بازدید ۲۴۰۸
در قانون قبلی بیمه شخص ثالث تنها به خودرو تعلق می‌گرفت، اما پس از اجرای طرح راننده محوری و ضرورت شفاف‌سازی بیشتر، اطلاعات مربوط به گواهینامه مالک خودرو نیز در سامانه سنهاب ثبت خواهد شد و هر فرد می‌تواند با مراجعه به سایت بیمه مرکزی از تخفیفات خود مطلع شود و از آن استفاده کند.
کد خبر: ۱۰۸۴۵۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶ 28 October 2021

نکات استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از سامانه استعلام بیمه مرکزی(سنهاب)

استعلام اصالت بیمه از سنهاب

ممکن است پس از خرید بیمه‌نامه‌های مختلف از سایت‌های فروش آنلاین بیمه، به دنبال اطمینان یافتن از صحت و اعتبار بیمه خود باشید. همچنین ممکن است پس از خرید خودرویی جدید، بخواهید در مورد بیمه‌نامه ثالث یا بدنه آن اطلاع پیدا کنید.

بیمه مرکزی برای حل چنین نگرانی هایی، سامانه‌ای به نام سامانه سهناب را در سایت رسمی خود راه اندازی کرده که استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از طریق آن امکان پذیر است. البته در حال حاضر  بیمه دات کام نیز به عنوان یک سامانه مرجع برای خرید اینترنتی بیمه، در سایت خود بخشی را برای استعلام بیمه‌نامه‌ها از بیمه مرکزی فراهم کرده است. در واقع شما می‌توانید به صورت مستقیم و بدون نیاز به مراجعه به سایت بیمه مرکزی، صحت و سوابق بیمه شخص ثالث و بدنه خود را در سایت بیمه دات کام  مشاهده کنید. البته در ابتدا بهتر است توضیحاتی درباره بیمه خودرو ارائه دهیم سپس به راحتی می‌توانید اصالت بیمه شخص ثالث خودروی خود را از سامانه سنهاب بررسی نمایید.

بیمه شخص ثالث خودرو به عنوان یک نوع بیمه اجباری در نظر گرفته شده است، بنابراین اگر برای دریافت و یا تمدید آن در سررسید اقدام نکنید در صورتی که خودروی شما توسط پلیس متوقف شود علاوه‌بر جریمه نقدی و نمره منفی، خودروی شما به پارکینگ منتقل خواهد شد. در چنین شرایطی علاوه‌بر پرداخت جریمه رانندگی به دلیل نداشتن بیمه شخص ثالث و پرداخت هزینه پارکینگ، باید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را نیز پرداخت کنید. با توجه به اهمیت و ضرورت دریافت بیمه شخص ثالث، در این مقاله در رابطه با پوشش‌های بیمه شخص ثالث، نحوه محاسبه دیرکرد، نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث و همچنین استعلام اصالت بیمه‌نامه اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث به عنوان یک نوع بیمه اجباری برای کلیه وسایل نقلیه موتوری در نظر گرفته شده است که با توجه به نوع پوشش‌ها خسارات جانی و مالی وارده در حادثه رانندگی را جبران خواهد کرد. در تعریف بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه موتوری یا بیمه‌گزار شخص اول نامیده شده و شرکت بیمه‌گر به عنوان شخص ثانی شناخته می‌شود. بنابراین کسی که در یک حادثه رانندگی دچار زیان مالی و جانی شده، شخص ثالث خواهد بود و تمامی خسارات جانی و مالی وارده به شخص ثالث تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد.

معرفی پوشش‌های بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارات مالی و جانی یا همان خسارات بدنی شخص ثالث را پوشش می دهد و بیمه‌گر متعهد به پرداخت حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث اتومبیل برای جبران خسارت های جانی و مالی مطابق حداکثر تعهدات توافقی در بیمه‌نامه شخص ثالث است.

نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث و عوامل تاثیرگذار روی قیمت

برای تعیین نرخ بیمه شخص ثالث خودرو موارد مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • دیه کامل یک انسان در ماه حرام: مهم‌ترین مبنا برای محاسبه حق بیمه شخص ثالث دیه کامل یک انسان در ماه حرام خواهد بود. بر همین اساس نیز هر سال شرکت بیمه مرکزی ایران حداقل و حداکثری برای حق بیمه شخص ثالث خودرو و دیگر وسایل نقلیه موتوری تعیین می‌کند که مبنای اصلی آن نرخ دیه خواهد بود. با توجه به اینکه میزان دیه کامل یک انسان در سال ۱۴۰۰، ۶۴۰ میلیون تومان در ماه حرام و ۴۸۰ میلیون تومان درماه غیرحرام است شرکت بیمه مرکزی ایران حداقل نرخ بیمه شخص ثالث خودرو را یک چهلم این مبلغ یعنی ۱۶ میلیون تومان تعیین کرده است. البته شرکت بیمه مرکزی حداکثر نرخ بیمه شخص ثالث را نیز تعیین کرده که ۳۲۰ میلیون تومان است. اما توجه داشته باشید که در صورت تمایل به دریافت حداکثر نرخ بیمه شخص ثالث باید میزان توانگری شرکت بیمه‌گر را نیز در نظر داشته باشید.
  • کاربری خودرو: کاربری خودرو در اصل نشان‌دهنده میزان احتمال ریسک بروز یک حادثه رانندگی است. به عنوان مثال احتمال بروز حادثه رانندگی برای خودروهایی مانند آمبولانس، آتش‌نشانی، تاکسی، خودروهای باری و صنعتی بیشتر از خودروهای شخصی است. در نتیجه نرخ بیمه شخص ثالث برای این نوع خودروها نیز بیشتر خواهد بود.

نکات استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از سامانه استعلام بیمه مرکزی(سنهاب)

حق بیمه شخص ثالث تاکسی ها از خودروهای شخصی بالاتر است.

  • میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث: همان‌طور که اشاره کردیم شرکت بیمه مرکزی ایران هر ساله حداقل و حداکثری برای نرخ بیمه شخص ثالث خودرو تعیین می‌کند که در سال ۱۴۰۰ حداقل نرخ بیمه شخص ثالث ۱۶ میلیون تومان و حداکثر نرخ بیمه شخص ثالث نیز ۳۲۰ میلیون تومان است. با توجه به میزان پوششی که دریافت کرده‌اید نرخ‌ بیمه متفاوت خواهد بود.
  • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو: همان‌طور که اشاره کردیم اگر در موعد مقرر یا سررسید برای دریافت بیمه شخص ثالث خود اقدام نکنید و پلیس راهنمایی و رانندگی خودروی شما را متوقف کند علاوه‌بر پرداخت جریمه و هزینه پارکینگ باید جریمه دیرکرد نیز پرداخت کنید. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزشمار تعیین شده و به بیمه شخص ثالث جدید اضافه خواهد شد.
  • تخفیفات اعمال شده توسط شرکت بیمه‌گر: عامل تاثیرگذار بر بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت بیمه است یعنی به تعداد سالی که بیمه‌گزار از بیمه‌گر خسارت دریافت نکرده باشد، در هنگام تمدید بیمه‌نامه می تواند از شرکت بیمه‌گر تخفیف بگیرد و مبلغ تخفیف از حق بیمه شخص ثالث او کسر خواهد شد. با افزایش تعداد سال‌های عدم خسارت، درصد تخفیف بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث، تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت از 8 به 15 سال تغییر یافته است.

با توجه به ضرورت بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات رانندگی، به همراه داشتن بیمه شخص ثالث ماشین در هنگام رانندگی توصیه می‌شود. البته با توجه به عدم اجبار نسخه فیزیکی این بیمه‌نامه، نسخه الکترونیکی آن کفایت می‌کند.

استعلام اصالت بیمه‌نامه شخص ثالث در سامانه سنهاب

شرکت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران خدمتی را معرفی کرده که هدف اصلی آن استعلام بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه خودرو است. بنابراین تمامی بیمه‌گزاران با ورود به صفحه استعلام بیمه سنهاب می‌توانند نسبت به ارزیابی اصالت بیمه‌نامه دریافتی اقدام کنند. برای این منظور اطلاعاتی چون نام شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه چاپ شده، کد ملی بیمه‌گزار و شماره تلفن همراه بیمه‌گزار ضروری خواهد بود.

با مراجعه به سامانه سنهاب می‌توانید اطلاعات مهم بیمه‌نامه ای نظیر سابقه خسارت، درصد تخفیف بیمه، مبلغ پرداختی خسارت و موعد انقضای بیمه‌نامه را مشاهده کنید. در سامانه سنهاب بیمه مرکزی، استعلام دریافت خسارت هر بیمه‌نامه ای میسر است و بیمه‌گزاران محترم بتوانند با اطمینان خاطر در کوتاه‌ترین زمان، بیمه‌نامه های خود را استعلام نمایند

در صورت تمایل به استعلام اصالت بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین خود در سامانه سنهاب به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/sanhab-inquiry

چرا استعلام و خرید آنلاین  بیمه شخص ثالث خودرو از بیمه دات کام؟

با توجه به مطالبی که در این مقاله به آن اشاره شد به اهمیت و ضرورت دریافت بیمه شخص ثالث پی می‌بریم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های خود جهت دریافت بیمه شخص ثالث، از خدمات کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید.

نکات استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از سامانه استعلام بیمه مرکزی(سنهاب)

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از بیمه دات کام

از جمله مهم‌ترین مزایای سایت بیمه دات کام می‌توان به استعلام آنلاین انواع بیمه، بررسی و مقایسه خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف بیمه‌گر، دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب مناسب‌ترین پوشش‌های بیمه‌ای، استعلام اصالت بیمه‌نامه، خرید آنلاین بیمه و در نهایت دریافت رایگان بیمه‌نامه درب منزل اشاره کرد. با توجه به مزایای فراوانی که استفاده از خدمات bimeh.com برای شما به همراه دارد، در کسری از ثانیه بهترین بیمه را خریداری خواهید کرد.

در صورت تمایل با کارشناسان بیمه دات کام می‌توانید از درگاه ‌های ارتباطی زیر استفاده کنید:

سایت بیمه: https://bimeh.com/

نشانی : تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶
کد پستی ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰

شماره های تماس: ۰۲۱-۴۳۷۲

پست الکترونیکی: info@bimeh.com

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی آبله میمونی سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی متروپل آبادان
آخرین اخبار
وب گردی