بازدید 5260

مجارستان: جنگ سرد جدید نمی‌خواهیم

«پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه مجارستان در واکنش به تنش موجود بین غرب و روسیه گفت: ما جنگ سرد جدید نمی‌خواهیم.
کد خبر: ۱۱۰۰۹۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳ 24 January 2022
به گزارش تابناک به نقل از  ایرنا، رسانه‌های خبری صربستان در گزارش‌هایی به اظهارات وزیر امور خارجه مجارستان در رابطه با افزایش تنش بین غرب و رو سیه که به خطرات ناشی از جنگ سرد جدید هشدار داده است، اشاره کردند.

بنا بر این گزارش؛ سیارتو در این باره تاکید کرد: ما جنگ سرد جدیدی نمی‌خواهیم. دوره جنگ سرد عواقب غم انگیزی در اروپای مرکزی و شرقی داشته است و چندین دهه را از دست دادیم.

وزیر امور خارجه مجارستان به تنش کنونی بین غرب و روسیه و رزمایش‌های مختلف نظامی اشاره کرد و افزود که مجارستان از همه تلاش‌های دیپلماتیک و گفتگو‌ها برای حل مناقشه حمایت می‌کند.

وی گفت که غرب از روسیه می‌خواهد که نیرو‌ها و تسلیحات خود را از مرز با اوکراین خارج کند و این در حالی است که مسکو از ناتو می‌خواهد عملیات خود را در شرق و مرکز اروپا کاهش دهد و اصرار دارد که پیمان نظامی آتلانتیک شمالی، نامزدی اوکراین برای عضویت در این سازمان نظامی را رد کند.

سیارتو پیشتر نیز در این خصوص با اشاره به اینکه مجارستان به عنوان یکی از اعضای ناتو تعهدات زیادی دارد که باید به آن‌ها عمل کند، گفته بود که بوداپست در عین حال هر کاری که در توان دارد برای جلوگیری از هرگونه درگیری بین روسیه و ناتو انجام می‌دهد.

وی همچنین یاد آور شده بود: ما در اروپای مرکزی زندگی می‌کنیم و وقتیکه درگیری بین روسیه، اتحاد جماهیر شوروی (در زمان خودش)، شرق و غرب رخ می‌دهد، آن را بخوبی درک می‌کنیم که چگونه احساسی است.

مجارستان با مساحت ۹۳ هزار و ۳۰ کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۹٫۷ میلیون نفر در اروپای مرکزی و حوضه پانونی قرار دارد و از کشور‌های متوسط اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

این کشور از شمال با اسلواکی، از شمال‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش هم‌مرز است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور «بوداپست» است.

مجارستان در ۱۲ مارس ۱۹۹۹ (۲۱ اسفند ۱۳۷۷) به عصویت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۷ (۳۰ اذر ۱۳۸۶) رسما به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه