بازدید ۵۱۱۲۰
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دومین هفته نزولی بورس در پایان تابستان، ریزش مجدد لیر، آغوش باز امارات به روی ارز‌های دیجیتالی، پیش بینی صعود نفت به ۱۰۰ دلار، افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، مالیات بر ارزش افزوده صادرات مسترد می‌شود و ثبت رکورد جدید افزایش قیمت گندم در بازار‌های جهانی را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۷۸۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱ 24 September 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون دومین هفته نزولی بورس در پایان تابستان، ریزش مجدد لیر، آغوش باز امارات به روی ارز‌های دیجیتالی، پیش بینی صعود نفت به ۱۰۰ دلار، افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، مالیات بر ارزش افزوده صادرات مسترد می‌شود و ثبت رکورد جدید افزایش قیمت گندم در بازار‌های جهانی را در بر دارد.

معاون رئیس جمهور: اداره کشور با خلق پول راحت ترین کار است

سید مسعود میرکاظمی، معاون رئیس جمهور با اشاره به مأموریت سازمان برنامه و بودجه، خاطر نشان کرد: مأموریت ما اثربخش کردن بودجه است؛ همانطور که در اقتصاد مقاومتی هم بر این مهم تاکید شده است. ولی با نگاه به سال‌های گذشته، به رغم اینکه مصارف و منابع داشتند، رشد اقتصادی ناچیزی کشور داشته و اهداف کلان محقق نشده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه، کاری ضروری است نه انتخابی، گفت: در هشت سال دفاع مقدس، مسئولین، مردم و بسیج در برابر جهان کفر ایستادند؛ لذا اوضاع کنونی، سخت‌تر از آن زمان نیست. اگر دولت پای کار بیاید، می‌توان بر مشکلات غلبه کرد؛ همانطور که در بحث واکسن مشکلات کم کم در حال حل شدن است.

روی شاخص‌های کلان تمرکز نشده و رشد اقتصادی جز برنامه نبوده است. امیدواریم با برنامه ریزی و تمرکز، نتیجه گیری قابل قبول حاصل شود. میرکاظمی با اشاره به اینکه اوضاع کنونی نیاز به تغییرات اساسی دارد، تصریح کرد: از نیروهای سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم تلاش کنند و با بازنگری در راهبردهای توسعه حرکت قوی و تأثیرگذار برای بهبود شرایط کشور داشته باشند، چون با شرایط فعلی مشکلات رفاهی مردم قابل حل نیست.

معاون رئیس جمهور: اداره کشور با خلق پول راحت ترین کار است/ کاهش قیمت دلار در آخرین روزهای تابستان/ جمعه ها هم مرغ به میادین میوه و تره بار می آید/ تورم شهریورماه چند درصد شد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از اینکه با خلق پول کشور اداره شده است، خاطرنشان کرد: با راحت ترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است، کشور اداره شده که این روش غیر علمی، زندگی مردم را نشانه گرفته است؛ بنابراین، باید برای برون رفت از این وضعیت، همه تدابیر لازم اندیشیده و به این روش خاتمه داده شود. همه تلاش دولت بر این مهم استوار است که سال آینده کمترین خلق پول را داشته باشد.

دومین هفته نزولی بورس در پایان تابستان ۱۴۰۰

با پایان فعالیت بازار سرمایه در آخرین هفته کاری شهریورماه ۱۴۰۰، شاخص کل بورس با کاهش بیش از ۱۰۱ هزار واحدی، معادل ۶.۸۳ درصد، مواجه شد و برای دومین هفته پیاپی، روند نزولی را تجربه کرد.

نمادهای پُرتراکنش بورس در هفته گذشته

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سپید ماکیان (سپید)، ایران خودرو (خودرو)، سایپا (خساپا)، گروه دارویی برکت (برکت)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) در گروه نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

کاهش قیمت دلار در آخرین روزهای تابستان

بررسی روند معاملات بازار ارز در هفته گذشته نشان می‌دهد، در شش روز فعالیت صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، شاخص ارزی با افت همراه بوده است، به گونه‌ای که میانگین قیمت فروش هر اسکناس دلار آمریکا روز گذشته، با افت بیش از ۱۳۰ تومانی نسبت به هفته قبل تر، به رقم ۲۶۶۳۰ تومان رسیده است.

ریزش مجدد لیر

ارزش لیر ترکیه پس از تصمیم بانک مرکزی به کاهش نرخ بهره ریزش کرد. به نقل از بلومبرگ، تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی در کاهش نرخ بهره، باعث ریزش دوباره ارزش لیر شد. بانک مرکزی ترکیه تصمیم گرفت تا نرخ بهره را با یک درصد کاهش به ۱۸ درصد برساند تا نرخ بهره مجددا به سطح خود در ماه آگوست برسد. این نگرانی در بین معامله گران وجود دارد که با روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید در بانک مرکزی ترکیه، رجب طیب اردوغان، مداخلات بیشتری را در کار این نهاد انجام دهد. رییس جمهور ترکیه، که یکی از منتقدان سرسخت نرخ بهره بالا محسوب می شود، به تازگی در مصاحبه با یکی از شبکه های تلویزیونی این کشور گفته بود: نرخ بهره باید از مقادیر فعلی کمتر شود. وی با بیان اینکه رسیدن به یک محیط سرمایه گذاری آرام، نیازمند خلاص شدن از شر نرخ بهره بالاست، افزود: نرخ تورم بالای ترکیه در حال حاضر بیش از هر چیز دیگری به خاطر بالا بودن نرخ بهره است.  

نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، همچنان یکی از اصلی ترین نگرانی های معامله گران بازارهای ارز در این کشور است. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، با وجود دیدار با جو بایدن گفته، ترکیه همچنان مصمم به تکمیل خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه است که به یکی از مهم ترین مناقشات واشنگتن- آنکارا تبدیل شده و آمریکا نیز به همین دلیل تحریم هایی علیه ترکیه اعمال کرده است. لیر که دو هفته پیش به بالاترین سطح هفت هفته اخیر خود رسیده بود، بار دیگر روندی نزولی را تجربه کرد و به پایین ترین نرخ برابری خود مقابل دلار در دو ماه ماه اخیر رسید، تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۸.۷  تثبیت شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۳۴ درصد افزایش به ۸.۷۷۳ لیر رسید. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو، معادل ۱۰.۳۰۲ لیر و هر پوند معادل ۱۲.۰۴۲ لیر اعلام شد.

آغوش باز امارات به روی ارزهای دیجیتالی

خرید و فروش ارزهای دیجیتالی در منطقه آزاد دوبی مجاز اعلام شد. به نقل از کوین تلگراف، مقامات اماراتی به توافقی دست یافتند که به موجب آن معاملات رمزارزها در منطقه آزاد دوبی مجاز شناخته می شود. سازمان تجارت جهانی دوبی اعلام کرد که این توافق بین سازمان بورس و کالای امارات و این نهاد به دست آمده و دارایی های بر حسب ارز دیجیتالی تابع قوانین جدید خواهند شد. سازمان بورس امارات بر فعالیت های مرتبط با رمزارزها نظارت خواهد کرد که این فعالیت ها شامل هر گونه صدور، خرید و فروش، عرضه یا صدور مجوز جدید برای ارزهای دیجیتالی خواهد بود. توافق جدید در مرحله نخست تنها محدود به منطقه آزاد دوبی خواهد بود و مشخص نیست، آیا انجام فعالیت های مرتبط با ارزهای دیجیتالی در سراسر دوبی نیز قانونی اعلام خواهد شد یا خیر؟!

در عین حال، پیشتر اخباری از برنامه ریزی شرکت های بزرگ اماراتی برای عرضه توکن های دیجیتالی نیز منتشر شده بود.  امارات از مدت ها قبل خبر از برنامه ریزی برای تبدیل شدن به قطب ارزهای دیجیتالی در منطقه را داده بود و طبق گفته مقامات این کشور، استفاده از ظرفیت ارزهای دیجیتالی، نقشی کلیدی در تحقق برنامه دو برابر شدن اندازه اقتصاد امارات تا ده سال آینده را خواهد داشت.

به نقل از ایسنا؛ پیش از این یک شرکت ساخت و ساز عمرانی مستقر در دوبی اعلام کرده بود در نظر دارد امکان خرید واحدهای مسکونی در این شهر با استفاده از دوج کوین را فراهم کند. طبق اعلام شرکت سامانا، خریداران می توانند با پرداخت دوج کوین مالک خانه در پروژه جمیرا ویلیج سیرکل شده و همچنین از پنج درصد تخفیف در مقایسه با پرداخت بر حسب ارزهای دیگر نیز بهره مند شوند.

پیش بینی صعود نفت به ۱۰۰ دلار

شرکت بازرگانی نفت ترافیگورا پیش بینی کرد با وجود چالش کووید برای تقاضا در زمستان امسال، احیای تقاضای جهانی قیمت نفت را تا پایان سال ۲۰۲۲ در مقطعی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رساند. سعد رحیم، اقتصاددان ارشد ترافیگورا در کنفرانس مجازی مجمع نفت آسیا اقیانوسیه آرگوس گفت: نه تنها قیمت بلکه الگوهای قیمتی که می بینیم به ما می گویند بازار تشنه نفت است. تقاضا برای نفت در جهان به حد کافی از پاندمی ویروس کرونا و واریانت های آن در سال جاری بهبود یافته و بازار نفت در وضعیت بسیار مطلوب تری قرار دارد. وی گفت: اگر شرایط مناسب باشد، ما احتمالا تا پایان سال آینده می توانیم شاهد نفت ۱۰۰ دلاری باشیم.

در اواسط امسال پیش از این که واریانت دلتا در آمریکا و اقتصادهای آسیا و اروپا شیوع پیدا کند، بزرگترین شرکتهای بازرگانی کالای جهان از جمله ترافیگورا پیش بینی کرده بودند که صعود نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه را بعید نمی دانند. مدیران ارشد شرکتهای بازرگانی کالا در نشست کالاهای جهانی فایننشیال تایمز در ژوئن اظهار کرده بودند، هرچند نفت ممکن است به سمت یک ابرچرخه جدید حرکت نکند، به دلیل بهبود قوی تقاضا و محدودیت عرضه، قیمت ها همچنان فضا برای افزایش از سطح فعلی دارند. جرمی وایر، مدیرعامل ترافیگورا آن زمان گفته بود احتمال ۱۰۰ دلاری شدن نفت وجود دارد. بر اساس گزارش اویل پرایس، اقتصاددان ارشد ترافیگورا اکنون می گوید اگر شرایط فراهم باشد، نفت ۱۰۰ دلاری یک احتمال محسوس است. شرایط بازار به احیای تقاضا اشاره دارد. حجم ذخایر شناور در سطح جهانی عادی شده و ذخایر آمریکا پایین میانگین پنج ساله هستند.

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به محدودیت عرضه پس از طوفان های سهمگین در آمریکا، برای چهارمین روز متوالی افزایش یافت. بهای معاملات نفت برنت با ۱۲ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۷۷ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه با یک دلار و ۸۳ سنت افزایش، در ۷۶ دلار و ۱۹ سنت بسته شده و بالاترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۸ به این طرف بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با شش سنت، معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۷۳ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا شب گذشته با ۲.۵ درصد افزایش بسته شده بود.

مالیات بر ارزش افزوده صادرات مسترد می‌شود

­رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی این کنفدراسیون، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان مرتبط با صادرات فصل زمستان سال ۱۳۹۹ به سرانجام رسید. محمد لاهوتی افزود: پیرو اعتراضات صورت گرفته از سوی صادرکنندگان، مبنی بر عدم استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات سال ۱۳۹۹ و نیمه اول سال ۱۴۰۰ و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کنفدراسیون صادرات ایران و تعامل صورت گرفته از سوی سازمان امور مالیاتی، سامانه جامع تجارت و وزارت ارتباطات، مشکل استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان مربوط به فصل زمستان سال ۱۳۹۹ رفع شد.
 
بنابراین، استرداد مالیات بر ارزش افزوده فصل زمستان سال ۱۳۹۹ صادرکنندگان ظرف یک هفته آینده از سوی تمامی حوزه‌های مالیاتی انجام خواهد شد. موضوع استرداد مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال ۱۴۰۰ صادرکنندگان به دلیل ابهام در ابلاغیه بودجه سال ۱۴۰۰، در شرایط کنونی قابل استرداد نیست که به این منظور، کنفدراسیون صادرات ایران، این موضوع را تا رفع کامل مشکل، پیگیری خواهد کرد.
 
وی افزود: مطابق با بخشنامه‌های صادره از سوی دولت و بانک مرکزی، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات، صرفا مربوط به آن دسته از صادرکنندگانی خواهد بود که مطابق با مهلت زمانی تعیین شده از سوی بانک مرکزی، به رفع تعهد ارزی خود اقدام نمودند.

جمعه ها هم مرغ به میادین میوه و تره بار می آید

مدیرکل پشتیبانی امور دام تهران گفت: جمعه‌ها هم مرغ گرم و منجمد در میادین میوه و تره بار منتخب تهران با قیمت مصوب توزیع می شود. رضا سالمی افزود: با دستور آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور و پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی از امروز مرغ گرم و منجمد با قیمت مصوب روزهای جمعه هم در میادین میوه و تره بار منتخب تهران توزیع می شود. وی با بیان اینکه امروز مرغ گرم در ده میدان میوه و تره بار منتخب تهران توزیع شده است گفت: میزان توزیع هم بیست تن مرغ گرم و بیست و پنج تن مرغ منجمد است و بتدریج در جمعه هفته‌های آینده میزان توزیع و تعداد میادین افزایش میابد. این مقام مسئول افزود: پیش از این در روزهای جمعه کشتارگاه‌ها فعالیت نداشتند و امکان توزیع مرغ نبود، ولی با فعال کردن چند کشتارگاه منتخب این مشکل نیز مرتفع شده است. سالمی گفت: توزیع مرغ از فردا در تمامی میادین میوه و تره بار تهران افزایش میابد و تقریبا دو برابر می شود.

ثبت رکورد جدید افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی

ثبت رکورد جدید افزایش قیمت گندم در بازار‌های جهانی، هشداری است به مسئولان داخلی که توجه بیشتری به تولید این محصول استراتژیک در سال‌های بعدی داشته باشند. به نقل از فارس، دیروز نیز در بازار‌های جهانی قیمت گندم محصول استراتژیک در جهان، در ادامه افزایش‌های اخیر خود باز هم افزایش جدیدی را ثبت کرد. قیمت این محصول که در یک سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است، دیروز نیز رشد ۳ دلار داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۷۰۸ دلار به فروش رفت. گندم مهمترین محصول اساسی در جهان به شمار می‌رود و کشور‌های تولید کننده اولویت خود را به تولید این محصول داده اند ضمن اینکه صادرات خود را نیز محدودتر کرده اند تا تامین داخل اطمینان بیشتری داشته باشد. توجه به تولید و تامین این محصول استراتژیک به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا اهمیت بیشتر یافته، به طوری که روسیه اعلام کرد، صادرات گندم و دیگر محصولات اساسی با ملاحظات بیشتری از سوی دولت انجام شود و حتی عوارض صادرات این قبیل محصولات را دو برابر کرد.

تورم شهریورماه چند درصد شد؟

براساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۵.۸ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ٠.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٣, ٧ درصد رسیده؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٣.٧ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ٣.٢ واحد درصدی به ٦١.٦ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٧ واحد درصدی به ٣٥.٤ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٢, ٩ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٧.٨ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
رضا
|
United Kingdom
|
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
جناب میر کاظمی عزیز نفست شفاست اما اصلاح این وضع نیازمند جراحی هایی مشابه جراحی کمال درویش در ترکیه است که از سوی دو جریان عوام نا اگاه و رانت خوارانی که منافع مافیایی خود را از دست می دهند قطعا مورد هجمه شدید قرار خواهد گرفت.اگر بتوانید نظر ارکان حاکمیت را به دست اورید و این کار را بکنید ،امیر کبیر خواهید بود و بعد از خوابیدن گرد و غبار اولیه در تاریخ از شما به نیکی یاد می کنند کما اینکه از امثال کمال درویش،ماهاتیر محمد و حتی مارگارت تاچر اینگونه یاد می کنند
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از اینکه با خلق پول کشور اداره شده است خاطر نشان کرد: با راحت ترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است کشور اداره شده است که این روش غیر علمی معیشت مردم را نشانه گرفته است برای برون رفت از این وضعیت باید همه تدابیر لازم اندیشیده شود تا به این روش خاتمه داده شود و همه تلاش دولت بر این مهم استوار است که سال آینده کمترین خلق پول را داشته باشد
راهکار عملی چیست اقتصاد با دستور بشود و نشود درست نمی‌شود و راهکار علمی خودش را دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بيچاره گرديد ملت را
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
شعار بس است به داد نود درصد جامعه برسید چرا بودجه شفاف نمی شود که این کرسی بودجه درست دولت جلوی این حقوق های نجومی چند حقوقی شرکت های خصولتی سوداگران راند خواران فساد کران گرفته بوجه نصف می شود به داد پول ملی برسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
مگرچقدرمرغ واردمیدان تره بار می کنیدبرویدبازارازادرانگاه کنیدچقدرمرغ ازادبفروش می رسدولی درمیدان تره بارسریع تمام میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
می گوید اداره کشور با خلق پول راحت ترین کار است . آمو این اداره کردن نیست ویران کردن است . شما معنی اداره کردن را نمی دانی ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
دولت آقای روحانی حاضر شد از کشاورزان خارجی گندم به نرخ جهانی بخرد ولی از کشاورزان وطنی با یک سوم قیمت جهانی خرید.چون با ارز ۴۲۰۰ سو کلانی نصیب رانت خواران می شد.سوبسید ارز به جای کشاورز هموطن از آن کشاورز اجنبی شد.
پاسخ ها
احمد
| Germany |
۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
ول کنین روحانی رو ..میبینم حالا اجناس ارزونتر شده
بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بعد 1 سال واندی کی قرار سنوات اموزش وپرورش بدید مگه به لبنان بنزین مجانی ندادید این حق 30 سال زحمت ماست که ارزشی برایش نمونده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
روحانی پدر اقتصاد کشور و معیشت مردم رو درآورد .
پاسخ ها
احمد
| Germany |
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
.دیگه روحانی رو ول نمیکنید ..حالا که ارزونی .شده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اره والا همش تقصیر روحانیه. سال دیگه این موقع دلار شده ۳۰۰۰ تومن و تورم هم تک رقمی. باش تا صبح دولتت بدمد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
آها اینا که میگن دلار چرا ارزون نمیشه راس میگن، روحانی چهار تومن تحویل گرفت دو تومن که هیچ همون چهار تومن پس داد
