بازدید ۱۹۴۴۱
آخرین تحولات خاورمیانه
عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی، برکناری ۵ تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی، حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه، تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه و درخواست فرانسه برای بازگشت فوری ایران به تعهدات برجامی، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۲۹۵۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۹ 22 January 2021

عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی| برکناری 5 تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی| حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه| تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه

تحولات خاورمیانه: عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی، برکناری ۵ تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی، حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه، تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه و درخواست فرانسه برای بازگشت فوری ایران به تعهدات برجامی، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی

پنجشنبه فرماندهی عملیات بغداد، از وقوع دو انفجار انتحاری در میدان «الطیران» واقع در مرکز بغداد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، فرماندهی عملیات بغداد از کشته و زخمی شدن چندین تن بر اثر دو انفجار انتحاری که در میدان «الطیران» واقع در مرکز بغداد رخ داد، خبر داد.

یک فایل ویدئویی از محل وقوع انفجار هنگام حضور شهروندان عراقی در بازار باب الشرقی (الباله) منتشر شده است که پس از تجمع شهروندان عراقی در این محل بعد از انفجار اول، انفجار دومی هم رخ داد.

عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی| برکناری 5 تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی| حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه| تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه

در همین راستا، یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد، در نتیجه حمله انتحاری در باب الشرقی ۳۰ تن کشته و بیش از ۸۰ تن دیگر زخمی شدند.

برکناری ۵ تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی

سخنگوی نظامی عراق از صدور دستور الکاظمی برای برکناری پنج تن از فرماندهان برجسته امنیتی خبر داد.

این تغییرات بدین شرح است: عزل معاون وزیر کشور در امور اطلاعات، سرلشکر عامر صدام، از سمت خود و انتصاب سرلشکر احمد ابو رغیف به عنوان معاون وزیر کشور در امور اطلاعاتی،

برکناری عبدالکریم عبد فاضل (ابوعلی البصری)، مدیر کل اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور از سمت خود و انتصاب معاون رئیس امنیت ملی، حمید الشطری به جای او،

عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی| برکناری 5 تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی| حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه| تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه

انتقال فرمانده عملیات بغداد، قیس المحمداوی، به وزارت دفاع و تعیین سرلشکر احمد سلیم به فرماندهی عملیات بغداد،

برکناری فرمانده پلیس فدرال، سرلشکر جعفر البطاط و تعیین سرلشکر رائد شاکر جودت به جای او،

و برکناری مدیر بخش اطلاعات و امنیت عملیات بغداد، سرلشکر باسم مجی.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، «مصطفی الکاظمی» به دنبال انفجارهای امروز در بغداد نشست امنیتی فوق‌العاده ای را با نهادهای امنیتی کشورش برگزار کرد.

در این نشست که در مقر فرماندهی عملیات بغداد برگزار شد، حوادث امروز بررسی شد و نخست وزیر عراق دستورهایی پیرامون تغییراتی در نهادهای امنیتی کشورش صادر کرد.

منابع امنیتی امروز از وقوع دو انفجار انتحاری در بغداد پایتخت عراق خبر دادند. منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که نیروهای امنیتی و آمبولانس‌ها به محل حادثه شتافته‌اند. حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق به تلویزیون عراق با اعلام آمار نهایی انفجارهای تروریستی امروز بغداد، گفت که شمار کشته شدگان به ۳۲ و زخمی شدگان به ۱۱۰ تن رسیده است.

از سوی دیگر سخنگوی ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که بر اساس اطلاعات اولیه دستگاه‌های امنیتی عراق عاملان اجرای دو عملیات تروریستی در مرکز بغداد شهروندان سعودی هستند.

«بها الدین النوری» گفت: «اگر دخالت سعودی‌ها در انفجارهای میدان الطیران بغداد ثابت شود، دولت عراق باید عربستان سعودی را در این اتفاق مقصر اعلام کند.»

حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه

تلویزیون سوریه بامداد جمعه (سوم بهمن/۲۲ ژانویه) از مقابله پدافند هوایی این کشور با تجاوز رژیم صهیونیستی به نقاطی در استان «حماه» خبر داد.

پیش از آن برخی منابع خبری از شنیده شدن صدای چند انفجار در شهر «حماه»، مرکز استان «حماه» خبر داده بودند.

استان «حماه» یکی از ۱۴ استان سوریه است که در غرب این کشور واقع شده است. مرکز این استان شهر «حماه» و در کرانه رود عاصی قرار دارد. این شهر در ۲۱۳ کیلومتری شمال دمشق و ۴۶ کیلومتری شمال حمص واقع شده است.

یک منبع نظامی به خبرگزاری سانا گفت: «حدود ساعت ۴ صبح، دشمن اسرائیلی یک حمله هوایی از سمت شهر طرابلس لبنان انجام داد و مواضعی را در مجاورت استان حماه هدف قرار داد.»

این خبرگزاری به نقل از منابع نظامی گزارش داد، پدافند هوایی سوریه اکثر موشک‌های شلیک‌شده را دفع کرده است.

گزارش‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی حاکی است این حملات از شمال لبنان به سمت حماه انجام شده‌اند. صدای انفجارها در شهر «طرطوس» نیز شنیده شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده، هدف این حمله یک مرکز تحقیقاتی در نزدیکی شهر «مصیاف»، واقع در حومه «حماه» بوده است.

در حال حاضر اطلاعاتی درباره قربانیان یا خسارات احتمالی ناشی از این حمله در دست نیست.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی متناوب با استفاده از حریم‌هوایی لبنان و یا اردن به سمت اهدافی در شرق و شمال غرب سوریه حملات موشکی انجام می‌دهند.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان بارها گزارش داده‌اند رژیم صهیونیستی روزانه قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده و به حریم هوایی لبنان تجاوز می‌کند.

تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه 

 مدیر اجرایی سازمان حقوق بشری «اکنون، دموکراسی برای جهان عرب» که یک سازمان مستقر در نیویورک است، پس از خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید در صفحه توئیتر خود نوشت، روزهای بدی در انتظار «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی خواهد بود.

«سارا لیا ویتسون»، مدیر این سازمان حقوق بشری که در حمایت از افکار «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی تاسیس شد، در توییتر نوشت: «شخصی [منظور بن سلمان]، روز بدی را پشت سر گذاشت، هیچ خوب نبود، چرا که نتوانست به مصونیتی که از ترامپ خواسته بود و او نیز تلاش داشت انجامش دهد، دست یابد. ترامپ فردی که سر و صدای زیادی داشت، امروز و فردا دوستان شیادش را به زباله‌دان می‌فرستد.»

ویتسون افزود: «آقای بن سلمان شما را در دادگاه می‌بینیم.»

عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی| برکناری 5 تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی| حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه| تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه

این موضع خانم ویتسون پس از آن گرفته می‌شود که رسانه‌های آمریکایی پیش از این خبر داده بودند، دولت دونالد ترامپ اعطای مصونیت قضایی به محمد بن سلمان را بررسی می‌کند.

روزنامه نیویورک تایمز در این خصوص نوشته بود، ولی‌عهد سعودی و دونالد ترامپ سعی دارند تلاش‌ها برای محاکمه بن سلمان در خصوص ترور جمال خاشقچی را ناکام بگذارند.

وبسایت سعودی‌لیکس نیز در این باره نوشته است، «محمد بن سلمان» اخیرا رشوه مالی بزرگی به مدیران دولت ترامپ از جمله «جرد کوشنر» و «مایک پامپئو» با هدف دریافت مصونیت قانونی در آمریکا پرداخت کرده است.

اما روز سه شنبه «آوریل هینس»، نامزد پیشنهادی «جو بایدن» برای ریاست اداره اطلاعات ملی آمریکا، گفت که دولت جدید آمریکا قصد دارد طبق قانون، اسناد مربوط به قتل «جمال خاشقچی» را از حالت محرمانه خارج کند.

درخواست فرانسه برای بازگشت فوری ایران به تعهدات برجامی

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه پنج‌شنبه شب در دیدار با همتای اماراتی خود «شیخ عبدالله بن زاید» ضمن ابراز خرسندی از آنچه نزدیک شدن دوباره مواضع اعضای شورای همکاری خلیج فارس خواند، خاطرنشان کرد که ایران باید به‌منظور حفظ ثبات منطقه و پیشگیری از بروز یک بحران جدید در زمینه اشاعه سلاح‌های هسته‌ای فوراً اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را از سر بگیرد.

این مقام فرانسوی در حالی خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام شده است که اساساً ایران در واکنش به کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام در اجرای تعهدات برجامی‌شان، اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

ایران تأکید کرده است،تنها زمانی اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را از سر خواهد گرفت که طرف‌های دیگر برجام تمامی تعهدات خود ذیل برجام را به انجام برسانند.

عملیات انتحاری در بغداد با ۳۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی| برکناری 5 تن از فرماندهان ارشد امنیتی عراق از سوی الکاظمی| حمله هوایی اسرائیل به استان حماه سوریه| تهدید یک نهاد حقوق بشری برای کشاندن محمد بن سلمان به دادگاه

اعضای اروپایی برجام در حالی طی ماه‌های اخیر با انتشار بیانیه‌های متوالی از ایران خواسته‌اند به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام پایبند باشد که خودشان تاکنون کوچکترین تلاشی برای انجام تعهداتشان صورت نداده‌اند. آن‌ها از زمان خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ تاکنون بار‌ها به ایران وعده داده‌اند که خسارات خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد؛ اما تاکنون هیچ‌ یک از وعده‌های آن‌ها از جمله راه‌اندازی یک سازوکار مالی برای تسهیل تجارت با ایران عملی نشده و یا صرفاً در حد اقدامات نمایشی مانده است.

کوتاهی‌های مکرر طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات برجامی خود در نهایت باعث شد که ایران نیز درست یک سال پس از خروج آمریکا از برجام تصمیمات تازه‌ای را برای ایجاد توازن در برجام اتخاذ کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۱۷
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
از زمانی که حکومت صدام حسین ساقط شد، عراقی ها رنگ امنیت و استقلال را ندیدند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
جنگ ایران و عراق
بهروز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
صدام ۸ سال با ایران و ۲ سال با کویت وارد جنگ ویرانگر شد.چندین سال هم درگیر سرکوب و کشتار داخلی بود.چطور میشه گفت در دوران حکومتش مردم امنیت داشتن؟
مجید
| Australia |
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
جناب بهروز عزیز همه اماری که دادید کاملا درسته ولی با اینهمه تنش از لحاظ افتصادی اوضاعشون خیلی بهتر از ماست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
در زمان صدام ملعون بین ۳ تا ۶ میلیون عراقی توسط حزب منحوص بعث کشته شدندایا این استقلال وآسایش است؟جنگهای منطقه ای که صدام براه انداخت پیش کش
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
خطاب به ۱۲:۵۲
شما این آمار ۶ میلیون کشته را از کجا آورده ای؟ مگر عراق اصلا چند میلیون جمعیت داشت که ۶ مسلیون فقط به دست صدام اعدام شده باشند؟! ضمنا نباید جنگ را جزو نا امنی ها حساب کرد چون اگر اینطور باشد، ما هم ۸ سال درگیر جنگ بودیم
کورش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
تاثیر پول عربستان روی سیاست فرانسه , غربی های مترقی و دمکرات چه زود خودشونو می فروشند .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
قبل از اینکه کشور بدست بن سلمان بی افتد و کشور چند پاره شود باید به فکر تغییر حکومت باشد مثل حکومت قطر که وجهه خوب جهانی برای خودش جور کرده با اسراییل هم رابطه خوبی دارد.
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
اگر اروپایی ها همچنان به خساست خود ادامه دهند باید منتظر رییس جمهور اصول گرا باشند، از ما گفتن بود.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
چین با اقتصاد پویا و کشوری یک دست امریکا را دچار اضمحلال می کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
جهت اطلاعتان، اکثر شرکتهای تولیدی و بانکها و هتل ها و سرمایه گذاری ها مال آمریکا و اروپا هستند
حیدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
اسراییل خوب فهمیده اوضاع عوض شده او تنها مانده با ایران و حزب اله امریکا کلی مشکل دارد اول باید خودش را جمع جور کند. گوگوری مگوری بالاخره اون روز نزدیک نزدیک تر شد.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
مش حیدر چی میگی واسه خودت؟ اسراییل با امارات بحرین روابط سیاسی برقرار کرده و همسایه ما شده، اونوقت تو میگی تنها شده؟؟؟؟ در ضمن بد نیست بدونی که قراره تا صهیونیستها بزرگترین پایگاه نظامی خودشون رو در در بحرین بسازند ، واقعا
که به قول تو خیلی تنها شدند !!!!
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
پوز این بن سلمان باید به خاک مالیده شود و جلوی وراجی های وزیر خارجه فرانسه را باید گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
مشکل بورس را کی آقای روحانی حل می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
یکی به فرانسه ترجمه کند بگه حتی مجلس ما همون مجلسی بخاطر سلفی با خانم موگرینی دست و پایش را گم کرد هم عوض شده سرکیسه باید شل کنید اگر دوست دارید دوباره با آقای دکتر مذاکره کنید.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
متاسفانه بورس شده سیسیل، اگر قوه قضاییه ورود نکند بدتر هم می شود. هر چند ورود قوه قضاییه به بورس به مذاق مافیا خوشش نمی اید و حتما در صدد خراب کردن بازار برمی ایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
چجوریه از یک طرف عربستان سعودی به عراق می خواهد نزدیک شود و از طرف دیگر در عراق بمبگذاری می کند.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
جواب خیلی ساده است، چون داعش اصلا ربطی به عربستان ندارد و این تهمت هایی که به ریاض میزنند سرتا پا دروغ است .
داعش اگر دستش برسد، حاکمان عربستان را هم ترور خواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
بایدن نیامده داعش دوباره ظهور کرد. از افغانستان هم می روند بیرون و طالبان دوباره انجا ظهور می کنه.
حالا اهداف بایدن چیه؟
یک - به اشوب کشیدن دوباره خاورمیانه و ایجاد چند جنگ جدید در منطقه ولی این دفعه احتمالا خود امریکا مستقیم درگیر جنگ نمیشه.
دو - ظهور دوباره طالبان در افغانستان و شمال پاکستان و کشیده شدن افراط گری به مرز های چین و ایجاد خرابکاری در مسیر جاده ابریشم چین به اروپا.
دلیل اینکه طالبان بر خلاف داعش سرکوب نشد احتمالا ایجاد اختلال در مسیر امپراطوری اقتصادی چین هست.
تاریخ را بخوانید می فهمید دلیل حمایت غرب از اویغورها چی هست.
غربی که به دیکتاتورهای سکولار از پشت خنجر زده چرا همیشه از گروهای افراطی دفاع می کنه؟
من بر خلاف بعضی ها طرفدار چین نیستم و اصلا دشمن کمونیسم و دیکتاتوری هستم ولی فقط بنشینید و تماشا کنید که چه جنگ های خونین جدیدی در دوره بایدن رخ خواهد داد.
یکی از دلایل جنگ های بی پایان در خاورمیانه این هست که هیچ قدرت بین المللی نمی خواهد رقیبش به این منطقه حاکم بشه چون هم پر از منابع هست و هم اینکه مرکز شاهراه های جهان هست.
اواباما امد دو جنگی که بوش راه انداخت را کرد شش تا جنگ. ترامپ امد و جنگی شروع نشد. حالا بایدن امده ببینید چند کشور سالم دیگر در دوره او نابود خواهند شد.
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
چون غرب دارد ایغورها طرفداری میکند ما هم بایستی از قتل
و عام ایغورها طرفداری کنیم حتی اگر مسلمان و ستمدیده باشند در ثانی تا زمانی که در خاورمیانه به ملت ها مستقل و کوچک حقی قایل نشویم و کشورهای بزرگ خاورمیانه به حق همدیگر ارزش قائل نباشند شاهد خون و خونریزی خواهیم بود.
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
کاهش نیروهای آمریکایی باعث ناثباتی و نا امنی در عراق شده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
چند صدایی و داشتن ارتش های غیر رسمی باعث بی ثباتی شده است.
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
عزیز دلم اون مواضعی که اسراییل هر روز بهش حمله میکنه مواضع نیروهای ایرانه ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
باي باي الكاظمي جون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
رفتن ترامپ پاقدم بایدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
بشار اسد مادر مرده تا حالا شاهد کشتار چندین هزار نفر از مردم کشورش بوده شاهد در بدر شدن چتدین میلیون نفر از اهالی سوریه بوده وهفته ای هم نیست اسراییل سوریه را نکوبه وچقدر هم از جانب پوتین تحقیر میشه ولی محکم داره مقاومت میکنه .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اعمال ماه شعبان نشست وین نادر دست نشان گروه های شغلی شاهزاده فیلیپ علی صیاد شیرازی