بازدید 6975

احتمال آسیب کلیه بر اثر کرونا

ارگانویید به مجموعه‌ای از سلول‌ها گفته می‌شود که عملکردشان دقیقا مشابه بافت طبیعی است و گزینه مناسبی برای آزمایش انواع روش های درمانی محسوب می‌شود.
کد خبر: ۱۰۹۶۳۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷ 01 January 2022

به گزارش تابناک از مدیکال ساینس، محققان بیمارستان آموزشی آخن واقع در آلمان دریافتند آلودگی به ویروس SARS-CoV-۲ موجب عفونت کلیه‌ها و آسیب بافت آن‌ها می‌شود. بر اساس این تحقیقات زخم ایجاد شده در کلیه آلوده به ویروس کرونا می‌تواند کارکرد کلیه‌ها را در بلند مدت تحت تاثیر قرار دهد.

 در این تحقیقات نمونه بافت کلیه افراد مبتلا به کووید ۱۹ را که در بخش ICU بستری شدند با نمونه کلیه سایر بیماران بستری شده در این بخش که مبتلا به کووید ۱۹ نبودند و همچنین با یک گروه کنترل مقایسه کردند. سپس با مصاحبه با تمام داوطلبان، دلیل آسیب‌های وارد شده به کلیه را شناسایی کردند.

در مرحله بعد با استفاده از ارگانوییدهای کلیه که با استفاده از سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه ساخته شده و دارای تمام انواع سلول‌های کلیه به غیر از سلول‌های ایمنی بودند، اثرات مستقیم آلودگی کلیه به ویروس کووید ۱۹ را روی سلول‌های کلیه و فارغ از تاثیر سایر عوامل از جمله سیستم ایمنی بدن، مورد بررسی قرار دادند. درنتیجه این مطالعه مشخص شد ارگانوییدهای آلوده به ویروس دارای آثار جراحت هستند و در آن‌ها سیگنال‌های سازگار با جراحت شناسایی شد.

ارگانویید به مجموعه‌ای از سلول‌ها گفته می‌شود که عملکردشان دقیقا مشابه بافت طبیعی است و گزینه مناسبی برای آزمایش انواع روش های درمانی محسوب می‌شود.

نتایج این تحقیقات، یافته‌های یک مطالعه وسیع دیگر در آمریکا را مورد تایید قرار می‌دهد که بر اساس آن اختلال در عملکرد کلیه بیش از ۹۰ هزار شخص بهبود یافته از کووید ۱۹ می‌تواند نتیجه تاثیر مستقیم ویروس بر کلیه و ایجاد زخم در بافت آن باشد.

چکاپ کلی بدن پس از بهبودی از کرونا ضروری است تا بافت‌های آسیب دیده شناسایی و مورد درمان قرار گیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه