بازدید 5336

انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از توان رشد بالای نقدینگی و انتشار پول پر قدرت در بودجه ۱۴۰۰

همتی گفت: باتوجه به امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه کشور، یکی از راه های کنترل رشد نقدینگی نیز تشدید کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همچنین برنامه خروج از رکود قرار گیرد.
کد خبر: ۱۰۳۹۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳ 07 March 2021

انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از توان رشد بالای نقدینگی و انتشار پول پر قدرت در بودجه ۱۴۰۰

به گزارش تابناک اقتصادی؛ عبدالناصر همتی، رییس کل بانک‌مرکزی در یادداشت اینستاگرامی با اشاره به امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه سال آینده، اظهار داشت: از این که بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس تعیین تکلیف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.

همتی افزود: فارغ از محاسن و ایراداتی که می‌توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد: همه دولت‌ها و مجالس، علیرغم انتقاد از رشد نقدینگی وتورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتآ به بودجه‌ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت می‌دهند.

درحالیکه مجلس محترم همزمان در صدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصرہ‌های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می‌تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان تاکید کرد: کنترل نقدینگی و تورم مهمترین هدف بانک مرکزی است. باتوجه به امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه کشور، یکی از راه‌های کنترل رشد نقدینگی نیز تشدید کنترل ترازنامه بانک‌ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همچنین برنامه خروج از رکود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار را هم دارد که دولت و مجلس در مسیر کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.

انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از توان رشد بالای نقدینگی و انتشار پول پر قدرت در بودجه ۱۴۰۰

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی