بازدید 11015

نظر گورباچف درباره درگیری هسته‌ای بین آمریکا و روسیه

آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی به سران آمریکا و روسیه توصیه کرد با دیدار باهم درباره محدودیت‌های تسلیحاتی گفتگو کنند.
کد خبر: ۱۰۳۷۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳ 28 February 2021
به گزارش تابناک به نقل از فارس، آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی شنبه از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده خواست تا در مسیر محدودیت‌های بیشتر در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای گام بردارند.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «العربیه» «میخائیل گورباچف» آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی به خبرگزاری «اینترفکس» گفت که این دو رئیس جمهور که پس از مراسم تحلیف بایدن ماه گذشته تلفنی صحبت کردند، باید با یکدیگر دیدار و درباره محدودیت‌های تسلیحاتی بحث کنند.

گورباچف در این زمینه گفت: «من معتقدم که دیدار روسای جمهور ضروری است. تجربه نشان می‌دهد که دیدار و مذاکره ضروری است. واضح است که مهمترین چیز پرهیز از جنگ هسته‌ای است. از آنجایی که باید از چنین مشکلی اجتناب شود، حل آن به تنهایی غیرممکن و رفع آن ضروری است. اگر تمایل به دستیابی به خلع سلاح و تقویت امنیت غالب باشد، بسیاری از این موارد می‌تواند محقق شود.»

آمریکا در آگوست ۲۰۱۹ به طور رسمی مشارکت خود در معاهده موشک‌های میان برد و کوتاه برد را از که دهه هشتاد قرن پیش وجود داشته، پایان داد. واشنگتن مدعی بود که مسکو با استقرار موشک‌های سامانه اسکندر، این معاهده را نقض کرده است، اما مسکو بار‌ها تاکید کرده که برد این موشک‌ها با این معاهده در تضاد نبوده است.

از سوی دیگر روسیه و آمریکا ۱۰ سال پیش معاهده‌ای با هدف کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی به امضا رساندند که به معاهده استارت جدید معروف شد. با این حال دولت پیشین آمریکا از تمدید آن طفره می‌رفت.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اخیرا کشور‌های عضو ناتو را به نقض معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی متهم کرد. لاوروف در کنفرانس خلع سلاح در شهر ژنو گفت: «سلاح‌های اتمی آمریکایی باید به قلمرو آمریکا بازگردانده شده و زیرساخت‌های خارجی استقرار آن‌ها نیز باید از بین بروند.»
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی