بازدید 7525

مهرعلیزاده: یارانه را پنج برابر می‌کنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مسکن تبدیل به یک کالای بورسی شده است، گفت: کنترل نقدینگی و کاهش نرخ تورم سبب مهار قیمت مسکن خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۵۵۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۵ 02 June 2021
به گزارش تابناک به نقل از فارس، محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز (سه شنبه) در رادیو جوان به تشریح برنامه‌های خود پرداخت و در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای مسکن دارید، اظهار داشت: کنترل نقدینگی و کاهش نرخ تورم سبب مهار قیمت مسکن خواهد شد.

مهرعلیزاده افزود: یکی از راهکار‌های مهار قیمت مسکن ایجاد جذابیت در تولید و بهینه‌سازی منابع از طریق بازار‌های رقابتی برای هدایت نقدینگی از زمین به تولید است. مسکن تبدیل به یک کالای بورسی شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: اقدام و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به درستی، اعطای تسهیلات ارزان قیمت در اختیار فعالان و سرمایه گذاران، نظام مالیاتی و عوارض مناسب برای مسکن‌های خالی و باز کردن شهرک‌های متوسط از جمله راهکاری حل مشکل مسکن است.

مهرعلیزاده در خصوصبا فضای علمی و دانشگاهی، گفت: اصلاحات اساس در بنیان‌های دانشگاهی ضروری است. دانشگاه‌ها باید به سمت راهبرد‌ها برای مشارکت در حل مسائل کشور هدایت شوند، دانشگاه باید در تعامل با جامعه و در جهت نیاز‌های آن حرکت کند و نباید یک تافته جدا بافته باشد.

وی ادامه داد: جلوگیری از شرکت داری، پشتیبانی پار‌های علمی و فناوری، پشتیبانی از همکاری‌های استاد و دانشجو و ... از راهکار‌هایی هستند که برای بهبود وضع فضای آموزش عالی کارساز خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره صیانت از سبک زندگی ایرانی اسلامی تصریح کرد: خانواده بنیان جامعه است و اگر بتوانیم مسائلی را در خانواده حل کنیم معضلات بسیاری از سطح جامعه پاک می‌شود.

مهرعلیزاده اضافه کرد: کمک به تامین نیاز‌های بهداشتی، فرهنگی و...، ایجاد اشتغال، کمک به معیشت و بهبود وضع سفره خانواده، کمک به تامین مسکن خانوارها، تسهیل فعالیت‌های فرهنگی و دینی برای امیدوار ساختن خانواده ایرانی اثرگذار خواهد بود

وی درباره موضوع کنکور اظهار کرد: اصرار بر حفظ و نگه داشتن کنکور بیهوده است و این آزمون بیهوده است. ظرفیت‌ها اجازه می‌دهند دانشجو بر اساس فاکتور‌های دیگر انتخاب شود لذا حذف کنکور از برنامه‌ها اساسی بنده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره رونق تولید عنوان کرد: با حرف، بخشنامه‌های وقت‌گیر و ترمز تولید، اصلاح ساختار بانکی و موانعی که بر سر راه تولید هستند حدود ۶۰ درصد از مشکلات را برطرف خواهد کرد. همچنین با تقویت استارت‌آپ‌ها می‌توان در این زمینه بهبود ایجاد کرد.

مهرعلیزاده با بیان اینکه اولین کاری که خواهم کرد حذف بخش نامه‌هایی است که ترمز تولید هستند خواهد بود، گفت: با حذف این موانع در حدود یک ماه نفس تولید باز خواهد شد. همچنین به پنج دهک پایین جامعه حداقل پنج برابر مبلغ فعلی، یارانه اعطا خواهد شد تا اندکی به معیشت آن‌ها کمک شود و از سطح فقر آن‌ها کاسته شود.

وی درباره موضوع سربازی تصریح کرد: یک لایحه برای لغو سربازی یا اگر لغو مقدور نبود تبدیل سربازی به گذراندن یک دوره اجباری در بخش‌های تخصصی یا حتی شرکت‌های خصوصی تنظیم خواهم کرد.

مهرعلیزاده با اشاره به اینکه کار دولت در تشویق مردم به بورس غلط بود، تاکید کرد: نه اینکه فعالیت در بورس غلط باشد، اما نحوه ترغیب مردم و روندی که اتفاق افتاد غلط بود.

وی در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا گفت: یک تحول ساختاری در نظام گمرکی مورد نیاز است، نظارت تشکل‌های صنفی و اجتماعی مثل اتاق بازرگانی باید تقویت شود، همچنین بخش خصوصی کارآفرین مثل استارت‌آپ‌ها و پشتیبانی از بخش خصوصی می‌تواند مانع قاچاق باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره اصلاح ساختار بودجه، اظهار کرد: ایجاد انضباط مالی در بودجه و تخصیص منابع بر اساس معیار کارآیی و عملکرد دو راهبرد مهم در این راستا است. امروز تخصیص بودجه با چانه زنی اتفاق می‌افتد و بودجه با توجه به نیاز‌های مالی به نهاد‌ها تعلق نمیگیرد.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: حتما مداخله دولت در امور اقتصادی و اجتماعی باید کاسته شود و همچنین امور مختلف جامعه باید به مردم واگذار شود و نقش دولت کمتر و کمتر شود.

وی با بیان اینکه یارانه‌های انرژی باید به اقتصاد ملی بازگردانده شود عنوان کرد: اگر منابع حاصل از اصلاح یارانه‌ها به جامعه و اقتصاد برگردد اقدامات بسیار زیادی می‌توان انجام داد. مبلغ یارانه انرژی در کشور مبلغ بسیار زیادی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال شهروندی مبنی بر بهبود وضعیت معیشتی تصریح کرد: اولین کار ما در مورد قشر آسیب پذیر خواهد بود و یارانه‌های نقدی قشر آسیب پذیر جامعه را حداقل پنج برابر خواهم کرد. همچنین با برنامه‌هایی که داریم در چهار سال چهار میلیون شغل ایجاد خواهیم کرد.

مهرعلیزاده در رابطه با معضل خام‌فروشی اظهار کرد: خام فروشی به ویژه درباره مواد معدنی موضوعی است که باید هر چه سریعتر به آن رسیدگی شود. تسهیلات ویژه و جایزه‌های صادراتی برای صنایع در نظر خواهیم گرفت؛ تسهیلاتی برای صادرات در نظر خواهیم گرفت تا مسیر صادرات محصولات میسر شود.

وی ادامه داد: همچنین با تثبیت بازار اجازه نمی‌دهیم تولیدکننده‌ای که به سختی بازاریابی کرده مشتری خود را از دست بدهد، با جلوگیری از تغییرات بی مورد و ایجاد ویات فضای امنی برای تولیدکنندکان فراهم خواهیم کرد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره واحد‌های تولیدی تعطیل شده یا احداث واحد‌های جدید بیان کرد: اولین برنامه من در این زمینه همانطور که گفتم رفع موانع اداری و دیوان سالاری است که این موضوع می‌تواند ۶۰ درصد ظرفیت موجود را به کار ببندد.

مهرعلیزاده عنوان کرد: به بانک‌ها اجازه نخواهیم داد از تولید کننده سود ۳۰ درصد بگیرد یا اگر قرار است وام اعطا شود بازگرداندن آن به مرحله تولید موکول شود نه به مرحله تهیه مواد خام! این موضوعات تولید کنندگان را زمین گیر کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین بیش از ۶۴ میلیون یورو از بخش یارانه‌های انرژی می‌توان به دست آورد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری وضع موجود کشور و انقلاب اسلامی را تحلیل کرد و گفت: امید داریم ارزش‌های ارزشمند دینی که به آن پاییند هستیم را در عملکرد به مردم منتقل کنیم و با ریا کاری جوانان را پس نزنیم و بدیین نکنیم.

مهرعلیزاده اظهار کرد: وضع موجود کشور بعضی نکات منفی دارد مثل دخالت فزاینده دولت در اقتصاد که باعث رانت و فساد شده است، همچنین عدم اجرای یک الگوی صحیح و شناخته شده در کشور از نقاط ضعف فعلی کشور است.

وی تصریح کرد: افزایش بیکاری، گسترش خط فقر، کاهش امید اجتماعی و اعتماد بین دولت و مردم نگران کننده است. همچنین جایگاه ویژه ایران در منطقه که از آن غافل شده‌ایم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: مهمترین نکاتی که در ذهن برای انتخاب مدیران دارم کارآمد بودن، نخبه بودن، فعال و پر کار بودن، امیدوار بودن، مومن بودن است.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: اعلام می‌کنم میانگین سنی دولت من زیر ۴۵ سال خواهد بود. باید بانک اطلاعاتی از متخصصان و کارآفرینان برای اداره مشور تهیه شود تا بدون توجه به جهت گیری و تفکر افراد همه برای اصلاح وضع موجود به میدان بیایند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی