بازدید 10451
۲

ماجرای اقدام به خودکشی در اتاق قاضی

کد خبر: ۱۰۹۱۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹ 04 December 2021

ایثارگری قاضی شجاع کرمانی برای نجات جان متهم، باعث آسیب دیدگی شدید دیسک کمر تا نزدیک نخاع وی شد.

به گزارش خراسان، قاضی مسعود توکلی زاده درباره روز ماجرا توضیح داد: آن روز مانند روزهای معمولی در دفتر کارم مشغول به انجام امور قضایی بودم و متهم ۳۶ ساله‌ای را که به جرم ارتکاب سرقت‌ باید مورد تحقیقات قرار می‌گرفت ، صدا زدم و همزمان مشغول مطالعه خلاصه پرونده بودم که متهم وارد شد و به روال همیشه، با او احوال پرسی و از او دعوت کردم که در جایگاه مربوط بنشیند.

وی گفت: آن روز به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا و به درخواست مامور همراهی کننده متهم، پنجره اتاق باز شد و این در حالی بود که پنجره در نزدیکی محل استقرار متهم قرار داشت.

وی تصریح کرد: در همان لحظات اولیه حرکات متهم توجهم را به خود جلب کرد و دیدم که وی پاهای خود را روی صندلی جمع کرده و احساس کردم درصدد انجام کاری است که در این هنگام متهم به سمت چارچوب پنجره پرید و قصد داشت خود را به بیرون پرت کند.

دادیار شعبه دهم دادسرای عمومی و انقلاب کرمان افزود : سراسیمه به سمت پنجره دویدم و متهم را پیش از سقوط گرفتم. او تا کمر به بیرون از پنجره خم شده بود و من دست‌های متهم را گرفته بودم و چون آویزان شده بود، سنگین‌تر از معمول بود و در همین حال بود که احساس کردم صدایی از بین استخوان‌های کمرم شنیدم اما به آن توجهی نکردم.

توکلی اظهار کرد : در نهایت متهم از دستم رها شد و افتاد اما چون چند متر آویزان بود و از طرفی از شدت سرعت پرتاب او کاسته شده بود، کاملا سالم ماند و هیچ مشکلی برای او پیش نیامد. وی گفت: در همان لحظات اولیه وقتی حفاظت دادگستری شکایتی را علیه متهم مطرح کرده بود، رضایت دادم و نامه رسمی مربوط به مامور حاضر در صحنه را نیز به او ارائه کردم تا مشکل اداری برای وی ایجاد نشود و پس از آن به دلیل درد کمر به منزل مراجعه کردم.

وی گفت: پس از چند روز از وقوع این حادثه ، ناگهان یکی از پاهایم فلج شد و امکان راه رفتن نداشتم. وقتی به پزشک مراجعه کردم ، با انجام امور تشخیصی از جمله ام آر آی مشخص شد که به دیسک کمرم ضربه جدی وارد شده و حتی این آسیب تا نزدیک نخاع نیز پیش رفته است.

به ناچار و با تشخیص پزشک زیر تیغ جراحی رفتم و پس از باز کردن بخیه‌های محل عمل، سه ماه استعلاجی برایم از سوی پزشک صادر شده است. این روزها تنها نگرانی‌ام موجودی پرونده های شعبه است و سعی می‌کنم که امور را در منزل مورد رسیدگی قرار دهم.

قاضی توکلی زاده افزود: چند روز پس از عمل جراحی و با هماهنگی و همکاری یکی از کارکنان زندان با متهم صحبت کردم و ماجرا را به او گفتم که به شدت اظهار تاسف کرد و حتی با گریه از من خواست که او را حلال کنم.

دادیار شعبه دهم دادسرای عمومی و انقلاب کرمان گفت: وقتی از متهم درباره انگیزه‌اش سوال کردم فقط گفت قصد خودکشی داشته است که خوشبختانه موفق نشد.

وی افزود: در این تماس تلفنی به متهم اطمینان خاطر دادم که مشکلی برای او ایجاد نمی شود. این گزارش حاکی است، رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در عیادت از قاضی توکلی زاده تاکید کرد: همت، شجاعت و اقدام ایثارگرانه و دلسوزانه جنابعالی برای نجات متهم به سرقت که در حال محاکمه بود و قصد داشت خود را از پنجره به بیرون پرتاب کند، مصداق واقعی اخلاق عملی است. یدا... موحد با بیان این که نگاه، رفتار و روحیات قضات انقلابی ما در دستگاه قضایی موجب افتخار این مجموعه و نقطه امیدی برای قوه قضاییه به شمار می رود، افزود: حسن نیت و بزرگواری قاضی توکلی زاده الگویی برای همه مدیران و کارکنان قضایی است.

اظهارات مامور انتظامی حاضر در صحنه حادثه

یکی از ماموران انتظامی حاضر در این جلسه که هنگام وقوع این ماجرا به منظور پیگیری پرونده مربوط به یکی از متهمان خود در دفتر قاضی توکلی زاده حضور داشته نیز گفت: در آن لحظه در حال تماس تلفنی با مافوق خود برای پیگیری امور مربوط بودم که غافلگیرانه متوجه موضوع شدم و تلاش کردم به قاضی کمک کنم و متهم را نجات دهیم اما در نهایت متهم از دست ما رها شد و خوشبختانه مشکلی برای وی ایجاد نشد. بشیرزاده افزود: اگر قاضی توکلی زاده این اقدام به موقع را انجام نداده بود، قطعا متهم دچار آسیب‌های جدی می‌شد.

وی گفت: این متهم ۳۶ ساله اعتیاد داشت و حتی این امکان وجود دارد که به دلیل حالت های ناشی از مصرف نکردن مواد مخدر تلاش کرده که به زندگی خود پایان دهد.

وی یادآور شد: مامور بدرقه متهم به دستور قاضی برای پیگیری پرونده به یکی از بخش‌های دادگاه رفته بود و در زمان وقوع حادثه در اتاق قاضی حضور نداشت.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
چیکارش داشتید میذاشتید بپره پایین راحت شه.
درود به شرف وانسانیت قاضی
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022