه حرف می‌زنید؟ / رانت ۳۰۰ هزار میلیاردی در جیب چه کسانی است؟
 
مسلما با توجه به شرایط اقتصادی کشور، رسیدگی سریع به این حجم از رانت و عدم تعهد از سوی اعضای اتاق بازرگانی در کنار ابهامات گسترده در خصوص ناپدید شدن ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول در اتاق بازرگانی، از مطالبات بحق مردم از مسئولان حوزه های نظارتی و قضایی است. از سوی دیگر از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز انتظار می رود که به ابعاد این پرونده مهم اقتصادی ورود و رسیدگی کنند و در بخش تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی، به این مهم نیز توجه به ویژه داشته باشند.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۳۶
انتشار یافته: ۲۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
تاوان این وام های ارزی و ......... را مردم عادی با افزایش چند برابری قیمت ها می پردازند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
ایکاش می شد مثل چینی ها این رانت بگیران دولتی و مفسد
را اعدام کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
پس چرا دولت دیونش رو به بخش خصوصی اینجوری حساب نمیکنه و بهش سود نمیده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
حرف شما صحیح است و دولت معوقات کارمندان را بعد از چند سال به همان مقدار ریالی پرداخت میکند
ولی این آقایان از ابتدا اقدام به اخذ وام دلاری کرده اند نه ریالی چرا ؟ چون شرایطش ساده تر بوده
ولی دولت حداقل از ابتدا بدهی ریالی داشته
حالا هم با سفسطه بازی میخواهند به نرخ 4 سال پیش بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
ارز 4200 خوب بود مرغ و روغن برنج ارزنان می خریدیم جالا چی فقط گرانی تورم ساعتی چرا باید اینطور باشد
ناشناس
|
-
|
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
رئیس اتاق بازرگانی باید در دادگاه محاکمه بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
یه جوری میگی انگار وامو دادن به مردم
خودشون بین همدیگه تقسیم کردن الان هم شاکی شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
ایران اینترنشنال امروز درباره پتروشیمی های کاغذی برنامه داشت میشه فهمید مملکلتی در موقع صلح با اینهمه ثروت چرا وض ملت اینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
فساد سیستماتیک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
همه این حرفها کشکه اگر دلاری به کسی دادید حتما اسم و مشخصات داره و براحتی میشه ازش پس گرفت مگر اینکه شامل از ما بهترون باشه که نه اعتدالیا نه اصلاح طلبا جز از ما بهترون نیستند و گرنه تا بحال شلوارشون بادبان شده بود دنبالشون توی امثال هولدینگ یاس بگردین که در عرض سه سال فقط کسری حسابش هشت هزار میلیارد تومن بود قراردادهاتون را هم به دلار کنید به دلار پول بدین به دلار پس بگیرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
عدالت را هم واقعا چه خوب معنا کردید! یک عده وام می گیرند به قیمت ارز 4200 و پس از افزایش قیمت دلار در چند سال بعد میخواهند آن را به همان قیمت تسویه کنند!
اگر این پول را فقط یک گوشه خوابانده بودند الان به ازای هر دلارش 25 هزار تومان تقریبا اضافه میشد یعنی اون پول تقریبا 6 برابر شده است!!! بدون زحمت و صرفا با رانت برای اخذ این تسهیلات از صندوقی که منابع آن برای همه ملت است نه فقط بعضی از خواص و دوستان جناب شافعی!
همه دوست دارند که ارز ارزان بگیرند جناب رئیس اتاق!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
آقا مهدی دمت گرم.همکلاس قدیمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
رو نگو سنگ پای قزوین
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
وام ارزی که نرخ ۴۲۰۰ تومان یا ۳۰ هزار تومان ندارد !
وام ارزی شرایط خودش را دارد و بایستی با ارز باز پرداخت شود چون سود آنهم اندک است .
وام ریالی هم شرایط خودش را دارد و سود آن زیاد است.
دمت گرم آقای غضنفری .
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
پس چرا وام ارزی 4200 تومانی بمردم داده نمیشود تا چند سال بعد با سود متعارف دولتی به دولت پس دهیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
همه شون دستشون تو دست همه گاهی بر سر منافع بیشتر از خوان گسترده به هم میپرند بعد هم صلح و سازش می کنند
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
عجب بخور ، بخوریه
بابا دمتون گرم
همیشه بالاشهر که می رفتم با خودم می گفتم این خونه ها مال کیه ؟
با خودم میگفتم مگه ما چند تا جراح قلب و مغز داریم که اینقدر پولدار باشن .
الان فهمیدم داستان چیه .
مملکت بدون در و پیکر
هما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
گر حکم شود که مست گیرند در شهر هرآنکه هست گیرند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
چه بخـــــــــــور بخـــــــــــوریه

بیخود نیست روز به روز مردم فقیر و بیکار می شوند
ارش
|
United States
|
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
قوه محترم قضاییه لطفا پیگیری کند که به مجلسیان خیلی امید نیست .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
چشم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
چشم
کارگرم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
غضنفری با شهامت؛ خداقوت
حسین زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
دلیل اصلی معوقات کلان بانکی که عامل اصلی تورم هم هست عدم دریافت تسهیلات به نرخ واقعی است تا امروز بعید مبدانم حتی یک نفر وام ارزی را با ارز پرداخت کرده باشد و در کشوری که حداقل تورم 40 درصد است وام با سود حداکثر18 درصد در سال یعنی سالی 22 درصد رانت .خوب معلوم است دراین شرایط کسی وام گرفته راپس نمیدهد و با فاکتورهای صوری چندبرابر ارزش واقعی ماشین آلات وام گرفته ومیگیرند(اوور) وپولهای اضافی دریافتی تبدیل به املاک در داخل و خارج میشودوچون بابت تضمین پروژه خود پروژه با چند برابر قیمت واقعی دررهن است پروژه زیانده شده (نرخ اصطحلاک بالا)و بانک در دریافت دیون خود عاجز میماند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
این مواردی که مطرح شد علاوه بر اتاق بازرگانی نیازمندورود دستگاههای مسول به عملکرد صندوق توسعه ملی رابیش از پیش ضروری وواجب می نماید
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
بازرسی قوه قضاییه باید پیگیری کند مردم از رانت خواری وگرانی رنج می‌برند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم عاشورا روز خبرنگار محمود صارمی ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج
وب گردی