بازدید 13140
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد

سوء مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی دلیل اصلی کمبود و گرانی مرغ است/ میزان تولید مرغ از آنچه وزارت جهاد اعلام می‌کند، بسیار کمتر است

ساداتی نژاد گفت: سال گذشته جوجه ریزی مرغ مادر به میزان کافی انجام نشد و ما امسال هنوز نتوانستیم به میزان لازم جوجه یکروزه داشته باشیم، حتی واردات تخم نطفه دار که در دستور کار قرار گرفته است نیز نمی‌تواند موثر باشد.
کد خبر: ۱۰۵۷۲۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲ 11 June 2021
به گزارش تابناک اقتصادی؛ سید جواد ساداتی نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای سلامی در نشستی در کلاب هاوس از پشت پرده گرانی و کمبود مرغ گفت.
 
او از امنیت غذایی به عنوان جزئی از امنیت ملی نام برد که در اصول "سوم" و "چهل و سوم" قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است. وی بیان کرد، اقتدار غذایی پدیده‌ای است که بسیاری از کشور‌ها تلاش دارند در آن در جهان پیشرو باشند و استیلای غذایی را در اختیار خودشان بگیرند. این در حالی است که ما در تامین غذای همسایه هایمان بسیار ضعیف عمل کردیم در حالی که می توانست به عنوان یک ابزار جهت نیل به برتری دیپلماتیک از آن استفاده شود. وی تحریم مرغ راس توسط آمریکا را نمونه‌ای از تحریم‌ها در حوزه غذا دانست و از پرورش مرغ آرین در کشور به عنوان اقدامی بسیار ضروری برای بر هم زدن معادلات دشمن یاد کرد.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت کشاورزی در کشور ما از جایگاه خودش برخوردار نیست در حالی که مزیت نسبی کشور ما کشاورزی بوده و می‌توان اقتصاد را با کشاورزی مدیریت کرد (حتی ما را از نفت بی نیاز میکند)؛ کشاورزی در دوران تحریم نیز نقش مهم و موثر خود را نشان داد، اما ما نسبت به آن بی توجه بودیم و امروزه کشاورزی در کشور ما حقیر شده است.
 
او به مشکلات متعدد موجود در تولید مرغ اشاره کرد و گفت، وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است. وی گفت، مشکلات و چالش‌های موضوع مرغ برای ما کاملا روشن است و ما تذکرات لازم را به دولت دادیم، اما به آن توجه نشد.
 
سوء مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی دلیل اصلی کمبود و گرانی مرغ است/ میزان تولید مرغ از آنچه که وزارت جهاد اعلام می‌کند بسیار کمتر است
 
ساداتی نژاد یکی از دلایل معضل مرغ در کشور در سال ۹۹ را عدم وحدت فرماندهی در موضوع مرغ دانست و گفت یکی از علل ایجاد مشکلات در بازار مرغ، عدم تمرکز تصمیم گیری‌های مربوط به مرغ در یک وزارتخانه بود. وی معتقد است تمام اجزا و تصمیم گیری‌ها باید در یک جا متمرکز باشد و نباید مسئولیتی در موضوع مرغ به وزارت صمت محول می‌شد.
 
ساداتی نژاد بیان کرد، ما کاری کردیم تا تمام اختیارات و مسئولیت‌ها در موضوع مرغ از "مزرعه تا سفره" یا "از صفر تا صد" در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد، ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مرغ از وزارت صمت گرفته و به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است. اکنون شفاف مشخص است که تمام امور کشاورزی و تولید مرغ با وزارت جهاد کشاورزی است و در صورت بروز هر مشکلی، ما وزیر جهاد کشاورزی را احضار و از او سوال خواهیم کرد، حتی در صورت نیاز او را استیضاح می‌کنیم. اکنون دیگر وزیر جهاد کشاورزی نمی‌تواند در برابر مشکلات و ایرادات بازار محصولات کشاورزی و بخصوص بازار مرغ از پذیرش مسئولیت شانه خالی کرده و به اصطلاح بگوید "من کاره‌ای نیسیتم".
 
ساداتی نژاد یکی دیگر از مشکلات بازار مرغ را سوء مدیریت دانست و گفت که معتقد است وزارت جهاد کشاورزی از بحران بی اطلاعاتی رنج می برد و به عنوان متولی تولید هیچ سامانه اطلاعاتی ندارد که بتواند تولید مرغ را مدیریت کند، در حالی که معاون وزیر جهاد کشاورزی آمار جوجه ریزی را ۱۲۰ میلیون قطعه عنوان می‌کند، اما من با اطمینان به شما میگویم که این مقدار نیست، چرا که در رابطه با این آمار راستی آزمایی انجام نمی‌گیرد.
 
ساداتی نژاد گفت: زمانی که جوجه ریزی در مرغداری‌ها انجام می‌گیرد، مسئولیت تایید میزان جوجه ریزی بر عهده‌ی دامپزشکی است که طرف قرارداد همان مرغدار است؛ بدین معنا که حقوق خود را از مرغدار دریافت می‌کند، و بنابراین به راحتی عدد سازی و آمارسازی در میزان جوجه ریزی و تولید مرغ در کشور صورت می‌گیرد، در حالی که وقتی به موجودی مرغ در بازار نگاه می کنیم می بینیم که تولید به میزان کافی نیست و من با اطمینان میگویم که این اتفاق در کشور (آمار سازی در موضوع تولید مرغ) به وفور رخ می دهد.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به عنوان یک مثال برای تشریح سوء مدیریت تولید مرغ بیان کرد، هم اکنون یک مرغدار می‌تواند در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی درخواست دریافت نهاده برای ۵۰ هزار قطعه جوجه را ثبت کند، اما از آنجا که این سامانه دقیق کار نمی‌کند و امکان نظارت ندارد، مرغدار می‌تواند ۵۰ درصد از جوجه‌ها را معدوم کند و نهاده دریافتی برای آن‌ها را در بازار آزاد بفروشد و این امر را هیچ کس متوجه نمی‌شود، و من با شفافیت و قطعیت می‌گویم این اتفاق افتاده و فروش نهاده در بازار آزاد ناشی از همین امر است؛ بدین معنا که عده‌ای نهاده می‌گیرند، اما مرغ پرورش نداده و آن نهاده را در بازار آزاد به فروش میرسانند. فروش نهاده در بازار آزاد سودی به مراتب بیشتر از پرورش مرغ دارد و بنابراین افراد زیادی در سایه‌ی عدم نظارت وزارت جهاد کشاورزی چنین اقداماتی را انجام می‌دهند.
 
ساداتی نژاد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه علیرغم تجمیع اختیارات در وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای امسال (همزمان با ایجاد قرارگاه مرغ) تعلل در نرمال سازی شرایط بازار مرغ به چه دلیل است، گفت: متاسفانه ما هنوز مشکل تامین جوجه یکروزه داریم، بدین معنی که سال گذشته جوجه ریزی مرغ مادر به میزان کافی انجام نشد و ما امسال هنوز نتوانستیم به میزان لازم جوجه یکروزه داشته باشیم، حتی واردات تخم نطفه دار که در دستور کار قرار گرفته است نیز نمی‌تواند موثر باشد.
 
زهرا عبداللهی از دیگر خبرنگاران حاضر در این نشست، با اشاره به ارجاع پرونده متخلفین در بحران مرغ به قوه قضاییه سوال کرد که چرا نتایج این قبیل پرونده‌ها به اطلاع عموم مردم نمی رسد؟ که آقای ساداتی نژاد از نتیجه آن اظهار بی اطلاعی کرد.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
اگر وزارت جهاد کشاورزی چند سالی تعطیل بود احتمالا وضعیت کشاورزی و تولیدات دامی و طیور بهتر از حالا بود
مرغ بطور لجام گسیخته صادر میشه عراق و افغانستان . خوب طبیعیه کمبود و گرونی میشه نصیب مردم خودمون . دیگه به حاتم طایی بودن عادت کردیم اینم روش
ادغام نسنجیده وازتخانه ،نتیجه اش میشود تمامل بار گرانی بر دوش مردم و بی مسئولیتی و بی برنامه گی وزارتخانه های زیربط ،که متاسفانه تاکنون کسی حاضر نیست به این بی برنامه گی پاسخگو باشد ونواقص آنرا برطرف نمائیدجهاد سازندگی دو بال انقلاب بود که اکنون باعث با بی برنامه گی بالش شکسته شود ومردم را در ارزاق عمومی به ستوه بیآورد کجایند آنان که با طبل ادغام را نواختن واکنون از پاسخگویی شانه خالی میکنند وبه این حال ورور لبخند میزند نه تنها این وزارتخانه ،بلکه وزارت صمت نیز به این گرفتاری دچار شده است وکسی هم پاسخگو نیست
آقای خاوازی متاسفم برای شما!!!!!!!!
چقدر حرفهای نامربوط زده حق هم داره دلیلی نداره تو کمسیون کشاورزی چیزی از مرغداری ها بدونه،واقعا از اول ربط دادن مسائل دامپزشکی به جهاد کشاورزی یا کمسیون کشاورزی بی مورد و غیرمنطقی بود.
گرانی گوشت قرمز - مرغ- میوه و تره بار - لبنیات - روغن و نان همگی ناشی از سوء مدیریت وزارت جهاد کشاورزی و مدیران زیر مجموعه این وزارتخانه میباشد .
مرغ و روغن و شکر رو نمیتونین تامین کنین، بعد ادعاتون گوش فلک رو کر کرده، کاندیداها هم که چنان شعارهایی میدن یکی نفهمه میگه اینا دو روزه ایران رو مدینه فاضله میکنن، همشون چهل سال توو این مملکت مسوولیت داشتن چکار کردن؟ هیچی.
وقتی هشتاد درصد غذای مرغ وابسته ایم میشه این
سوء مدیریت در تمام سطوح مملکتی موج می زند نه فقط وزارت جهاد و کشاورزی.به جرات می توان گفت:"اصلا" مدیریتی وجود ندارد."
وی معتقد است تمام اجزا و تصمیم گیری‌ها باید در یک جا متمرکز باشد و نباید مسئولیتی در موضوع مرغ به وزارت صمت محول می‌شد.
با توجه به اهمیت مرغ و گوشت در زندگی مردم شاید لازم است یک‌ وزارت خانه جدا تشکیل شود بنام وزارت دام و طیور
هر سال حدود 15 میلیون تن نهاده باید به کشور وارد شود مسلم است تحریم روی این مسئله نیز تاثیر داشته باشد و کمبودهای مربوطه بدلیل عدم تامین نهاده به حد کافی می باشد در صنعت جوجه یکروزه نیز هنوز صد در صد خود کفا نیستیم برای تامین مرغ اجداد هنوز وابستگی داریم غلیرغم این مسائل کمبودهای اخیر صرفا بدلیل کمبود نبوده چون جوجه یک روزه در حد نیاز کشور با همت تولید کننده ها تامین شده و جوجه ریزیهای واحد های گوشتی موید این امر می باشد ولی بنظر می اید مشکل از جای دیگری بوده است ......
وقتی اعضای هیات علمی که باید کار علمی کنندوبرای اینکه این عزیزان هیات علمی بشوند مملکت کلی هزینه میکنه ماموریت آموزشی میفرسته برن خارج درس بخونن برگردن یه مشکلی از مشکلات جامعه کم کنند میان میشن مدیر اجرایی وچون برای این کار ساخته نشدن نه تنها مشکلی از مشکلات جامعه کم نمی کنند بلکه خودشون هم اضافه میشن به مشکلات...این میشه که مرغ و تخم مرغ وگوشت به این روز در میاد تقریبا تمام دامداری های کوچک از بین رفته واردات محصولات تراریخته بیداد میکنه سرطان شده یکی از رایج ترین بیماری های مردم واینها همه نتیجه اینه که افراد مناسب در جایگاه مناسب قرار ندارند این یه موضوع بسیار ساده است که خداروشکر هیچ کس بهش اهمیت نمیده.
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022