بازدید ۳۰۳۲۰
با هشتاد و هفتمین روز حمله روسیه به اوکراین
هشتاد و هفتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۱۲۰۰۴۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷ 21 May 2022

استقرار 100 هزار نیروی نظامی آمریکا در اروپا

بین الملل تابناک: هشتاد و هفتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

ممنوعیت ورود 963 آمریکایی به خاک روسیه از جمله بایدن و بلینکن
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۸:۴۶

مقام‌های روسیه فهرستی از ۹۶۳ شهروند آمریکایی از جمله جو بایدن رئیس جمهور و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه را منتشر کردند که از سفر به روسیه منع شده‌اند.

به گزارش روزنامه لو فیگارو، مقام‌های روسیه روز شنبه این فهرست را منتشر کردند.

تحلیل‌گران مسائل بین‌الملل این اقدام را نمادین و بیانگر وخامت بیشتر در روابط بین ۲ کشور ارزیابی می‌کنند.

در همین ارتباط روسیه اوایل اردیبهشت امسال نیز در اقدامی تلافی جویانه ورود ۲۸۷ نماینده مجلس سفلی انگلیس را به خاک کشورش ممنوع کرد.

پیشتر این لندن بود که ورود نمایندگان روس که از حمله به اوکراین حمایت کرده بودند را به خاک بریتانیا ممنوع کرده بود.

بایدن قانون کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را امضا کرد
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۸:۴۳

کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا قانون بسته عظیم ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین که کنگره روز پنجشنبه آن را به تصویب رسانده بود، امضا کرد.

به گزارش روزنامه لو فیگارو، کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد: متن این قانون در سفر رسمی بایدن به کره جنوبی امضا شد.

این قانون شامل ۶ میلیارد دلار برای اجازه دادن به اوکراین برای تجهیز خود به خودروهای زرهی و تقویت دفاع ضد هوایی این کشور است.

سنای آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی همزمان با افزایش تورم بی‌سابقه در این کشور، لایحه کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد و این لایحه را به کاخ سفید فرستاد تا توسط رئیس جمهور این کشور امضا شود.

قانونگذاران سنا این لایحه را با ۸۶ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف به تصویب رساندند.

در میان مخالفان این لایحه سناتورهای جمهوری خواه از جمله رند پال و جاش هاولی بودند که از تاثیر بالقوه این قانون بر اقتصاد آمریکا و دیگر اولویت های داخلی ابراز نگرانی کردند.

این قانون به وزارت دفاع آمریکا اجازه می دهد تا حدود ۲۰ میلیارد دلار برای کمک های امنیتی به اوکراین از جمله تهیه تجهیزات نظامی هزینه کند.

این لایحه همچنین تقریباً ۹ میلیارد دلار کمک اقتصادی، بیش از چهار میلیارد دلار کمک بشردوستانه و چهار میلیارد دلار دیگر در تأمین مالی نظامی خارجی از طریق وزارت امور خارجه آمریکا برای اوکراین درنظر می‌گیرد.

هفته گذشته، رند پال تلاش‌ها برای پیگیری سریع این لایحه را به تعویق انداخت و به نگرانی در مورد هزینه کردن میلیاردها دلار برای اوکراین در بحبوحه تورم فزاینده و اختلالات در زنجیره تامین در آمریکا اشاره کرد.

وی همچنین خواهان نظارت آمریکا بر بودجه اختصاص یافته به اوکراین و تسلیحات ارسال شده به این کشور است.

سخنگوی پنتاگون پیش از این خواستار تصویب نهایی بودجه ۴۰ میلیارد دلاری واشنگتن به اوکراین شده و گفته بود که اگر این بودجه تا ۱۹ مه تصویب نشود، توانایی ارائه «بدون وقفه» تسلیحات نظامی به اوکراین تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا عصر جمعه به وقت محلی در نشستی خبری افزود: ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) روزی است که اگر کمک های مالی جدید دریافت نکنیم، نخواهیم توانست تجهیزات جدید به اوکراین ارسال کنیم. فقدان دریافت این کمک ها بر توانایی ما به ارائه بدون وقفه کمک تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد هنوز ۱۰۰ میلیون دلار از اختیارات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده که به اوکراین تعلق نگرفته است. ما می‌خواهیم تا قبل از هفته سوم این ماه بودجه جدید را دریافت کنیم تا بتوانیم به ارسال تجهیزات بدون وقفه ادامه دهیم.

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه جدید حمایت مالی از اوکراین به ارزش ۴۰ میلیارد دلار را با ۳۶۸ رای موافق در برابر ۵۷ رای مخالف تصویب کرد که هفت میلیارد دلار بیشتر از درخواست ماه آوریل دولت بایدن در این زمینه بود.

این بسته کمک های مالی مصوب مجلس نمایندگان آمریکا ، شامل کمک شش میلیارد دلاری تسلیحات و آموزش نظامی به اوکراین، ۸.۷ میلیارد دلار برای بازسازی انبارهای تسلیحات آمریکایی ارسال شده به اوکراین و ۳.۹ میلیارد دلار برای نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه است؛ همچنین شامل ۸.۸ میلیارد دلار حمایت اقتصادی از اوکراین، چهار میلیارد دلار کمک مالی خرید تجهیزات نظامی برای اوکراین و متحدان و ۹۰۰ میلیون دلار در زمینه مسکن، تحصیل و سایر کمک ها به پناهجویان اوکراینی در آمریکا است.

پیشتر دولت بایدن یک بودجه تکمیلی ۳۳ میلیارد دلاری با هدف حمایت از اوکراین در چند ماه آینده از کنگره این کشور درخواست کرده بود.

واکنش پنتاگون به طرح نابودی ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۱۵

سخنگوی پنتاگون گزارش های مقامات اوکراینی مبنی بر طرح آمریکا برای نابودی ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه را تکذیب کرد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون عصر جمعه به وقت محلی در نشستی خبری گفت: قطعا اعلام می کنم که این گزارش ها درست نیست.

پیش از این، آنتون گراشچنکو مشاور وزارت امور داخلی اوکراین گفته بود که آمریکا "در حال آماده سازی طرحی برای نابودی ناوگان دریای سیاه" روسیه است.

وی افزود: تحویل تسلیحات ضد کشتی از جمله موشک های هارپون و موشک های تهاجمی دریایی با برد ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر در حال بررسی است.

گراشچنکو ادعا کرد مبارزه مؤثر اوکراینی ها علیه کشتی های جنگی روسیه، واشنگتن را متقاعد کرده است تا طرحی برای رفع محاصره بنادر اوکراین آماده کند.

مدودف: تحریم‌ها علیه روسیه تا چندین دهه ادامه خواهد داشت
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۰۸

- دیمیتری مدودف معاون رئیس شورای امنیت روسیه گفت، تحریم‌های وضع شده علیه این کشور تا چندین دهه ادامه خواهد داشت و جنگ در اوکراین دلیل این تحریم‌ها نیست.

به گزارش خبرگزاری "تاس"، مدودف جمعه‌شب در نشست کمیسیون بین سازمانی در مسکو افزود: ما به خوبی می‌دانیم که تحریم‌ها علیه روسیه برای مدت بسیار طولانی باقی خواهند ماند و این ارتباطی با عملیات ویژه روسیه در اوکراین ندارد. بدیهی است که مدت این تحریم‌ها مانند گذشته از جمله در دوران شوروی، طولانی خواهد بود و چندین دهه طول خواهد کشید.

این مقام روس تاکید کرد، به دلیل این تحریم‌ها و مدت زمان طولانی آن‌ها روسیه باید کاملا به منابع خود تکیه کند.

وی اظهار داشت: تامین امنیت روسیه بسیار اهمیت دارد و همه باید در کوتاه‌ترین زمان پیشنهادات خود را در این خصوص اعلام کنند .

نخست وزیر بلاروس: ما طرف درگیری در اوکراین نیستیم
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۰۸

رومن گولوچنکو نخست وزیر بلاروس جمعه شب با تاکید براینکه ما طرف درگیری در اوکراین نیستیم، گفت: با این حال غرب به صورت جمعی تلاش می‌کند تا به هر طریق ممکن بلاروس را به عنوان متجاوز معرفی کند.

به گزارش اسپوتنیک، نخست وزیر بلاروس افزود: آن‌ها باید به گونه‌ای فشار بر یک کشور را توجیه کنند اما بلاروس یک طرف در این جنگ نیست.

گولوچنکو اضافه کرد که در میان ارسال تسلیحات به اوکراین و فعالیت ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس، این کشور درحال انجام اقداماتی برای دفاع از حاکمیت خود است.

تحریم 14 شخصیت روس توسط کانادا
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۰۷

دولت کانادا اعلام کرد، علاوه بر تحریم ۱۴ شخصیت روس، تجارت کالاهای لوکس را نیز با روسیه ممنوع کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، دولت کانادا جمعه‌شب در بیانیه‌ای تصریح کرد: اقدامات جدید محدودیت‌هایی را برای ۱۴ فرد از جمله میلیاردرهای روس، اعضای خانواده آن‌ها و نزدیکان دولت ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) در نظر می‌گیرد. این افراد از جنگ بی‌معنای پوتین در اوکراین حمایت کرده‌ و مسئولیت درد و رنج مردم اوکراین را بر عهده دارند.

تحریم‌های جدید همچنین تجارت کالاهای لوکس با روسیه را هدف قرار می‌دهد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: از امروز، دولت کانادا صادرات کالاهای لوکس به روسیه از جمله تنباکو، برخی محصولات نساجی و لباس ورزشی، کفش، پوشاک، جواهرات، لوازم آشپزخانه و هنر را ممنوع می‌کند.

دولت کانادا افزود: این کشور همچنین واردات کالاهای لوکس از جمله غذاهای دریایی، ماهی و الماس‌های غیرصنعتی لوکس از روسیه را ممنوع می‌کند. مجموع ارزش تجارت این کالاها در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۵. ۷ میلیون دلار بوده است.

اعلام آغاز جنگ گندم در جهان
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۰۶

راشاتودی به نقل از کارشناسان نوشت: کشورهای غربی ممکن است روسیه را برای تبادل گندم به ازای لغو تحریم های این کشور تحت فشار قرار دهند.

 این رسانه افزود: قیمت های گندم به سطح بی سابقه ای در دو ماه گذشته رسیده است زیرا تولیدکنندگان اصلی این محصول همچون روسیه، قزاقستان و هند برای حفظ بازارهای داخلی خود صادرات گندم را لغو کرده اند. این امر نگرانی هایی را درباره ناامنی غذایی و گرسنگی در سراسر جهان برانگیخته است.

کارشناسان در مصاحبه با روزنامه ایزوستا گفته اند از زمان آغاز سال جدید میلادی هزینه گندم افزایش بیش از ۶۰ درصدی داشته است.

به گفته آنها این افزایش به دلیل درگیری بین روسه و اوکراین بوده که تقریبا یک سوم از صادرات جهانی گندم را تامین می کند.

در فصل برداشت ۲۰۲۲-۲۰۲۱میلادی که از ژوئیه سال گذشته آغاز شد گندم روسیه ۱۶ درصد و گندم اوکراین ۱۰ درصد از صادرات این محصول در جهان را تشکیل می داد. اما جنگ باعث ممنوعیت صادراتی دو کشور شد. در فوریه، روسیه صادرات همه دانه های (گندم، چاودار، جو و ذرت) به خارج از اتحادیه اقتصادی اورسیا را تا ۳۰ ژوئن ممنوع کرد و در عین حال اوکراین تنها بندر خود در اودسا را تعطیل کرده است.

تحریم های ضد روسیه شرکت های بین المللی را وادار کرده روابط تجاری بلندمدت خود را با روسیه قطع و این کشور را ترک کنند که باعث اختلال در زنجیره عرضه شده است.

گذشته از این به دنبال تصمیم مسکو برای منع صادرات، قزاقستان نیز محدودیت های خود را اعمال کرد. در عین حال اوایل ماه جاری هند صادارت گندم را لغو کرد و گفت «امنیت غذایی در هند، کشورهای همسایه و دیگر کشورهای آسیب پذیر در خطر است».

بعد از انتشار اخباری از دهلی نو معاملات گندم در شیکاگو افزایشی ۶ درصدی داشت و به ۱۲.۴۷ دلار در هر بوشل (واحد اندازه گیری گندم) رسید که بالاترین نرخ در دو ماه گذشته بود. قیمت گندم در اروپا نیز به رقم بی سابقه ۴۶۱ دلار در هر تن افزایش یافت.

بحران غلات در سراسر جهان حس می شود اما تاثیر آن در آفریقا که به صادارت از منطقه دریای سیاه برای تامین ۹۰ درصد نیاز خود متکی است، محسوس تر بوده است.

آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل درباره خطر فقر و گرسنگی به دلیل اوضاع کنونی در بازار گندم جهان هشدار داد.

راشاتودی نوشت: کشورهای غربی روسیه را به آغاز «جنگ گندم» متهم می کنند اما کارشناسان می گویند روسیه تنها مسئول وخامت این بحران نیست و اگر هم هست این اقدام داوطلبانه نبوده است.

روزنامه ایزوستا به نقل از کارشناسان نوشت: روسیه و اوکراین تنها صادرکنندگان کلیدی گندم در جهان هستند اما دیگر تولید کنندگان نیز می توانند بازارهای جهانی را از بحران نجات دهند. برای مثال آمریکا و کانادا به ترتیب ۲۶ و ۲۵ میلیون تن گندم یا حدود ۲۵ درصد صادرات جهانی گندم را تشکیل می دهند. فرانسه با (۱۹ میلیون تن) و آلمان با (۹.۲ میلیون تن) در تولید گندم جهان نقش دارند. اما به گفته تحلیلگران این کشورها بعید است گندم خود را با کشورهای نیازمند سهیم شوند و امنیت غذایی در کشور خود را در اولویت قرار می دهند.

داریا آکیمووا از شرکت تحقیقاتی Ntech گفت این کشورها مواد خام خود را حفظ می کنند تا از اقتصاد کشورشان در مقابل افزایش نرخ تورم جلوگیری کنند.

کارشناسان عمدتا نتوانسته اند پیش بینی کنند که وضعیت بازار گندم چه خواهد شد. به گفته برخی مشکلات ناشی از عرضه این محصول که تولیدی گسترده دارد در فصل برداشت جدید حل خواهد شد و به ویژه پایان جنگ عرضه این محصول از سر گرفته خواهد شد.

با مشخص نبودن زمان پایان جنگ برخی از کارشناسان نیز مدعی اند که کشورهای غربی در مقطعی مجبور خواهند شد روسیه را تحت فشار قرار دهند تا به ازای لغوتحریم ها ذخایر خود را با دیگر کشورها سهیم شود.

اردوغان: حمایت فنلاند و سوئد از پ.ک.ک مشکل اصلی ما است
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۰۵

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شامگاه جمعه به‌صورت تلفنی با «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس رایزنی کرد.

اردوغان به جانسون گفت که روابط سوئد و فنلاند با افراد و سازمان‌هایی که تحت کنترل گروه تروریستی «پ.ک.ک» فعالیت می‌کنند، مشکل اصلی ترکیه با در خواست‌های عضویت آنها در ناتو است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، اداره ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه درباره این تماس تلفنی اعلام کرد که دو طرف در مورد روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای از جمله پیشنهادات سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو و جنگ اوکراین و روسیه گفتگو کردند.

اردوغان تاکید کرد که دولت ترکیه می‌خواهد اطمینان حاصل کند که فنلاند و سوئد از ارزش‌های ناتو حمایت می‌کنند و نگرانی‌های قانونی ترکیه را در نظر می‌گیرند.

بر اساس این بیانیه، وی در این تماس تلفنی گفت: «واکنش موجه افکار عمومی ترکیه به درخواست کشورهای حامی تروریسم در ناتو را نباید نادیده گرفت».

دفتر نخست‌وزیری انگلیس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که جانسون، پیوستن کشورهای فنلاند و سوئد به ناتو را برای «الحاقی ارزشمند» توصیف کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، جانسون خطاب به اردوغان گفت: «از اردوغان خواست تا با همتایان سوئدی، فنلاندی و ناتو برای رسیدگی به هرگونه نگرانی پیش از نشست سران این ائتلاف طی ماه آینده در مادرید، همکاری کند».

بر این اساس، وی با اعلام حمایت انگلیس از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو، با اردوغان توافق کرد که جهت باز کردن مسیرهای عرضه برای ذخایر غلات اوکراین و کاهش افزایش قیمت جهانی مواد غذایی همکاری کنند.

اعلام تسلط کامل روسیه بر ماریوپل
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۴:۰۵

وزارت دفاع روسیه بامداد شنبه، تسلط کامل نیروهای این کشور بر شهر ماریوپل، پس از حدود ۳ ماه از آغاز جنگ در اوکراین را اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه این وزارتخانه آمده است که با تسلیم شدن آخرین نیروی اوکراینی باقیمانده در کارخانه فولاد آزوفستال و تسلط نیروهای روسی بر آن، ماریوپل به‌طور کامل تحت کنترل روسیه درآمد.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه طی نامه‌ای رسمی، خبر تصرف کارخانه آزوفستال و سقوط شهر ماریوپل را به اطلاع «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور رسانده است.

«ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه، با بیان اینکه ۵۳۱ شبه‌نظامی ملی‌گرای اوکراینی در کارخانه فولاد آزوفستال شامگاه جمعه سلاح‌های خود را زمین گذاشته و تسلیم شدند، گفت بدین شکل محاصره این منطقه بزرگ صنعتی به پایان رسیده و نیروهای روسی کنترل کامل آن از جمله تأسیسات زیرزمینی را به دست گرفتند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از کناشنکوف نوشت: «آخرین گروه از جنگجویان گردان آزوف روز جمعه تسلیم شدند. در مجموع، ۲۴۳۹ جنگجوی آزوف و سرباز اوکراینی که در کارخانه آزوفستال مخفی شده بودند از تاریخ شانزدهم می به نیروهای روسیه تسلیم شده‌اند».

استقرار 100 هزار نیروی نظامی آمریکا در اروپا

خبرگزاری سی‌ان‌ان گزارش داد که آمریکا تعداد نیروهایش در اروپا را در ۱۰۰ هزار تن ثابت نگاه خواهد داشت، مگر آنکه روسیه شرایط امنیتی منطقه را با "تهدید" فنلاند، سوئد یا اعضای ناتو تشدید کند.

 در گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان به نقل از چندین مقام آمریکایی آمده است، در صورت تغییر شرایط امنیتی، ایالات متحده آماده است تا پایگاه‌های بیشتری در اروپا ایجاد کرده و در صورت خواست ناتو برای برگزاری تمرینات نظامی بیشتر، تعداد نیروهایش در اروپا را موقتا افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این مقامات گفتند که برنامه‌های آتی پس از آن طرح‌ریزی می‌شود که سران نظامی ناتو روز پنجشنبه هفته گذشته در بروکسل دیدار کردند. انتظار می‌رود این سران نظامی پیشنهادات خود درباره مواضع امنیتی در اروپا را به جلسه وزرای دفاع ناتو که در ماه آینده میلادی برگزار می‌شود و همچنین به رهبران ناتو، از جمله جو بایدن (رئیس‌جمهوری آمریکا) ارائه دهند.

ارسال سلاح از سوی انگلیس به مولداوی برای مقابله با روسیه

خبرگزاری سی‌ان‌ان گزارش داد که آمریکا تعداد نیروهایش در اروپا را در ۱۰۰ هزار تن ثابت نگاه خواهد داشت، مگر آنکه روسیه شرایط امنیتی منطقه را با "تهدید" فنلاند، سوئد یا اعضای ناتو تشدید کند.

در گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان به نقل از چندین مقام آمریکایی آمده است، در صورت تغییر شرایط امنیتی، ایالات متحده آماده است تا پایگاه‌های بیشتری در اروپا ایجاد کرده و در صورت خواست ناتو برای برگزاری تمرینات نظامی بیشتر، تعداد نیروهایش در اروپا را موقتا افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این مقامات گفتند که برنامه‌های آتی پس از آن طرح‌ریزی می‌شود که سران نظامی ناتو روز پنجشنبه هفته گذشته در بروکسل دیدار کردند. انتظار می‌رود این سران نظامی پیشنهادات خود درباره مواضع امنیتی در اروپا را به جلسه وزرای دفاع ناتو که در ماه آینده میلادی برگزار می‌شود و همچنین به رهبران ناتو، از جمله جو بایدن (رئیس‌جمهوری آمریکا) ارائه دهند.

ایجاد 12 پایگاه نظامی روسیه در مرزهای غربی

وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که تعدادی از واحدهای نظامی این کشور قرار است در منطقه نظامی غربی و در واکنش به اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با اشاره به تنش‌های ادامه‌دار در منطقه و لزوم تقویت منطقه نظامی غربی این کشور به دلیل عضویت احتمالی فنلاند و سوئد در ناتو گفت: ۱۲ یگان نظامی و متعلقات آن قرار است تا پایان سال جاری میلادی در منطقه نظامی غربی روسیه ایجاد شوند.

به گفته وزیر دفاع روسیه، این اقدامات مقابله‌ای با تامین تسلیحات مدرن و تجهیزات نظامی برای سربازان همراه خواهد بود. در سال جاری میلادی، ارتش روسیه بیش از ۲۰۰۰ قطعه از چنین تجهیزات نظامی دریافت می‌کند.

شویگو همچنین به این نکته اشاره کرد که بازرسی‌های انجام شده بر اساس نتایج دوره آموزشی زمستانی نشان‌دهنده افزایش کیفی سطح آموزش واحدهای منطقه نسبت به سال قبل ۲۵ درصد بوده است.

وی گفت: افزایش عملیات آموزشی ضربتی ناوهای یگان بالتیک روسیه ۴۲ درصد افزایش داشت. بیش از ۳۰۰ رزمایش ضربتی با استفاده از تسلیحات مختلف انجام شد. همچنین میزان مانور جنگنده‌ها در منطقه نیز تا چهار درصد رشد داشته است.

شویگو در ملاقات با نمایندگان ارشد وزارت دفاع و ارتش، "افزایش تهدیدات نظامی در مرزهای روسیه" را محکوم و آمریکا و ناتو را به تشدید تنش متهم کرد.

زلنسکی: روسیه باید غرامت جنگ اوکراین را پرداخت کند

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین امروز (شنبه) یک توافق رسمی با متحدان این کشور برای تضمین غرامت روسیه برای خساراتی که نیروهایش در طول جنگ ایجاد کرده اند، پیشنهاد کرده است.

روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش کرد، رئیس‌جمهور اوکراین تصریح کرد که روسیه تلاش می‌کند تا جای ممکن زیرساخت‌های اوکراین را تخریب کند و چنین توافقی به کشورهایی که به دنبال تهاجم هستند، نشان می‌دهد که باید هزینه اقدامات خود را بپردازند.

وی در یک سخنرانی ویدئویی گفت: «ما کشورهای شریک خود را دعوت می‌کنیم تا یک توافق چندجانبه را به امضا درآوریم تا مکانیسمی را ایجاد کنیم تا تضمین شود که تمامی آن‌هایی که از اقدامات روسیه متحمل خسارت شده‌اند، می‌توانند برای تمامی خسارات وارد آمده، غرامت دریافت کنند».

رئیس‌جمهور اوکراین ادامه داد که طبق چنین توافقی، سرمایه‌ها و اموال روسیه در کشورهای امضاکننده ضبط خواهد شد و مستقیماً‌ این اموال صرف پرداخت غرامتی خواهد شد که روسیه باید بابت خسارات وارد آورده به اوکراین بپردازد.

وی با اشاره به این موارد گفت: «مصفانه خواهد بود و روسیه وزن تمامی موشک‌ها، تمامی بمب‌ها و تمامی خمپاره‌هایی که به ما شلیک کرد را احساس خواهد کرد».

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۵۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
تلاش بی امان غرب برای در تنگنا قراردادن روسیه عاقبت خوبی برای دنیا ندارد
در گذشته ویروسی داشتیم با نیم درصد کشته الان ویروسی در حال گسترش است با ۱۰ درصد کشته ویروس های بعدی احتمالا به ۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد مرگ خواهند رسید نیازی به استفاده از بمب اتم نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
ارتش سایبری روسیه چه خوب فارسی می نویسه!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
تف به این آمریکا کشورشون رو تقدیم سرمایه داران یهودی کردن اینا هم خود شیطانن هر روز یه ویروس جدید رو منتشر میکنن معلوم نیست هدفشون چیه پوتین راست میگفت آزمایشگاه های بیولوژیکیشون دقیقا تو اوکراینه واسه گرفتار کردن چین و ایران و روسیه و ترکیه
رضا
| United Kingdom |
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
ارتش سایبری روسیه نیست بلکه دست نشاندگان روسیه در ایران یا همان ارمنی های عزیز هستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
این ناشناس یانکی گدارو ببین نوشته ارتش سایبری روسیه اومده تو تابناک داره جلوی یانکی گداها از روسیه دفاع میکنه! واقعا فنا هستن این غربگداها تو کی هستی آخه ارتش سایبری روسیه بیاد اینجا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
شما که این طور می نویسی نمی گی که پابوس و نوکران غرب را ناراحت می کنی!!؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
روسیه 7 قطعنامه تحریمی علیه ما را تایید و اجرا کرد

روسیه راکتور بوشهر را پس ار دریافت 22 میلیارد و 24 سال ناقص و معیوب تحویل داد

روسیه پول 50 میلیون واکسن گرفت و 200 هزار تحویل داد

روسیه پول اس 400 گرفت و پس از ده سال اس 300 کهنه ناقص معیوب داد

روسیه در سوریه موقعیت و اطلاعتات نیروهای ما را به اسراییل داد تا بمبادان کنند

روسیه جلوی توافق برجام سنگ و مانع انداخت و نگداشت

روسیه الان تمام مشتری هایی که نفت و فولاد و پتروشیمی ما را در شرایط تحریم ارزانتر میخریدند را
با نصف قیمت ما از ما دزدید و ما را د سخت ترین شرایط مالی دلاری قرار داد

ایا اینها که فقط مربوط به 30 سال گذشته خیانتها و ضربات روسیه هستند کافی نیستند ؟

چرا دشمنی با عرب و امریکا باعث شده تا شما ها را در مقابل دشمن بسیار نامرد تر و خطرناکتر و بی ارزش تری چون روسیه و پوتین
اینطو ر ساکت و صامت و برده کرده است ؟

بله امریکا و اروپا هم دنبال منافع خودشان ولو به قیمت خیانت و صربه به ما بوده و هستند

ولی چرا ما باید در مقابل خیانتها و دشمنی های روسیه ما باید اینطور ساکت و صامت و منفعل و رفتاار کنیم ؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
درخبرها امده بود پوتین درجمع نظامیان به اصطلاح مسلمان ازنقش مسلمانان درجنگ اوکراین تمجید کرده بود. به این مردک باید گفته میشد که اونا مسلمان نیستند چون مسلمان هیچوقت زیربیرق وفرمان یک ملحد نمیجنگد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
چچن های تروریست داعشی که در تمام جنایات سوریه و عرلق و افعانستان جزو وحشی ترین متجاوزان به زنان و نوامیس مسلمانن بوده اند
الان همچنان زیر بیرق پوتین و روسی دست به جنایت در اوکرابن میزنند
پس معلوم است که جنایاتشان در سوریه بدستور پوتین و با هدف تخریب و کشتار کشور و مروم سوریه بوده
تا وسیه بتواند اولا جلوی احداث خط لوله انتقال گاز ایران و قطر به اروپا را بگیرد
و در شرق اروپا بعنوان یک نیروی باجگیر مستقر گردد

تایید تروریست های کثیف چچنی ، دقیقا مشارکت در جنایات ضد اسلامی و بشری انها بوده و هست و خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
غربگدا بیمار است از کشورش بیزار است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
خیلی مونده از زندگی و جهان پیرامونت چیزی بفهمی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
توده ای شرق گدا بیمکا راست از کشورش بیزار است
ناشناس
| Japan |
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
حتی اگرشیتیل گرفتی حداقل کامنت سازنده بزار!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
اخوی بپذیر که گدا بودن در خانه یک مجموعه کشورهای فوق مدرن ، آزاد اندیش ، ثروتمند، خدا پرست خیلی بهتر از گدا بودن در خانه یک کشور گدا صفت ،متجاوز ، خدانشناس کمونیست است. پس بیا با هم فریاد بزنیم مرگ بر کمونیسم، مرگ بر توده ای و چریکهای فنا کننده خلق تغییر چهره داده و بالاخره مرگ بر روسیه و چین.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
ناشناس این غربگدایی که تو داخلش بودی من ۵ سال پیش داخلش بودم یه احمق به تمام معنا شده بودم خدارو شکر ترک کردم
ناشناس
|
Poland
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
محاصره دریایی اوکراین به زودی شکسته میشه با ورود سامانه پاتریوت pac3 و موشک‌های ضد کشتی
این جنگ استقلال و هویت مردم اوکراین در برابر بربرهای روسی هست که دنیا رو عوض خواهد کرد برای همه ما
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
اون روان پریش دارد همون بازیی را می‌کنه که روسیه میخواد
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
چاییدی روس ها خاک اوکراین را به توبره می کشند به کوری چشم نوکران امریکا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
آرزوی های یک غربگدا که نمیتونه شکست اربابش رو باور کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
غربگدا مجرم نیست بیماره و غربگدایی جرم نیست بیماریه. بیایید با یانکی گداها مهربان باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
بسمه تعالی
گور بابای همشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
زلنسکی: روسیه باید غرامت جنگ اوکراین را پرداخت کند
زلنسکی فکر میکند روسیه یک کشور جهان سوم است همین رفتارها و ساده لویی های یک کمدین باعث شد کار اوکراین به اینجا کشیده شود و بدتر از اینها هم در انتظارش است
پاسخ ها
ناشناس
| Poland |
۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
روسیه پرداخت کرده از قبل تو حساب هست شک نکن
ناشناس
|
Canada
|
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
امیدوارم دولت ایران در این جنگ گندم بر عله مردم شرکت نکند و با طناب پوسیده غربیها به چاه نرود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
چه ربطی به ایران دارد تا چیزی میشود پای ایران را وسط میکشید از جان ایران چه میخواهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
رژیم متجاوز روسیه !!
قطعا از این به بعد روسها در ماریوپل روی آرامش نخواهند دید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
دلیل این حمله هم مهمه! که چرا حمله کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
چند سال قبل یوسف زمان ( احمدی نژاد ) گفته بود که بزودی 7 سال قعطی و بدنبال آن دوباره 7 سال قعطی دیگر میآید و دستور ذخیره سازی گندم را داد ولی کسی گوش نکرد . الان قیمت تمام شدهگندم با ارز آزاد حدود 12 هزار تومان در هر کیلو است و حتی این امکان وجود دارد در صورت وجود ارز حتی تا دو برابر و در صورت کمبود ارز به چند برابر برسد . لذا باید پخت نان در کیفیت بالا (بین 20 تا 30 درصد نان بدلیل کیفیت پخت بد و ارزانی آن نسبت به سایر مواد غذایی دور ریز می شود )و سهمیه بندی آن در دستور کار دولت قرار گیرد
حسین
|
Germany
|
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
وقتی طرف با ناوگانش تمام بنادر اوکراین رو محاصره کرده و با اینکار ممکنه باعث قحطی توی کشورهای ضعیف بشه، دم آمریکا گرم اگه طرحریزی کرده که کل ناوگان روسیه رو بفرسته زیر دریا! حالا می خوام بدونم روسیه طرف مستضعفین عالم هست یا آمریکا؟ البته توده ای هرگز از خواب بیدار نمیشه چون اصولا خواب نیست بلکه خودش رو به خواب زده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
فقط دارد به روسیه بهانه لازم را میدهد که بندر اودسا هم مثل بندر ماریوپل با خاک یکسان شود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
جوگیر نشو اربابت فقط تو هالیوود قویه درضمن این جنگ رو خود آمریکا شروع کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
به جای هندوانه گندم دانه روغن بکارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
روسیه باید غرامت جنگ اکراین را بپردازد.!!!!!!!!!!!!
پس چرا عراق به خاطر جنگ ویرانگر 8 ساله، به ایران خسارت نمی پردازه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
متاسفانه ضمن اینکه خسارت نداد بلکه ما برایش هزینه هم کردیم و کویت آن کشور چند دهم ما خسارت را از عراق گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
اروپا و آمریکا اگه واقعا قصد کمک به اکراین را میداشتند وعده سر خرمن نمیدادند همین الان قاطعانه اقدام میکردند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
اقدام قاطع برای چه؟
اون کمدین را رئیس جمهور کردند که چکار کنه داره ماموریتش را بخوبی انجام میده
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
عنوان خبر : اعلام تسلط کامل روسیه بر ماریوپل

کدام گزینه صحیح است:

۱) تسلط کامل روسیه بر ماریوپل

۲) اشغال کامل ماریوپل توسط روسیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
چی میگی تو مگه ما غربگدا و طرفدار تحریم گرهای خودمون هستیم که بگیم اشغال شده؟ مگه اونا دوست ما بودن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
آقای پوتین چه اشکالی داشت اگر بعد از دو سه دوره زمامداری کنار می‌رفتید و شخص دیگری بر سر کار می‌آمد تا الان شاهد بر باد رفتن تمام اعتبار خودت و کشورت نباشی؟ اصلا چه ایردای داشت که فکر احیای شوروی رو از سرت بیرون می‌کردی؟ مگر الان وسعت روسیه از اروپا و آسیا تا آمریکا گسترده نیست؟ مگر الان سلاح هسته‌ای ندارید؟ مگر الان عضو دائم شورای امنیت نیستید و حق وتو ندارید؟ مگر الان از تولید‌کنندگان عمده انرژی در دنیا نیستید؟ پس دیگر چه از جان این همسایه‌های کوچکت می‌خواهی که هر از چند گاهی بدون دلیل به یکی از آنها حمله می‌کنی و یک تکه از خاکش رو جدا می‌کنی؟ فکر کردی دنیا هنوز در قرن نوزدهم است؟ می‌خواهی مثل آمریکا ابرقدرت اول دنیا باشی؟ آقای پوتین ابرقدرت بودن فاکتورهای زیادی نیاز داره که شما خیلی از آنها را ندارید. سال‌ها پشت نقاب یک ابرقدرت نظامی پنهان شده بودید که این ماجراجویی اکراین هم این نقاب رو از چهره‌تون برداشت و الان دیگر کسی شما رو به عنوان یک قدرت درجه چندم نظامی هم نمی‌شناسد. مطمئنا الان آرزو داری زمان به 3 ماه قبل برمی‌گشت و دست به این قمار نمی‌زدی ولی این رسم دنیا و طبیعت است که افراد مغرور حتما خوار و خفیف می‌شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
ایران باید به فکر خودکفایی گندم باشد. نه روسها با ما هستند نه اوکراینیها. سال 89 روسیه علیه ایران رای داد و نباید به عنوان متحد دیده شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
بحران غلات در سراسر جهان حس می شود اما تاثیر آن در آفریقا که به صادارت از منطقه دریای سیاه برای تامین ۹۰ درصد نیاز خود متکی است، محسوس تر بوده است
بسم اله الرحمن الرحیم
تخم مرغ ۸۰۰۰۰ تومن
روغن ۱۵۰۰۰۰ تومن
کی بداد ما میرسه ؟
بخدا ما هم دست کمی ار آفریقا نداریم
ناشناس
|
Poland
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
گویا توافقاتی در راه است در ازای لغو تحریم کود روسیه متقابلا روسیه اجازه صادرات غلات اوکراین رو بده که عقلانی تر از شلیک به ناوهای روسیه با موشک هست چون حتی با نابودی ناوها امنیت دریای سیاه تامین نمیشه . فقط توافقات سیاسی اینجا کار میکنه
ظاهرا اوکراینیها سیگنال مذاکره میدن و زلنسکی گفته مرزهای ۲۴ فوریه برای ما پیروزی هست که به معنای چشم پوشی از کریمه و لاقل بخشی از دانباس هست که کار عقلانی و منطقی به نظر میرسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
بایدن بعد از تحریم شدن او توسط روسیه: واییییییییییی! چقدر بد. من هر روز به روسیه سفر می‌کردم. تمام برنامه هایم مختل شد.
باور کنید حتی بایدن یک بار هم به روسیه نرفته یا فوقش یک بار
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
کلا با جنگ و جنگ افروزی مخالفم
اما از بعد سیاسی که ب جنگ روسیه و اوکراین نگاه میکنی این جنگ هر نتیجه ای که داشته باشد ب نفع ایران و سیاست های ایران خواهد بود روسیه شکست بخورد از ایران حمایت خواهد کرد و تجهیزات نظامی ب ایران خواهد داد روسیه پیروز شود کشورهای غربی با ایران تعامل بهتری خواهند داشت
....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
اها متوجه شدم! مسئولان عزیز و گرامی دارند برای نبود گندم مقدمه چینی میکنند!!! خدایا خودت به دادمان برس
ناشناس
|
Poland
|
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
غربیها زلنسکی رو شیر کردن جلوی روسیه وایسته تا روسیه ضربه بخوره! مهم نیست چه بلایی سر اوکراین میاد! در واقع دارن اوکراین رو قربانی میکنن! زلنسکی هم نمیفهمه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
فکری برای گرد وخاک کنین هممون مریض شدیم توخوزستان
روسیه وامریکا وای حرفهارو ول کنین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
دهن پوتین جنایکار متکبر را باید خرد کرد این چندمین کشور است که نابود می کند
ظلم از طرف هرکس باشد محکوم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
ایران‌ باید‌ به توسعه‌ کشت گن م و دانه روغنی روی بیاره‌ مخصوصا‌ کشت گندم‌ دیمی‌ در مناطق نسبتا‌ پرباران و مرطوب‌ وگرنه‌ از کمبود آن بعنوان نقطه ضعف بهره خواهند برد‌ .
احمد
|
United States
|
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
تا حالا دیدی یک اروپایی و یا امریکایی تقاضای شهروندی روسیه را بکنه تحریمهای روس ها بی معنی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
امریکا‌ با هزینه‌ اروپا‌ که سالها‌ از جنگ و هزینه‌ جنگ بدور‌ بوده اند‌ در مقابل‌ زیاده خواهی پوتین‌ ایستاده‌ و با این کار‌ بدون هزینه‌ روسیه را در یک جنگ تخریبی مزمن‌ دچار فرسایش‌ و متحمل هزینه میکنه‌ تا‌ دچار پسرفت‌ و توقف بکنه‌
امریکا‌ بعد‌آز شروع‌ جنگ روسیه‌ در اکراین‌ پا را فراتر نهاده‌ و تلاش می کند از حربه‌ تحریم‌ استفاده‌ وسیعتری بنماید‌ و بادرگیری پوتین‌ اوسکول‌ در جنگ یکطرفه‌ علیه یک کشور مستقل‌ گستره‌ وسیعتری برای اعمال سیاستهای‌ امریکا‌ ممکن شده
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
گویا حزب کمونیست بعداز۵۰سال دوباره هوس متحد کردن جماهیرشو کرده،به نظر میرسه جناب کفش یا همون پوتین بی بند میخواد آخر عمری تاریخ ساز بشه چون در ۲سال گذشته برای ازهم پاشیدن شوروی در سخنرانیهاش بشدت افسوس خورده بود،یادمون باشه پوتین عضو کا گ ب بوده که اصولا عناصر کا گ ب افرادی بیمار بودند که حتی بعداز شکست سرویسشون دستورات رو چندین دهه بعد هم اجرا میکردند ،شاید حمله به اوکراین دستوری بوده که چند دهه قبل صادر شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
هرچی بیشتر میگذره روسیه بیشتر توان نظامیشو از دست میده جبران کردن تسلیحات موشکی که تو اوکراین هدر داده حداقل ده سال زمان میخواد کشتی مسکوا که بزرگترین کشتی نظامی_تجاری روسیه بود نابود شد و اخیر تو خارکیف تانک های زیادی از دست داد و حالا با موشک های ضد دریایی غرب کشتی های زیادی از دست میده ضرری که موشک های استینگر و جاولین و اسلوا به ترتیب به توان هوایی و تانک ها و خودرو های نظامی زدن قابل شمارش نیست ژنرال هاشو هم با کمک غرب زیاد ترور کردن ولی اوکراین هرچی امکانات از دست داد غرب دو برابر شو و بهش داد و این یعنی در عرصه نظامی هرچی بیشتر بگذره از برتری روسیه کم میشه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه زلزله هرمزگان فائزه هاشمی آیت الله ناصری