بازدید ۷۵۲۴
در حالی که معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نامه‌ای عجیب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده "رسمی نبودن برگ سبز خودرو" را اعلام کند، رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرده است: "تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد."
کد خبر: ۱۰۶۰۳۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶ 26 June 2021

در حالی که معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نامه‌ای عجیب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده "رسمی نبودن برگ سبز خودرو" را اعلام کند، رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرده است: "تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد."

به گزارش «تابناک» مهدی اقبال، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نامه‌ای به حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرد رسمی نبودن برگ سبز خودرو را اعلام کند!

متن نامه به این شرح است:

"اخیراً مسئولان و فرماندهان نیروی انتظامی و پلیس راهور ناجا در مصاحبه‌ها و اظهارات خود عموم مردم را تشویق به عدم تنظیم اسناد نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی کرده و به‌جای ایفای وظیفه خود که در ماده (29) قانون رسیدگی به جرائم رانندگی تصریح شده است با صدور برگ سبز تحت عنوان سند رسمی مانع حضور مردم در دفاتر اسناد رسمی جهت صدور سند رسمی خودرو می‌شوند و این اقدام مسئولان نیروی انتظامی بنا به جهات ذیل جرم محسوب و قابل تعقیب می‌باشد.

1 ـ بنا به نص صریح و غیرقابل تفسیر ماده (29) قانون راهنمایی و رانندگی نقل و انتقال خودرو به‌موجب سند رسمی و در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود و وظیفه ادارات راهنمایی و رانندگی صرفاً بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید است و لاغیر که این موضوع مجدداً در ماده (2) آئین‌نامه قانون فوق تکرار شده است.

2 ـ با توجه به تعریف سند رسمی در ماده (1287) قانون مدنی، اسناد تنظیم‌شده مأمورین رسمی زمانی رسمی است که در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانون تنظیم شده باشد، بنابراین با توجه به اینکه در ماده (29) قانون راهنمایی و رانندگی و آئین‌نامه آن اختیار تنظیم سند به نیروی انتظامی داده نشده است در نتیجه استدلال برخی افراد که برگ سبز را سند رسمی در مقابله با اسناد تنظیمی دفاتر اسناد رسمی می‌دانند غلط و غیرقابل استناد است.

3 ـ در خصوص اینکه در ماده (22) قانون مربوط به حمل‌ونقل کالاهای خارجی از قلمروی کشور ایران یا همان قانون ترانزیت کالا، اختیار صدور دفترچه مالکیت را به نیروی انتظامی جهت خودروهایی که قصد فعالیت در خطوط بین‌المللی را دارند، داده شده است، برخی گفته‌اند صلاحیت صدور سند مالکیت خودرو پیشتر به نیروی انتظامی داده شده است که مربوط به خودروهایی است که ترانزیت می‌کنند، مضافاً اینکه مواد قانون را باید با توجه به مفاد آن قانون تفسیر نمود و آن هم موضوع خودروهایی است که ترانزیت انجام می‌دهند نه همه خودروهای کشور.

ثانیاً ـ اگر حکم مذکور در ماده (22) قانون حمل‌ونقل کالاهای خارجی را حکم عام و شامل کلیه خودروهای کشور بدانیم در آن صورت نیز به‌تصویب قانون رسیدگی به جرایم رانندگی نسخ شده است.

4 ـ طبق بخشنامه شماره 100/69006/9000 مورخ 1395.12.21 ریاست قوه قضائیه برگ سبز صادره از نیروی انتظامی سند رسمی محسوب نمی‌شود، بلکه اعتبار آن در حد اسناد عادی است.

5 ـ به‌موجب ماده (187) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1394.04.31 صاحبان دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل از ثبت یا اقاله یا فسخ سند معامله مراتب را به ادارات امور مالیاتی جهت اخذ مالیات متعلقه اعلام نمایند و پس از گواهی ادارات مذکور اقدام به ثبت یا اقاله یا فسخ معامله نمایند، همچنین برابر مواد (123) و (124) قانون ثبت و قوانین الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بودجه سنواتی دفاتر قبل از انجام معاملات و امور تبعی مکلف به وصول حق‌الثبت اسناد می‌باشند، لذا با عنایت به اینکه از این طریق سالانه میلیاردها تومان در قالب مالیات و حق‌الثبت به خزانه دولت واریز می‌شود، اقدام نیروی انتظامی مبنی بر تشویق مردم به عدم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و اعلام نمودن برگ سبز به‌عنوان سند رسمی موجبات فرار مالیاتی و عدم پرداخت حق‌الثبت و تضییع حقوق بیت‌المال می‌باشد که بررسی تعداد اسناد برگ سبز تنظیمی در ظرف سنوات اخیر توسط نیروی انتظامی نشان خواهد داد که چه‌میزان حقوق دولتی تضییع شده است که این عمل معاونت در فرار مالیاتی و تضییع حقوق بیت‌المال می‌باشد، بنابراین بررسی و انعکاس موضوع به مراجع ذی‌صلاح مورد استدعاست، ضمناً یک حلقه CD حاوی اظهارات مسئولین محترم نیروی انتظامی در خصوص موضوع به‌پیوست ایفا می‌گردد."

به نوشته تسنیم این موضع سازمان ثبت در حالی است که هفته گذشته حجت‌الاسلام محمد مصدق، رئیس دیوان عدالت اداری که همزمان سرپرستی معاونت حقوقی قوه قضائیه را هم به‌عهده دارد موضوع سند رسمی خودرو را مطرح و در آن بر رسمی بودن برگ سبز صادره از سوی ناجا تأکید کرده و گفته بود: "تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد و‌ محل ابهام لزوم یا عدم لزوم مراجعه به دفترخانه پس از تعویض پلاک است؛ قطعاً آنچه در نیروی انتظامی تحت عنوان سند مالکیت خودرو صادر می‌شود، سند است چرا که نزد مقامات مسئول نوشته شده است و هیچ حقوقدانی در سند بودن آن شک ندارد."

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
خدایا نجات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
سازمان ثبت وقتی بابت انتقال خودرو کلی هزینه نامتعارف می گیره معلوم هست باید شاکی بشه.
اما چرا هزینه نامتعارف. کافی هست هزینه تعویض پلاک و کارهایی که تو تعویض پلاک انجام می شه را با کار دفاتر یعنی ثبت تو سیستم و دادن یک برگ پرینت به شما و کلی هزینه حق ثبت و حق تحریر و ... مقایسه کنید.
ضمن اینکه وقتی با تعویض پلاک و برگ سبز می شه مالک را تعیین کرد چرا برای پول باید یک روز دیگه وقت ملت را گرفت
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
وقتی در کشور راجع به چنین موضوع ساده ای که دغدغه بسیاری از مردم نیز می باشد این چنین برخوردی صورت می گیرد و منافع عده ای بر منافع مردم ترجیح داده می شود و برای مردم هزینه تراشی می شود چطور می توان امیدوار بود در سایر مسائل پیشرفت حاصل شود. نمونه چنین رفتارهایی در قبال منافع مردم خود را در عدم مشارکت مردم در امور سیاسی مملکت مانند انتخابات نشان می دهد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
کسی که بخواد تخفیف بیمه ماشینش رو به ماشین دیگه انتقال بده مجبوره سند بزنه.. پس این جارو جنجال‌ها باد هواست
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
خیلی جالبه که این مشکل کوچک چند ساله رو قوه قضاییه و نیروی انتظامی نتونستن حلش کنن ، حالا من موندم این آقای رئیسی چجوری میتونه مملکت داری کنه ... جای فکر نداره واقعا؟
کمیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
تکلیف مردم را روشن کنید چون پول اضافی نداریم دوبله پول بدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
اعتراض دفتر خانه ها فقط و فقط به خاطر قطع شدن درامدشان هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
دفترخونه ها تو ایران انحصار دارند و نه اجازه برگزار شدن آزمونی رو میدن و نه به قانون تمکین میکنن، الان که شنیدن یکی از راه های درآمد صدها میلیونیشون بسته شده به هر دری میزنن که نذارن این اتفاق بیفته و مردم بدبخت سرکیسه بشن،شما توجیه رو ببینید تورو خدا بزارید ما بخوریم به شما هم مالیات میدیم،
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
برای خودرویی که عمر مفید ان ۱۰ سال هم نیست، چه سندی؟!!! انگار بدای یخچال خونه سند لازم باشه. البته یخچال بیشتر وقت ها ۵۰ سال بیشتر کار مفید میکنه.
سید مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
واقعا جای تاسف هنوز به یک نتیجه مشخصی نرسیدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
دفترداران نگران وصول مالیات و حقوق دولتی شده اند یا نگران درآمد خودشان؟؟؟
هما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
سند زدن در دفتر برای انوال منقول یک قانون من در اوردی است که بدون زحمت پول بسیار زیادی را درخواست میکنند .
بزودی برای یخچال و مبلمان هم ما را راهی اداره ثبت خواهند کرد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
چرا این سردفترها دست از سر مردم بر نمی دارند... آقا سند رسمی که نیز ی انتظامی صادر می کنه کفایت لازم داره شما چرا می خواین ملت بیچاره رو تلکه کنید.. نمی خواد لازم نیست... بی خیال بشید لطفا
تولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
پس نگرانی سازمان ثبت محدود شدن دست کردن توی جیب مردمه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
مگر نه اینکه وقتی از کارخانه ماشین تحویل میگیریم یه برگه فروش به ما میدهند و چند روز بعد هم کارت و سند سبز به در خانه می اید؟پس چرا کارخانه،خریدار را به محضر نمیبرد؟به همین دلیل هم احتیاجی نیست که وقتی خودرو را میفروشیم به دفترخانه مراجعه کنیم.البته در مورد افرادی که ممنوع المعامله هستند یا موردی دارند خیلی راحت میشود که با لینک سامانه نیروی انتظامی با ثبت،این مشکل خیلی راحت قابل حل شود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی آبله میمونی سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی متروپل آبادان
آخرین اخبار
وب گردی