بازدید 36691

نسخه پیج رائفی‌پور برای حل مشکل سربازی جوانان

علی اکبر رائفی پور ازجمله چهره‌های جنجالی است که با افشاگری‌هایش درباره چهره‌های مشهور و پشت‌پرده وقایع شناخته می‌شود. او یک گفتگوی تفصیلی با خبرفوری انجام داده که بخش اول آن اینجا منتشر شده است.
کد خبر: ۱۱۱۲۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹ 05 April 2022

به گزارش «تابناک»، بخشی از این مصاحبه اختصاصی، به انتقاد رائفی‌پور به سربازی اجباری اختصاص دارد. رائفی پور پیشنهاد می‌کند با گرفتن ماهی فقط ۱۰۰هزار تومان و اجباری کردن دوره آموزشی، سربازی اجباری به سربازگیری حرفه‌ای تغییر کند.

خبرفوری: یک مشکل برای جوان امروز، مساله سربازی است؛ که حتی باعث مهاجرت می‌شود و انگار همه در حل این نساله مانده‌اند...

بله سربازی، الان خیلی هم داغ است و خب خیلی‌ها دغدغه‌شان است.

خبرفوری: در کامنت‌هایمان یک بندۀ خدایی نوشته بود که من که سربازی رفتم تردید داشتم که از کشور بروم، سربازی که رفتم مطمئن شدم که باید از کشور بروم...

خب نگاه کنید، اولاً من به نظرم صلاحیت لازم راجع‌به حرف زدن راجع به سربازی را دارم. چون دغدغۀ سربازی ندارم. نمی‌گویند خودش ذی‌نفعه این الان می‌خواهد سربازی خودش را چیز کند

خبرفوری: پس بحث تعارض منافع نیست...

بله، و پسر بچه‌ای به این سن و سالِ سربازی هم ندارم، خب! قصد کاندیداتوری هم ندارم بگویند می‌خواهد رأی جمع کُنه، نمی‌دونم فلان این‌ها.

زمانی این حرف را می‌زنم که هیچ انتخاباتی هم عملاً نیست، خب! اگر قبل از انتخابات ریاست جمهوری می‌گفتم می‌گفتند آقا ایناها الزاماً فلان.

کما اینکه با اینکه من کار کردم قبلِ انتخابات ریاست جمهوری علنی راجع‌به سربازی حرفی نزدم. چون می‌دانستم ممکن است کاندیداها سوءاستفاده کنند. به امنیت کشور ضربه بزنند. اما الان می‌گویم.

چند تا ملاحظه دارم راجع‌به سربازی نمی‌خواهم الان طرح را کامل بگویم اینجا. کوتاه به فراخور این مصاحبه... اولاً از نظر امنیت کشور، طرحی درست است که امنیت کشور را به خطر نیندازد. هر طرحی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازد من مخالفم.

در ثانی واقعاً مفید باشد یعنی امنیت را حفظ کند. سربازی که با بیست تا گلوله می‌گذاری می‌فرستی‌اش مثلاً سرِ بُرجَک، این آماده است واقعا؟ من تیراندازی‌ام خیلی خوب است. باشگاه تیراندازی می‌روم. خدمت شما عرض بکنم، من جزء مدعی‌ها هستم، خب! سوریه رفته بودیم آنجا بعضی از این به‌قولی، خدمت شما عرض بکنم، این رزمنده‌ها آنجا تعجب می‌کردند. می‌گفتند، خیلی واردی. گفتم آره ما بچه نظامی هستیم اصلاً همون اعتقادی حتی شرعی هم آدم داشته باشد باید تیراندازی‌اش خوب باشد. سوارکاری‌اش، شنا، تیراندازی. حالا این‌ها چقدر تیرانداز می‌روند مثلاً، چی یاد می‌گیرند؟ حالا چقدر...؟

بعضی‌هایشان می‌گویند آقا یاد می‌گیرند، من قضاوت هم نمی‌کنم، خب! یعنی یکسری نظارت، نگاه‌هایی که ستاد کل دارد سپاه دارد ارتش دارد نیروی انتظامی دارد وارد است، خب! یک بخش هم مردم هستند. من یک سؤالی از بیخ باز مطرح کنم. چقدر سربازی اجباری شرعی است؟ ببین انسان مگر مختار نیست ذاتاً در اسلام؟ انسان مختار است. جهاد هم کفایی است. سربازی هم جهاد کفایی است. یعنی یک عده‌ای بروند کفایت می‌کند، خب! چقدر ما مثلاً ملزم می‌توانیم بکنیم یکی را برداریم ببریم؟ یا خب همین سربازی اجباری بنیان‌گذارش کی است؟ رضاخان است. خب رضاخان، در این مملکت مگر نمی‌گویند همه‌چیزش بد است؟ سربازی‌اش فقط خوب است؟

خب! می‌گوید آقا رضاخان مثلاً پاسپورت هم آورده، الان بگوییم پاسپورت را هم برداریم؟ نه پاسپورت یک چیز معقول است همه جا هم در دنیا دارند. اما چند نفر در دنیا روی همین سربازی اجباری مانده‌اند؟ خب بعد راهکار شما چیست؟

یک نکته‌ای دیگر باز دینی بگویم؛ امام مگر نمی‌گوید جمعیت کشوری که ۲۰ میلیون جوان دارد باید ۲۰ میلیون تفنگ‌دار داشته باشد؟ این حرف‌های امام خمینی است. فرمایش ایشان است. چه زمانی این حرف را ایشان زدند؟ جمعیت ایران ۳۶ میلیون بوده معنی‌اش چیست؟ ۲۰ میلیون تفنگ‌دار شامل حال خانم‌ها هم می‌شود. این است دیگر.

خبرفوری: سن خاصی نمی‌طلبد دیگر. یک جامعۀ...

احسنت، ۳۶ میلیون وقتی ۲۰ میلیون تفنگ‌داره، فقط بچه‌ها و پیرمرد پیرزن‌ها را بگذاری کنار دیگر، همین جمعیت می‌شود دیگر.

بعد آن‌موقع هم ما جمعیت جوان بوده ها! خب! منظور چیست؟ منظور این است که بابا اگه پای پایش رسید از امنیت کشور زن و مرد دفاع می‌کنیم. همون که اولِ انقلاب بِرنا برداشتند یکسری از خانم‌ها هم رفتند دفاع کردند. زمان جنگ جهانی یکی از روش‌هایی که واقعاً آلمان‌ها متوقف شدند در روسیه در شوروی، در روسیه اینکه، که خدمت شما عرض بکنم، خانم‌هایی بودند که تک‌تیراندازی یاد گرفته بودند. اصلاً آن‌ها گمان نمی‌کردند از در آشپزخانه تیر می‌خوردند. در جنگ شهری نابودشان کردند.

کسانی بودند دویست‌تاسیصدتا، آمار رکورد داشتند که نازی کشتند، خب! الان چی شده؟ پسر ما می‌رود سربازی، دختر نمی‌رود این لیسانسش را گرفته صبر می‌کند، این همین‌جوری درس می‌خواند تندتند. این لیسانس گرفته هِی کِشَش می‌دهد کِشَش می‌دهد که هِی از معافیت تحصیلی برخوردار بشود برود بالا برود بالا، می‌بینی این دکترایش را گرفت این همون در لیسانس مانده، خب این دیگه زنِ این نمی‌شود.

این موقع ازدواج می‌رود یکی از دانشجوهای تازه از کارشناسی، یکی را می‌گیرد بعد این مانده.

یعنی دارد معضل‌های فرهنگی‌اجتماعی برای ما به‌وجود می‌آورد. کلی دانشگاه آزاد و این‌ها دارند پولِ اضافه می‌گیرند به‌خاطر چی؟ به‌خاطر کسانی که این شهریۀ ثابته رو دارند می‌دهند. برای اینکه دارند کِشَش می‌دهند.

خبرفوری: بله، پول سنوات.

من هر بار این حرف را مطرح کردم یه‌هویی برگشتم در جمع گفتم، در همین جمع چند نفرند دارند کِشَش می‌دهند؟ خب! بلااستثناء مثلاً واقعاً می‌بینم در پنج نفر می‌بینم دو نفر می‌گویند آقا من خودم همین... یا هستم یا داشتم می‌کردم.

خبرفوری: آره در جمع دو نفره خودمان الان یک نفر این تجربه را دارد.

خب من که نیستم... پس شمایید. چقدر معافیت داشتید؟

خبرفوری: من بیست سال معافیت تحصیلی داشتم.

بیست سال؟ بیست سال چجوری می‌شود؟

خبرفوری: یک رکوردی است هیچ‌کس قبول نمی‌کند، اما من ورودیِ سال هشتاد دانشگاه بودم و تا سال ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی داشتم. مقطع دکتری.

عجب. خب، الان سربازی نرفتید؟

خبرفوری: الان مشغولم.

آهان خب، پس ببینید این‌ها نمونه‌اش. خدا پدرتون را بیامرزد حی‌وحاضر جلوی ما نشسته. این‌همه خدمت شما عرض کنم، بیشترینشان در چه تایمِ دکتری بوده یا ارشد بوده؟ کِشش دادید فکر می‌کنید؟ همه‌شون، نه دیگر دکتری بیشترینش بود. چی‌کار می‌کردید شهریه رو می‌دادید و...؟

خبرفوری: بله شهریه وسنوات. من لیسانسم شش سال، ارشدم چهار سال، دکتری هفت سال طول کشید بِینَش هم که هرکدام باز یک سال فرجه بود.

واقعاً یکی از دلایلش همین سربازی بود دیگر؟

خبرفوری: بله، بله.

یعنی اصلی‌اش این بوده؟

خبرفوری: بله دلیل دیگری نداشت. اصلاً یعنی پایان‌نامه آماده بود می‌شد دفاع کرد در لحظه.

خب ببینید یعنی من که الان مثلاً این سایت آپارات و این‌ها که برای ما مُفت که چیز نمی‌گذارند هاستینگشان را در اختیار ما قرار نمی‌دهند، خب! حالا یک تبلیغی می‌روند و قبلش هم تبلیغ‌ها هم زیاد نبود، این‌ها می‌روند پولشان را از اُپراتورها می‌گیرند. می‌گویند ببین ما کاری می‌کنیم ملت اینترنت بسوزانند خب، به‌نظرم ستاد کل برود از دانشگاه آزاد پول بگیرد، بگوید این‌ها از ترس من دارند به شما پول بدهند والله.

خب، آدم آن منطق را نمی‌بیند در این. خب می‌گوید نقضِ غَرَض صورت گرفته است. امروز آیا این نبردها واقعاً فقط نبرد همینه؟ هم اسلحه است فقط تازه... همون را هم تازه در دستش بگیرد؟ الان شما نگاه می‌کنی می‌بینی جنگ‌ها جنگ‌های موشکی شده، جنگ‌های... امنیت سایبری مطرح است تو چرا چیز نداری، برنامه‌نویس نداری؟ خب این‌ها باید اتفاق بیفتد. خب آقا نمی‌شود این برنامه‌نویس خانم باشد؟ ببین من نگفتم الان خانم‌ها بروند سربازی ها! یک وقت نگویند آی رائفی‌پور این‌جور... می‌گویم نه. امنیت را همه باید حفظ کنند.

راهکار من چه بود؟ در سه تا طرح، سه لایه این را دیدم. هر کدام را دوست دارند انتخاب کنند. اولاً همه باید آموزشی را بروند؛ که تیراندازی را یاد بگیرند، برای خودشان خوب است. یک روزی قصۀ اوکراینی شد هر... دیدید چی‌کار کردند دیگر؟ یک عده‌ای از مملکت دررفته بودند، رفته بودند اوکراین را پیچانده بودند آنجا.

خبرفوری:، اما آنجا گیر کردند...

بله، آنجا گیر کردند گفتند داداش شما اوکراینی محسوب می‌شوی پاشو بیا. خب، باید دفاع کنی. بله اسلحه دستت بگیری بتوانی دفاع کنی.

یک روزی ممکن است. کی فکر می‌کرد در اوکراین این اتفاق بیفتد؟ از اینجا می‌رفتند اوکراین. خب، پس این یک. یک یک‌ماه‌ونیم دوماه آموزش ببیند.

در آموزشی سه تا مساله مدنظر است یکی‌اش تیراندازی است. این تیراندازی می‌تواند برون‌سپاری بشود، به باشگاه‌های تیراندازی. شما از پیش‌دانشگاهی‌ات هر موقع دلت خواست برو گواهیه را بگیر. تا پنجاه تا تیر را مثلاً ستاد کل پولش را بدهد. چرا با پنجاه تا تیر تو یاد بگیری؟ تو صد تا بزن تو دویست تا تیر بزن. تو هزار تا تیر بزن، خب، کلی استعداد تیراندازی برای المپیک شما کشف خواهی کرد.

مگر همین عزیزی که پارسال المپیک نفر اول دنیا شد رکورد جابه‌جا کرد، ایشان پرستار بوده. می‌گفت در زیرزمین اولین بار تیر زدم دیدم خوب ماشه می‌چکانم. این اصلِ تیراندازی این ماشه است. شما جهت می‌دهی به اسلحه. شمایی که شوک می‌دهی به اسلحه. بقیه‌اش خیلی مهم نیستش، خب! یعنی مهم‌ترینش این است. اسلحه را خوب در دست چِفت بگیری بلد باشی و همین. خب یک پرستار شد قهرمان المپیک. چند تا از این استعدادها هیچ‌وقت باخبر نمی‌شوند که مستعد هستند در تیراندازی. بگذار با کُلت هم تیراندازی کند. اِسنایپِر، تک‌تیرانداز نمی‌دونم کِلاش ژ-۳، چه می‌دانم m-۴ هر چیز دیگری. چرا ما محدود می‌کنیم؟ الان خیلی از خانم‌ها دوست دارند تیراندازی بلد باشند. چون سربازی نمی‌روند هیچ‌وقت نمی‌توانند این کار را بکنند. ما این آموزشی را برای خانم‌ها هم می‌توانیم بگذاریم.

آقا نگید یک‌ماه‌ونیم، پانزده روز، بگذار آن دختر یاد بگیرد فردا می‌خواهد ازدواج کند در خانه و زندگی‌اش بچه‌اش خفه نشود جلوی چشمش.

کمک‌های اولیه را که می‌تواند درست‌وحسابی یاد بگیرد. نظم را که می‌تواند یاد بگیرد. ابتدا یک اسلحه باز و بسته کردنی چیزی. می‌گویند آقا این را در مدرسه... نه مدرسه نه، این باید برود در یک محیط دیگر. محیط اردوگاه برود و قشنگ در آنجا جذب بشود و یاد بگیرد، خب! این، این هم از این بخش. مگر همین...

خبرفوری: می‌شود مثل گواهی‌نامۀ رانندگی که جدا می‌شود گرفت و تستش و این‌ها...

احسنت مگر همین‌جوری نیست؟ مگر قبلاً

خبرفوری: خانم و آقا بروند...

قبلاً خودِ راهنمایی رانندگی دستِ خودش بود، الان برون‌سپاری کرده بعد به آدم‌های امینِ خودش هم داده. همین بازنشسته‌های سرهنگ‌های بازنشسته را برداشتند آموزشگاه زدند.

خبرفوری: بله دیگه قوانین را بلدند.

خب، این هم همین‌جوری باشد. یا همین مدل آموزش، نظامی‌اش است، تیراندازی... یا برون‌سپاری و این‌جوری. یا آقا طرف رفته در پایگاه بسیج آنجا یاد گرفته. یکی از این سه مدل را انتخاب کن. دست مردم را باز بگذاریم، به خدا قسم بعد در یک ماه می‌شود این را جمع کرد، نه اصلاً دو ماه. باید سربازی جمع بشود حالا این را گوش کنید خیلی جالب است. ما چند نفر مشمول داریم؟

ببین ما نزدیکِ ۳ میلیون، ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تا این‌ها تا ۳ میلیون مشمول غایب.

این‌ها بندگان خدا یک پاسپورت نمی‌توانند بگیرند، اصلاً من آدم می‌شناسم می‌گوید من سال‌ها آرزو دارم بروم کربلا به‌خاطر سربازی نمی‌توانم بروم. یک عده دیگر هم مشمول هستند. اما مثل شما معافیت تحصیلی دارند. درسته؟ اما بالاخره یک جا می‌شوی آن مشمول غایب.

این‌ها را جمع بزنیم عدد بزرگی است. یعنی فرزندان ذکور این مملکت. از طرف دیگر ما ۲۵ درصد معافیت داریم که خیلی زیاد است. بین یک‌چهارم تا یک‌پنجم جمعیت مشمول معاف می‌شوند. خب چرا این‌ها باید معاف بشوند این بدبخت‌های دیگر بروند؟

ببینید من پدرم نظامی بوده کلی منطقه داشته. ما دامادمان هم طمع کرده بود می‌گفت می‌شود من هم معاف بشوم؟ خب! اما من می‌گویم گیرَم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل!

بابایت رفته جنگیده تو نجنگی؟ آخه این چه حرفی است؟ خب! این چه حرفی است؟ ببین من معدلِ بیست تا سربازی به این مملکت بی‌جیره و مَواجب دارم خدمت می‌کنم. همین الان موضوع بحث‌مان این است دیگر. خب داریم کار می‌کنیم.

اما عَرضم این است که آدم باید منطق را بگوید. حرف حق را بگوید. این از این. از آن‌طرف چند تا سرباز الان داریم در سال؟ ۴۰۰ هزار تا. من می‌گویم ۴۰۰ هزار تا؟ باشد. ۱۰۰ هزار تا هم به شما می‌دهم ۵۰۰ هزار تا. پس سربازی را برداری فقط آموزشی بگذاری، یعنی سربازی می‌شود یک دوره یک‌ماه‌ونیمه. خب! این‌طرف بیایی ۵۰۰ هزار نفر را استخدام کنی، شما ۴۰۰ هزار تا داشتی من ۱۰۰ هزار تا می‌گذارم رویَش، ۵۰۰ هزار تا استخدام کنی، این ۵۰۰ هزار تا ماهی ۷ میلیون متوسط حقوق بدهید، هفت‌پنج تا سی‌وپنج تا، می‌شود ۳‌هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان حقوق یک ماهشان. ضربدر دوازده می‌شود ۴۲ هزارمیلیارد تومان. فقط برای اینکه بفهمید عدد چقدری است، در لایحۀ بودجۀ ۱۴۰۱ اوراق قرضه‌ای که دولت روحانی فروخته بود پول گرفته بود خرج کرده بود و الان دولت رئیسی باید پس بدهد.

خبرفوری: بدهکار است این دولت.

چقدر است؟ ۲۰۰ هزارمیلیارد تومان. ببین فقط یکی از این شاهکارها پنج برابرِ آن است. حقوق پنج سالشان است. فقط یکی از این شاهکارها است. یکی از این کوه‌ها و یا تپه‌ها، خب! ۲۰۰ همت، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پولش است؛ که با یک‌پنجمش، با یک‌پنجمش می‌شد حقوق این‌ها را داد. بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ شما اگر فردا بگویی آقا یک شغلی است ۷ میلیون تومان حقوق می‌دهند متوسط. خب! ۵ میلیون جلوی درِ آنجا جَمعَند، من به شما می‌گویم. خب بیکار داریم در مملکت. خب ۵۰۰ هزار تا شغل هم به‌وجود آوردی.

اصلاً به‌فرض بودجه‌اش هم لحاظ نشده، ۴۰ هزار میلیارد را می‌خواهیم خلقِ پول کنیم مثل همین خلقِ پولی که هر روز دارد صورت می‌گیرد، روزی سه‌چهارهزارمیلیارد تومان. روزی سه، چهار هزارمیلیارد تومان، روزی، خب، آن چقدر است؟

کُلش ۴۰ هزار میلیارد تومان. بعد می‌خواهیم خلق پول کنیم، این خلق پول یک مالیات تورمی برای کل جامعه است. انگار هزینۀ امنیتشان را کُلشان دارند می‌دهند. پسره فقط نباید بدهد او برود هزینۀ امنیت را بدهد، آن خانم هم باید تقبل کند. انگار کُلشان دارند این کار را می‌کنند. شما کسری بودجه را تا سال‌های قبلش چی‌کار می‌کردند؟ همین‌جوری بی‌ضابطه منتشر می‌کردند دیگر. به‌فرض از خودشان نگیری. می‌خواهم بگویم یک وقت فکر نکنی... بعد چقدر صرفه‌جویی داری شما.

ببینید، همین الان که من دارم با شما صحبت می‌کنم در بودجۀ سال بعد ۲۰ هزارمیلیارد تایَش را دیدند، یک نصفۀ دیگر مانده فقط. بابا به خدا مردم گناه دارند جوان‌هایمان گناه دارند. این پنج ساله شما بگیر از ۵ میلیون ده درصدشان را استخدام کن، دیگر با مصاحبه، درست‌وحسابی.

اصلاً بگو برای یگان ویژه می‌خواهم بالای یک‌وهشتادوپنج قد باشند، تجربه رزمی‌کاری داشته باشند. بگو آقا برنامه‌نویس می‌خواهم، می‌خواهم ارتش سایبری بزنم. بعد از همین‌ها استخدام نیروی مسلحت را انجام بده. دیگر دانشگاه امام‌حسین، دانشگاه امام‌علی کلی هزینه‌هایی که آنجا داری انجام می‌دهی جمع می‌شود.

خبرفوری: بساط کنکور هم یک‌جورهایی جمع می‌شود.

آهان، بساط کنکور جمع می‌شود این دانشگاه‌ها خیلی اتفاقات میفتد. ازدواج‌ها خیلی راحت‌تر می‌شوند. خب ببین چه آرامشی... ببین این‌ها می‌گویند که نه، خب بابا این آقای دکتر عزیزی که روبه‌روی من نشسته ده‌سال هرروز این خوره در ذهنش است که سربازی را من چه‌کار کنم؟ بروم دکتری‌ام را بگیرم، با مدرکش فلان کار را بکنم، اگر دکتری‌ام را گرفته بودم الان می‌توانستم این کار را انجام بدهم. نمی‌تواند... ببین، بابا شما یک استرسی را از روی دل جامعه برمی‌داری، شما که الان یک‌چهارمتان دارند می‌پیچانند ۲۵ درصد معافیت دارند می‌گیرند...

خبرفوری: و فقط خود فرد هم نیست، کل خانواده‌اش درگیر است.

احسنت، بابا یک چیز دیگر، شما رأی نمی‌خواهی؟ چه بگویم من؟ راه از این بهتر؟ خب، با ۴۰ هزارمیلیاردتومان، نه ما می‌خواهیم پول را... بسم‌الله بیا قسط‌بندی‌اش کن، بگو دیپلم صدهزارتومان ماهی، یک چیزی که بتوانند بدهند، نداد یارانه‌اش را بگیرید، باز پروندۀ قضایی درست نشود، پول را نداد آقا این گواهینامه‌ها هر دوسالی یکبار، مگر کارت عابربانک شما تمدید نمی‌خواهد؟ همه چیز تمدید تا سال ۱۴۰۰ است تا ۱۴۰۱ است...

خبرفوری: جلویش را بگیر...

جلویش را بگیر. خدمات اجتماعی نداشته باشد می‌رود انجام می‌دهد، آقا دیپلمش صدهزارتومان، لیسانس چه‌می‌دانم، ۲۰۰ هزارتومان، فوق لیسانس ۳۰۰ هزارتومان، دکتری ۴۰۰ هزارتومان، از دم قسط بگذار بیایند بخرند، ما حساب کردیم دیدیم بخش قابل توجهی جبران می‌شود. در مدل کامل فروش به همه، ببین ما اگر سربازی را فروشی کنیم ظلم می‌شود به فقرا، چون آن‌ها باید بروند او نباید برود. اما قسطی کن ۱۵ ساله، قسطی کنی ۱۵ ساله از همه هم بخواهی بگیری، همه را هم برابر بخواهی بگیری می‌شود ماهی ۸۰۰ هزارتومان.

الان به جوان‌ها هم بگو، بگو ماهی ۸۰۰ هزارتومان را می‌دهی، یا سربازی نیا یا بیا برو سربازی، ببین چند درصد می‌آیند. بابا می‌گوید من ماهی ۸۰۰ هزارتومان، من بیرون کار بکنم ماهی ۵ تومان ۶ تومان در می‌آورم. خب ماهی ۸۰۰ هزارتومان را می‌دهم. اگر به خود شما بگویند آقا ماهی یک‌وپانصد سربازی از دم قسط نمی‌روی بخری شما؟

خبرفوری: حتماً.

من نگفتم تازه ۸۰۰ هزارتومان، من با ۸۰۰ هزارتومان که من آنجا ضرب و تقسیم کردم جلویشان، ۶۰ هزارمیلیاردتومان هم تازه پول می‌ماند اضافه سالی؛ که من گفتم ۶۰ هزارمیلیاردتومان سرمایه‌گذاری کنید در مسکن، توصیه کردم در مسکن، گفتم مگر آقای رئیسی نگفته یک‌میلیون مسکن، در مسکن سرمایه‌گذاری کنید.

الان شما همین تهران می‌روید از اتوبان ارتش، از آن میدان ارتش به این‌طرف زمین‌های ارتش به آن طرف زمین سپاه. همین‌ها را خانه سازمانی کن به نیروهایت بده. نیروی تو خانۀ داخل شهر را خالی خواهد کرد، این عرضۀ خانه است، یک بخشی از حقوقشان دیگر می‌ماند برایشان، انگار به حقوقشان اضافه کردی، بدون اینکه تورم‌زا باشد، اشتغال هم به‌وجود آوردی، خب

خبرفوری: تازه خانه را می‌بری در شهر خودش می‌سازی مهاجرت به تهران را جلویش را می‌گیری.

خیلی کارها می‌شود کرد، می‌بینید. اصلاً آن را اگر حذف بکنیم با همین صدهزارتومان ۲۰۰‌هزارتومان ۳۰۰ هزارتومان محاسبه کردیم بخش قابل توجهی‌اش جبران می‌شود به خدا، خب چرا می‌خواهید مردم را روانی کنید؟ ببین می‌گویم کسی این حرف را می‌زند، ببینید شما دغدغۀ سربازی داری، تعارض منافع درمورد شما اینجا... دربارۀ من نیست به خدا، اصلاً نیست، من سربازی را می‌شناسم، من خانۀ سازمانی زندگی کردم، ما آرایشگرمان سرباز بود، سبزی‌فروش در خانه‌سازمانی... رفتگرش سرباز بود! حالا شنیدم می‌گویند الان جمع شده و نمی‌دانم. بسم‌الله هفت‌میلیون‌تومان متوسط بگذار، خدماتی بگیر قانون‌کاری بده، برنامه‌نویس بگیر ماهی ده‌میلیون بده، شما همین ۵۰۰ هزارنفر، یک درصدش، یک‌هزارمش، ولش کنید، می‌شوند ۵۰۰ نفر، یک‌هزارمشان. ۵۰۰ نفر را بیا گردان‌های سایبری درست کن، امروز جنگ جنگ سایبری است. الان حتماً باید اینجوری... ما آن روزی رفتم آنجا خدمت شما عرض بکنم طرف دیدم اسلحه‌اش را خیلی بد سربازه گرفته در دستش، بعد بهش گفتم این خیلی خطرناک است، تو یکی را به کشتن می‌دهی. گفتم تو مگر آموزش ندیدی؟ گفت چرا، بعد دیگر می‌خواستند مرا برسانند گفتن همین ایشان ما را برساند، دیگر ما راه‌افتادیم من سخنرانی داشتم برایشان، نهادهای مختلف می‌رویم دیگر، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بعد در راه، ایشان یک چیز عجیبی به من گفت، گفت من شانزده‌تا تیر زدم آمدم سربازی، کلاً. گفتم چه‌جوری شانزده‌تا؟ گفتم معلومه تو... انگار چوب دستش گرفته، نمی‌دانست به خدا، خب این فردا می‌تواند دفاع بکند؟ این یادگرفته که از اینجا گلوله می‌رود تو، همین است ها! این را می‌کشی خب، یک چشمت را می‌بندی، این تیراندازی است.

در جریان جنگ، استرس، در آن موقع این نیروی خودی خواهد زد! این یادش می‌رود تک‌تیر را می‌گذارد روی رگبار، دستۀ تیر را می‌گذارد روی رگبار دستش که رفت یک‌هویی نصف خشاب را خالی می‌کند از پشت سه‌چهار نفر خودی را می‌زند، اصلاً از دستش درمی‌رود، اسلحه‌ای مثل کلاش حرکت به بالا دارد، برای همین در جنگ، در این فیلم‌ها نگاه کنید کلاش را به بغل می‌گرفتند این راه می‌رفت خودش میل به حرکت دارد، خب از دستش در می‌رود ممکن است چند نفر را بزند بکشد، باید آموزش درست ببیند. شما آن موقع همین... بعد پنج سال ادامه بدهد، دوباره تمدیدش کنید. بعد شما می‌بینید خب این‌ها بعد پنج سال بروند بیرون چه می‌شود. فکر کردید همین الان نیروهای پنج ساله نمی‌گیرد نیروی نظامی ما؟ همین الان دارند می‌گیرند.

در پاکستان چه شده؟ جالب است بدانید بعد از پایان سربازی، آن‌ها هم ارتش حرفه‌ای دارند، سربازی حرفه‌ای دارند، بعد از پایان سربازی‌شان بین کارخانه‌دارها همه‌جا دعوا است این پنج‌ساله‌ها... حالا آنجا هفت سال نیست ده سال است البته آن‌ها، آن‌ها را بگیرند. می‌گوید این آدم شش‌دانگ است حواس‌جمع است، منظم بار آمده، تربیت نظامی دیده، اصول حفاظتی اطلاعاتی می‌فهمد، به دردشان می‌خورد. در آمریکا مگر... هرکاری آن‌ها کردند تو هم می‌کنی. بهانه است.

من خب وظیفه خودم می‌دانم. به من گفتند آقا تو نمی‌خواهی پستی چیزی بگیری در این دولت؟ گفتم نه، اما حاضرم به من بسپارند بگویند آقا همین سربازی را بسم‌الله. دوباره بیا پاشنه کفشت را بکش برو ستاد کل، بلند شو برو مجلس، بلند شو بیا دولت این را حلش کن. گفتم من این را حاضرم برای مردم انجام بدهم. خودم نگرانی سربازی ندارم تأکید می‌کنم. ببینید سه مدل. کلش از هفتصدهشتصدهزار تومانی ۴۰۰ هزار تومانی، با ماهی ۴۰۰ هزار تومان، آن ۴۰ هزارمیلیارد تومان پوشش داده می‌شود. پانزده‌ساله شما فکر کن بدون یک ریال سود تازه.

خبرفوری: بله کاملاً قرض الحسنه است.

شما ده سال دیگر ۴۰۰ هزار تومان چی است آخر؟

خبرفوری: هیچی نیست.

بعد این را مردم میل پیدا می‌کنند زودتر وام را بگیرند، یعنی زودتر قسط‌هایش را شروع کنند. بچه‌اش پیش دانشگاهی شد می‌گوید آقا من می‌خواهم اقدام کنم برای سربازی‌اش که زودتر این‌ها را بدهم. دیگر کلش را از مردم بگیرید این. بخشی‌اش را بخواهی بگیری می‌گویند با ماهی ۱۰۰ هزار تومان، ۲۰۰ هزار تومان، یک بخشی‌اش پوشش داده می‌شود.

خب این چرا باید به مردم استرس بدهیم، من این را نمی‌فهمم. خب الان این حرف من موجب می‌شود شاید برخی از نظامی‌ها از دست من ناراحت بشوند. سرباز مفت دارد می‌آید اینجا چای من را می‌آورد می‌گذارد روی میز می‌رود تو چه‌کار داری، میایی شر برای ما درست می‌کنی. برای این می‌شود مخالف‌های رائفی‌پور از اینجا هستند

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۵۴
انتشار یافته: ۱۷
ایشون چرا درست و صریح نمی تونن حرف بزنن؟!؟
سربازی اجباری ایران را عقب مانده نگه می دارد.
هدف از دانشگاه چیست؟ بنظرم اینکه چگونه یک جوان ایده های در ذهن را بپروراند.
در این وضعیت، در میانه تحصیل، آیا دانشجو می تواند تحصیل را کنار بگذارد تا بر روی ایده اش متمرکز شود؟
همه چیز در این مملکت فرمالیته و رفع تکلیف است. و البته این سخنان ملال آور است!
انیشتینی هست برای خودش آقای رائفی پور. 20 سال تحصیلاتش طول کشیده.البته از لیسانس تا دریافت دکترا نه از ابتدایی. بعد اینقدر هم مدعی هستن ایشون
پاسخ ها
حق
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
خودش عمدا مدرک نمیگیره برای مبارزه بامدرک پرستی
بساط کنکور (تنها عدالت آموزشی) جمع می شود!؟
نه تنها بساط است بلکه وصله ناجور آموزش طبقاتی در ایران است... امیرکبیر کجاست؟ شما دقیقا نقطه مخالف او هستید.
ایشون خودش سربازی رفته؟ اگر رفته کجا بوده؟
من نمیدونم رائفی پور چه کاره هست در این مملکت که اجازه سخنرانی بهش میدن؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
به همون دلیل که به تو اجازه کامنت داده شده
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
أی بابا از دست شما
من نوعی بعد لیسانس یک سال کشش دادم تا بروم سربازی ، تا برگشتم تمام دخترهای محله ی ما ازدواج کرده بودند . الآن 34 ساله شدم هیچ کسی دیگه قبول نمی کنه.
اونموقع می توانستم ماهیانه 1.5 میلیون تومان درآمد داشته باشم و توی سربازی به من 100 هزار تومان هم نمی دادند. الآن برای این که دوره ی سربازی جزو سابقه ی بیمه بشود حقوق الآن من رو حساب می کنند و 7 درصدش رو می گیرند برای اون .
ایشون نگفتن چرا همه اقشار باید برن سربازی اعم از بیسواد و لیسانسه و دکترا و فوق دکترا, اما طلبه ها نباید برن؟!!!!!!!
عالی بود
امثال سربازی زیاد داریم..... خیلی زیاد
صحبت هاش ارزش وقت تلف کردن نداره
ببخشید ایشون چند سالشونه وچیکاره هستن تواین مملکت که درهمه امور متخصص واظهار نظر نیکنند؟
ای کاش سربازی اجباری برداشته میشد خیال ماخانوادهها راحت میشدوازدست این استرس لعنتی خلاص میشدیم
من با نظر اقای راعفی پور موافقم خیلی ها را من میشناسم که حتی تعقیبش نکنند مجبور شدن مهاجرت بکنند اقاجان یه میلیون در یک کشور ۸۵ میلیونی سرباز فراری داریم مگه کمه بایدددولت تدبیری در این باره ببندیشد
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس