بازدید ۲۶۱۵۶
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس بازهم سقوط کرد، طلای جهانی ارزان شد، نگران افزایش قیمت نفت نیستم، برخی تولیدکنندگان در مناطق آزاد دو تا سه بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند و کف نرخ ۶۰۰ هزار تومانی برای بلیت هواپیما ملغی شد را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۹۹۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵ 18 January 2022

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس بازهم سقوط کرد، طلای جهانی ارزان شد، نگران افزایش قیمت نفت نیستم، برخی تولیدکنندگان در مناطق آزاد دو تا سه بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند و کف نرخ ۶۰۰ هزار تومانی برای بلیت هواپیما ملغی شد را در بر دارد.

شاخص کل بورس بازهم سقوط کرد

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴ هزار و ۲۷۱ واحدی معادل ۰.۳۳ درصدی به یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۵۳۲ واحد کاهش یافت؛ حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس در ادامه روزهای نزولی، با کاهش بیش از پانزده هزار واحدی مواجه شده و به کانال پایین تر سقوط کرده است.

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۰ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۶۹۶ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۵ درصد معادل ۵۵ هزار و ۹۴۵ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۴۱۷ تومان رسیده است.

دستور رئیس جمهور برای پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، با اشاره به جلسه رئیس جمهور با مدیران عامل بانک‌ها،‌ اظهار داشت: یکی از خبرهای خوش این است که با دستور رئیس جمهور احتمالا نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر صد میلیون تومان تغییر می‌کند و کلید واژه‌ای که رئیس جمهور استفاده کردند، این بود که «تسهیلات تضییقات (سختگیری) نشود»‌. وی توضیح داد: رییس جمهور در جلسه امروز به بانک‌ها دستور دادند نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را به گونه‌ای تغییر دهند تا مردم بتوانند بر مبنای اعتبارسنجی، تسهیلات خُرد را آسان‌تر دریافت کنند. به عنوان مثال کسی که کارمند یا حقوق بگیر ثابت دولت است طبیعتا می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند. سخنگوی دولت گفت:‌ رئیس جمهور دستور اکید دادند و وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی مسئول گزارش دهی شدند تا این موضوع در سال جاری محقق شود. وی در مورد شیوه اعتباری سنجی متقاضیان تسهیلات‌دهی بیان داشت: کسی که کارمند یا حقوق بگیر ثابت دولت است، طبیعتا می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند.

چرایی استعفا و عذرخواهی رئیس بانک کردیت سوئیس

رئیس بانک کردیت سوئیس به دنبال یکسری اشتباهات از جمله نقض قوانین قرنطینه سوئیس و بریتانیا، پس از فقط ۹ ماه ریاست، استعفا کرد. به گزارش نشنال نیوز، این بانک مستقر در زوریخ، روز دوشنبه اعلام کرد که خروج آنتونیو هورتا اوسوریو به دنبال تحقیقاتی صورت گرفت که توسط هیات‌مدیره انجام شده است. در پی این استعفا، بانک کردیت سوئیس اکسل پی.‌لمان، عضو هیات‌مدیره این بانک را به عنوان جانشین هورتا اوسوریو معرفی کرد که بلافاصله اجرایی شد. خروج ناگهانی ریاست این بانک به دنبال یک سال فاجعه‌بار رخ داد که در آن دو رسوایی بزرگ مربوط به شرکت‌های خدمات مالی گرینسیل کپیتال و آرچگوس کپیتال بیش از ۵ میلیارد دلار هزینه روی دست این بانک گذاشت و سهام آن را به میزان یک پنجم کاهش داد. جزئیات اقدام هورتا اوسوریو درباره نقض قرنطینه برای نخستین بار حدود یک ماه پیش فاش شد و نشان داد که او در ۲۸ نوامبر از بریتانیا به سوئیس بازگشته و قبل از پایان دوره ده روزه قرنطینه اجباری عازم شبه جزیره ایبری شده است. این بانک در آن زمان «با کمال تاسف» تصدیق کرد‌ که هورتا اوسوریو با ترک سوئیس قبل از پایان دوره قرنطینه، قوانین را زیر پا گذاشته است. این در حالی بود که یک بار دیگر نقض قوانین قرنطینه در ژوئیه ۲۰۲۱، از وی سر زده بود که در جریان تحقیقات داخلی در مورد نقض قوانین سوئیس فاش شد.
 
رویترز گزارش داد که مدیرعامل این بانک در آن ماه بر خلاف مقررات بریتانیا از بازی فینال تنیس ویمبلدون در لندن دیدن کرده بود. هورتا اوسوریو طی اظهاراتی گفت: متاسفم که برخی از اقدامات شخصی من به مشکلاتی برای بانک منجر شده و توانایی من برای نمایندگی بانک در داخل و خارج را به خطر انداخته است؛ بنابراین معتقدم استعفای من به نفع بانک و ذی‌نفعان آن در این برهه حساس است.

طلای جهانی ارزان شد

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر بازده بالاتر اوراق خزانه، با کاهش روبرو شد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۸۱۷ دلار و ۱۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و در ۱۸۱۶ دلار و ۲۰ سنت ایستاد. بازارهای آمریکا روز دوشنبه به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بودند. توجه سرمایه گذاران جهانی به نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا معطوف شده که روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برگزار می شود. فدرال رزرو اعلام کرده که افزایش نرخ های بهره را در مارس با هدف مقابله با رشد تورم آغاز می کند. نرخ تورم آمریکا در دسامبر بر مبنای سالانه هفت درصد رشد کرد که سریع‌ترین روند در حدود ۴۰ سال اخیر بود. طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم بالا شناخته می‌شود اما نسبت به افزایش نرخ های بهره آمریکا بسیار حساس است، زیرا هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می دهد.

نگران افزایش قیمت نفت نیستم

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد نگران افزایش بیش از ۱۰ درصدی قیمت نفت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون نیست. در حالی که بسیاری از معامله‌گران پیش بینی کرده‌اند قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود خواهد کرد، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره ادامه افزایش قیمتهای نفت، به خبرنگاران در دوبی گفت: من همواره راحت بوده ام. واژه "نگران" در بیان من وجود ندارد. قیمت نفت برنت از پایان دسامبر ۱۱ درصد صعود کرده و به بیش از ۸۶ دلار در هر بشکه رسیده است. نشانه‌های قوی ماندن مصرف با وجود شیوع واریانت اُمیکرون، از قیمتها پشتیبانی کرده است. همزمان ظرفیت مازاد تولید در برخی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان رو به افول است.

شرکت ویتول که بزرگترین بازرگان نفت مستقل جهان است، در میان شرکت هایی است که پیش بینی کرده اند با محدود شدن عرضه، قیمت نفت افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. با این حال عمان که از اعضای گروه اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرد این گروه برای جلوگیری از داغی بیش از حد بازار تلاش می کند و نمی خواهد قیمتها به ۱۰۰ دلار برسد. شاهزاده عبدالعزیز، همچنین اعلام کرد، نگران آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا که می تواند روی قیمت ها تاثیر بگذارد، نیست. وی که برای حضور در یک رویداد اکسپو در دوبی حضور داشت، گفت: این حق ویژه دولت آمریکاست که از ذخایر نفت استراتژیک نفت آزاد کند. بر اساس گزارش رویترز، دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در نوامبر اعلام کرد به همراه کشورهای مصرف کننده دیگر شامل چین، هند و کره جنوبی برای مقابله با افزایش هزینه سوخت، حدود ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک ملی آزاد خواهد کرد.

دلار به کانال ۲۵ هزار تومان رسید

در معاملات روز گذشته بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۵۴۶۵ تومان از مردم خریداری شد و در مقابل به قیمت ۲۵۹۸۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز یکشنبه، یک کانال عقب نشینی کرد.

گرانترین و ارزانترین محله‌های تهران

 
بر اساس جدیدترین برآوردها در دی‌ماه ۱۴۰۰ قیمت مسکن در زعفرانیه به عنوان گران ترین محله شهر تهران ۹۱.۷ میلیون تومان در هر متر مربع و در خاورشهر به عنوان ارزان ترین محله ۱۱.۵ میلیون تومان در هر متر مربع است. به گزارش ایسنا، میانگین مسکن در تمامی مناطق تهران طی بازه زمانی یکم تا بیست و ششم دی‌ماه ۱۴۰۰ بر اساس ۱۷ شاخص از جمله معاملات قطعی، نرخ تورم، آخرین ملک معامله شده در منطقه، سن بنا، امکانات واحد مسکونی، متراژ، طبقه، دسترسی به سرانه‌های خدماتی و تفریحی، موقعیت منطقه‌ای و ... برآورد شده است. بر این اساس زعفرانیه، باغ فردوس و محمودیه به ترتیب با ۹۱.۷، ۸۹.۹ و ۸۸.۷ میلیون تومان در هر متر مربع سه محله گران‌قیمت و از طرف دیگر خاورشهر، یافت آباد جنوبی و قیام دشت به ترتیب با ۱۱.۵، ۱۲.۳ و ۱۲.۹ میلیون تومان سه محله ارزان در بازار مسکن شهر تهران محسوب می‌شوند.
 
قیمت تخمینی مسکن که بر اساس شاخص های مذکور از سامانه کیلید به دست آمده نشان می‌دهد، در دی ماه ۱۴۰۰ محله‌های زعفرانیه با متوسط ۹۱.۷ میلیون تومان، باغ فردوس ۸۹.۹ میلیون، محمودیه ۸۸.۷ میلیون، ولنجک ۸۷.۱ میلیون، حصار بوعلی ۸۶.۴ میلیون، تجریش ۸۴.۴ میلیون، دزاشیب ۸۱.۵ میلیون، جماران ۸۱.۳ میلیون، فرمانیه ۸۱.۱ میلیون و شهرک غرب با ۷۹.۵ میلیون تومان در هر متر مربع به ترتیب ۱۰ محله گران قیمت تهران هستند. از سوی دیگر میانگین قیمت هر متر خانه در ۱۰ محله ارزان شهر تهران به ترتیب در خاورشهر ۱۱.۵ میلیون تومان، یافت‌آباد جنوبی ۱۲.۳ میلیون، قیامدشت ۱۲.۹ میلیون، دولت‌خواه جنوبی ۱۳.۳ میلیون، دولت‌خواه شمالی ۱۳.۷ میلیون، یافت‌آباد شمالی ۱۳.۸ میلیون، هرندی ۱۴ میلیون، مطهری ۱۴.۴ میلیون، سعیدآباد ۱۴.۵ میلیون و علی‌آباد جنوبی ۱۴.۵ میلیون تومان است.
 
مطابق شاخص دیگری که از قیمت پیشنهادی آگهی‌های سامانه مذکور در بازه زمانی یک تا ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ به دست آمده ۳۰ محله گران قیمت شهر تهران به ترتیب فرمانیه، زعفرانیه، دروس، نیاوران، قیطریه، درختی، سعادت آباد، امانیه، اختیاریه، آسمان، شهرک غرب، ضرابخانه، داوودیه، ونک، آراج، یوسف آباد، دارآباد، حسین آباد، دربند، کوی نصر، دزاشیب، قلهک، سوهانک، ازگل، نیلوفر، شاهین، مرزداران شرقی، شهید محلاتی، سیدخندان و اباذر است. در این لیست فرمانیه با ۸۸.۴ میلیون تومان در هر متر مربع گرانترین و اباذر با متری ۴۷.۸ میلیون تومان ارزانترین محله هستند. همچنین بر اساس نرخ پیشنهادی آگهی‌های دی ماه امسال ۳۰ محله ارزان قیمت در بازار مسکن شهر تهران به ترتیب دولت خواه شمالی، زمزم، اتابک، شوش، شادآباد، هاشم آباد، مطهری، رضویه، تقی آباد، مینابی، وصنارد، یافت آباد، اندیشه، زهتابی، مقدم، هرندی، خلیج فارس، هفده شهریور، امامزاده حسن، آذری، جوانمرد قصاب، مسعودیه، مختاری، جلیلی، بروجردی، یاخچی آباد، جوادیه، طیب، ابوذر شرقی و نفرآباد است که در این لیست دولت خواه شمالی با متری ۱۴.۵ میلیون تومان ارزان ترین و نفرآباد با متری ۱۷.۷ میلیون تومان گرانترین محله هستند.

۴.۸ میلیارد دلار گم شد؟

اقتصاد آنلاین نوشت: در سال ۱۳۹۷ کل ارز تامین شده بابت واردات کالا و خدمات ۴۰ میلیارد و ۸۹۷ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار عنوان شده است. ارز تامین شده به نرخ ۴۲۰۰ تومان نیز برای واردات کالا و خدمات اعم از کالای اساسی و غیر اساسی و مسافرت های خارجی ۳۱ میلیارد و ۴۱۶ میلیون و ۱۴۱ هزار دلار بوده است. از این ۳۱ میلیارد دلار، بالغ بر ۸ میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار صرف واردات کالا و خدمات غیراساسی شده است. جالب آنکه برای بار نخست بیش از ۲ میلیارد دلار و سپس ۲.۸ میلیارد دلار از ارزی که به واردات کالا و خدمات غیر اساسی تخصیص یافته بود، منجر به واردات نشد؛ یعنی تا تاریخ ۱۲ آذر ۹۸ در مجموع ۴ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار از ارز تخصیص یافته، منجر به واردات کالا و خدمات نشده است.

برخی تولیدکنندگان در مناطق آزاد دو تا سه بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند!

سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: هم اکنون برخی واحدهای تولیدی در مناطق آزاد دو بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند، یک بار پس از خرید مواد اولیه که قصد ورود آنها را به منطقه دارند و یک بار حین خروج محصول تولید شده در منطقه، شرکتی بود که سه بار مالیات می‌داد، این در حالی است که تولید کنندگان در سرزمین اصلی یک بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند. وی ادامه داد: مطابق قانون دولت باید هزینه تأسیس زیر ساخت‌های مناطق آزاد را تأمین کند اما تاکنون صورت نگرفته، ۷ منطقه آزاد جدید هم تأسیس شده است.

وی افزود: روحیه اشرافی گری نباید در مناطق آزاد جایی داشته باشد، برای تردد کاروان راه بیندازیم، آسانسور شخصی داشته باشیم که کم کم کارمندان مجموعه خودمان هم مدیران را نبیند و برخوردهای توأم با تفرعن جایی در مناطق آزاد ندارد. محمد گفت: به پرسنلمان در منطقه آزاد اروند گفتیم به ساختمان قدیمی بروند تا ساختمان جدید برای تحصیل ۲ هزار دانشجوی عراقی و ارز آوری حاصل از حضور آنان استفاده شود که برخی مخالفت‌ها راه افتاد، در حالی که پول فروش آن ساختمان صرف ایجاد جاده، لوله کشی و تأسیس سیستم دفع فاضلاب برای مردم همان منطقه خواهد شد.

کف نرخ ۶۰۰ هزار تومانی برای بلیت هواپیما ملغی شد

میراکبر رضوی، سخنگو و مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در روزهای اخیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با ابلاغ صورتجلسه ای به شرکت‌های هواپیمایی با تعیین کف نرخی، حداقل قیمت فروش بلیت در پروازهای داخلی را ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود. با توجه به مغایرت صورتجلسه فوق با آخرین مصوبه شورای عالی هواپیمایی کشوری مبنی بر حذف کف نرخی از قیمت بلیت هواپیما، سازمان هواپیمایی کشوری موضوع فوق را پیگیری و بر‌این اساس، انجمن شرکتهای هواپیمایی با ارسال نامه خطاب به مدیران عامل شرکت های هواپیمایی مصوبه فوق را ملغی کرد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: تمامی شرکت های هواپیمایی موظف هستند، ضمن حذف کف نرخی از قیمت بلیت و اعلام مراتب به تمامی کانال‌های فروش و‌توزیع خود، بلیت پروازهای داخلی را حداکثر تا سقف نرخی تعیین شده به تفکیک مسیرهای پروازی که در تارنمای انجمن شرکت‌های هواپیمایی جهت اطلاع عموم منتشر شده است به فروش برسانند. وی در پایان افزود: هیچ یک از شرکت های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخی و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستند و در صورت مشاهده تخطی از مراتب فوق، با متخلفین بر اساس قوانین و‌ مقررات موضوعه برخورد خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
وقتی این وام ها از سوی وام گیرندگان بازپرداخت نشدرییسی از جیب خودش جبران میکند؟!
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
واسه اونایی هست که صد میلیون دلار میگیرن منظور دلاره نه تومن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
نگران نباش بان کها کا خودشان را خواهند کرد
جلیل
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
داره میگه اونایی ک حقوق بگیر دولتی هستن دیگه وام بگیره بانک خودبخود قسط وام کم میکنه از حقوقش
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
!رئیس بانک عصبانی شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
تو همه جای دنیا وام به مشتریان خوش حساب به راحتی پرداخت میشود و در صورت عدم پرداخت براحتی کلیه کارتهای بانکی ، مترو ، تاکسی و ... مسدود میشه . واقعا الان دیگه آیتم برای اجبار به پرداخت خیلی زیاده .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
میتونن سفته بدن دومن وام برای مردم چون پول داخل بانک برای مردم نه کارمندای دولت و بانکها و ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
معلومه کارمند بانک هستی و از وام‌ها و سود آنها یک کارانه و پاداش چرب و چیلی به جیب می‌زنی
ناشناس
| Canada |
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
هرچه از سقوط دلار بیشتر بنویسید شیب سقوط بورس نورچشمی بیشترمیشود
ناشناس
| Canada |
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
راستی چرا درمورد خبر مهم سقوط ۳۰ هزار‌احدی امروز بورس هیچ تیتری نزدید؟ شتر دیدی ندیدی !!!
ناشناس
| Canada |
۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
لطفا اینم بنویسید که بورس امروز به کانال یک میلیون ودویست هزار واحدی سقوط کرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
مگه نفهمیدی ؟
گفت کارمندی که حقوق از دولت می گیره می تونه حقوق خودش رو ضمانت بزاره بانک هم سر برج قسط رو از حقوقش کم می کنه
حتما تو ی بانک کار می کنی
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بورس منفی ۲۰۰۰۰
خسته نباشید
بازی های ارزی رییس جدید بانک مرکزی خاصیتش دود شدن سرمایه ها در بورس
برنج کیلویی ۸۴ شده عوضش دلار امد پایین!!!!
اقدامات نمایشی را دست بردارید
نمایش مصنوعی پایین امدن قیمت ارز با حجم گسترده کسری بودجه ای دولت تناقض است و کاملا خنده داره و برنج و ... که مربوط به سفره های مردم است هر روز گران تر از قبل
رییس جدید داری نشان میدهی راه همتی همچنان ادامه دارد
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
منفی ۳۰۰۰۰ بسته شد
ناشناس
| Canada |
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
هیچ کجا هم انعکاسی نداشت
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
یعنی میخوان وام ندن دیگه
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
با سلام هنوز بورس فعاله مگه من که پولام صفر شده
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خبر دارین وزیر بهداشت فنلاند بخاطر 3 بار تماس خصوصی تلفنی به منزلش از تلفن اداره وادار به استعفا شد؟
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
با سلام هنوز بورس فعاله مگه من که پولام صفر شده
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
۴ کانال دلار در ۲ هفته عوض کرده !!!
احتمالا مذاکرات اگر یکسال دیگه طول بکشد قیمت دلار منفی میشود!!!!!
دست بردارید از این اقدامات فیک
مردم نون ندارن بخورن و گرانی های افسار گسیخته و اقایون مانند دوره همتی روی اوردن به کارهای نمایشی
یکی از حسنهای دولت رییسی تا ۳ هفته پیش عدم مداخله در بازار ارز بود و همه چیز به یک نسبت گران شده بود
الان خودرو و لبنیات و پوشاک و گوشت وحشتناک گران در عوض طلا و دلار ارزان
از نظر اقتصادی این کار فیک است و عددها برای اقایون هیچ مفهومی نداره
دلار باشد ۱۰۰ هزار تومان با دلار باشد ۱۰۰۰ تومان هیچ فرقی برای اقایون ندارد
۳ سال تمام‌بازارهای ارز و طلا و بورس را توجه کنید و این کارهای رییس جدید از نمایشی هم به رد است
لب تاپ کی ارزان گیشه؟؟؟؟
مرده شور دلار و طلا را ببرن که شده توجیه اقتدار اصولگرایان و اصلاح طلبان و در عمل مردم بدبخت از قبل
وقتی دلار ارزان میشود واقعا که لوازم الکترونیکی ، و یا برنج و گوشت هم ارزان شود و گرنه داستان سال ۹۷ دوباره که اقایون دلار را ۲۰ کردند بعد نصف کردند به ۱۰ بعد ۱۵ کردند بعد به ۱۱ برگردادند بعد ۲۰ و ۳۲ بایدن امد سرکار و دلار شد ۲۵ و ۲۲ و ....
نوسانگیری های بانک مرکزی بوده تمام این کارها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
انشاءلله دلار همینجور کاهش پیدا کنه
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بووووووورررررررررررررررررررررررررس
سوخت
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
من سیاستی که تو بانک ها دیده ام بعید میدانم که بانکها دستور رئیس جمهور را عملیاتی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
ارزانترین محله بازهم گران توهمی است و مانند گرانترین محله هیچ وقت خریداری پیدا نخواهد کرد.
در یک معامله این فروشنده نیست که هر چه دلش خواست قیمت تعیین کند.
در درجه اول ارزش ملک است که قیمت خود را تعیین می کند که بیش از 100 برابر پائین تر از قیمتهایی است که فروشنده می دهد و در درجه دوم این خریدار است که تعیین می کند با چه قیمتی ملک را معامله کند. وقتی هیچ یک از این دو نباشند قیمتهای فروشنده فقط باد هواست و صاحب اول و آخر ملک خودش است مگر اینکه ملک خود را با قیمت واقعی و براساس هزینه ساخت و قدمت عرضه کند وگرنه فقط ضرر نصیبش می شود و بس!
خوشبختانه ملک هم یک کالای صادراتی نیست که بتوان آنرا صادر کرد و در داخل کشور قیمتش را بصورت توهمی بالا برد. تنها سقوط آزاد قیمت می تواند فروشندگان را از ضررهای پی در پی نجات دهد!
ساکت
|
Germany
|
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
احتمالا باعث افزایش ریسک وام های خرد برای بانک ها میشه و مقدار نقدینگی کنترل میشه اما طبیعتا از جییب طبقه متوسط
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
وام رو بدن، ضامن پیشکش
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
زیر پست های آقای رئیسی در اینستاگرام را نگاه کنید. هر چه می گذارند کامنت های مردم بورس است. یعنی کسی اینهمه کامنت روزانه را نمیبیند یا دیگر بورس یا حرف های مردم اهمیت نداره؟ چطوریه مثل قبل خبرشو تابناک نمیگه؟
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
مسکن چرا دستوری ارزان نمیشه؟؟؟؟
دلار و طلا را که خوب پایین می اورید و فضا را امنیتی میکنید ولی مسکن را نه؟؟؟
میدانید چرا
چون تمام بانکهای ورشکسته به پشتوانه تجدید ارزیابی های مسکن هایی که دارند سرپا هستند و متاسفانه میگذارند الکی زنده بمانند و گرنه بانکها اگر قیمت مسکن ۸ برابر نمیشد ، سرپا میماندند؟؟؟؟؟؟
قانون باید بگذارند هیچ بانکی حق سرمایه گذاری در حوزه مسکن را ندارد(بنگاه داری توسط بانکها باید ممنوع شود) و با این تکنیک بانکی ها ، سر پاهستند و از ان طرف مردم نمی توانند خانه تهیه کنند.
هر جایی که مردم هستند اقتصاد ایران علیه انها است
میروی در حوزه تولید جز بدبختی چیزی گیرت نمی اید
میروی توی بورس افتضاحه فعلی
میروی مغازه بزنی اجاره هایش سر به فلک میکشد
میروی در حوزه خدمات مهندسی ، نظام مهندسی ها برای خدمات مهندسی تعرفه دستوری میگذارند و ارزش کار یک مهندس فرهیخته و یک مهندس معمولی را یک کاسه میکنند و تازه نظام مهندسی سالی ۱۰ درصد روی خدمات مهندسی میگذارد در حالی که تورمها بالایی داریم و عده ای از مهندسان روی به شغلهای کاذب اورده اند و ....


خداااااایا شکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
رییس جمهور فقط در فکر کارمندان است
کارگران فعلا وام ندارند
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بورس امروز منفجر شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بورس که ازش خوردن رو بد جوری سقوطش دادن
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بن سلمان گرامی کشورشماروزی هفت هشت میلیون بشکه نفت صادرمیکنداگرنفت به ۱۰۰دلاربرسدکه معلومه نگران که نیستی عروسیته دیگه ازباران دلار!!امثال مملکت ماست که بره بالا نگرانه چون تحریمه نمیتونه زیاد بفروشه بیادپایین اون مقداری هم که چین نصفه قیمت و‌بامنت میخردراهم بازنصف تر وارزانترمیشود!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
رییسی زورش به بانک ها نمی رسه !
همونطور که مالیات از خانه های خالی را در بوق و کرنا کردند یعد که معلوم شد مال بانکها هستند ساکت شدند !
ناشناس
|
Japan
|
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
تیترراتانیمه خوانده بودم نیم خیزشدم فکرکردم رییس بانک توایران خودمان استئفاداده تاآخرش دیدم مال بانک سوییس بوده خیالم راحت شد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
هر رییس شعبه بانک برای خودش یک قانون داره و هر طوری که دلشون می‌خواد قوانین وام رو به صورت فله‌ای تدوین و اجرا می‌کنند، حتی برای دو نفر متقاضی در یک شعبه هم متفاوت برخورد می‌کنند و هیچ اهمیتی به قانون‌های بالادستی نمیدن. نمونه‌ش دستور سازمان اداری و استخدامی که از 2 سال پیش گفته هیچ اداره دولتی نباید فتوکپی کاغذی از مدارک ارباب رجوع دریافت کند اما همچنان برای دریافت وام و افتتاح حساب و .... در بانک‌ها باید انواع و اقسام کپی از مدارک تحویلشون بدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
شک نکنید که بانک ها همکاری نمی کنند و به شدت سخت گیری می کنند تا وام به این شکل پرداخت نشه
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
این دلار 25 تومنی رو کجا میفروشند؟ ما که هر صرافی رفتیم گفت 27900
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
دلار شده 25 ولی اجناس رو داریم با دلار 31 تومن میخریم
petra
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
کارمندان رسمی دولت و با کسر حقوق این وام رو میدن .فکر کردی اینا جایی می خوابن که زیرشون تر بشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
دلار داره میاد پایی
واکسن هم اونقدر آوردن که هرکی میخواست بزنه زده
مسکن هم که داره میسازه
تورم رو هم کاهش بده
میدونی چی میشه
یعنی هر وعده ای رییسی داده عمل کرده
....
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
سااااااااندییییییس
خوشمزه است اما گران شده
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
داداش جو گیر نشو ! سفارش واکسن در دنیا چند ماه طول میکشه و مشخصا در دولت روحانی داده شده و همه قبول دارن این رو !
دلار هم نتیجه نزدیک شدن به تفاوقی هستش که علی رغم داد و قال تیم جدید ، داره میرسه به همونی که عراقچی تو خرداد بسته بود !
حالا شما ببین اگه برجام بوود چی می شد !!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
دلار ۲۵ تومن بود پراید ۹۰ تومن
الان دلار ۲۵ تومن است چراید ۱۸۰ تومن
به نظرت واقعا دلار اومده پایین؟
ایرانی
|
United States
|
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
همین الان مطالبات معوق و مشکوک، پدر بانکها رو دراورده، وای بحال از این به بعد. اقای رییسی‌از جیب خودش میخواد حتما اقساط رو بپردازه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
تو که حتما کارمند بانکی نگران نباش
گفته از حقوق وام گیرنده کسر میشه بالاجبار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
هزینه زندگی تو یکسال از همان صد میلیون بیشتر هست. خسته نباشید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
فقط کارمند دولت بقیه ولمعطلند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
این حکومت درک درستی از بورس و جایگاه آن در اقتصاد ندارد و به دید سرگرمی برای عده ای به آن نگاه می کند.
بورس را ترامپ و آمریکا می فهمد که با شیوع کرونا ۲ تریلیون دلار به آن تزریق کرد و اقتصاد آمریکا را نجات داد.
اینجا دولت پول مردم را نابود کرده حالا میگه بیایید وام ۲۴ درصد بدون وثیقه بهتون بدم.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
در مجموع دستور اخیر آقای رئیسی خیلی مثبت وبه جاست که قسمتی از بار کاغذ بازی بانکها را کم میکند جا داشت دولت محترم خود ضمانت شهروندان را به عهده میگرفت چطور در اکثر کشورها تا زمانی که شهروند به تعهدات خود عمل میکند دولت حامی أنهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
عجب تیتر خوبی انتخاب می کند تابناک. وقتی واردات نشد می شود گم شد؟
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
دستور رئیس جمهور برای پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن:
اعطای کارتهای اعتبار با توجه با سقف مبالغشان ضمن اینکه برای احاد ملت میشود استفاده کرد، نیازی به ضامن و وثیقه ندارد. اگر هم شخص یا اشخاصی نتوانند پس از استفاده از کارتهای اعتبار بدهیشان را بپردازند، بانکها ضرری نمیکنند که قابل جبران نباشد. البته مزایای این طرح آنقدر زیاد است که اگر هم ضرری حاصل شود از دیگر جهات این در این طرح منافع آن ضررهای احتمالی را تامین میکند. بسیاری از نان آوران خانواده دیگر برای نان شبشان محتاج به التماس برای وجه کم یا نسیه را ندارند.
در ممالک پیشرفت بانک به عموم ملت و حتی با شرایطی خاص برای مهاجرین آن کشور کارت اعتباری بانکی میدهند. بانکها این کارتهای اعتباری را بدون درخواست مشتری بانک و فقط به نسبت به اعتبار صاحب حساب تا سقفهای معینی به مشتریانشان پیشنهاد میکنند و مشتری تا به بانک مراجعه نکند که و فرم عدم نیاز به این نوع اعتبار را پر نکند که در سیستم بانک قید شود که این صاحب حساب نیازی به این اعتبار مالی با سقف پیشنهادی بانک ندارد، بطور خودکار این پیشنهاد از سوی بانک مربوطه بطور مستمر برای مشتری از طریق پست ارسال میشود.
کارتهای اعتبار سقف دارند بطور مثال از 3000 دلار و 5000 دلار برای مشتریان معمولی شروع میشود ولی برای مشتریان شناخته شده بانک سقف این کارتها تا مبالغ قابل توجهی بالا میرود. فوایده کارتهای اعتباری که نیازی به دستور ریاست جمهمور به دادن این کارتها ندارد:
- گردش بالای پول در سطح کشور؛
- بالا بردن قدرت خرید ملت؛
- با بالا رفتن قدرت خرید، تولید کننده فروش بیشتر پیدا میکند و رشد اقتصادی کشور بالا میرود؛
- با بالا رفتن فروش تولید کننده نیازی به بالا بردن قیمتها با ترفندهای کمی یا کیفی پیدا نمیکند؛
- با بالا رفتن فروش و نیاز به نیروی انسای تولیدکنندگان نرخ بیکاری بشدت پائیین میاید؛
- وقتی نرخ بیکاری پایین بیاید، برخلاف کشور ما که طبقه متوسط در حال انقراض است، طبقه متوسط توسعه پیدا میکند؛
- وقتی طبقه متوسط توسعه پیدا کند رفاه اجتمامعی بالا میرود؛
- وقتی رفاه اجتماعی بالا رود، حاشیه نشینی و جرم به شدت پایین میاید؛
- وقتی جرم و خلاف کم شود، ورودی پرونده ها به دادگستری در ارتباطات با جرائم کم میشود؛
- وقتی جرائم کم شود تعداد زندانها کم میشود؛
- وقتی تعداد زندانی ها کم شود زندانها خلوت تر و هزینه های نگهداری زندانیان کم میشود؛
- فساد رابطه برای گرفت مبلغ کمک هزینه ای و وامهای کوچک تا حدود زیادی کاهش پیدا میکند؛
- با عادت استفاده از این کارتهای اعتباری برای خرید استفاده از پول نقد به شدت پایین میاید؛
- وقتی در کشوری بگونه ای اصولی بجای پول نقد، اعتبار مالی هزینه شود، فرسایش پول نقد تقریباً صفر میشود (مثلا بانکهای مرکزی کشورهای پیشرفته دیگر هزینه ای برای چاپ پول نمیدهید یا بطور مثال در زمان شیوع کرونا تقریباً پولی رد و بدل نمیشود و ...)؛
- اگر شخصی بعنوان مجرم تحت پیگرد پلیس قرار بگیرد، پلیس برای یافتن او در ادلین قدم بسرعت از طریق سیستم ماشینهای ATM ( Automatic Transaction Machin ) یا همان عابر بانک آخرین باری که مجرم از کارت اعتباریش استفاده کرد رد او پیدا میکنند؛
- با توجه به همین عادت یا سیستم استفاده از کارتهای اعتبار و در صورت در خواست مشتری از بانک کارتی برای او صادر میشود که مشتری از مبلغ سپردۀ خودش استفاده میکند (debit Card) ولی اگر در مهلت مقرر مبلغ استفاده شده از کارت را باز پرداخت نکرد، بانک نسبت به مدت زمانی پرداخت نشده به آن مبلغ سود اضافه میکند؛
- چون این کارتها سقف دارند، صاحبان این کارتها اگر بدهیشان را پرداخت نکنند، دیگر از اعتبار آن کارت یا از آن بانک نمیتوانند استفاده کنند؛
- چون بانکها فقط اعتبار میدهند و در واقع وجه نقدی تقریباً در کار نیست، یک شخص ممکن است از چند بانک کارت اعتباری دریافت کند. البته برداشت نقدی هم هست ولی سود بانکی برداشت نقدی به مراتب بالاتر از سود بانکی خرید میباشد؛
- وقت سیستم بانکی کشور مردم را به استفاده از کارتهای اعتباری عادت داد، دستگاههای ذینفع یا دستگاههای ذیربط در صورت نیاز میتواند بفهمند شخص صاحب کارت با کارت اعتباریش چه کالا و اجناسی خریده است. مثلا اگر شخصی از کارتش کالاهای ممنوع یا کالاهای که برای کار خلاف قانون از آن استفاده میشود، و قاعدتا صاحب کار بعنوان یک فرد معمولی نمیباست این نوع کالا را خریداری کند، به سرعت توسط دستگاههای ذیرط شناسائی میشود؛
- با توجه به اینکه اغلب ملت این کشورها قاعدتاً باید از این کارتها برای خرید استفاده کنند اگر شخصی بطور غیرمعمول از پول نقد برای خرید استفاده کرد، فروشنده موظف است که این خرید نقدی و غیر معمولا را با سازمان ذیربط مرتبط با همین حوزه کار میکنند،اطلاع دهد. خوب و بد این خرید نقدی را سازمان ذیربط تعیین میکند و هیچ ارتباطی هم با فروشنده گزارش دهنده ندارد؛
- در سیستم کارتهای اعتباری نه نیاز به ضامن است و نه نیاز با دستور ریاست جمهور برای اعطای اینگونه خدمات، بلکه منافع بانک بصورت خودکار این عمل را اقتضا میکنند.
البته اگر بخواهم از مزایای این کارتها چه اقتصادی، چه رفاه اجتماعی، چه امنیتی، چه ... بنویسم زمان زیادی لازم است و اما چون معایب این کارتها کم است، اصلاً برای بانکها و دولتهای کشورهای که از این کارتها استفاده میکنند، معایب آن اصلا به چشم هم نمآید. معایب کارتهای اعتباری:
- چون این کارتها سقف اعتبار دارند خیلی بانک یا دولت در صورت عدم پرداخت مبلغ استفاده شده، شخص بد اعتبار یا Bad Credit میشود، و در لیست سیا قرار میگیرد و بانک مرکزی پاسخ منفی به استعلامهای که از اعتبار شخص به عمل میاید میدهد.
- بانکها هم طلب خود را جزو مطالبات مشکوک الوصول منظور میکند و از مبلغ مالیاتی خود به دولت آن مبلغ را کسر میکنند.
با اتفاقات و صدها اتفاق خوشایند دیگر به همین سادگی که من نوشتم و بطور خودکار اتفاق میافتد. البته در کشورهای پیشرفت که بانکی باید تابع مقررات خاصی هستند و مثلا قانون برداشت پول از صاحب مشتری که در ایران بانکها برای خودشان قائل شدن و در صورت عدم پرداخت در اولین فرصت بانک پول را بدون اجازه و رضایت صاحب حساب از حسابش برداشت میکنند، در مقررات بانکهای کشورهای پیشرفت نیست.
نیاز به دستور ریاست جمهور یرای پرداخت پولهای اعتباری و تهسیلات نیست. بانکها طبق قوانینی که دارند خودشان کار مرتبطه را قانونمند انجام میدهند. البته برای تسهیلات بلند مدت باید اثبات اقتصادی وجود داشته باشد، ولی مقررات بانک مرکزی به بانکها اجازه نمیدهد تا حق انتقال پول بوسیله عابر بانکها را هر چند ماه یکبار بخاطر تورمی و فساد و ... که خود بانکهای ایرانی یکی از مهترین عامل آن هستند بالا ببرند یا برای ارسال پیامک سالانه یا شش ماهی یکبار 20 هزار تومان پول بگیرند در کشورهای پیشرفته اینگونه درآمدهای عمومی بانکها زیر نظر بانک مرکزی است و در دوره های شش ماهه و سالانه بانک مرکزی موظف است تا اینگونه درآمدهای عمومی بانکها را رسما اعلام کند. ولی در ایران بانکها فقط بفکر دلالی، واسطه بازی، بنگاه داری، ساخت و ساز و صدها گونۀ طرحهای چپاول گیری بانک در حق ملت خودشان انجام دهند. بانکها در ایران نه تابع نظام اسلامی هستند، نه تابع نظام ایرانی هستند، نه تابع نظام سرمایه داری هستند، نه تابع نظام غرب هستند، نه تابع نظام ... هستند،بانکهای ایران سیستمی دارند که بانکهای نظام سرمایه داری در خواب هم نمیتوانند چنین سیستم بی در و پیکری را تصور کنند. بانکهای ایرانی و کارمندان آنها در شعبه ملت را برای گرفتن حقشان به ذلت میکشانند. مشتری را برای حق حقوقی که باید به آنها اعطا شود را مجبور به التماس و رفتار ذلیلانه میکند.
بسیجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
دولت محترم ارز دولتی را که باعث رانت میشود را به کل قطع کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
ارز دولتی باعث فساد است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو عثمان محمدپرست سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران
وب گردی