بازدید ۱۶۳۱۸
۷
هور به قدری آب داشت که گاهی فردی در آن غرق می‌شد. گاومیش‌ها باید تا گردن در آب فرو بروند نه اینکه یک باریکه آب که بوی لجن می‌دهد را باز کنند و بگویند آب به هور رسید.
کد خبر: ۱۰۶۵۷۲۹
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹ 24 July 2021
 
به گزارش تابناک، تصاویر شادی پسربچه‌ای در هورالعظیم دست به دست می‌چرخد؛ با وجود قطعی گاه به گاه اینترنت در ساعت‌هایی از روز هشتگ «خبر_خوب_خوزستان» زیر عکس ترند شده، اما فقط برای چند ساعت و دوباره «خوزستان_تشنه_است»، «کارون_جان_ماست» و «نه_به_انتقال_آب_کارون» جای آن را می‌گیرد. اعتراض اهالی خوزستان به کم‌آبی با خشکی هورالعظیم و کرخه شروع شد، اما این روزها گلایه از کم آبی و انتقال آب کارون، زیر سایه اعتراض به تبعیض و محرومیت‌ مطرح می‌شود.
 
همشهری در ادامه نوشت: هر آدم منصفی می‌تواند دریابد که مشکل آب در خوزستان چندوجهی و پیچیده است. همه ما می‌دانیم که مصرف‌کننده اصلی آب در ایران بخش کشاورزی است و حتی میزان انتقال آب از خوزستان به شهرهای دیگر آنقدر نیست که کل مشکل کم‌آبی را به آن مربوط کنیم. اگر مردم خوزستان در میان این‌همه علت – و مهم‌تر از همه خشکسالی غیرمتعارف امسال – هدف خود را جلوگیری از انتقال آب اعلام می‌کنند، نشان‌دهنده تبیین‌ نشدن درست موضوع طی سال‌های متمادی، توسط نهادهای مسئول و نیز نقصان جدی در سایر طرح‌های مدیریت آب است. با این حال این گزارش حرف مردم معترض خوزستان است.

بگذارند آب راهش را بیاید

هوا گرم و شرجی است. اغلب روزها دمای هوا به بالای 50درجه می‌رسد. تعطیلات عید قربان و گرمای هوا دست به دست هم داده‌اند تا اهواز روزها را در سکوت سپری کند. 
 
«سعید» از ساکنان کوی علوی می‌گوید که این منطقه و لشگر‌آباد در ساعت‌های شب میزبان جوانانی هستند که از کم‌آبی، خشکسالی، محرومیت،‌ بیکاری و تبعیض به ستوه آمده‌اند: «ما چیز زیادی نمی‌خواهیم. حداقل کاری که می‌توانند برایمان بکنند این است که طرح‌های انتقال آب را متوقف کنند، آب مثل همیشه راهش را برود، خودمان زندگی‌مان را می‌سازیم.»

عکس‌های هور را باور نکنید

«ساهره» هم مثل سعید فکر می‌کند. او می‌گوید که آب باید راه خودش را برود، اما نه این باریکه آبی که در روزهای اخیر و بعد از اعتراض مردم برای هور باز شده: «عکس‌های هور را باور نکنید. همه آبی که به هور رسیده تا زانوی پسربچه‌ای است که در عکس دیده می‌شود. می‌دانید هور به قدری آب داشت که گاهی فردی در آن غرق می‌شد. گاومیش‌ها باید تا گردن در آب فرو بروند نه اینکه یک باریکه آب که بوی لجن می‌دهد را باز کنند و بگویند آب به هور رسید. آبی که در کارون هم جاری است به هیچ کاری نمی‌آید.»
 
او تاکید می‌کند که مردم آب می‌خواهند تا کارون و کرخه زنده شوند و هور جان بگیرد و با چند عکس از هور نیمه‌جان نمی‌توان آن‌ها را راضی کرد که سال‌های سختی را فراموش کنند و به خانه برگردند.

نه گندم ماند و نه شلتوک

در اهواز از اول هم به جز کیفیت پایین آب آشامیدنی، مشکل خاصی نبود. اعتراض به کم‌آبی که شروع شد، پای فعالان محیط‌زیست اهوازی هم به تجمع‌ها باز شد تا حقابه شادگان و هورالعظیم‌ و توقف طرح‌های انتقال آب را مطالبه کنند؛ جالب اینکه با شروع این اعتراض‌ها، قطعی برق کاهش یافت و حداقل مردم نگران خاموشی‌های وقت و بی وقت در اوج گرما نبودند. 
 
در روستاهای نزدیک اهواز اما اوضاع خوب نیست. دام و کشاورزی و زندگی روستایی‌ها از بین رفته و حس مشترک مردم، افسوس به حال کارون است.  
 
یکی از دهیاران شهرستان کارون در همسایگی اهواز توضیح می‌دهد: «بعد از سیل سال 98 به کشاورزان خسارتی پرداخت نشد و به جای آن، اجازه دادند شلتوک بکاریم. کشاورزان خوشحال بودند که حداقل خسارت گندم‌زارهایشان با فروش برنج جبران می‌شود،‌ اما امسال نه خبری از گندم است و نه شلتوک. شوری آب هم حجم و مرغوبیت محصول نخل‌هایمان را کاهش داده است.»

ما کوچ نمی‌کنیم

«کریم»‌ از اهالی کارون هم می‌گوید که «رود کارون به نخلستانش نزدیک است و به راحتی با موتور برق، آب به  نخل‌ها می‌رسد‌،‌ اما آب از بس آلوده و شور است که تشنگی را رفع نمی‌کند و رگه‌های نمک پای نخل‌ها پیداست.» 
 
او هم مانند برخی از اهالی معتقد است؛ دلیل انتقال آب و خشکی کارون، مهاجرت اجباری خوزستانی‌ها و استخراج نفت با خیال راحت است،‌ اما تاکید می‌کند: «ما کوچ نمی‌کنیم.»

نگرانیم

«سمیه» از روستای دیگری است. پسرهایش پابه پای اهالی به کم‌آبی اعتراض کرده‌اند و حالا شب‌ها خانه نمی‌آیند:‌ «خیلی نگران پسرهایم هستم. مگر حرف‌شان چیست؟ می‌گویند حق‌مان را از کارون بدهید. حالا که همه جا پر از نیروهای امنیتی است، بچه‌هایم می‌ترسند شاید بازداشت شوند. چه می‌دانیم. همه چیز در هم گره خورده است. اعتراض‌هایی که مسالمت‌آمیز برگزار می‌شد، تبدیل شده به بحران.» 
 
یکی از شیوخ عشایر عرب اهواز هم نگرانی‌ای شبیه به سمیه دارد. با اینکه در همه روزهای گذشته سعی در آرام کردن اوضاع داشته،‌ اما می‌گوید: «اگر بخواهیم صحبت کنیم باید درد مردم را بگوییم که به مذاق‌ مسئولان خوش نمی‌آید و با ما برخورد می‌کنند. شما راضی می‌شوید؟ خودمان یا بچه‌هایمان به دردسر می‌افتند.»

اعتراض مردم فقط خشکی هور نبود

آنچه ساهره، سمیه، کریم یا سعید می‌گویند حرف اهالی هویزه هم هست. گرچه در هویزه اوضاع نسبتا آرام‌تر است و دیگر خبری از اعتراض‌های هفته پیش نیست. اما با همه این‌ها مردم هنوز معترض هستند. 
این را «شیخ حسن برهانی» امام جمعه موقت شهرستان می‌گوید و تاکید می‌کند که آب در رودخانه جاری شده و به هور رسیده، روستاهایی هم که لوله‌کشی دارند آبشان وصل شده‌، اما اعتراض مردم فقط هور نبود که حالا همه چیز تمام شود: «مهم‌ترین مطالبه مردم توقف طرح‌های انتقال آب است و مردم می‌گویند نباید آب به خارج از استان برود. حالا تبعیض و محرومیت هم ذیل موضوع آب مطرح می‌شود.» 
 
او هم مانند بسیاری از اهالی معتقد است مسئولان باید همان روزهای اول به میان مردم می‌آمدند؛‌ هرچند این مردم دیگر اعتمادی به وعده‌ها ندارند.

مظاهرات السلمی

«رستم سواری» از اهالی هویزه به فیلمی اشاره می‌کند که زنی در آن به ماموران نیروی انتظامی می‌گوید که اعتراض‌ها مسالمت‌آمیز و به کم‌آبی است: «اعتراض‌ مردم به تشنگی است. ما تشنه آب خوردن نیستیم،‌ تشنه کارون و کرخه و هورالعظیم هستیم. تشنه آنچه داشتیم، آب کشاورزی و دام‌هایمان. ما با انتقال آب از پشت خنجر خوردیم. زندگی خودمان و بچه‌هایمان نابود شده است. فقط در رفیع 250 گاومیش از تشنگی تلف شده‌اند. این زندگی ماست که از دست می‌رود. زمین‌های کشاورزی‌مان را با هزینه زیاد آماده کشت کردیم و حالا آبی هم برای کشاورزی نداریم.»
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۳
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
منشاء آب که خود استان خوزستان نیست
از استان های لرستان و چهار محال بختیاری می آید
قحط سالی است در اکثر استان ها. برخی اعتراضات جایی ندارد.
گاهی سیل است و گاهی قحط سالی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
درباره چیزی که اطلاعات ندارید اظهار فضل نکنید. خوزستان به تنهایی پرآب ترین استان ایران است.
ناشناس
|
Australia
|
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
چرا 25 کارخانه و پالایشگاه عظیم در وسط بیابان احداث شده؟
فقط فولاد دوب آهن اصفهان اونهم فقط برای تولید و نه برای فضای سبز و شرب کارکنان و خانواد های اونها 36 میلیون متر مکعب آب مصرف میکند حالا تصور کنید فضای سبز کارخانه ، کارکنان و خانواده های اونها که اگر مصلا در بندرعباس ایجاد میشد اینهمه آب مصرف نمیشد
حالا شما فولاد مبارکه پتروشیمی و ... رو اضافه کنید
صدها میلیون متر مکعب آب
اضفاه کنید به اونها قم ، یزد ، کرمان و الان سمنان چرا ؟
چرا باید اینهمه صنایع رو اونجا ایجاد کنیم بعد برای صدها هزار نفر از کارکنان و حانواده های اوها هم آب منتقل بشه
فکر میکنید مردم متوجه نیستند؟
حالا یه اصطلاح کارشناس هم بگه مسئله این نیست
کارون صدها سال هست هیچکس به یاد نداره و تاریح ننوشته به این شکل بوده
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
هدف از ایجاد سد ذخیره اب برای فصل های گرم سال و بی بارش و تولید انرژی و مهار سیلاب هاست تمامی مشکلات ابی خوزستان در نتیجه مدیریت مصرف اب سد هاست سد ها باید مصرف اب را زمانبندی و تا اخر فصل تابستان بیشتر ذخیره ابی را مصرف کنند و در فصل های پر بارش نسبت به اب گیری اقدام کنند عدم مدیریت صحیح در این مورد باعث سیل در زمستان و خشکسالی در تابستان خواهد شد
مولا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
پس مناطق مرکزی کشور آب خوردن از کجا بیارن که میگن آب از استان خارج نشه ؟ همه منابع مملکت منابع ملیه مربوط به همه مردمه . در هشت سال دفاع مقدس از همه جای مملکت مردم برای دفاع از کشور و خوزستان شهید و معلولان زیادی دادن . من خودم خوزستانی هستم و آنچه که از مشکلات خوزستان میدانم بیشتر تبعیض هستش نسبت به سایر استان ها دیگر نه امکانات رفاهی مناسبی دارند نه آب شرب مناسب . کلا زیر ساخت های استان نسبت به دیگر آستان هاخیله ضعیفتره این در حالیست که خوزستان سر شار از منابع ثروته.
اهوازیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
در جواب ناشناس می گویم سر منشاء اب در خوزستات نیست خوب اگه اینطور که شما میگید یعنی باید در همان استان هایی که منشاء آب هستند مصرف شود پس نفت هم باید برای خوزستان مصرف شود چون منشاء اش در استان خوزستان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
کدام سد؟؟
مگر از سد چیزی باقی مانده است در سیل 98 مسئولین وزارت نیروه بیان می کردن که ارتفاع لجن پشت سده ها به 70 متر می رسد به این دلیل سد ظرفیت مناسبی برای ذخیره آب ندارد بلکه سد به یک سیل بند تبدیل شده است لجن پشت سد ها بهترین خاک زراعی است که حاوی بهترین خاک برای کشاورزی است چرا در این 42 سال هیچ سد لایروبی نشد اگر امکانات آنرا نداشتید شرکت خارجی منت می بردند تحت قراردادی سد را لایروبی می کردند و در کویر لم یزرع یا خود زمین های بایر اطراف سد ها را به خاک قابل کشت برای ازدیاد برداشت محصول تبدیل کنند و این کار هیچ سرمایه ای نمی خواست فقط تدبیر می خواست که دز مدیران حاکمیتی نمی توان انرا یافت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم