بازدید 5857

تاکید ماکرون بر حمایت از نخست وزیر لیبی

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه در دیدار با عبدالحمید دبیبه نخست وزیر لیبی در پاریس بر پایان دخالت و خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کرد.
کد خبر: ۱۰۵۵۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲ 02 June 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس، مکرون روز سه شنبه با تمرکز بر راه های حمایت از انتقال قدرت و ثبات بیشتر در لیبی با دبیبه دیدار و گفتگو کرد.

رییس جمهوری فرانسه گفت: باید دخالت خارجی را متوقف کنیم که این اقدام شامل عقب نشینی تمام نیروهای مزدور خارجی از خاک لیبی می شود.

وی در سخنان خود مدعی شد که این نیروها از کشورهای روسیه، ترکیه و سوریه هستند.

دبیبه در این دیدار از حمایت فرانسه تقدیر کرد و وعده داد که تمام تمرکزها را بر روی یک اقدام موثر در راستای سازماندهی انتخابات آزاد، شفاف و عادلانه در پایان سال بگذارد.

به نوشته خبرگزاری اسوشیتدپرس، آلمان و سازمان ملل قرار است این ماه میزبان یک کنفرانس با موضوع لیبی در برلین باشند که هدف آن گردهمایی قدرت های دارای منافع در لیبی و دولت انتقالی است. مسائل مورد بررسی در کنفرانس مورخ ۲۳ ژوئن (۲ تیر) شامل گفتگوها درباره آمادگی برای برگزاری انتخابات در ماه دسامبر (آذر- دی) و خروج نیروهای خارجی از لیبی می شود.

نشست برلین در سطح وزیران خارجه برگزار خواهد شد و به نوعی پیرو کنفرانس ژانویه ۲۰۲۰ است که در آن رهبران دنیا بر سر احترام به تحریم تسلیحاتی لیبی توافق کردند.

کشورهای درگیر در روند تحولات و کنفرانس های مرتبط با لیبی ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل همراه با ترکیه، ایتالیا و امارات هستند. وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای اعلام کرد که کنفرانس برلین به عنوان اولین رویدادی است که دولت انتقالی لیبی به عنوان نماینده کشور در آن حاضر می شود.

در این بیانیه آمده است که تمرکز اصلی بر روی آمادگی برای برگزاری انتخابات در ۲۴ دسامبر (۳ دی) و خروج نیروهای خارجی از لیبی است. به علاوه گام ها به سمت ایجاد نیروهای امنیتی متحد لیبی مورد گفتگو قرار می گیرد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه