بازدید 15623
تابناک اقتصادی بررسی کرد

چگونه کمیسیون تلفیق با ایجاد منابع موهومی، به تداوم دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت؟

با ایجاد منابع موهومی در کمیسیون تلفیق برای تخصیص ارز ۴۲۰۰، عملا دست دولت در سال آینده بسته خواهد شد و نتیجه آن عدم تحقق منابع و در نتیجه استقراض از بانک مرکزی، چاپ پول و نهایتا تحمیل تورم بیشتر به مردم است که باید بجد نمایندگان نسبت به این اقدام موهومی کمیسیون تلفیق و ایجاد ناترازی در جداول بودجه، ورود کرده و این رویه غلط را اصلاح کنند و در جهت اصلاح برنامه دولت در تعامل با دولت گام بردارند.
کد خبر: ۱۱۰۷۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲ 03 March 2022

چگونه کمیسیون تلفیق با ایجاد منابع موهومی، به تداوم دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت؟مساله ارز ۴۲۰۰ تومانی و حذف ارز چندنرخی در اقتصاد از زمان شروع این سیاست ارزی با مخالفت قشر وسیعی از کارشناسان همراه بود. حالا نیز دولت سیزدهم از زمان روی کار آمدن و وجود مسائل بی‌شمار در فرآیند اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی از امضا‌های طلایی در تخصیص ارز گرفته تا فروش کالا‌های اساسی به مردم با قیمت آزاد، تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته است. این تصمیم از آن جهت مناسب است که به بحث ارز چندنرخی در اقتصاد و سوءاستفاده‌های آن پایان می‌دهد و زمینه ایجاد بهره‌وری در تولید داخل را فراهم می‌کند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ با روی کار آمدن دولت سیزدهم، یکی از اصلی‌ترین رویکرد‌های دولت، مقابله با فساد‌ها و امضا‌های طلایی ایجاد شده در مسیر اقتصاد مردمی بود؛ امری که مجلس با اصلاح ساختار مجوز‌های کشور شروع کرد و وزارت اقتصاد نیز مصرانه به دنبال اجرای آن و حذف امضا‌های طلایی دستگاه‌های دولتی بود.
 
بعد از مساله مجوزها، می‌توان از ارز چندنرخی و اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی به عنوان بزرگترین رانت موجود در زمینه اقتصاد ایران نام برد که علاوه بر ایجاد فرصت و امضای طلایی برای گیرندگان این ارز، فساد‌های متعددی نیز در مسیر توزیع ارز به دلیل ایجاد بازیگران متعدد و خرد در بازار توزیع نام برد. از همین روی، ارز ۴۲۰۰ تومانی در حفظ قدرت خرید مردم و همچنین کاهش قیمت کالا‌های اساسی شکست خورده و دارای انحراف بسیاری است.

از همین روی، وزارت اقتصاد، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن دولت در پی هدفمند کردن این یارانه ارزی و اعطای آن به صورت مستقیم به مردم بوده است؛ شیوه‌ای که دولت دوازدهم انتخاب نکرد و به جای یارانه مستقیم به مردم، یارانه به کالا داد و نتیجه آن ۶۴ میلیارد دلار منابع ارزی کشور بود که به تاراج رفت و سبد هزینه خانوار نه تنها بهبود بخشیده نشد، بلکه به شدت نیز تضعیف شد.
 
با همه این اوصاف، دولت تصمیم گرفت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کند. با وجود این، برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به شدت ضعیف بود و یارانه اعطایی به مردم را تنها ۱۱۰ هزار تومان در نظر گرفته بود که در سال آینده با توجه به افزایش قیمت کالا‌های اساسی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به هیچ وجه کافی نیست.
 
نکته مهم دیگر حذف ۲۰ میلیون یارانه‌بگیر و پرداخت همین یارانه اندک به ۶۰ میلیون نفر بوده است که مشکلات زیادی را در اجرا ایجاد خواهد کرد. در کنار همه این تفاسیر، منابع لازم برای افزایش سرمایه در گردش تولید و سازوکار‌های تامین مالی، این موضوع را در نظر نگرفته است که باید در این مورد نیز دولت فکری می‌کرد، ولی متاسفانه در برنامه مدنظر قرار نداده بود.

با توجه به موافقت نمایندگان مجلس با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰، باید مجلس و کمیسیون تلفیق در جهت رفع ایرادات اقدام می‌کرد و با کمک بازوی پژوهشی خود در مرکز پژوهش‌ها، ضعف‌های این برنامه دولت را پوشش می‌داد.

