بازدید ۹۸۰۶
درحالی‌که در شرایط فعلی قشر‌های ضعیف‌تر جامعه قادر به خرید محصولات لبنی نیستند، روز گذشته رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور خبر از افزایش ۴۲ درصدی قیمت شیر خام داد که این افزایش قیمت سومین افزایش قیمت در طول یک سال گذشته است، در واقع از ۲۹۰۰ تومان تیر سال گذشته پس از دو بار افزایش قیمت قرار است حالا به ۶۴۰۰ تومان (۱۲۰ درصد) افزایش پیدا کند و این یعنی شیر پاکتی ۹ هزار تومانی و پنیر ۲۴ هزار تومانی و ماست ۱۸ هزار تومانی، آیا قشر متوسط هم از مصرف لبنیات محروم می‌شود؟
کد خبر: ۱۰۵۹۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸ 23 June 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان رضوی، آذر سال گذشته بود که دولت بعد از این که قادر به تأمین نهاده دامی برای دامداران نبود تصمیم به افزایش بیش از ۵۵ درصدی قیمت شیر خام گرفت و قیمت هر کیلو شیر خام از ۲۹۰۰ تومان که در تیر سال گذشته مصوب شده بود بعد از گذشت شش ماه افزایش ۲۶۰۰ تومانی پیدا کرد و به ۴۵۰۰ تومان رسید. این اقدام بی‌سابقه دولت در حالی انجام شد که در تابستان سال گذشته به دلیل فشار تحریم‌ها و کمبود منابع ارزی شاهد افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار و ایجاد مشکلاتی برای دامداران بودیم. هر چند در دی سال گذشته بنا بر اذعان مدیران جهاد کشاورزی استان، دولت ۱۰۰ درصد نهاده دامی مورد نیاز دامداران را تأمین کرده و وضعیت تأمین ۴۰ درصدی مورد ادعای دامداران در تابستان و پاییز سال گذشته توسط دولت جبران شده است.

دهم آذر سال گذشته بود که روزنامه خراسان رضوی در گزارشی با عنوان «زمستان سیاه لبنیات در راه است؟» به بررسی دلایل و تأثیرات افزایش ۵۵ درصدی قیمت شیر خام توسط دولت پرداخت که دلیل عمده این افزایش، نبود نهاده دامی اعلام شده بود که البته صنایع لبنی از این افزایش قیمت ناراضی بودند و اذعان کردند که این افزایش قیمت شیر خام باعث می‌شود مردم قادر به خرید محصولات لبنی نباشند، هرچند دامداران مدعی بودند به دلیل نبود نهاده مجبورند که دام‌های مولد و شیرده خود را کشتار کنند و این باعث کاهش جمعیت دام شیرده و در نتیجه کاهش تولید شیر در استان خواهد شد. زمستان سال گذشته شاهد افزایش قیمت محصولات لبنی در مشهد بودیم که این افزایش قیمت باعث شد بخشی از جامعه و قشر‌های ضعیف‌تر نتوانند لبنیات مورد نیاز خانواده خود را خریداری کنند.

بعد از گذشت پنج ماه از مصوبه دولت برای افزایش ۵۵ درصدی قیمت شیر خام در اردیبهشت امسال، اتحادیه گاوداری‌های صنعتی استان طی نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور اعلام کردند که قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام در گاوداری‌ها به ۶۸۰۰ تومان رسیده و دولت در تأمین نهاده دامی مورد نیاز دامداران ناتوان بوده است.

روزنامه خراسان رضوی مجدد در تاریخ هفتم اردیبهشت در گزارشی با عنوان «دامداران زیر تیغ موانع سه‌گانه تولید» به بررسی علل افزایش قیمت تمام شده شیر خام در استان پرداخت که تولیدکنندگان دلیل این موضوع را کمبود نهاده دامی مورد نیاز کشاورزان به خصوص علوفه دانستند و این که خشکسالی باعث شده است دامداران نتوانند علوفه و اقلام مورد نیاز خود را تأمین کنند و این موضوع سبب شده قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام بنا بر ادعای این اتحادیه گاوداری‌های صنعتی به ۶۸۰۰ تومان برسد.

البته "فرشید صراف" مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی گاوداران و دامداران صنعتی استان در گفتگو با خراسان رضوی که در گزارش ذکر شده منعکس شده بود مطرح کرد که دامداران به دنبال افزایش قیمت نیستند و برخی درصدد هستند با افزایش هزینه‌ها، تولیدکننده را ورشکست و واردات را به‌صرفه کنند. مسئولان استان نیز قول پیگیری‌های لازم درخصوص تأمین نهاده دامی و علوفه را برای دامداران دادند.

افزایش ۱۲۰ درصدی در یک سال!

هنوز شش ماه از افزایش ۵۵ درصدی قیمت شیر خام نگذشته و در شرایطی که محصولات و کالا‌های اساسی مردم به خصوص لبنیات از سفره‌های مردم فاصله گرفته است روز گذشته رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما از افزایش ۴۲ درصدی قیمت شیر خام خبر داد و اعلام کرد قیمت هر کیلو شیر خام از ۴۵۰۰ تومان به ۶۴۰۰ تومان افزایش یافته و بناست وزارت جهاد کشاورزی قیمت تعیین‌شده در کارگروه را که به دستور ستاد تنظیم بازار تشکیل‌شده است به این ستاد اعلام کند. یعنی قیمت هر کیلو شیر خام از تیر سال گذشته تاکنون سه بار افزایش داشته است. در تیرسال گذشته قیمت ۲۹۰۰ تومانی مصوب شد و بعد از گذشت پنج ماه در آذر سال گذشته به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافت و روز گذشته بعد از گذشت شش ماه قیمت شیر خام، ۶۴۰۰ تومان پیشنهاد شد؛ بنابراین طی یک سال گذشته قیمت هر کیلو شیر خام ۲.۲ برابر یعنی ۱۲۰ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت دو ماه قبل رسماً دستور داد هیچ افزایش قیمتی در محصولات انجام نشود و هرچه افزایش قیمت بود طی یک سال گذشته انجام شده است.

اما چرا به رغم این که دولت مدعی است ۱۰۰ درصد نهاده دامی مورد نیاز دامداران را تأمین می‌کند طی یک سال گذشته قیمت شیر خام را ۱۲۰ درصد افزایش داده است؟ بدون شک این افزایش قیمت باعث ترمز بریدن قیمت محصولات لبنی در بازار خواهد شد و باید اذعان کرد که خرید لبنیات دیگر حتی برای قشر متوسط هم مشکل خواهد بود چه برسد به قشر‌های ضعیف‌تر جامعه، یعنی لبنیات و محصولات لبنی با این مصوبات دولت به کالای لوکس در روز‌های آینده تبدیل خواهد شد.

قیمت نهاده ۳ برابر و دامدار ورشکست شده

"کاظم رضایی"، رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه دامداران و گاوداران صنعتی استان درباره این افزایش قیمت به خراسان رضوی خاطر نشان کرد: درست است که قیمت هر کیلو شیر خام طی یک سال گذشته دو برابر شده، اما امروز قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام برای دامداران بیش از ۷۵۰۰ تومان شده است. قیمت نهاده‌های دامی سه برابر شده است و هیچ حمایتی از دامدار نمی‌شود.

وی ادامه داد: در شرایطی که دامدار با خشکسالی و نبود مرتع دست‌وپنجه نرم می‌کند، قیمت یونجه از دو هزار تومان تابستان سال گذشته به بیش از ۶۵۰۰ تومان رسیده است. قیمت کاه ۲۰۰ درصد افزایش یافته و قیمت دیگر نهاده‌ها هم به همین ترتیب سه برابر شده است. دولت بخشی از نهاده را به دامدار می‌دهد آن‌هم با تأخیر فراوان. امروز دامدار دام سبک خود را به دلیل نبود نهاده کشتار می‌کند و زیر قیمت به بازار می‌دهد، چه کسی پاسخ گوست؟ حمایت دولتی کجاست؟

رضایی تأکید کرد: ما هم مصرف‌کننده هستیم و می‌دانیم که مردم نمی‌توانند با این قیمت‌ها شیر و لبنیات خریداری کنند، اما چه کسی از دامداری که در حال کشتار سرمایه اش است حمایت می‌کند؟ دامدار امروز ورشکست شده است و باید دولت حمایت کند.

افزایش قیمت شیر خام فاجعه است و نمی‌خریم

"هدایتی نیا"، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی استان، اما تصمیم افزایش قیمت شیر خام را «فاجعه» خواند و در گفتگو با خراسان رضوی تصریح کرد: هم اکنون قیمت شیر خام بیش از پنج هزار تومان است و اگر بنا باشد قیمت مصوب به ۶۴۰۰ تومان برسد، قیمت شیر پاکتی که امروز ۵۴۰۰ تومان است به ۹ هزار تومان خواهد رسید، قیمت پنیر به ۲۴ هزار تومان و قیمت ماست به ۱۸ هزار تومان می‌رسد و این فاجعه است. همین‌الان مردم توان خرید ندارند و بازار به‌هیچ‌وجه کشش این افزایش قیمت‌ها را ندارد.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی استان خاطر نشان کرد: صنایع لبنی به‌شدت با این افزایش قیمت مخالف هستند و به‌صورت رسمی هم به استانداری و نهاد‌های مسئول اعلام کردیم که با این افزایش قیمت صنایع لبنی شیر خام نخواهند خرید و زیر بار این افزایش قیمت نخواهند رفت.

وی ادامه داد: در جلسه اخیر در وزارت جهاد کشاورزی چند نظریه مطرح شد که یکی از آن‌ها همین افزایش قیمت شیر خام است که از سوی دامداران مطرح‌شده است، اما به نظر ما بهترین و به‌صرفه‌ترین کار این است که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و اجازه دهد بازار قیمت شیر را تعیین کند. دلیل نمی‌شود که دولت بگوید نهاده با ارز دولتی وارد کرده و دامدار بگوید نهاده به دست ما نرسیده است. این وسط تنها مصرف‌کننده متضرر می‌شود و منابع ارزی دولت هدر می‌رود.

گاوداری‌های صنعتی ۱۰۰ درصد نهاده را گرفته اند

معاون امور دام جهاد کشاورزی استان در واکنش به صحبت‌های اتحادیه گاوداری‌های صنعتی به خراسان رضوی گفت: گاوداری‌های صنعتی استان ۱۰۰ درصد نهاده دامی را از دولت گرفته‌اند و بهتر است حداقل آن‌ها چنین موضوعی را مطرح نکنند. ما قبول داریم که دامداری‌های سنتی اکنون با مشکل تأمین نهاده روبه رو شده‌اند، اما وظیفه تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در این شرایط چیست؟

جعفری ادامه داد: گاوداری‌های صنعتی زمانی که پروانه گرفتند متعهد شدند که علوفه موردنیازشان را تأمین می‌کنند، اکنون چرا می‌گویند علوفه ندارند؟ شرایط خشکسالی به دامداران فشار می‌آورد و ما هم تلاش می‌کنیم به آن‌ها کمک کنیم، اما اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در این شرایط وظیفه‌ای دارند، همه فشار را نباید به دولت بیاورند که علوفه تأمین کند.
وی افزود: بنا بود که بانک کشاورزی برای تأمین سرمایه در گردش دامداران تسهیلات در نظر بگیرد، اما هنوز اقدامی نکرده است، هرچند بانک‌های دیگر اعلام آمادگی کردند، اما این وظیفه تشکل‌ها مانند اتحادیه گاوداری‌های صنعتی است که برای اعضای خود تسهیلات بگیرد و از آن‌ها حمایت کند.

معاون امور دامی جهاد کشاورزی تأکید کرد: قیمت ۶۴۰۰ تومان هنوز تایید و به ما ابلاغ نشده است و نمی‌توانیم درباره آن اظهارنظر کنیم، اما قطعاً در صورتی‌که قیمت شیر خام افزایش یابد کارخانه‌های لبنی، شیر خریداری نخواهند کرد، زیرا نه بازار کشش افزایش قیمت را دارد و نه مردم توان خرید خواهند داشت.

قیمت سبوس آزاد شده است

"اورانی"، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این باره به خراسان رضوی گفت: هنوز به‌صورت رسمی قیمت اعلام شده ابلاغ نشده است و ما اطلاعی از آن نداریم هرچند به دلیل این که قیمت سبوس از سوی وزارت صمت آزاد اعلام شده و از فهرست نهاده دولتی خارج‌شده است بنا بود که به‌تناسب سهم این نهاده در خوراک دام، افزایش قیمتی برای شیر خام در نظر گرفته شود، اما هنوز در این باره تصمیمی گرفته نشده است.

در پایان باید هشدار داد در صورتی که شیر خام به عنوان یک کالای اساسی سفره مردم تبدیل به یک کالای لوکس شود بدون شک بخش وسیعی از جامعه از مصرف لبنیات محروم خواهند شد و در آینده، سلامتی جامعه مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت. همچنین از سوی دیگر کارخانه‌های لبنی نیز با مشکلات فروش و کاهش تولید مواجه خواهند شد، بنابراین لازم است دولت ضمن حمایت از دامداران در شرایط سخت خشکسالی کنونی جلوی هر گونه افزایش قیمت کالا‌های اساسی را بگیرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۱۳
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
جالبه!
قیمت شیر خام 6400 ولی شیر پاکتی یک لیتری که خامه‌اش گرفته شده، 9000 تومان باشد. به این می‌گویند ارزش افزوده!!!

بهتر هست مردمی هم که توان مالی‌اش را دارند نخرند.
رو بیاوریم به همان عهد قدیم! شیر بخرید و ماست و پنیر و ... خودتان درست کنید خیلی به صرفه تر هست
9
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
ای مسئول بی عرضه چرا به سفره قشر ضعیف خیانت می کنید نهاده های دامی را ارزان به دامداران عرضه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
بخشی از پولی را که خرج ساخت موشک می کنید بیاورید در صنعت دام
پاسخ ها
مرتضی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
یعنی همین یه ذره توان دفاعی هم که داریم تعطیل بشود به بهانه صنعت دام
یعنی ردیف بودجه دیگه ای نبود پیشنهاد بدی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
لبنیات که بخش مهمی از مواد غذایی جامعه است در طول یک سال بیش از 150 درصد افزایش فیمت داشته است چگونه مرکز آمار تورم را 40 درصد محاسبه می کند؟
آقا مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
خرتون از پل گذشت؟
ناشناس
|
-
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
عجب خبر توپی ولی بیچاره دامدار ازیک طرف نهادهای دامی گران ولی شیر را ارزان از ش میخرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
دولت که عرزه ندارد
حداقل این یک ماه نیم مانده را صبر کند تا اقای رئیسی بیاد تا مشکل را حل کند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
پس چی. شیری که سال 97 بود یک هزار تومن میشه 9 هزار تومن. یعنی ظرف سه سال 9 برابر یعنی سالی 200 درصد رشد قیمت. به نظرم کامل از سفره بسیاری از خانوار حذف میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
بای بای شیر، ماست پنیر، کره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
آقای رییسی که دیروز مردم مردم میکردی و از کرامت مردم فرمایش میفرمودی بسم الله!!!
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
مردم اگر غیرت دارند نخرند تا باد کنه روی دستشون
سهیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
این شبهه پیش میاد که دولت فعلی هرچی قراره گرونی ایجاد بشه در دولت بعدی رو داره یه جا ابجاد میکنه که دولت بعدی بگوید من که چیزی رو گرون نکردم
حالا چحوری دارن با هم معامله میکنن که اتهام گرون کردن اجناس رو به جون میخرن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا طرح ساماندهی فضای مجازی محمد سرور رجایی