بازدید ۴۲۸۴۸
بیشترین جست و جو‌های ایرانیان در گوگل در ۴۸ ساعت گذشته
در بازه زمانی مورد اشاره، مفاهیم و عباراتی چون «مگان مارکل»، «آیا رئیسی تحریم است؟»، «مناظره دوم»، «سرخک چیست؟» «سند ۲۰۳۰»، «اسکم چیست؟» و... از مهم‌ترین موضوعاتی بود که کاربران ایرانی در اینترنت به دنبال اطلاعاتی در مورد آن‌ها بودند.
کد خبر: ۱۰۵۶۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰ 09 June 2021
آیا رئیسی تحریم است؛ سئوالی که در گوگل جست و جو می‌شود/ مناظره دوم در صدر جست و جو‌های ایرانیان در اینترنت/ چرا کاربران در گوگل به دنبال سایت‌های اسکم هستند؟
روزانه عبارت و مفاهیم متعدد و صد البته متفاوتی از سوی کاربران فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی و موتور‌های جستجوگر جست و جو می‌شود؛ مفاهیمی که بعضاً با تحولات خبری ارتباط تنگاتنگی دارند و کاربران به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها هستند. در بسته خبری پیش روی، به مهم‌ترین مفاهیم جست و جو شده و بیان دیگر ترند‌های گوگل در ۴۸ ساعت گذشته اشاره شده است.

به گزارش «تابناک»؛ در بازه زمانی مورد اشاره، مفاهیم و عباراتی چون «مگان مارکل»، «آیا رئیسی تحریم است؟» «مناظره دوم»، «سرخک چیست؟» «سند ۲۰۳۰»، «اسکم چیست؟» و... از مهم‌ترین موضوعاتی بود که کاربران ایرانی در اینترنت به دنبال اطلاعاتی در مورد آن‌ها بودند.

در ادامه در مورد مفاهیم و عبارت‌های فوق و چرایی ترند شدنشان بیشتر خواهیم گفت.
 

مگان مارکل

هری نوه ملکه بریتانیا و همسرش مگان مارکل در روز‌های گذشته و برای بار دوم صاحب فرزند شدند.
این اتفاق که در انگلستان مورد توجه بسیاری از عموم مردم قرار گرفته است و کار به صدور پیام تبریک نخست وزیر هم رسید، حالا در میان بسیاری از کاربران فضای مجازی در ایران هم با اقبال رو به رو شده است.
در این رابطه به صورت مشخص نام همسر شاهزاده هری در ایران بیشتر جست و جو می‌شود و در ۴۸ ساعت گذشته به یکی از پر جست و جوترین عناوین تبدیل شد.
 
آیا رئیسی تحریم است؛ سئوالی که در گوگل جست و جو می‌شود/ مناظره دوم در صدر جست و جو‌های ایرانیان در اینترنت/ چرا کاربران در گوگل به دنبال سایت‌های اسکم هستند؟
مگان مارکل متولد ۴ اوت ۱۹۸۱، مدل و بازیگر سابق آمریکایی و همسر شاهزاده هری، دوک ساسکس است. او بیشتر برای بازی در نقش ریچل زین در مجموعه تلویزیونی سوتس که از شبکه یواس‌ای نتورک پخش می‌شود، شناخته شده است.
همانطور که اشاره شد اخیراً شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا و همسرش مگان مارکل صاحب یک دختر شدند؛ این دومین فرزند این زوج جوان است که چندی پیش از مسئولیت‌های سلطنتی خود رسما کناره‌گیری کردند.
به گزارش آسوشیتدپرس، شاهزاده هری و همسرش مگان، با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کردند که دختر آن‌ها روز جمعه در ایالت کالیفرنیا متولد شد.
دوک و دوشس ساسکس، نام لیلیبت (لیلی) دایانا مونتابتن-ویندزور را برای دختر خود برگزیده‌اند.
این نام، ادای احترامی به مادر بزرگ هری، ملکه الیزابت دوم محسوب می‌شود که نام خانوادگی او لیلیبت است، و در عین حال نام مادر فقید هری، پرنسس دایانا را یادآوری می‌کند.
 

آیا رئیسی تحریم است؟

سید ابراهیم رئیسی به عنوان یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری، یکی از پر جست و جوترین نام‌ها در میان کاربران ایرانی است.
در رابطه با این نامزد انتخابات سوالات عدیده‌ای در ذهن مخاطبان و کاربران فضای مجازی است که بسیاری از این سوال‌ها در گوگل جست و جو می‌شود.
سید ابراهیم رئیسی کیست؟ - تابناک | TABNAK
مثل این سوال که آیا رئیسی تحریم است؟ که در این روز‌ها در صدر جست و جو‌ها بوده است.
واقعیت این است که سید ابراهیم رئیسی به دلیل مواضع و مناصبی که در جمهوری اسلامی داشته است، پیشتر توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم شده بود.
در ماه مارس ۲۰۱۱ نام ابراهیم رئیسی در فهرست ۸۰ مقام ایرانی تحریم شده توسط اتحادیه اروپا قرار گرفت. دلیل این تحریم بیشتر مسائل حقوق بشری بوده است.
همچنین در ۱۳ آبان ۱۳۹۸، تحریم وزارت خزانه‌داری ایالت متحده آمریکا ۹ تن از چهره‌های برجسته کشور را تحریم کرد که از جمله آن‌ها سید ابراهیم رئیسی بود که به بهانه حواشی اعتراضات آبان تحریم شد.

مناظره دوم

مناظره دوم انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری با موضوعات سیاسی- اجتماعی و فرهنگی روز سه شنبه ۱۸ خرداد ماه برگزار شد.
در این مناظره نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری به تبیین برنامه‌های خود در حوزه‌های مورد اشاره پرداختند. به واسطه همین، روز سه شنبه عبارت مناظره دوم در موتور‌های جست و جوگر به یکی از پر تکرارترین جست و جو‌ها تبدیل شد.

آیا رئیسی تحریم است؛ سئوالی که در گوگل جست و جو می‌شود/ مناظره دوم در صدر جست و جو‌های ایرانیان در اینترنت/ چرا کاربران در گوگل به دنبال سایت‌های اسکم هستند؟
سرخک چیست؟

سرخک یک عفونت دوران کودکی است که در اثر نوعی ویروس ایجاد می‌شود. این بیماری که زمانی بسیار رایج بود، الآن تقریباً همیشه می‌تواند با واکسن پیشگیری شود. سرخک که به آن روبلا هم گفته می‌شود، می‌تواند برای کودکان کوچک جدی و حتی کشنده باشد. در حالی که به دلیل دریافت روزافزون واکسن سرخک، میزان مرگ و میر در سراسر جهان رو به کاهش است، این بیماری هنوز در سال بیش از ۱۰ هزار نفر را که اکثراً زیر پنج سال هستند می‌کشد.
سرخک یک بیماری بسیار مسری است که توسط ویروسی ایجاد می‌شود که در بینی و گلوی کودک یا بزرگسال مبتلا تکثیر می‌شود. سپس هنگامی که فرد مبتلا به سرخک سرفه، عطسه یا صحبت می‌کند، قطرات آلوده در هوا پخش می‌شوند؛ جایی که سایر افراد می‌توانند آن‌ها را تنفس نمایند.
 
طغیان سرخک از ترس کرونا! - تابناک | TABNAK
قطرات آلوده همچنین ممکن است روی سطحی فرود بیایند؛ جایی که برای چند ساعت فعال و مسری می‌مانند. شما می‌توانید با قرار دادن انگشتان در دهان یا بینی خود و یا مالیدن چشم‌های خود پس از لمس کردن سطح آلوده، به ویروس آلوده شوید.
حدود ۹۰ درصد افراد مستعد که در معرض شخص آلوده به ویروس قرار دارند، آلوده خواهند شد.
این بیماری هراز چندگاهی مثل ۴۸ ساعت گذشته به یکی از پرتکرارترین جست و جو‌ها در گوگل تبدیل شد.
 
در مورد سرخک در ویکی تابناک بیشتر بخوانید 

سند ۲۰۳۰

آذرماه سال ۹۵ بود که سندی با عنوان سند ملی آموزش ۲۰۳۰ ایران با حضور وزرای آموزش و پرورش و علوم رونمایی شد.‌
می‌گفتند این سند وضعیت حوزه آموزش در ایران بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۳۰ را ترسیم می‌کند که شرایط و چگونگی تحصیل و سطح سواد در ایران و دیگر کشور‌های عضو این پیمان کجا و چطور باشد.
آیا رئیسی تحریم است؛ سئوالی که در گوگل جست و جو می‌شود/ مناظره دوم در صدر جست و جو‌های ایرانیان در اینترنت/ چرا کاربران در گوگل به دنبال سایت‌های اسکم هستند؟
چند روز پس از رونمایی این سند، پیش نویسی از محتویات آن نیز منتشر شد که اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس به آن اعتراض کردند و معتقد بودند که این سند مغایرت‌هایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی دارد.
معترضان مدعی بودند در سند ۲۰۳۰ که ایران آن را پذیرفته، آموزش‌های جنسی شامل خودارضایی و همجنسگرایی در مدارس الزامی خواهد شد.
حالا دوباره با رسیدن به رقابت‌های انتخاباتی در سال ۱۴۰۰ باردیگر این عبارت به صدر جست و جو‌های مردمی بازگشته است.
 
بیشتر بخوانید

اسکم چیست؟

با گسترش و محبوبیت رمز ارز‌ها سایت‌های بسیاری در رابطه به آن‌ها ایجاد شده‌اند که خیلی از آن‌ها اسکم (Scam) هستند. یک سایت اسکم با هدف کلاهبرداری از کاربران ایجاد شده و وقت و دارایی آن‌ها را به هدر می‌دهد.
سایت اسکم یا کلاهبرداری (Scam) به سایت‌هایی گفته می‌شود که یا کامل به قصد کلاهبرداری ایجاد می‌شوند و یا پس از مدتی ورشکسته شده و به فعالیت خود بدون توجه به کاربران پایان می‌دهند.
 
آیا رئیسی تحریم است؛ سئوالی که در گوگل جست و جو می‌شود/ مناظره دوم در صدر جست و جو‌های ایرانیان در اینترنت/ چرا کاربران در گوگل به دنبال سایت‌های اسکم هستند؟
کلاهبرداری کاری بر پایه فریب است که کسی یا کسانی برای کسب نفع خود یا موسسه‌ای انجام می‌دهند. کلاهبرداری در تمامی کشور‌ها جرم است؛ هرچند مصداق‌های آن در نظام‌های گوناگون قضایی فرق می‌کند. کلاهبرداران را می‌توان به دو دسته کلاهبرداران اینترنتی و غیر اینترنتی تقسیم کرد. بیش از ۹۰ درصد سایت‌های کلیکی، هایپ و دیگر سیستم‌های کسب درآمد که هر روز افتتاح می‌شوند، نهایت در چند ماه پس از شروع تبدیل به اسکم می‌شوند.
کلاهبرداری از این طریق و روند روزافزون آن به ویژه حالا که بازار رمز ارز‌ها داغ است، این عبارت را به یکی از پرتکرارترین جست و جو‌های مردمی در اینترنت تبدیل کرده است.

سایت way2pay در این باره نوشته است: چند سالی است که کلاهبرداری یا SCAM به دلیل هیجان بالای بازار و علاقه افراد به سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها رواج پیدا کرده است.

افرادی با بهانه‌های مختلف و به دروغ سرمایه‌های دیگران را جذب می‌کردند، درحالی‌که پروژه‌های آن‌ها ارزش ذاتی بسیار کمتری از آنچه ادعا می‌کردند داشت.

اساس کار آنها تکیه بر طمع طعمه‌هایشان بود و با جلب اعتماد افراد از سادگی آنها سوء استفاده می‌کردند.

پدیده رمزارزها با وجودی که از عمر آن بیش از ده سال می‌گذرد؛ اما هنوز هم پدیده تازه‌ای به شمار می‌آید و قوانین مدونی برای آن وجود ندارد. کلاهبرداران هم از این فرصت نهایت استفاده را برده‌اند و تلاش می‌کنند به روش‌های مختلف افراد را فریب دهند.

ICO (عرضه اولیه ارزهای رمزنگاری‌شده) یکی از مرسوم‌ترین راه‌ها برای کلاهبرداری است. در واقع ICO راهی برای جذب سرمایه جهت راه‌اندازی یک پروژه تازه است و کلاهبرداران با تهیه یک سند جعلی پروژه‌های کم ارزش را بزرگ‌تر از آنچه هستند نشان می‌دهند تا سرمایه افراد را تصاحب کنند.

سایت‌های اسکم کدام هستند؟

در کنار مفهوم بالا که متداول‌ترین مفهوم SCAM است، سایت‌های کلاهبرداری هم وجود دارند که تنها یک مدت کوتاه فعالیت می‌کنند و بعد از مدتی ناپدید می‌شوند و کاربران را سرگردان کرده و اموالشان را سرقت می‌کنند.

این سایت‌ها با هدف کلاهبرداری طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند و بعضا چنان ظاهر حرفه‌ای دارند که حتی تریدرهای با سابقه و حرفه‌ای را هم فریب می‌دهند.

از این رو توصیه می‌کنیم به منظور دور ماندن از این شیوه کلاهبرداری حتما از سایت‌های حرفه‌ای، معتبر و با سابقه استفاده کنید.

راه‌های شناسایی سایت‌های SCAM کدام است؟

برای شناسایی سایت‌های معتبر از اسکم روش‌های مختلفی وجود دارد برخی از مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

۱. بررسی پشتیبانی سایت که باید بروز، سریع و دقیق باشد.

۲. سایت باید مستمر بروزرسانی و مطالب جدید آپلود شود.

۳. طراحی سایت حرفه‌ای باشد و از قالب‌های آماده و ارزان قیمت استفاده نکرده باشد.

۴. سایت حرفه‌ای غلط‌های املایی و نوشتاری ندارد.

۵. نام سایت ساده، مختصر و مشخص است و نامفهوم نیست.

۶. آدرس، شماره تماس و راه‌های ارتباطی مشخصی دارد.

۷. دریافت و پرداخت وجه منظم انجام می‌شود و برای کاربر راه‌های متنوع پرداخت در نظر گرفته شده است.

۸. سایت‌های حرفه‌ای معمولا از پروتکل‌های مطرح و امن مثل https استفاده می‌کنند.

موارد بالا تنها برخی از راه‌های شناسایی سایت‌های معتبر و قابل اعتماد هستند اما توجه به آنها می‌تواند در اعتبارسنجی و شناسایی سایت‌های معتبر و قابل اتکا به شما کمک کنند.

اگر در مورد اعتبار سایتی تردید دارید، بهتر است از آن خرید نکنید یا با خریدهای کوچک و کم هزینه اعتبار و کیفیت آن را بسنجید و پس از جلب اعتماد به خریدوفروش ارزهای رمزنگاری‌شده از طریق آن اقدام کنید.

 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۵
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
خوب در اینصورت که جناب رئیسی نمی تواند ، برای انجام دیدارهای مرسوم بین المللی از کشور خارج شوند !!

پس چرا شورای نگهبان، این مسئله بسیار مهم را در نظر نگرفته است ؟؟
پاسخ ها
فرشاد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
این ۴ سال که به خارج کاری نداریم.خیلی بشه کاری کرد فقط این دولته فاسد رو پاکسازی کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
تحریم حقوق بشری . همه ما میدونیم به خاطر چیه . رییسی بهتره کناره گیری کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
درسته، رئیسی رئیس جمهور بشه باز امکان آرامش سیاسی برای ایران وجود نداره و یکی از مشکلاتی که همین الان سد راه توافق برگشت آمریکا به برجام هست حذف افرادی از جمله ریسی از تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکاست که بعید هست موافقت بشه باهاش
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
مناب آقای رئیسی شما در آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هستید چطور میخواهید رئیس جمهور شوید در صورتی که اجازه سفر و معامله با اتحادیه اروپا و آمریکا و حتی اجازه حضور در سازمان ملل که در نیویورک هست را ندارید آیا میدانید چقدر محدود میشوید اگر رئیس جمهور شوید و بهتر اینست که از انتخابات کناره گیری کنید و این فرصت را به شخص دیگری بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
تابناک بوقچی دولت روحانی.
کدوم مسئول ایران تحریم نیست.
خود جواد ظریفم تحریمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
بالاخره رییسی تحریم هست یا نه؟
و ایا این مسیله در رییس جمهور شدنش به ضرر ایران تمام میشه یا نه؟
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
ر ماه مارس ۲۰۱۱ نام ابراهیم رئیسی در فهرست ۸۰ مقام ایرانی تحریم شده توسط اتحادیه اروپا قرار گرفت. دلیل این تحریم بیشتر مسائل حقوق بوده است
پس چه فایده که رییس جمهور بشه توی سفر خارجی دستگیرش می‌کنند.چون هر جا بره اینترپل دستگیرش میکنه .
پاسخ ها
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
سالهای اول که فقط پاکسازیه دولته قبله و کسی به خارج کاری نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
مسائل حقوق بشری مرتبط با کاندیدای کد نظر بعنوان خط قرمز مناظره ها اعلام شده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
پوزش : مد نظر رو اشتباه تایپ کردم
ناشناس
|
Japan
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
ازنظراکثریت ملت تحریم هست!
مستضعف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
آیت الله رئیسی گفته اند که نسبت به سالهای مسئولیت خود در هر بخش قضایی با توجه به اختیارات همان جایگاه پاسخگو هستند. به عنوان کسی که برخی مواضع ایشان مثل رفع تبعیض بین حقوقهای نجومی و دیگران و ... را پسندیدم و درباره برخی نیاز به رفع ابهام می بینم مثل اینکه گفته اند گشت ارشاد مدیران داریم ، اینکه آیا تضمین می دهند که گشت ارشاد مردم و پیامکهای به اسم امنیت اخلاقی حذف شود، به کنار، پرسش اول : زندانهای 10-20 ساله برای نداشتن کوتاه مدت روسری در زمان ریاست قضایی ایشان برای چه بوده است؟ پرسش دوم : خواهش من پاسخ دادنشان در زمینه نظرشان در برخورد با اعتراضات است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
نمیدانم در یالهای اخیر آیا به خارج از کشور سفر کرده اند یا نه ولی اگر رئیس جمهور شود از مصونیت سیاسی برخوردار خواهد شد.
والی
|
Japan
|
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
وقتی شخصی توسط اتحادیه اروپا و امریکا تحریم باشد عملا به هیچ نقطه ای از جهان راه داده نمی شود.
پاسخ ها
غلام
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
طبق اصل ۴ سازمان ملل هر کسی که رییس جمهور شود مصونیت قضایی دارد تا پایانه دوره ی ریاستش
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
خوب آقای رییسی تحریم باشد! هدف شما از بیان این مطلب چیست؟ متاسفانه تنها چیزی که در جامعه ما دیگر وجود ندارد خداترسی است. از هر ابزاری و هر اهرمی برای از میدان خارج کردن رقیب استفاده می شود. بر فرض که با این حربه ها رییسی، جلیلی و ... از میدان خارج شوند ولی بازهم فکر نکنم آراء کاندیدای مد نظر شما از آراء باطله بیشتر شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
بلاخره رئیسی تحریم است؟
پاسخ ها
ali
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
علم سهمیه بندی شده در اموزش و پرورش و دانشگاههای ایران از هر سندی بدتر و نابود کننده تر ا برای ایران و ایرانی است..
ناشناس
| Germany |
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
بله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
فقط‌رئیسی
ناشناس
|
Belgium
|
۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
خودتونو سرکار نزارید رییس جمهور هر کشوری تا پایان دوره کاریش مورد پیگرد و تعقیب قرار نمیگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
این نظریه اقای محمدی افترا وتوهین اشکار . متاسفانه درج شده .
ناشناس
|
Canada
|
۰۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
ه گزارش اقتصادنیوز، محسن مهر علیزاده درباره حواشی به وجود آمده درباره مدرک تحصیلی خود در توئیتی نوشت: اظهارنظر درباره تحصیلات نامزد خاص به دردشان آورده است، می‌گویند من دکترا ندارم!؟ ابتدایی تا دیپلم را در مراغه، لیسانس و فوق را در دانشگاه تبریز و دکترای مدیریت مالی را از دانشگاه تهران گرفتم.دکترای دیگر را هم در تیلبرگ خواندم(هنوز دفاع نکردم).شما دیپلمتان را ارائه کنید
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
اگر تحریم هم باشد بعد از رئیس جمهور شدن مصونیت سیاسی پیدا می کند بنا براین مشکلی نیست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین
آخرین اخبار