بازدید ۱۵۱۲
یک کارشناس اقتصادی در خصوص سپر تورمی بودن بازار سرمایه اظهار داشت: بورس در سال گذشته توانست مانعی برای بخشی از تکانه های تورمی باشد. اما نباید بازار سرمایه را فقط در سهام دید بلکه بازار سرمایه مجموعه بازار بدهی، سهام و بازار اولیه است و به این ترتیب بازار سرمایه فقط در بازار ثانویه خلاصه نمی شود.
کد خبر: ۱۰۴۹۲۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶ 01 May 2021

 به گزارش بورس تابناک، رضا خانکی، مدیرعامل استارتاپ داران در خصوص عرضه های اولیه بیان داشت: عرضه های اولیه سال گذشته مانند شستا و صندوق پالایش و دارا یکم، عامل مهمی برای جمع آوری نقدینگی از سطح جامعه بود . در واقع این اعتقادی که برخی نسبت به تورمی بودن بازار سرمایه دارند کاملا با اتفاقی که در بازار بدهی روی داده، متفاوت است. بازار بدهی بخش عمده ای از هزینه های دولت را پوشش داده است و بازار سهام نیز در سال گذشته توانسته منبع مناسبی برای هزینه های دولت باشد . در مجموع اگر سال قبل حضور موثر بازار سرمایه را در اقتصاد نداشتیم مطمئنا تورم سه رقمی را تجربه می کردیم .

خانکی با تاکید بر اینکه دولت، ذینفع اول بازار سرمایه، است، ادامه داد: به طور مستقیم یا غیر مستقیم اکثر شرکت هایی که در بازار سرمایه معامله می شوند زیرمجموعه های دولت هستند. اگر فشاری از سوی بازار سرمایه به دولت برای حمایت از بازار سرمایه هم وارد می شود از سوی خود شرکت هایی است که مستقیم یا غیر مستقیم زیرنظر دولت هستند. پس باید این مهم را قبول کرد که بهبود بازار سرمایه موجب بهبود وضعیت عملیاتی دولت خواهد بود.

مدیرعامل استارتاپ داران در ادامه خاطر نشان ساخت: دو راه حل برای حل مسائل بازار سرمایه وجود دارد . یک راه حل ، سیستمی و راه حل بعدی ، دفعتی است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به راه حل های پیشنهادی توضیح داد: این که منابعی به بازار تزریق شود که از محل چاپ پول باشد مورد تایید فعالان بازار نیست اما این یک الزام قانونی است که یک درصد از منابع صندوق توسعه وارد بازار سرمایه شود. حالا اگر این قانون ایراداتی دارد باید به جای دیگری برای رفع ایراد آن مراجعه شود. نکته بعدی این است که اگر هم بورس تا کنون مهجور بوده است این است که هیچ گاه بر جذابیت بازار سرمایه و فرآیندهای آن تاکید نشده است، به این شکل که بتواند سرمایه گذاران را مجذوب کرده و نقدینگی را به سمت خود جذب کند.

خانکی در ادامه اظهار داشت:  اگر قوانین دست و پاگیر در بازار سرمایه کاهش یابد، نیاز به تزریق منابع برای بهبود بازار نیست. البته که این بهبود حتما به معنای رشد شاخص نیست و بهبود در این جا به معنای حفظ اصول تحلیل، حفظ نقدینگی و ورود سرمایه گذاران بلند مدت به بازار خواهد بود .

منبع: سنا

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا طرح ساماندهی فضای مجازی محمد سرور رجایی فرزانه فصیحی