چه سهم هایی بخریم؟

وطن خواه معتقد است که درحال حاضر سهم هایی با P/E بسیار پایین زیاد داریم به طورمثال: سهم شستا، پترول، اکثر سهم های پتروپالایشی این ها سهم هایی هستند که برای خرید بسیار پیشنهاد می شود.
کد خبر: ۱۰۴۰۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲ 13 March 2021

به گزارش بورس تابناک، محمد وطن خواه، کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به روند فعلی بورس و پیش بینی شرایط آتی آن بیان کرد: ارزش و حجم معاملات در مدت اخیر رکورد خوبی را از خودش ثبت کرد بازار سرمایه و نوید روزهای خوبی را می تواند داشته باشد. اما متاسفانه همانطور که شاهد هستیم بازار به شدت تحت تاثیر نوسانگیری حقوقی ها و افرادی است که پول های هوشمند دارند و فقط از سهامداران خرد نوسان می گیرند.

وی یادآورشد که ازطرفی این قانون دامنه نوسان نامتقارن سبب شده است که بسیاری از سهم ها حتی سهم هایی که نقدشوندگی بسیار خوبی داشتند، مانند خودرو، خساپا و حتی شپنا و گروه پالایش در صف فروش قفل باشند و اصلا نقدشوندگی نداشته باشند.

وطن خواه افزود که با این حال اتفاقی که در روزهای گذشته رخ داد البته تاکید می کنم که به قطعیت نمی توان گفت بازار حجم معاملات خوبی داشته پس حتما مثبت خواهد شد، اما از لحاظ تابلوخوانی نسبت خریداران به فروشندگان بسیار قابل ملاحظه بود و همین مسئله جای امیدواری است.

با قوانین خلق الساعه آقایان نمی توان گفت که اصلاح تمام شده یا خیر!
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: فقط باید دعا کنیم که مثل ادوار گذشته و دوره های زمانی که سهم ها مقطعی حجم خوبی می خوردند و افرادی که این پول ها را وارد سهم ها کردند با ۱۰ الی ۱۵ درصد بیشتر نوسان می گرفتند و دوباره روز از نو و روزی از نو و صف فروش ها.

او راجع به این که آیا بازار استارت خودش را زده یاخیر؟ معتقد است که اکنون نمی توان پیش بینی کرد و باید در روزهای آتی بررسی شود اما اگر دامنه نوسان منفی ۲ نبود و در تایم فریم ماهانه رصد کنیم می بینیم که انتهای اصلاح بود و اگر منفی ۲ نبود و روال عادی منفی ۵ طی می شد نهایتا طی ۲ الی ۳ روز آینده به خط حمایتی خود می رسید و ما میتوانستیم از لحاظ تکنیکالی بگوییم که اصلاح تمام شده یا در آستانه اتمام است اما الان که همه چیز دستکاری و طبق قانون های خلق الساعتپه آقایان است نمی توان این نظر را داشت.

خرید عرضه اولیه در ابتدا سود تضمینی مناسبی به سهامدار می دهد
وطن خواه درواکنش به این که آیا خرید عرضه های اولیه در شرایط فعلی، منطقی است؟ تشریح کرد: درمورد سهم های عرضه اولیه نیز باید ارزندگی آن عرضه اولیه را درنظر گرفت. به طورمثال سهم اوپال قیمت ارزش ذاتی یا NAB بر ۱۵۷۰ بود و همانطور که می دیدیم حتی قبل از آن قیمت روز گذشته با صف فروش همراه شد اما با افزایش تقاضا همراه شد و حتی قیمت ۱۶۰۰ تومان را دید. بنابراین برای خرید عرضه اولیه باید ازلحاظ بنیادی آن سهم را بررسی کنیم اما خریدنش قطعا خالی از لطف نیست. حتی سهمی مانند اپال که قیمت گذاری مناسبی هم نداشت حدود ۲۰ درصد و حتی ۳۰ درصد نیز سود تضمین شده به خریدارانش داد.

چرا سهم های ارزنده همچنان منفی می خورند؟
تحلیلگر تکنیکال بازار سهام عنوان کرد که متاسفانه بازار سرمایه ایران از قدیم الایام همینطور بوده و همچنان همینطور خواهد بود. یعنی تمام سهم ها چه ارزنده باشند و چه نباشند با یکدیگر رشد می کنند و باهم دیگر افول قیمت دارند. به همین دلیل قطعا سهم‌هایی که ارزنده هستند و EPS خوب و بالایی دارند قطعا برای خرید بسیار مناسب هستند. بنابراین هرچه P به E سهم پایین تر باشد، ارزنده تر است حتی اگر سهام دچار روند صعودی خیلی خوبی نباشند اما به دلیل EPS بالا و P به E پایین در مجمع می توان سود خوبی از آن ها گرفت.

وطن خواه توضیح می دهد که کلا درمورد تحلیل بنیادی هر سهامی یکسری فاکتورهای مهم وجود دارد که عبارتند از EPS, P/E. بنابراین باید نخست این ها را در نظر گرفت و بعد وارد سهم شد و قطعا هرچه قدر ارزنده تر باشد پولتان را جای بهتری سرمایه گذاری کرده اید.

سهم های شستا، پترول و پتروپالایشی های برای خرید پیشنهاد می شوند
وی درانتها یادآورشد که درحال حاضر سهم هایی با P/E بسیار پایین زیاد داریم به طورمثال: سهم شستا، پترول، اکثر سهم های پتروپالایشی این ها سهم هایی هستند که برای خرید بسیار پیشنهاد می شود. همچنین یکی از سهم هایی که خود من درحال حاضر آن را خریده ام سهم پاسارگاد است. در بانکی ها حتی از بانک ملت نیز در سودسازی جلو زده است.

 

منبع: بازار

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم