بازدید 9094

وام های بانکی برای خرید خانه

امروزه به دلیل نوسان قیمت‌ها، برای حفظ ارزش پول، خرید خانه بهترین گزینه است. اکثر افراد برای صاحب‌خانه شدن، روی وام مسکن حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. با این حال برخی افراد پس از این که از مبلغ و چگونگی گرفتن وام و پیچیدگی‌های آن مطلع می‌شوند، برای دریافت آن تردید می‌کنند.
کد خبر: ۱۰۷۴۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸ 07 September 2021

وام های بانکی برای خرید خانه

چه نوع وام‌هایی برای خرید خانه در تهران می‌توان از بانک گرفت؟

دغدغه خرید مسکن از قدیم تا الان وجود داشته و بیشتر دامن‌گیر جوانان و زوج‌های خانه اولی است. با بالا رفتن قیمت‌ها، دیگر افراد تنها با بودجه خود نمی‌توانند مسکن تهیه کنند. در این شرایط وام مسکن فرصت خوبی برایشان ایجاد می‌کند که به کمک آن، مبلغ مورد نیاز را فراهم کنند.

وام مسکن

یکی از انگیزه‌هایی که موجب خرید مسکن می‌شود، وام‌ و تسهیلاتی است که برای خرید خانه می‌توان از آن کمک گرفت. اولین و مهم‌ترین بانکی که در ایران وام خرید خانه را ارائه می‌دهد، بانک مسکن است. بانک مسکن به دلیل این که با انواع روش‌های مختلف برای افراد مختلف وام ارائه می‌دهد، شهرت و آوازه پیدا کرده است. در واقع بانک‌های خصوصی وام را با سرعت بیشتری پرداخت کرده و در زمینهٔ ضامن هم سخت‌گیر نیستند و از سوی دیگر بانک‌های دولتی برای ارائهٔ وام مسکن شرایط و مقررات خود را دارند. اکثر متقاضیان وام مسکن، وام را از بانک مسکن دریافت می‌کنند، زیرا بانک‌های دیگر اعتبار کافی برای پرداخت این نوع وام را ندارند. بانک مسکن وام‌های مختلفی را ارائه می‌‌‌دهد. وام‌هایی که بدون سپرده‌گذاری هستند و کار را برای صاحبخانه شدن، راحت‌تر می‌کند. ساکنان تهران به راحتی می‌توانند با تسهیلاتی که بانک ملی، بانک مسکن و برخی بانک‌های خصوصی ارائه می‌دهد به خرید خانه و آپارتمان تهران از طریق سایت‌هایی چون دیوار، شابش، دو نبش، بپردازند.

بانک سامان

برای مثال بانک سامان از جمله بانک‌هایی است که نیاز به ضامن ندارد. این بانک سند ملک را در جایگاه ضامن در نظر می‌گیرد و در نهایت تا سقف ۶۰ میلیون تومان وام می‌دهد.

بانک ملی

بانک ملی هم طرح مسکن ویژه‌ای دارد که تسهیلات و وام‌هایی را به خریداران خانه می‌دهد. افتتاح حساب سپرده سرمایه‌گذاری خاص گواهی مسکن مانند سپرده کوتاه مدت عادی انجام می‌شود. وام مسکن بانک ملی بر مبنای مبلغ سپرده‌گذاری و مدت ماندگاری در قالب ۳ طرح ارائه می‌شود.

۳ طرح بدین صورت است؛

۱_ طرح یکم حساب سپرده گواهی مسکن بانک ملی

۲_ طرح دوم حساب سپرده گواهی مسکن

۳_ طرح سوم حساب سپرده گواهی مسکن

 بانک مسکن (وام مسکن یکم یا مسکن اولی‌ها)

این نوع وام مخصوص کسانی است که برای اولین بار می‌خواهند خانه بخرند. این دسته افراد با کمی برنامه‌ریزی و تلاش می‌توانند به خانهٔ دلخواهشان برسند. در ضمن پرداخت این وام از سوی بانک به عواملی نظیر منطقهٔ شهری، متاهل یا مجرد بودن بستگی دارد. حداکثر تسهیلات در شهر تهران برای افراد مجرد ۸۰ میلیون تومان و برای متاهلان ۱۶۰میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۶.۷میلیون تومان است.

برخی شرایط وام مسکن یکم:

۱- داشتن سن کامل ۱۸ سال

۲- دو دوره ۶ ماهه معادل یک سال، حداقل مدت انتظار

۳- پرداخت این تسهیلات فقط در مناطق شهری امکان‌پذیر بوده و در خارج از محدودهٔ شهری پرداخت نمی‌شود.

۴- فرد متقاضی و همسرش از امکانات دولتی برای تهیهٔ مسکن استفاده نکرده باشند.

۵- متقاضی (مرد) نباید شامل غیبت یا فرار از خدمت سربازی باشد.

بانک مسکن (وام مسکن جوانان)

صاحب‌خانه شدن آرزوی بسیاری از مردم است. بانک مسکن با فراهم کردن تسهیلات وام مسکن جوانان، این امکان را فراهم کرده که آنان با سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت طبق برنامه‌ریزی‌های بانک مسکن پس از ۵ یا حداکثر ۱۵ سال بتوانند خانه خریداری کنند. وام مسکن جوانان با وام مسکن معمولی دارای تفاوت‌‌های اندکی از جمله بی‌نیازی به سپرده‌گذاری یک‌باره و یکجا است. حداکثر وام مسکن جوانان در تهران ۶۰ درصد است.

شرایط وام مسکن جوانان

منتقل کردن حساب وام مسکن جوانان به سایر بستگان (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، پدر بزرگ و مادربزرگ) مانعی ندارد.

۲- حداقل مبلغ واریزی ماهانه برای افتتاح حساب جدید در همان سال از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام و اطلاع‌رسانی می‌شود.

۳-  بر اساس واریزی‌های ماهانه، پیکر حساب، موجودی و متعلقه محاسبه می‌شود.

۴- در هر مقطعی برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان مانعی ندارد. برداشت از حساب باید به گونه‌ای صورت بگیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده بانک مرکزی در هر سال کمتر نشود.

۵- هر شخصی که دارای ۱۸ سال تمام بوده و صلاحیتش از سوی دادگاه تأیید شده باشد، می‌تواند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

ضمانت انواع وام مسکن

در زمان‌های گذشته برای دریافت وام مسکن به ۳ ضامن کارمند دولتی احتیاج بود. به مرور زمان این شرط در سال‌های بعد به دو نفر ضامن و حتی ارائهٔ فیش حقوقی توسط کارمندان بخش خصوصی تقلیل یافت.

ضمانت وام مسکن به دو روش است:

روش اول: شخصی که درخواست وام مسکن می کند، باید سند خانه خریداری شده را به رهن بانک دربیاورد. اگر متقاضی طی پرداخت قسط‌های وام در زمان مشخص شده کوتاهی کند، بانک موظف است پس از چند اخطار و طی مراحل قانونی، خانه را مصادره کرده و به اسم خود در بیاورد.

روش دوم: متقاضی باید ۲ ضامن معتبر را به بانک معرفی کند. اگر متقاضی قسط‌های وام خود را به موقع پرداخت نکند، بانک پس از طی مراحل قانونی مبلغ وام را از ضامن کسر می‌کند.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
وب گردی