بازدید 5401
حسینیه تابناک؛

سوره بروج با صدای عبدالباسط عبدالصمد

کد خبر: ۱۰۵۲۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰ 18 June 2021
تعداد بازدید : 454

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ ﴿١﴾ وَالْیَوْمِ الْمَوْعُودِ ﴿٢﴾ وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ ﴿٣﴾ قُتِلَ أَصْحَابُ الأخْدُودِ ﴿٤﴾ النَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ ﴿٥﴾ إِذْ هُمْ عَلَیْهَا قُعُودٌ ﴿٦﴾ وَهُمْ عَلَى مَا یَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنِینَ شُهُودٌ ﴿٧﴾ وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلا أَنْ یُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ ﴿٨﴾ الَّذِی لَهُ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ ﴿٩﴾ إِنَّ الَّذِینَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَرِیقِ ﴿١٠﴾ إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الأنْهَارُ ذَلِکَ الْفَوْزُ الْکَبِیرُ ﴿١١﴾ إِنَّ بَطْشَ رَبِّکَ لَشَدِیدٌ ﴿١٢﴾ إِنَّهُ هُوَ یُبْدِئُ وَیُعِیدُ ﴿١٣﴾ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ ذُو الْعَرْشِ الْمَجِیدُ ﴿١٥﴾ فَعَّالٌ لِمَا یُرِیدُ ﴿١٦﴾ هَلْ أَتَاکَ حَدِیثُ الْجُنُودِ ﴿١٧﴾ فِرْعَوْنَ وَثَمُودَ ﴿١٨﴾ بَلِ الَّذِینَ کَفَرُوا فِی تَکْذِیبٍ ﴿١٩﴾ وَاللَّهُ مِنْ وَرَائِهِمْ مُحِیطٌ ﴿٢٠﴾ بَلْ هُوَ قُرْآنٌ مَجِیدٌ ﴿٢١﴾ فِی لَوْحٍ مَحْفُوظٍ ﴿٢٢﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

سوگند به آسمان كه داراى برجهاى بسیار است، (۱)

و سوگند به آن روز موعود، (۲)

و سوگند به «شاهد» و «مشهود»! («شاهد»: پیامبر و گواهان اعمال، و «مشهود» : اعمال امت است) (۳)

مرگ بر شكنجه‏گران صاحب گودال (آتش)، (۴)

آتشى عظیم و شعله‏ور! (۵)

هنگامى كه در كنار آن نشسته بودند، (۶)

و آنچه را با مؤمنان انجام مى‏دادند (با خونسردى و قساوت) تماشا مى‏كردند! (۷)

آنها هیچ ایرادى بر مؤمنان نداشتند جز اینكه به خداوند عزیز و حمید ایمان آورده بودند; (۸)

همان كسى كه حكومت آسمانها و زمین از آن اوست و خداوند بر همه چیز گواه است! (۹)

كسانى كه مردان و زنان باایمان را شكنجه دادند سپس توبه نكردند، براى آنها عذاب دوزخ و عذاب آتش سوزان است! (۱۰)

و براى كسانى كه ایمان آوردند و اعمال شایسته انجام دادند، باغهایى از بهشت است كه نهرها زیر درختانش جارى است; و این نجات و پیروزى بزرگ است! (۱۱)

گرفتن قهرآمیز و مجازات پروردگارت به یقین بسیار شدید است! (۱۲)

اوست كه آفرینش را آغاز مى‏كند و بازمى‏گرداند، (۱۳)

و او آمرزنده و دوستدار (مؤمنان) است، (۱۴)

صاحب عرش و داراى مجد و عظمت است، (۱۵)

و آنچه را مى‏خواهد انجام مى‏دهد! (۱۶)

آیا داستان لشكرها به تو رسیده است، (۱۷)

لشكریان فرعون و ثمود؟! (۱۸)

ولى كافران پیوسته در تكذیب حقند، (۱۹)

و خداوند به همه آنها احاطه دارد! (۲۰)

(این آیات، سحر و دروغ نیست،) بلكه قرآن باعظمت است... (۲۱)

كه در لوح محفوظ جاى دارد! (۲۲)

سوره بروج هشتاد و پنجمین سوره قرآن، سوره مکّی است و دارای 22 آیه است. نامگذاری این سوره به بروج به تناسب سوگندی است که در آیه نخستین آن آمده‌است. باتوجه به این که این سوره از سوره‌های مکی است، چنین به نظر می‌ رسدکه هدف اصلی تقویت روحیه مؤمنان در برابر دشمنان و تشویق آنان به پایمردی واستقامت است. در همین رابطه در این سوره داستان اصحاب اخدود را نقل می‌کند، همان‌ها که خندق‌ها کندند و آتشهای عظیمی در آن افروختند، و مؤمنان را تهدید به شکنجه با آتش کردند، گروهی را زنده زنده در آتش سوزاندند، اما آنها از ایمانشان بازنگشتند. در قسمت دیگری از این سوره کافرانی را که مؤمنان را تحت فشار قرار می‌دهند سخت مورد حمله قرار داده و آنها را به عذاب سوزان جهنم تهدید می‌کند، در حالی که مؤمنان را بشارت به باغهای پرنعمت بهشتی می‌دهد. در مقطع بعد آنها را به گذشته تاریخ بازمی‌گرداند، و داستان فرعون و ثمود و اقوام زورمند را در برابر دیدگانشان مجسم می‌سازد، تا کفار مکه که نسبت به آنها قدرت ناچیزی داشتند حساب خود را بکنند، و هم مایه تسلی خاطر محمد و مؤمنان بوده باشد. در آخرین بخش سوره اشاره به عظمت قرآن و اهمیت فوق‌العاده این وحی الهی می‌کند و سوره را با آن پایان می‌دهد. این سوره را با قرائت عبدالباسط محمد عبدالصمد سلیم داود مشهور به عبدالباسط عبدالصمد از قاریان بزرگ قرآن اهل مصر می‌شنوید و همزمان می‌توانید روخوانی کنید.
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط