بازدید ۱۴۲۷۱
وزیر اقتصاد درنامه‌ای از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی کشور درخواست کرد پرداختی به کارکنان وزارت اقتصاد و ادارات وابسته در قالب فوق العاده های ویژه و خاص افزایش یابد.
کد خبر: ۱۰۸۹۶۸۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۰ 25 November 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، بر اساس تصویری که در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفته است، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه‌ای از میثم لطیفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی کشور درخواست کرده است حقوق کارکنان وزارت اقتصاد و ادارات وابسته افزایش یابد. در این نامه به نقش ویژه وزارت اقتصاد و امور دارایی در فرماندهی اقتصادی و مالی کشور به ویژه در شرایط اقتصادی فعلی برای گذر از تحریم‌ها اشاره شده است.

بر اساس این نامه، وزیر اقتصاد به پایین بودن رتبه بندی و احکام ریالی کارکنان وزارت امور اقتصادی و دارایی در مقایسه با سایر دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره و پیشنهاد افزایش برخی ردیف‌های احکام حقوق کارکنان آن وزارت خانه را مطرح نموده است.

پیشنهادات وزیر اقتصاد عبارت است از:

۱_ افزایش فوق العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده ۶۸ قانون خدمات مدیریت کشوری تا سقف تعیین شده (۵۰ درصد) برای مشاغل مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی شامل ستاد و واحدهای تابعه آن.

۲_ تسری برقراری فوق العاده خاص به مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی شامل ستاد و واحدهای تابعه و وابسته آن مشابه برخی سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دیگر (سازمان پزشکی قانونی، سازمان انتقال خون و …)

در حالی که دولت با کسری بودجه تخمینی به طور متوسط ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برای سال جاری مواجه است، و به گفته مسئولین اقتصادی برای تأمین هزینه‌های خود با دشواری مواجه است، چنین درخواست‌هایی منطقی به نظر نمی‌رسد.

تبعات این اقدام قابل کنترل نیست

علی جدی عضوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص نامه وزیر اقتصاد به رئیس سازمان اداری استخدامی مبنی بر افزایش حقوق کارمندان وزارت اقتصاد گفت: بنده این نامه را ندیده‌ام ولی قطعاً ایشان نمی‌تواند در این وضعیت اقتصادی چنین درخواستی داشته باشد؛ افزایش حقوق در این حجم با چه عنوانی قابل قبول است؟

وی در خصوص واکنش احتمالی مجلس پس از اعلام این خبر افزود: قطعاً در شرایطی که ما داریم، با چنین اقدامی یک مسابقه برای افزایش حقوق شکل خواهد گرفت که اصلاً منطقی نخواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: اگر این امر اجرایی شود، قطعاً افزایش حقوق به باقی وزارتخانه‌ها نیز کشیده خواهد شد و نمی‌توان تبعات آن را کنترل کرد.

وی گفت: قطعاً واکنش مجلس به این اتفاق محکم خواهد بود. چرا که خود دولت دائم در مجلس اعلام می‌کند کسری بودجه داریم. لذا مجلس قطعاً موضع محکمی خواهد گرفت و به این موضوع ورود خواهد کرد.

این مطالبات، صرفاً حاشیه ساز خواهد بود

جعفر قادری عضو کمیسیون اقتصادی نیز در این باره به خبرنگار مهر گفت: مطالبات این چنینی بیش از آنکه کمکی به وزارتخانه و پرسنل بکند، برای آنان حاشیه ساز خواهد بود.

وی ادامه داد: ما عقیده داریم سازمان برنامه و بودجه باید هرچه سریع‌تر قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون نظام هماهنگ را اصلاح کرده و دستگاه‌هایی که از شمول این قانون خارج شده‌اند را دوباره مجدداً به این قانون برگرداند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: با این درخواست یک رقابت میان دستگاه‌های مختلف برای افزایش حقوق پیش می‌آید که قابل کنترل نخواهد بود. در شرایط فعلی نباید دستگاه‌ها چنین انتظاری داشته باشند و سازمان برنامه بودجه نیز نباید زیر بار این درخواست‌ها برود؛ چرا که می‌تواند شیرازه کنترل کار را از دست دولت خارج کند و مشکلاتی برای دولت ایجاد شود.

وی افزود: اصلاً چنین چیزی نباید توسط وزارت خانه‌ها دنبال شود. چرا که شرایط کشور به گونه‌ای نیست که پاسخگوی مطالبات گروهی باشیم. نباید اصلاً این مطالب مطرح شود و دولت باید سریع‌تر این عدم توازن‌ها در دستگاه‌های مختلف بررسی کند.

درخواست افزایش فوق العاده‌های ویژه و خاص کار غیر قانونی نیست

در همین رابطه نیز به منظور بررسی علت و سبب صدور این درخواست وزیر اقتصاد با علی اکبر دلوریان زاده رئیس مرکز نوسازی اداری و توسعه سرمایه انسانی وزارت اقتصاد صحبت کردیم.

این مقام مسئول به خبرنگار مهر گفت: بر اساس بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت فوق‌العاده ویژه در موارد خاص تا سقف ۵۰ درصد حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر در نظر گرفته می‌شود.

دلوریان زاده اضافه کرد: با توجه به اینکه در سنوات گذشته و حسب بخشنامه‌های ابلاغی برقراری این فوق العاده تا میزان ۳۵ درصد ابلاغ شده بود و از سویی عوامل خاص ذکر شده در مبانی قانونی برقراری این امر (از جمله تأثیر فعالیت اقتصادی در درآمد ملی، انجام فعالیت‌های تخصصی ستادی و تحقیقاتی و …) دقیقاً منطبق با مأموریت‌ها و وظایف این وزارتخانه بوده است و در این راستا و با هدف تحقق رسالت‌های دولت سیزدهم در مبارزه با فساد، عدالت‌محوری و شفافیت مالی موضوع افزایش قانونی فوق العاده ویژه در رعایت با مراتب قانونی و تأمین از محل صرفه جویی های داخلی وزارتخانه به سازمان امور اداری و استخدامی کشور پیشنهاد گردید.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های این وزارت در پیشنهاد فوق ساماندهی و شفاف‌سازی هرچه بیشتر و بهتر سایر پرداختهای قانونی از محل درآمدهای اختصاصی بوده است. به نحوی که بطور شفاف در پرداختها قابل رصد و پایش نیز باشند تا بتوان در چارچوب قانونی و شفاف، پرداختهای کارکنان از این محل را ضابطه‌مند تر و شفاف‌تر نمود. این اقدام را باید در مسیر شفاف شدن از بخش تاریک به بخش روشن پرداختها ستود اما متأسفانه فهم غلطی از آن شکل گرفت.

وی اضافه کرد: این درخواست اصلاً به معنای افزایش پرداختی کارکنان این وزارت تاسقف ۵۰ درصد نخواهد بود بلکه با تأثیر بر یکی از فوق العاده ها (بند ۱۰ ماده ۶۸) صرفاً موجب ترمیم و جابجایی از محل صرفه جویی یا منابع اختصاصی در حدود ۱۰ درصد حقوق حکمی بخشی از کارکنان خواهد شد.

دلوریان زاده تصریح کرد: این درخواست هم اکنون به سازمان اداری و استخدامی کشور ارسال شده و باید در شورای حقوق و دستمزد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

این مقام مسئول اشاره کرد: درصورت تصویب این درخواست، منابع آن از محل صرفه جویی داخلی تأمین و پرداخت خواهد شد.

دلوریان زاده همچنین با اشاره به بند دیگری که در این نامه آمده است، گفت: بند دیگر مورد درخواست با عنوان فوق العاده خاص است که اشاره به بند ح ماده پنجاه قانون برنامه پنجم دارد که به موجب این بند نیز برخی از دستگاه‌ها اخیراً درخواست فوق العاده خاص برای کارکنان خود کرده‌اند.

به گفته این مقام مسئول: بی شک مدیران و مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان سکان‌دار اقتصادی کشور، با اشراف و آگاهی بر مسائل، مشکلات و تنگناهای اعتباری و مالی کشور در این برهه زمانی حساس با توجه به رویکردهای حاکم بر فعالیت‌های دولت سیزدهم در آغاز راهِ دشوار تا بهبود شرایط و اوضاع اقتصادی کشور و همسو با دغدغه‌ها و مشکلات گریبانگیر عموم مردم عزیز و شریف کشور، این اطمینان را می‌دهد که خارج از حدود اختیارات قانونی و خارج از مصالح عمومی کشور، اقدام یا پیشنهادی غیر فنی یا ناهنجار در مباحث و موضوعات جبران خدمت کارکنان خود نه درخواست و نه مطرح می‌کند و موارد مطرح شده با توجه به بندهای مصرح شده قانونی به منظور شفافیت، ضابطه مندی، ارتقای کارآیی و اثربخشی هر چه بیشتر منابع تخصیصی به حقوق و مزایای کارکنان بوده است.

مسئله اصلی چیست؟

خبرنگار مهر در پایان اضافه می‌کند آنچه که امروز در جامعه مهم است، درک اوضاع خاص اقتصادی کشور و تلاش همگان برای عبور از این گردنه‌ی سخت است. امری که از مسئولان کشور باید شروع شود تا به مردم عادی جامعه برسد. شرکت در مسابقه کسب انتفاع بیشتر برای خود و نزدیکان خود و بدتر از آن آغاز کننده ی دمینوی افزایش هزینه‌های نیروی انسانی دولت، آن هم در شرایطی که دولتمردان بارها از کسری‌های عجیب و تحمیل شده ی پیشین سخن به میان آورده‌اند، اعتماد عموم جامعه را خدشه دار می‌سازد. دولتی که در پرداخت همین اعداد فعلی هم به زحمت بسیار افتاده است چطور می‌تواند زیر بار تحمیل هزینه‌های بیشتر مأموریت اصلاح گرایانه ی خود را پیش ببرد؟!
آنچه که امروز مردم از دولتمردان انتظار دارند، پیشتازی در درک شرایط خاص کشور به نفع آینده بهتر برای همه مردم و اخذ تصمیمات عاقلانه و آینده نگرانه نسبت به همه امور است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
یعنی وزارت اقتصاد تمام توان خود را در رفع مشکلات اقتصادی خود به کار گرفته. مملکت کیلویی چند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
یک فوق لیسانس و کارمند ساده وزارت اقتصاد ۲۲ میلیون دریافتی داره. پسر خاله خودمه. از دانشگاه آزاد مدرک داره. من معلم دکتری همین رشته از دانشگاه شهید بهشتی ۶ میلیون می گیرم با ۱۵ سال سابقه. ایشون ۶ سال سابقه داره.
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
مملکت چه خبره مخبر میگوید با دادن بقیه اقتصاد به سپاه و بسیج مشکات اقتصادو حل میکنم. این یکی خواستار افزایش حقوق دستگاه تحت امرشه
پاسخ ها
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
احتمالا شما از یه شغل پاره وقت اینهمه در آمد داری چون یه کارگر فصلی حقوقش اینقدرع ، چ برسه به شما که دکتری داری
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
شما نبودی که گفتی حقوق سال بعد باید فقط 10 درصد اضافه شود. به نظرم اگر وزارتخانه و شخص خودتان شروع کنید بهتر است.
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
کارمندان دارایی همینطوری حقوقشون بلاست
خدارحم کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
تابناک خودت حَکَم. فیش حقوق چند تا وزارتخانه و سازمان رو چاپ کن. تا مردم خودشون قضاوت کنن کی کم میگیره کی زیاد میگیره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
همین درخواستهای قشری است که باعث افزایش نقدینگی و بی نظمی در پرداختها و توقعات دیگر سازمانها میشود
سامان
|
-
|
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
هر وزیری آمده این افزایش رو انجام داده
افزایش چندین باره برای یک وزارتخانه
معلمان زیادی هستن !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
تنها راه علاج یکسان سازی و اجرای نظام هماهنگ جهت پرداخت حقوق و حتی سایر مزایا برای کلیه دستگاههای اجرایی است تا تبعیضات واقعی موجود و نگرانی ها کاملا برای همیشه برطرف شود. سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید به این موضوع مهم ورود پیدا کند تا از تبعات و از افزایش اختلافات دریافتی مشهودجلوگیری نماید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
هرچیز بگندد نمکش میزند وای بروزی که بگندد نمک
مسابقه افزایش حقوق بین چهار تا سازما ن گردن کلفت خارج از نظام مدیریت شرم آور است. اما برای رتبه بندی معلمان کسی از وزرا مدافع نیست
بهتر است وزیر دارایی خودش را با حقوق معلمان مقایسه کند سپس درخواست افزایش دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
مسابقه افزایش حقوقها. خوش به حال مجموعه هایی که در دولت و مجلس برای افزایش حقوق هم صنفیهای خود راههای توجیه بسیار خوب بلدند.
اما یک سوال. از حق که گرفته می شه و به حق که افزوده می شه؟؟
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
کارکنان وزرات اموراقتصادی ودارایی همه اشان شاغل در امورمالیاتی وگمرک وبیمه نیستند که دریافتی های خوبی داشته باشند پرسنل شاخه هزینه ونظارت مالی وزارت داریی هم زیرحکم بسیار پایینی نسبت به سایر ادارت دولتی از جمله پزشکی قانونی ، دادگستری ، ثبت اسناد وا ملاک ، زندان ها و علوم پزشکی و... دارند وهم از سایر مزایا ازجمله اضافه کار ، رفاهی دریافتی بسیار کمی دارند وعملا معیشت این کارکنان وزارت اموراقتصادی با مشکل اساسی مواجه شده . ندانسته قضاوت نکنید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
نسبت به حقوق معلمان چطور؟
ولایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
ایشان می خواهد با راضی نگه داشتن پرسنل وزارتخانه سر پوشی بر ضعف های خود بگذارد و مدیریتش را تثبیت کند. در حالیکه این اقدام او بر شاخه نشستن و بن بریدن است.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
اقای وزیر نیامداه به فکر وزراتخانه وکارکنانش افتاده ودر این وضعیت اگر خودخواهی نیست چه اسمی میشود رویش گذاشت انوقت رتبه بندی نیم بند معلمان سالهاست بر روی کاغذ مانده است وبرایش باید بزرگداشت گرفت ،
دهقان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
معلمی نوشته من با مدرک دکترا و ۱۵ سال سابقه ۶ میلیون میگیرم و پسرعمویش با ۶ سال سابقه ۲۳ میلیون
داداش گلم اون شاید ۲۳ تومن با پارتی و .... بگیره ولی شما هم حتما با پارتی ۸-۷ تا وام گرفتی یا آنقدر از مدرسه جیم زدی که کسر حقوق گرفتی و یا هنوز شرکتی هستی و آبدارچی که دریافتی کمی داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
بیچاره معلم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
زلزله جنوب ایران یوسف نوری آلودگی هوا جمعه سیاه اعتراضات اصفهان اومیکرون
آخرین اخبار