بازدید ۱۸۴۹۰۴
با تحولات منطقه و جهان
گاف بایدن درباره ۵۰ بار سفر به ایران، سفر دو روزه وزیر خارجه لهستان به تهران، هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا، درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا و تبریک سالروز تاسیس رژیم اسرائیل از سوی امارات، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۱۷۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۸ 07 May 2022

بایدن: ۵۰ بار به ایران سفر کرده‌ام+ فیلم/  سفر دو‌ روزه وزیر خارجه لهستان به تهران/ هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا/ درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا

بین الملل تابناک: گاف بایدن درباره ۵۰ بار سفر به ایران، سفر دو روزه وزیر خارجه لهستان به تهران، هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا، درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا و تبریک سالروز تاسیس رژیم اسرائیل از سوی امارات، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

گاف بایدن درباره ۵۰ بار سفر به ایران

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا که از زمان روی کار آمدن در ژانویه سال ۲۰۲۱، در مناسبات مختلف، گاف‌های وی به سوژه رسانه‌های دنیا و حتی رسانه‌های آمریکایی تبدیل شده است، طی هفته‌های اخیر به مراتب بیشتر از قبل گاف داده است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌تایمز، روز گذشته (جمعه) گزارش کرد که بایدن در جمع کارکنان کارخانه «یونایتد پرفورمنس متالز» در همیلتون در «اوهایو» باز هم گاف داد و گفت که در دوران کاری خود، ۵۰ بار به ایران و عراق و افغانستان سفر کرده است.

طبق این گزارش، بایدن در ابتدا با تقدیر از عملکرد کارکنان کارخانه مذکور گفت: «مأموریت ما ارائه آموزش با تمرکز بر مهارت‌هاست تا بهترین شانس برای موفقیت در یک موقعیت دفاع از خود را به دست آوریم.»

در این گزارش آمده است که بایدن این بار تعداد دفعات سفرهای خود به کشورهای غرب آسیا را افزود و پیش از این مدعی شده بود که ۳۰ یا ۴۰ بار به غرب آسیا سفر کرده است اما آنطور که روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز گزارش کرده است، بایدن به کارکنان کارخانه اوهایو گفت: «من بیش از ۵۰ بار داخل و خارج از افغانستان، ایران و عراق بودم، منظورم عراق است، ۵۰ بار، ۴۸ بار و هم‌اکنون همین کارها را در اوکراین انجام داده‌ایم و در آنجا بوده‌ایم. به شما بگویم که تفاوت بسیار بزرگ و خارق العاده‌ای به وجود آورده‌اید.»

این روزنامه آمریکایی ادامه داد که بایدن به دفعات زیادی به افغانستان و عراق سفر کرده است و یکی از این سفرها برای دیدن پسرش «بیو» که هم‌اکنون فوت شده، بوده و ظاهراً در جنگ عراق خدمت می‌کرده است؛ اما تازه‌ترین اظهارات وی نشان می‌دهد که او تعداد سفرهای خود به این کشورهای غرب آسیا که ایران را نیز به اشتباه در آن نام برده، دو برابر کرده است!»

ستاد انتخاباتی خود بایدن نیز اعلام کرده است که تعداد سفرهای بایدن به عراق و افغانستان 21 بار بوده و رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در این خصوص اغراق کرده است.

پیش از رسیدن بایدن به ریاست‌جمهوری گمانه‌زنی‌ها درباره زوال عقل او مکرراً از زبان جمهوری‌خواهان مطرح می‌شد. گاف‌های متعدد او پس از رسیدن به ریاست‌جمهوری، نگرانی مقامات و مردم آمریکا از توانایی اداره امور توسط رئیس‌جمهور کشورشان را دوچندان کرده است.

اخیراً نیز هنگام سخنرانی برای کارکنان شرکت صنایع هوافضایی، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی «لاکهید مارتین» در جریان بازدید از این شرکت که سازنده موشک‌های ضدتانک «جاولین» است، بار دیگر گاف داد و به جای اوکراین از کلمه روسیه استفاده کرد.

وی در این سخنرانی تصریح کرد: «قبل از حمله روسیه به اوکراین، ایالات متحده اطمینان یافته بود که روسیه موشک جاولین و دیگر تسلیحات برای تقویت بخش دفاعی خود دارد.»

پیش از آن نیز، رئیس‌جمهور آمریکا پس از پایان سخنرانی خود در شهر «سیاتل» واشنگتن، بار دیگر، دست خود را برای دست دادن با هوا دراز کرد؛ حرکتی که او را بار دیگر به سوژه فضای مجازی تبدیل کرد، آن هم فقط یک هفته بعد از انجام اقدامی مشابه در سخنرانی کارولینای شمالی.

بایدن که تور ملی خود را با سخنرانی در مورد اصلاحات پیشنهادی به پایان رساند، بعد از خداحافظی با حضار، چرخید و دستش را به حالت دست دادن جلو برد، اما کسی در آنجا نبود. او سپس یک چرخش کوچک دیگر انجام داد و ظاهراً دوباره دستش را به سمت فضای خالی دراز کرد؛ پس از آن، رئیس‌جمهور پرگاف آمریکا با لبخند به سمت حضار برگشت و از آن‌ها به دلیل توجه‌شان به سخنان وی تشکر کرد.

سفر دو‌ روزه وزیر خارجه لهستان به تهران

«زبیگنیو رائو» وزیر خارجه لهستان امروز (شنبه) ۱۷ اردیبهشت ماه به تهران سفر می‌کند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در این زمینه با اعلام سفر دو روزه «زبیگنیو رائو» وزیر امور خارجه لهستان به تهران گفت که این دیپلمات عالیرتبه لهستان در مدت اقامت خود در ایران علاوه بر دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه‌ با برخی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد و در دیدار وزرای امور خارجه، مسائل دو‌جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث‌ و‌ تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

بایدن: ۵۰ بار به ایران سفر کرده‌ام+ فیلم/  سفر دو‌ روزه وزیر خارجه لهستان به تهران/ هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا/ درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا

گفتنی است، شرکت در مراسم بزرگداشت هشتادمین سالگرد ورود آوارگان لهستانی به ایران از دیگر برنامه‌های وزیر امور خارجه لهستان در سفرش به ایران خواهد بود.

هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه هشدار داد، قاره آفریقا به دلیل افزایش شدید قیمت غذا و سوخت در نتیجه حمله روسیه به اوکراین در معرض «بحرانی بی‌سابقه» قرار گرفته است.

وبگاه شبکه خبری الجزیره با گزارش این خبر افزود، درگیری‌ها در اوکراین و تحریم‌های غرب علیه مسکو تأمین گندم، کودهای شیمیایی و سایر کالاها را با اخلال مواجه کرده و این موضوع، برای آفریقا که از قبل در نتیجه تغییرات جوی و همه‌گیری کرونا با مشکل دست و پنجه نرم می‌کرد، دشواری‌های مضاعفی پدید آورده است.

«ریموند گیلپین»، اقتصاددان ارشد «برنامه توسعه سازمان ملل» در آفریقا روز جمعه گفت: «این بحرانی بی‌سابقه برای قاره آفریقاست. ما شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی در این قاره هستیم.»

گیلپین که در یک کنفرانس خبری در ژنو حضور داشت، تصریح کرد افزایش شدید تورم به ویژه کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، زیمبابوه و سیرالئون را با مشکل مواجه می‌کند.

بایدن: ۵۰ بار به ایران سفر کرده‌ام+ فیلم/  سفر دو‌ روزه وزیر خارجه لهستان به تهران/ هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا/ درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا

بسیاری از کشورهای آفریقایی، وابستگی شدیدی به واردات مواد غذایی و کودهای شیمیایی از روسیه و اوکراین دارند. این دو کشور که از فوریه سال جاری میلادی (اسفندماه) درگیر جنگ شده‌اند، جزو صادرکنندگان عمده گندم، غلات، کلزا و روغن آفتابگردان هستند. در برخی از کشورهای آفریقایی تا حدود ۸۰ درصد از نیاز به گندم از طریق واردات از دو کشور روسیه و اوکراین تامین می‌شود.

درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا

سفارت روسیه در واشنگتن روز جمعه اتهاماتی را مبنی بر "استفاده مسکو از تسلیحات شیمیایی در اوکراین" رد کرد و از ایالات متحده خواست تا براساس "کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی" (CWC) ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این سفارت در کانال تلگرام خود نوشت: «رسانه‌های محلی همچنان به تکرار اتهامات نفرت انگیز دولت آمریکا مبنی بر اینکه روسیه "کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی" را نقض می‌کند، ادامه می‌دهند. روزنامه‌نگاران نیز بدون مدرک و با پیروی از مقامات آمریکایی این ادعاها را تکرار می‌کنند.»

بایدن: ۵۰ بار به ایران سفر کرده‌ام+ فیلم/  سفر دو‌ روزه وزیر خارجه لهستان به تهران/ هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا/ درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا

این سفارت تاکید کرد که روسیه "تماما" ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را در سال ۲۰۱۷ نابود کرده و یادآور شد که این موضوع توسط "سازمان منع سلاح‌های شیمیایی" (OPCW) تایید شده است.

سفارت روسیه در واشنگتن در ادامه پیامش افزود: آمریکا تنها کشور عضو "کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی" است که هنوز ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را نابود نکرده است. بدیهی است که واشنگتن از ظرفیت فنی و منابع مالی برای تسریع غیرنظامی سازی شیمیایی برخوردار است.

این سفارت از جامعه آمریکا خواست تا به این سوال پاسخ دهند که چرا آمریکا برعکس سایر کشورها تخریب و نابودی تسلیحات شیمیایی خود را به تعویق می‌اندازد.

تبریک سالروز تاسیس رژیم اسرائیل از سوی امارات

«عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات، روز جمعه در تماس تلفنی با یائیر لاپید همتای صهیونیست خود هفتاد و چهارمین سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی را تبریک گفت.

به گزارش روسیا الیوم، این مقام اماراتی همچنین عملیات استشهادی در شهرک صهیونیست‌نشین العاد درشرق تل‌آویو را هم محکوم کرد و گفت: به خانواده‌های جان باختگان این حادثه تسلیت می‌گوییم و از درگاه خداوند متعال برای مجروحین شفای عاجل مسالت داریم.

بایدن: ۵۰ بار به ایران سفر کرده‌ام+ فیلم/  سفر دو‌ روزه وزیر خارجه لهستان به تهران/ هشدار سازمان ملل درباره بحران بی‌سابقه در آفریقا/ درخواست روسیه برای نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا

وزیران خارجه امارات و رژیم صهیونیستی در این گفت‌وگوی تلفنی، همچنین به بررسی فرصت‌ها برای همکاری‌های مشترک امارات و اسرائیل در سطوح مختلف پرداختند.

بن زاید و لاپید همچنین در مورد اوضاع منطقه و پاره‌ای از مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کردند.

عبدالله بن زاید آل نهیان همچنین گفت که روابط دوجانبه کشورش با رژیم صهیونیستی به سمت افق‌های گسترده‌تر رشد و توسعه در سطوح مختلف پیش می‌رود.

وزیر اماراتی بر وجود اراده مشترک از سوی ابوظبی و تل‌آویو و رژیم صهیونیستی و رهبرانشان برای توسعه همکاری‌های مشترک در جهت تامین منافع متقابل ملت هایشان تاکید کردند.

در عملیات استشهادی شب گذشته در شهرک صهیونیست نشین العاد در شرق تل‌آویو، چهار صهیونیست به هلاکت رسیده و سه تن دیگر زخمی شدند.

گروه‌های مقاومت فلسطین این عملیات را پاسخ به تجاوز مکرر رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی و مقدسات فلسطینیان توصیف کردند.

از سوی دیگر، گروه‌های فلسطینی برگزاری مراسم بزرگداشت به اصطلاح سالروز استقلال رژیم اشغالگر استعمارگر و نژادپرست اسرائیل در سفارت این رژیم در ابوظبی را بیان روشنی از انحطاطی دانستند که رژیم امارات در عادی‌سازی روابط با تل آویو و انتقال به مرحله شراکت با رژیم نژاد پرست رسیده است.

 روز سه شنبه گذشته، سفارت رژیم صهیونیستی در ابوظبی، مراسمی را برای یادبود کشته شدگان ارتش این رژیم برگزار کرد که رویدادی بی سابقه در کشورهای عربی است.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین در این خصوص تاکید کرد: این مناسبت سالروز فاجعه یوم النکبه است که بر سر ملت فلسطین آمد؛ روزی که آنها به دست افراط گراهایی از باندهای هاگانا، اشترن و ایرگون کشته، شکنجه و در شرق و غرب زمین آواره شدند. امروز مایه شرمساری است که شاهد این جشن در کنار فرزندان این افراط گرایان به قیمت خون و رنج مردم ما باشیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
حداقل وجودش رو داشته که 21 بار به کشورهایی بره که مسئولین کشور ما وجودش رو ندارن تا نزدیک مرزهاشون بروند.
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
شما هم مثل بایدن توهم زدی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
تازه پسرش به عنوان یک آقا زاده در عراق جنگ زده خدمت می کرده و خودش را قایم نکردهدر کشورهای اروپایی
لقمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
ببین امارات عوض اینکه یگ امتیازی از اسراییل بگیری امتیاز می ده
تنگسیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
شاید واقغا آقای بایدن به ایران سفر کرده باشه مثل خیلی ها که بعد از آمدن و رفتنشان مردم متوجه میشوند این موارد به نظر گاف نیست بیان حقیقتی است که ناخودآگاه بر زبان ایشان جاری شده
آمده یک چلو کباب زده کارش را به سران نظام گفته و رفته اثراتش هم که پیداست مگر نمیگن گرانی ها کار آمریکا است خوب شاید آقای بایدن گفته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
اگر روسیه اجازه جایگزینی نفت و گاز خود و امضای برجام را به ایران بدهد بهترین فرصت است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
تا امریکا مقابل خواسته های ایران کرنش نکنه از برجام خبری نیست به اربابتون بگید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
سیسمونی قالیباف را بایدن باید گردن میگرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
تنها ایران رو نگفته
بعلاوه قبل از انقلاب به ایران هم آمده
ناشناس
|
Japan
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
اسلیپی چوبه چهارسال که هیچ به دوسال هم نخواهدکشیدکلازوارش دررفته وهرلحظه ممکنه که ریق رحمت راسربکشد!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
دفعه بعد بگه کی میاد بریم استقبال جو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
شاید چند باری هم به ایران آمده باشد .مگه قراره ما خبر دار شویم. سیاست خیلی عمیق هست و پر محتوا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
ارزوشو به گور میبره
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
جالبه با این گاف های بایدن و و شوت بازی هاش و ... ... باز هم این همه تورم و بیکاری و ... تو امریکا ایجاد نمی شه . ولی در کشور ما این همه مدیران توانمند و با تجربه و این همه مشکلات !!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
هوز خوابی یا خودتو به خواب میزنی . بیدار شو
نادان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
این بابایی که شما سعی داری مسخره کنی
رییس جمهور بزرگترین اقتصاد دنیاست و تاثیر گذارترین نفر در معادلات جهانی است
شما هم بهتر است به فکر باگت ده هزار تومانی باشی
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
چین بزرگترین اقتصاد دنیا است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
چین انگشت آمریکا هم نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
به اسب شاه گفتند یابو . این مرتیکه طشت رسوایی اش به زمین افتاده این امریکازده ها از فکرش هم احساس وحشت می کنند .
هادی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
ناشناس ۱۵:۱۰ آمریکا بزرگ ترین اقتصاد دنیاست استاد نه چین. آمریکا اونقدر نرخ رشدش بالاست که چین تا صد سال آینده هم نمیرسه بهش
چیزی هم بلد نیستی حرف نزنی بهتره
به ناشناس
| Netherlands |
۰۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
آمریکا = 22 تریلیون دلار
چین = 14.7 تریلیون
کدوم بزرگتره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
پست ونالایق رییس امارات ،
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
جرا به نوکر کدخدا توهین کردی نمی بینی چقدر خاطر خواه داره
ع
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
عوامل موساد چقدر فعال هستند. منفی ها بیشترشده
اشنا
|
United States
|
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
لهستان کاملا"تحت سلطه امریکا واسراییل است بدون اجازه انها اب نمی خوردوزیرامورخارجه اش اینجا چه کاردارد وبرای چه امده؟
محمد نصیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
مقامات امارات و کشورهای مسلمانی که با اسرائیل رابطه دارند مطمئن هستند، تنها زمانی زنده می مانند که مجیز گوی صهیونیست ها باشند وگرنه توسط تروریست های پرورش یافته غرب کشته می شوند.
محمود فرنودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
بجای اینکه بایدن رو مسخره کنید بفکر نون خودتون باشید که دیگه داره قحط می شه!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
اقتصاد هم درست میشود مطمئن باشید
حقیقت
|
France
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
راست میگه بنده خدا منظورش ایران بزرگ شامل چند کشور که قبلا بخشی از خاک ایران بوده
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
بایدن به ریاست‌جمهوری گمانه‌زنی‌ها درباره زوال عقل...
واقعا امید چه کسانی از داخل به این کدخدای رو به زوال و موت برای نجات است به جای ایراد گیری نظر و راه حل اجرایی سازنده بدید نه مدام قر بزنید گیریم که مدیران چیزی را ندونند مگه کسی قراره از آسمون بیاد برای نجات . راه حل اصولی در کنار انتقاد بدید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه کنکور
آخرین اخبار
وب گردی