زبان دنیا هم خیلی بلد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اداره مملکت که ظاهرا وظیفه دولت نیست و فقط اداره دولت را با چاپ پول انجام داده و حالا تورم را ادامه میدهد و اجناس دولتی و دلار نفتی را گران به مردم می فروشد تا ریال های اضافی را جمع کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بگمانم از دید صف خرید مردم لذت می برند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اساسا "مالیات بر ارزش افزوده" از مصرف کننده محصول (میانی یا نهایی) اخذ می شود وقتی محصولی صادر می شود چگونه می خواهید "مالیات بر ارزش افزوده" بگیرید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
مالیات بر درامد مالیات بر مصرف مالیات بر ... عوارض شهرداری - عوارض 10 ساله شدن خودرو - عوارض ...این حقوق که داده می شود را به بهانه های مختلف پس می گیرند
ایوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
واقعا وقتی وضع مملکت را میبینید وحرفهای مسئولین از زندگی نا امید میشوید این چه وضع اداره مملکت میباشد در هر ما توره از ماه قبلی 20 درصد حداقل بالاتر میرود حالا خودشان 7 درصد اعلام کرد ند شماحساب کنید خودشان میکویند . هیچ گونه برنامه هم ندارند وای به حال ملت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بعد از اصلاح بودجه مهمترین موضوع موضوع بانک ها است و بانک ها را باید در حالتی قرار داد که نه دچار ضرر و زیان شوند و نه سودهای بادآورده و بدون حساب و کتاب و بعضاً ربوی داخل آنها شود و هم نقدینگی را به سمت فعالیت های مولد ببرند
کلیه نقدینگی بانک ها باید در بانک مرکزی نگهداری شود و بر اساس فعالیت هایی که بانک های دولتی و خصوصی دارند و امتیازاتی که کسب می کنند (مثلا هر بانکی که در شرکت های تولیدی سرمایه گذاری بیشتر و سود بیشتر کسب می کند امتیاز بالاتری دارد) به آنها منابع مالی بیشتری اختصاص یابد
در نهایت در بانک مرکزی سود بدست آمده از همه بانک ها جمع و پس از کسر هزینه ها به حساب سپرده گزاران واریز شود و هر بانکی که امتیاز بیشتر و فعالیت بیشتری دارد از سود حاصله بهره بیشتری ببرد
با این روش هم به نفع سپرده گزاران و هم به نفع بانک های که بیشترین فعالیت را دارند و هم به نفع بانک مرکزی است و هم حالت ربوی بانک ها کمتر می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
گر تو‌بهتر می زنی بستان بزن جناب معاون رییس جمهور! تحریم ها فرصت هستند.
کلانتری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بدبختی ملت ایران اینه که هر دولتی میاد میگه دولت قبلی همه چیز را خراب کرده.هیچکس نمیگه ماست من ترشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
حرف نزنید عمل کنید.
محمود‌
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اقایون‌ مسئولین‌ مترم‌ و قدرتمندان‌ کشور‌ ، اف ای تی اف را تصویب‌ کنید‌ برجام‌ دا راه بندازید‌ با دنیا رابطه‌ برقرار‌ کنید‌ تا ما دو روز عمر‌ مونو‌ یک نفس راحت بکشیم‌ اینقدر‌ شرمتده‌ اطفالمون‌ نباشیم ! اخه‌ چرا زور بیخودی میزنی‌ لقای مسئول‌ مدیریت‌ مملکت ایزوله‌ غیر‌ ممکنه‌ عزیز‌ ... ملت‌ ضعیف‌ دارن‌ از‌ سوء‌ تغذیه‌ دچار‌ مشکلات‌ جسمی‌ میشن‌ ! گرفتاریها‌ خوشی‌ را از زندگی مردم‌ زایل‌ کرده اینو‌ بفمید‌ !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
جالب است بدانید که نزدیک هزار و ۲۵۰ تریلیون تومان سرمایه در قالب دلار و طلا و سکه در خانه های ما ایرانی ها انباشته و راکت است و علت آن هم بواسطه بازارهای حبابی و بی ارزش شدن پول ملی است
و کشور فقط به یک قهرمان اقتصادی نیاز دارد تا پول ملی را ثابت و بازار حبابی را جمع کند تا این سرمایه ها کم کم وارد تولید و اشتغال زائی شود.
اما سئوال مهم این است که چگونه می توان این سرمایه های انباشته را وارد فضای تولید رقابت کننده با بازار بین المللی کرد
صالحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
نسبت به سال ۷۹ به صورت حدودی حداقل حقوق ۴۰ برابر سکه ۲۰۰ برابر گندم ۶۰ برابر مرغ ۲۵ برابر گاو ۴۰ برابر بنزین ۳۸ تومان بوده وحبوبات حدود ۱۵۰ برابر وحبوبات حدود ۱۵۰ برابر شاخص بورس ۴۵۰ برابر نقدینگی ۱۵۰ برابر و میل گرد ۸۱ برابر واحد اپارتمانی ۱۶۰ برابر و ویلایی حدود ۲۰۰ برابر شده علت بهم ریختگی اقتصاد بهم ریختگی قیمتها است.اگر هم میخواهید تولید رونق بگیره مواد اولیه باید ارزون بشه و یا در داخل تولید بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اداره کشور با خلق پول راحت ترین کار است
و متاسفانه با وضعیتی که برای ایران درست کرده اید تنها کار هم هست یا از صندوق ذخیره باید بردارید یا همین کار با حرف و شعار کاری پیش نخواهد رفت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
چرا وقتی حقوق اساتید را چند برابر و بدون پرداخت مالیات کردید به چنین روزی فکر نکردید حالا که به معلم کارگر و کارمند رسید خلق پول شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بسمه تعالی.آقای میر کاظمی،بانک‌های شما روزانه حدود ۳ همت،خلق پول میکنند.اگر نظام بانکی را اصلاح کنید و همین مبلغ را برای تولید،خلق کنید.همین روال بعد از مدتی اصلاح خواهدشد.ضمن آنکه دولت بدون تحرک را باید اصلاح کنید.و بودجه ای که صرف حقوق کارمندان زائد و بیکاری که شغل‌شان شده منبع درآمدهای هر چی که اسمش را بگذارید،خرج اضافی برای ملت و دولت ایجاد می‌کند.از نیروهای متخصصی که در وزارتخانه های مختلف دارید،به بخش های بیکارانی‌ که در تعاونی ها تشکیل می‌دهید.بخش دولتی را خلوت کنید.بخش های تعاونی تشکیل شده را با بودجه های تامین شده از اصلاح نظام بانکی،مدتی تحت نظر متخصصین انتقالی از بخش دولتی،به سود رسانی برسانید،بعد هم از آنها و تشکیلاتشان اجاره بگیرید و بخش صندوقهای بازنشستگی خود را تقویت کنید.خلاصه هزار خلاقیت و ابتکار می‌شود بکار برد.ان‌شاءالله موفق باشید.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
تا وقتی با تمام دنیا تعامل نکنید، تحریم ها رفع نشود، سرمایه های خارجی جذب نشود، صنایع نوسازی نشود، اعتماد بین المللی و داخلی به حاکمیت افزایش نیابد، شایسته سالاری نباشد و پای فامیل بازی و جناح بازی از کارها کوتاه نشود، کشور پیشرفت نخواهد کرد...... چشمان خود را باز کنید !!!!
بهنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
خلق پول به خاطر خلق تورم کمرشکن، خیانت به مردم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
با عرض سلام خدمت آقای میرکاظمی حرف شما کاملا درست است آقای میرکاظمی عزیز و بزرگوار مردم انتظار دارند دولت برای جبران کسری بودجه اقلام ضروری مصرفی گران نشود دولت به راحتی میتواند روی حل تحریم ها کار کند و منابع و پولهای بلوکه شده کشور را آزاد کند و کسری بودجه را حل کند و سراغ گران کردن اقلام مصرفی و ضروری مردم نرود چون فقط تورم و بیکاری و سخت شدن زندگی مردم را به دنبال دارد و البته خالی شدن سفره مردم مردم ما امیدشان دولت محترم مردمی و انقلابی سیزدهم به ریاست جناب آقای رییسی هستند امیدوارم دولت محترم روی بالا رفتن ارزش پول ملی کار کند که یکی از دغدغه های رهبر انقلاب و مردم هست با سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
سلام آقای مخبر سلام مرا به سید بت شکن زمان و سید السادات گرامی برسان من در شهر چمران شهر ماهشهر از بدو جنگ زندگی میکنم من بازنشسته با فرزند مهندس بیکار وخیلی ها مثل من تا کی باید مرغ کیلویی سی سه تومان بخریم. و اجناس دیگر هم همینطور. تورا بخدا یک سری هم به این شهر بزنید بیایید وبا م دم حرف بزنید نه مسؤولین. تشکر خدا نگهدارتان باشد
ناشناس
|
France
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
مثل اینکه قبلا چکار میکردن !؟ قبل از روحانی هم‌ همین‌کار را کردین!
اموزگار
|
Canada
|
۰۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
اگر فرمایشات جناب معاون مانند نتیجه فرمایشات واکسن درخدمت رهبری باشد وای به حال اصلاح بودجه ورونق مملکت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی رسول جلیلی