بازدید ۱۹۶۴
پیرو درج مطلبی با عنوان"قرارداد ساخت نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک، ترکمنچای صنعت برق ایران" در روز دوشنبه مورخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ در آن سایت خبری موارد ذیل را جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می¬رسد.
کد خبر: ۱۰۵۸۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱ 16 June 2021

به گزارش تابناک، پیرو درج مطلبی با عنوان"قرارداد ساخت نیروگاه بخار ۱۴۰0 مگاواتی سیریک، ترکمنچای صنعت برق ایران" در روز دوشنبه مورخ 24/03/1400 در آن سایت خبری موارد ذیل را جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می¬رسد. خواهشمند است مطابق قانون مطبوعات نسبت به درج این جوابیه در آن پورتال خبری اقدام نمایید.
توضیحات بدین شرح می باشد:
1- بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور به دولت اجازه داده شده با رعایت سقف مقرر در تبصره ۳ قانون بودجه همان سال تا سقف ۵ میلیارد یورو وام برای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای از کشور روسیه اخذ کند. لازم به ذکر است این بند در سنوات آتی در لایحه بودجه دولت ذکر شده و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. بر همین اساس موافقتنامه اعطای وام اعتباری بین دولتهای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به امضا رسید و دو پروژه در صنعت برق و صنعت ریلی به عنوان پروژه های مورد نظر طرفین برای بهره¬مندی از این وام مطرح گردیدند.
در نهایت با توجه به لزوم تقویت شبکه برق در منطقه جنوب شرق کشور، امکان صادرات به کشورهای همسایه و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توسعه سواحل مکران پروژه احداث نیروگاه بخار سیریک با ظرفیت ۱۴۰0 مگاوات به عنوان اولین پروژه مشترک طرفین تعریف گردید و بر همین اساس قرارداد احداث نیروگاه سیریک منعقد گردید.
2- با عنایت به نیاز شبکه برق کشور برای تامین بار پایه توسط واحدهای با ظرفیت بالا موضوع احداث و توسعه نیروگاه های بخاری به عنوان یک الزام فنی همواره مورد توجه بوده است. توانایی این نوع از نیروگاه¬ها جهت تولید بار نامی در ایام گرم سال که مصادف با پیک مصرف برق در کشور می باشد نیز از ویژگی های مهم این تکنولوژی رایج در سطح دنیا میباشد. از خصوصیات بارز نیروگاههای بخاری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
الف: در نیروگاههای بخاری ظرفیت تولید و بالطبع راندمان حرارتی به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از سایر نیروگاههای حرارتی تابع شرایط محیطی است، لذا به لحاظ فنی و مهندسی در شرایط ساختگاه نیروگاه سیریک که امکان بهره مندی از آب دریا نیز فراهم است احداث نیروگاه بخاری نسبت به سایر انواع نیروگاه ها برتری دارد.
ب: قابلیت بهره‌برداری و دسترسی بالا که از معیارهای حائز اهمیت برای تولید بار پایه شبکه برق محسوب می‌شود.
ج: کمترین هزینه بهره برداری و تعمیرات و استهلاک کمتر تجهیزات نسبت به سایر نیروگاه های حرارتی
د: غیر انحصاری بودن تامین لوازم یدکی مورد نیاز در دوران بهره برداری
ه: بالا بودن عمر طراحی و بهره‌برداری اقتصادی بالا در مقایسه با سایر نیروگاه‌ها.
وـ قابلیت بهره برداری با استفاده از سوخت سنگین که با توجه به سند جامع انرژی کشور مبنی بر تنوع سوخت در صنایع نیروگاهی بلحاظ استراتژیک و اقتصادی دارای اهمیت ویژه ای می باشد.
از سوی دیگر با توجه به مشخصات فنی قرارداد راندمان نیروگاه ۴۷ درصد بوده که با توجه به راندمان نیروگاه‌های حرارتی در دنیا راندمان مناسبی است که نشانگر تکنولوژی به روز این نیروگاه می باشد. همچنین مطابق مفاد قرارداد تمامی استانداردهای محیط زیست ایران لحاظ گردیده و همگام با تکنولوژی روز دنیا استفاده از آخرین استانداردهای بین المللی در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لذا عبارت " بازگشت به فناوری ۴۰ سال پیش و ضربه به محیط زیست کشور" در مطلب مندرج فاقد صحت می باشد.
۳- در رابطه با موضوع سهم شرکت‌های داخلی در احداث این نیروگاه ذکر این نکات ضروری است:
اولاً: مطابق با رویه جاری اعطای وام‌های بین‌المللی سهم عمده ارزش کل قرارداد از کشور وام دهنده تامین می¬گردد ولیکن در این پروژه به منظور استفاده از توانایی های متخصصین داخلی مقرر گردیده ۳۰ درصد از کل کار توسط شرکت‌های داخلی در بخش های مختلف اعم از مهندسی، تامین تجهیزات، فعالیت های ساختمانی و نصب و راه اندازی تجهیزات گردد. در طول اجرای این پروژه بالغ بر ۵ هزار نفر نیروی ایرانی با تکیه بر اشتغال نیروهای بومی به طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد که موجب محرومیت زدایی و توسعه اقتصادی منطقه خواهد گردید، با عنایت به اینکه مسئولیت اجرای این پروژه بر عهده پیمانکار روسیه است تنها جهت نظارت بر عملکرد پیمانکاران ایرانی از خدمات سوپروایزری متخصصان روسی استفاده خواهد شد. بابت تامین تجهیزات نیروگاه، توسط شرکت های سازنده تجهیزات ایرانی تامین خواهد گردید.
ثانیا: در باب ساخت تجهیزات توسط شرکتهای ایرانی ذکر این نکته ضروری است که تجهیزات اصلی نیروگاه های بخاری با ظرفیت های بالا تاکنون توسط شرکت‌های ایرانی ساخته نشده است. هرچند در طی سالیان اخیر تلاش های جهت انتقال تکنولوژی ساخت تجهیزات نیروگاه های بخاری خصوصا توربین - ژنراتور و بویلر توسط برخی مجموعه‌ها انجام شده و لیکن به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم‌های ظالمانه هیچ یک از این تلاش ها به ثمر ننشسته است.

لازم به یادآوری است کشور روسیه در زمینه احداث نیروگاههای بخاری جزو کشورهای مطرح در عرصه بین‌المللی است که تاکنون دو نیروگاه رامین اهواز و شهید محمد منتظری در کشورمان با استفاده از خدمات شرکت‌های روسی اجرا شده اند.
4- پرداخت پیش پرداخت در تمام قراردادهای منعقده از جمله قراردادهای احداث نیروگاه در کشور ایران (با پیمانکار ایرانی یا خارجی) امری مرسوم و لازم بوده و در این قرارداد نیز با لحاظ تمامی قوانین جاری کشور انجام گرفته است و مقایسه آن با رقم پرداختی یارانه در کشور نادرست می باشد. همچنین یادآور می گردد پرداخت رقم پیش پرداخت در ابتدای قرارداد و قبل از شروع فعالیت اجرایی می‌باشد که در این پروژه نیز به همین نحو انجام گردیده است.
همانطور که با ارایه این توضیحات مشخص شد عبارتی همچون "ترکمنچای صنعت برق"، "خنجری از پشت به تولید و فناوری و اشتغال ایرانی"، "بازگشت و فناوری ۴۰ سال پیش" به هیچ وجه صحت ندارد.
خاطر نشان می سازد موارد مطروحه از جانب مجری طرح ساخت نیروگاه بخاری سیریک که در قالب مصاحبه با خبرگزاری فارس انتخاب گردیده است، گزینشی بوده است و انتظار می رود محتوای کلی مصاحبه ایشان در تحریر گزارش مورد توجه قرار می گرفت.
با عنایت به توضیحات فوق همانگونه که اشاره گردید پروژه نیروگاه سیریک به عنوان یک پروژه ملی بزرگ زمینه‌ همکاری با کشور روسیه را فراهم نموده که با تلاش های انجام شده توسط همکاران این وزارت و مساعدت‌های سایر دستگاه‌های ذیربط در قوای مقننه و مجریه به مرحله اجرا رسیده است.
اهمیت این پروژه ارائه گزارش‌های مستمر به مقامات عالیرتبه کشور را ضروری نموده است که بر همین اساس گزارشهای جهت رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ارسال گردیده که ایشان ضمن حمایت از اقدامات ضروری صورت گرفته دستورات لازم جهت تسهیل و تسریع در مناسبات اقتصادی با کشور روسیه را صادر فرموده اند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا طرح ساماندهی فضای مجازی محمد سرور رجایی