اولین اقدام در راستای بهبود و رفع نقایص برنامه دولت، تخصیص تمام منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت پرداخت یارانه به مردم، دارو و گندم است که متاسفانه دولت بخش بزرگی از منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی را به کسری بودجه خود تخصیص داده و در این جهت حق مردم را خورده است؛ بنابراین باید در اولین اقدام یارانه پرداختی به مردم جهت انتقال یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی به انتهای زنجیره، واقعی شود و افزایش جدی پیدا کند تا مردم ذی‌نفع اجرا شوند.
 
در بحث اعطای یارانه به همه افراد یارانه‌بگیر نیز دیتا‌های یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی فراهم است و به راحتی امکان تخصیص وجود دارد و نکته بعدی منابع نیز نسبت به کل بودجه و ایجاد ذی‌نفع مخالف اجرای چنین اصلاح بزرگ اقتصادی تقریبا ناچیز است. در انتها نیز در زمینه تامین منابع مالی توسط سیستم بانکی و ایجاد ال سی صادراتی زمان‌دار به راحتی می‌تواند مشکل دوره اول حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالا را حل کند و دولت نیز با پر کردن انبار‌های خود در دو ماه اول اجرا می‌تواند این دوره اول را به راحتی و بدون مشکل عرضه به مردم بگذارند.

با همه این اوصاف، کمیسیون تلفیق با ریاست آقای حاجی‌بابایی به جای تمرکز بر اصلاح برنامه اجرایی دولت با تعامل با دولت، در تصمیمی غلط تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصویب کرد!
 
این در حالی است که تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کل سال، حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان منابع بودجه را کاهش خواهد داد و این در حالی است که تنها ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای سال آینده در نظر گرفته است که در کمترین حالت منابع موردنیاز برای تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰۱، ۱۸ میلیارد دلار است که عدد کمیسیون تلفیق نصف آن را نیز کفاف نخواهد داد.
 
از طرف دیگر کمیسیون تلفیق با آب بستن به بودجه و ایجاد منابع موهومی مانند افزایش قیمت هر بشکه نفت به ۷۰ دلار و میزان فروش نفت از ۱.۲ میلیون بشکه به ۱.۴ میلیون بشکه، سعی در تامین ناقص ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد.
 
با ایجاد منابع موهومی در کمیسیون تلفیق برای تخصیص ارز ۴۲۰۰، عملا دست دولت در سال آینده بسته خواهد شد و نتیجه آن عدم تحقق منابع و در نتیجه استقراض از بانک مرکزی، چاپ پول و نهایتا تحمیل تورم بیشتر به مردم است که باید بجد نمایندگان نسبت به این اقدام موهومی کمیسیون تلفیق و ایجاد ناترازی در جداول بودجه، ورود کرده و این رویه غلط را اصلاح کنند و در جهت اصلاح برنامه دولت در تعامل با دولت گام بردارند.
 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۴
منابع موهوم نمیخواد. دارن نفت بالای 100 دلار میفروشن، بایدن هم تحریم‌ها رو شل کرده پولا ذاره برمیگرده برا همین رئیس کل بانک مرکزی گفت در بهترین وضعیت ذخایر مالی هستیم، پس نگرانی بابت 9 میلیارد ارز 4200 بیخوده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
واقعا چند سال قبل قرار بود کالاهای بسیاری با ارز 4200 تامین شوند که تورم رخ ندهد حالا برای چند قلم کالا از ان فهرست بلند نمی توانند تامین ارز کنند البته بهانه دلالان و نبود ارز و ... می خواهند حذف کنند تا مصرف مردم کمتر شده و نان و ماست و مرغ و گوشت را هم صادر کنند و سرمایه داران سود ببرند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
آینده نشان خواهد داد رسیدن پول وضعیت را خرابتر میکند
چوب 2 سر طلاست . حذفش کنن باید با 60 میلیون نفر زیر خط فقر روبرو بشن نگهش دارن نصیب رفقای رانتخوار میشه !
چطور جلوی رانت را نمیگیرن ؟! یعنی مشخص نیست چه افرادی هستند ؟!
البته که مردم میدونن رانتخوارها کین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
ابن رانت قابل جلوگیری نیست
هیچ دولتی تو دنیا همچین کاری نمیکنه که ما بشیم دومی...
عجب
تکلیف مابه التفاوت چندین میلیارد دلار پول نفتی که همه ساله در بودجه به مبلغ کمتری پیش بینی میکنند به بهای بیشتری بفروش میرسونند چی میشه و کجا خرج میشه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۳
وارد معقولات نشو:))
چرا اصرار دارید همه فشارها را باید مردم تحمل کنند چند درصد مقصر وضعیت و شرایط اقتصادی کنونی مردم هستند؟
جمع کنید این بساط را حذف ارز ترجیحی یعنی چه باید تمام هزینه های مردم با ارز ۳۰۰۰ تومانی باشد مردم را گیر آورده اید حقوق ودستمزد را با ارز ۳۰۰۰ میدهید آنوقت هزینه های مردم با ارز ۲۵۰۰۰ هزار دست از این بازیها بر دارید مردم جانشان به لب رسیده
پاسخ ها
شهاب
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
فکر میکنی ارز4200الان به شما میرسه؟؟؟
چند بار با شایعهٔ حذف ارز ترجیحی دست بازاریان برای افزایش قیمت باز گذاشته شد، هر زمان هم دوباره حذف آن سر زبانهابیفتد، چندین برابر دیگر گران خواهند کرد... هر موقع هم واقعا حذف شود، ده ها برابر گران خواهد شد. زد و بند بازاریان و تولید کنندگان بعلاوهٔ بهانه دادن دولتها مساوی است با هر روز بدبخت تر شدن مردمی که درامدشان کم و ثابت است
تابناک جان چند وقته خیلی حرص ارز ۴۲۰۰ رو میخوری چرا حذف نمیشه
با سلام من ب شخصه با تصمیم دولت موافقم وقتی یکنفر پیدا شده میخواد جلوی رانت فساد بگیره مطمعن باشن مردم حمایت میکنن حذف ارز ۴۲۰۰ کارشناسی شده چرا ما باید جور ی عده رانت خوار بکشیم
ایا از زمانی ک ارز ۴۲۰۰ دادهدشده قیمتهای که بابتشون یارانه دادید ثابت مونده
آقای محترم الان که ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم گوشت را کیلویی ۱۸۰۰۰۰۰تومان می خریدم اگر این یارانه هم قطع شود معلوم نیست چقدر گرانی خواهد شد
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خیانت است
خیانت به ارزش پول ملی
کنترل چند وارد کننده.
مقدور نیست مگر به این طریق از پیش خانمان سوز ...
یعنی شما حریف ۴ نفر ادم رانت خوار نمی شوید.که می خواهید با خذف ارز ترجیحی ملتی را بدبخت کنید.بابا یارانه اش را نخواستیم چون بعد از مدتی به فکر حذف رایانه ملت می افتید
لطفا در مورد کاهش سی درصدی حقوق اساتید دانشگاه توسط سازمان مدیریت هم گزارش تهیه کنید.
وضع دانشگاه ها بهم ریخته است
بر اساس آمارهای بانک مرکزی که البته در این سالهای اخیر بروز نشده . سطح قیمت کالاهای مصرفی مردم از ده سال قبل بین 10 تا 15 برابر شده . قیمت زمین و آپارتمان از 10 سال قبل تا الان بین 15 تا 30 برابر شده و البته سطح درامدهای مردم از 10 سال قبل تا الان 5 برابر هم نشده است . قیمت ارز هم از 10 سال قبل تقریبا 8 برابر شده است ولی این نصف افزایش قیمتها هم نیست با این وجود اصرار دارند ارز رانتی داده شود تا قیمتها برای قشر اسیبپذیر بالا نرود . جالب این است که قیمت خرده فروشی در ایران با دلار 30 هزار تومان بعضا 2 برابر قیمتها در اروپا است . قهوه و شکلات را مثال نمیزنم که وارداتی است . قیمت نمک دریا که خودمان تولید میکنیم در سوپر مارکتهای ما دو برابر اروپا است در حالی که حقوق مردم ما تقریبا یک دهم آنها است . راهکار حراج منابع کشور نیست که به کام قشر مرفه باشد و بنام قشر فرودست. یارانه هم قرار است داده شود به مصرف کننده بهتر است داده شود نه به واردکنندگان و تولید کنندگان که کسب و کارشان شود رانتخواری و تولید و کار دیگر دغدغه آنها نباشد . در سیستمهای موجود سیستم کوپنی کم فسادترین روش است که لااقل رانت خوارهای بزرگ دستشان از منابع قطع شود . قیمتها هم آزاد و رقابتی باشد . کسانی هم که پول دارند بروند و بیشتر بخرند ولی حداقل معاش طبقه ضعیف تر جامعه فراهم شود.
خوب اینها را برای و برای کی میگی؟!!
با نظارت جدی جلوی فساد ارز ۴۲۰۰ تومانی را بگیرید نه با حذف آن چون حذف یکباره ارز ۴۲۰۰ باعث‌ افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی خواهد شد
پرداحت یارانه فقط افراد با درآمد متوسط رو فقیرتر کم درآمدها و فقرا رو زیر خط فقر می بره طوریکه دیگه نمی تونن از کالای یارانه ای خرید کنند! و دولت کسب درآمد و ثروتمندان رو ثروتمندتر می کنه!
اگه دولتی مصمم است که یارانه ای بنفع فقرا و کم درآمدها بده نباید گرانی در کالاها ایجاد کند!
جرات دارید ارز ترجیحی را حذف کنید تا نتیجه فاجعه بار ان را ببینید
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
وب گردی