بازدید ۷۳۶۲
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران تاکید کرد:
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، بر ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد برای حمایت معنوی و معیشتی از مردم در برابر آسیب‌های ناشی از کرونا و همچنین ارایه خدمات بهداشتی، تاکید کرد.
کد خبر: ۱۰۱۲۵۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴ 01 November 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز (یکشنبه، ۱۱ آبان) در جلسه‌ای که در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، به‌منظور آگاهی‌بخشی و مبارزه با کرونا به‌صورت محله‌محور، با حضور نمایندگان نیرو‌های جهادگر برگزار شد، با اشاره بر سه راهبرد اصلی مساجد مبنی بر کمک به بهداشت و درمان، کمک‌های معیشتی و محرومیت‌زدایی و کمک‌های معنوی برای مبارزه با کرونا، اظهار کرد: تعداد بسیار زیادی از مساجد بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ویژگی لازم برای پیوستن به این مسیر را دارند.
دکتر زالی با اشاره به سابقه مشارکت ۳۰۰ مسجد تهران برای مقابله با کرونا در پیک‌های قبلی، بر ظرفیت مساجد به عنوان نقطه کانونی برای مقابله با کرونا در پیک سوم تاکید کرد.
وی با اشاره به جایگاه موجه مساجد و پتانسیل آنان در هماهنگی نیرو‌های مردمی، ضرورت به‌کارگیری ظرفیت درمانگاه‌های مساجد برای مقابله با کرونا را یادآور شد.
زالی ادامه داد: باید از ظرفیت‌های هیأت امنا و ائمه جماعات برای تقویت عملکرد مساجد در مسیر مقابله با کرونا استفاده شود.
کمک در ردیابی و غربالگری مبتلایان، حمایت از خانواده‌های آسیب‌پذیر، طراحی بسته‌های حمایتی تشویقی برای گروه‌های آسیب‌پذیر از بُعد سلامت و اجتماعی، طراحی نقشه برای اسکان‌های شبه‌نقاهتگاهی، از جمله اقداماتی بود که دکتر زالی اجرای آن‌ها توسط مساجد را برای مقابله با کرونا و آثار ناشی از آن، مثمرثمر توصیف کرد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران افزود: یکی از اقدامات مهم در دوران شیوع بیماری، ارایه‌ی بسته‌های حمایتی معیشتی ویژه خانواده‌هایی است که اعضای آن‌ها بر اثر بیماری کرونا فوت کرده‌اند یا جزو اقشار کم‌برخوردار هستند که این بسته‌ها با کمک نهاد‌های مختلف مانند سپاه و مساجد در بین افرادکم‌برخوردار تحت عنوان "کمک مومنانه" توزیع می‌شود.
دکتر زالی با اشاره به ترغیب عمومی و اقبال نهاد‌های ذی‌ربط برای مقابله محله‌محور با کرونا، نسبت به حاصل شدن توفیقات لازم در این زمینه ابراز امیدواری کرد.
وی همچنین با اشاره به امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های شهرداری‌ها، مساجد و جبهه‌های مردمی در شکل‌گیری نقاهتگاه‌ها، گفت: در محلات ظرفیت‌های فیزیکی مناسبی برای شکل‌گیری نقاهتگاه‌ها جهت اعزام افرادی که به خدمات بیمارستانی نیاز ندارند، ولی تردد آن‌ها در شهر خطرناک است، وجود دارد که در اسرع وقت شیوه‌نامه‌ای دقیق و مدون برای ساماندهی آن‌ها ارسال خواهد شد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان این‌که مساجد فعال راهبرد اصلی مقابله محله‌محور با کرونا هستند، گفت: مختصات این مساجد مشخص شده است و بسیاری از نیاز‌های محله‌ای ما را پوشش خواهند داد.
دکتر زالی با تاکید بر این‌که عملکرد مساجد و نیرو‌های مردمی، در حوزه بهداشت خواهد بود، یادآور شد: در این حوزه به غیر از درمانگاه‌های مساجد و بسیج، جامعه پزشکی به درمان ورود نخواهند کرد.
وی با اشاره به ضرورت در اختیار قراردادن لیستی از مبتلایان و بیماران ترخیص‌شده به کانون‌های محلی برای ارایه خدمات لازم، گفت: همچنین باید برای بالا بردن نشاط اجتماعی و امیدبخشی به جامعه در تمامی این اقدامات جنبه مانور درنظر گرفته شود.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران همچنین مشارکت نیرو‌های جهادی در بیمارستان‌ها با محوریت سازمان تبلیغات اسلامی را اقدامی موثر برای مقابله با کرونا خواند و بر ضرورت پرهیز از عملکرد جزیره‌ای در تمامی حوزه‌ها تاکید کرد.
دکتر زالی همچنین با اشاره به لزوم تهیه نقشه آلودگی محلات، اولویت اجرای راهبرد مقابله محله‌محور با کرونا را مناطق پرخطر عنوان کرد.
وی ضمن بیان این‌که منطقه ۱۸ تهران کانون پایلوت اجرای این طرح خواهد بود، از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای بهره‌گیری از نیرو‌های بسیج در حوزه یاری رساندن به کارشناسان بهداشت محیط خبر داد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران همچنین بر ضرورت به‌کارگیری ظرفیت خانه‌های سلامت محلات شهرداری برای مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد.
در ادامه این جلسه سردار محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۰۰ گشت سلامت‌یار در سطح تهران مشغول به فعالیت هستند و بیش از پنج هزار تذکر به افراد متخلف داده شده است.
وی از توزیع بیش از ۸۵ هزار ماسک توسط گشت‌های سلامت‌یار به مردم خبر داد و افزود: در چند روز گذشته ۲۰ کارگاه تولید ماسک راه‌اندازی شده است و امروزه ماسک‌های ارزان‌قیمت با کیفیت خوب در مناطق کمتر برخوردار توزیع می‌شود.
فرمانده سپاه تهران همچنین با اشاره به ضدعفونی کردن ایستگاه‌های اتوبوس و همچنین معابر بازار تهران و سایر مناطق پرتردد، بیان کرد: توزیع مواد ضدعفونی سطوح و دست به‌طور صلواتی در بین محلات آغاز شده است و آموزش‌های مختلف با همکاری گردان‌های سایبری در زمینه نکات بهداشتی و خودمراقبتی در حال انجام است.
وی با بیان این‌که چندین تن برنج و کالا در بین خانواده‌های کم‌برخوردار و افرادی که به دلیل بیماری کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده‌اند توزیع شده است، از همکاری خواهران بسیجی در یاری رساندن به خانواده‌های آسیب‌دیده از بحران کرونا خبر داد.
در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا دانایی دبیر قرارگاه مردمی خاتم الاوصیاء (ص) تهران، نیز به ارایه گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته در این قرارگاه برای اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای مبارزه محله‌محور و با مشارکت نیرو‌های مردمی با کرونا پرداخت و از اعلام آمادگی شبکه افق، رادیو تهران و شبکه تهران برای پوشش اخبار این اقدامات جهت پیوستن هرچه بیشتر آحاد نیرو‌های مردمی به این پویش خبر داد.
در بخش دیگری از این نشست سید ناصرالدین نوری‌زاده رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد نیز سازماندهی مساجد برای مقابله با کرونا را محور اصلی این راهبرد عنوان کرد و از دسته‌بندی مساجد بر اساس نیاز‌های این حوزه خبر داد.
وی با بیان این‌که ۷۰ مسجد دارای درمانگاه تخصصی برای ارایه خدمت در حوزه کرونا شناسایی شده‌اند، بر ضرورت بهره‌گیری از خدمات مساجد برای مقابله با بحران کرونا تاکید کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اصغر سهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: هم اکنون ۲۵۰ نیروی آموزش‌دیده‌ی ما در قالب قرارگاه گروه‌های جهادی در ۷ بیمارستان تهران در کنار کادر بهداشت و درمان خدمت‌رسانی می‌کنند.
وی ادامه داد: قرارگاه نرجس خاتون تجربیات موفقی برای فعالیت جهادی در بیمارستان‌ها دارد و ما درخواست کرده‌ایم که ستاد مرکزی این قرارگاه در سازمان ما تشکیل شود و از قرارگاه نیرو‌های جهادی به قرارگاه گروه‌های جهادی تغییر نام دهد.

وی افزود: هم‌اکنون ۲۵۰ نفر از نیرو‌های ما در ۷ بیمارستان شامل بیمارستان‌های امام (ره)، بهارلو، شهدای تجریش، لولاگر، مسیح دانشوری، فیروزآبادی و یک بیمارستان دیگر در کنار کادر درمان مشغول خدمت‌رسانی هستند.

حجت‌الاسلام سهرابی از اجرای جشن‌هایی به مناسبت سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) در چهار بیمارستان برای حمایت معنوی از کادر درمان خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ بسته فرهنگی ارزشمند در این مراسم‌ها به پزشکان، پرستاران و بیماران اهداء می‌شود.
دکتر علی حائری مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز بر لزوم برنامه‌ریزی برای حمایت معنوی مساجد از آحاد مردم و همچنین اقناع افکار عمومی جهت استقبال از نقاهتگاه‌ها تاکید کرد.
در ادامه این نشست نیز سایر مسئولان حاضر به بیان گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته برای بهره‌گیری از نیرو‌های مردمی و جهادگر به منظور مبارزه محله‌محور با کرونا و نیاز‌ها و چالش‌های این حوزه پرداختند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو ارشا اقدسی محمدرضا گرایی محمدهادی ساروی حسن یزدانی