بازدید 18464

خرید خانه در ترکیه

اولین موضوعی که در خرید خانه یا هر ملکی علی الخصوص خرید خانه و آپارتمان در ترکیه می بایست مد نظر قرار گیرد موضوع مقررات و قوانین خرید در ترکیه می باشد در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و در صورتی که اقدام به خرید خانه در ترکیه نماییم چرا باید بعضی از قوانین را بدانیم.
کد خبر: ۱۰۱۰۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰ 24 October 2020

اولین موضوعی که در خرید خانه یا هر ملکی علی الخصوص خرید خانه و آپارتمان در ترکیه می بایست مد نظر قرار گیرد موضوع مقررات و قوانین خرید در ترکیه می باشد در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و در صورتیکه اقدام به خرید خانه در ترکیه نماییم چرا باید بعضی از قوانین را بدانیم.

کشور ترکیه مانند سایر کشورهای دنیا دارای قوانین مهاجرتی می باشد و در سالهای اخیر با توجه به همگام سازی این کشور با قوانین اروپایی تقاضا برای خرید ملک در ترکیه افزایش یافته است. آمار نشان داده در 3 سال گذشته ایرانیان بیشترین نرخ خرید خانه را در ترکیه به خود اختصاص داده اند و این آمار نشان دهنده سیاست گذاری موفق دولت ترکیه بوده که بخش عظیمی از سرمایه گذاران ایرانی را به سمت خود جلب نموده و با افزایش روز افزون نرخ دلار در ایران، این سرمایه گذاری بسیار توجیه دار بوده و اغلب خریداران نیز خود به عنوان تبلیغ کننده این امر محسوب شده و در صدد پیشنهاد برای خرید خانه یا آپارتمان در ترکیه هستند.

رونق در بازار خرید خانه در ترکیه از جانب ایرانیان طیف وسیعی از افراد را به اشتغال در این زمینه سوق داده به نحوی که سودجویان همیشگی بازار در صدد سوء استفاده از فرصت ها بوده و چه بسا برخی در دام این چنین افراد و شرکت ها گرفتار شده اند. لذا در یک توصیه پیشنهاد می گردد قبل از هر گونه سرمایه گذاری در این بخش، اطلاعات کاملی از شرکت مشاور املاک در زمینه سرمایه گذاری و فروش ملک در ترکیه داشته باشید.

خرید خانه در ترکیه

چرا در یک سال اخیر انگیزه برای خرید خانه در ترکیه افزایش یافت؟

تا پایان سال 2019، قانون اقامت توریستی ترکیه برای اجاره کنندگان خانه به نحوی بود که برای ایشان اقامت یک ساله توریستی ارائه می‌گردید و پس از اتمام اقامت توریستی با اجاره نامه جدید و با مراجعه با اداره مهاجرت ترکیه نسبت به تمدید دوباره آن اقدام می‌نمود ولی از سال 2020 دولت ترکیه رسماً اعلام نمود کسانی که دارای اقامت توریستی در کشور ترکیه، را دارا هستند مجدداً این اقامت تمدید نخواهد شد و در صورت اخذ اقامت توریستی با روش های دیگر صرفا یکبار امکان پذیر بوده و پس از اتمام آن دوره یکساله دیگر به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و می‌بایست کشور ترکیه را ترک نمایند و موضوع دیگری که موجب افزایش انگیزه و تمایل در سرمایه گذاری در ترکیه بواسطه خرید خانه در ترکیه گردید ارزش سرمایه گذاری با دلار بوده که با توجه به افزایش روز افزون نرخ دلار و با سرمایه گذاری در محل صحیح در ترکیه ملک خریداری شده دارای ارزش افزوده چندین برابری در مقایسه با خرید خانه در ایران خواهد بود و نهایتاً با سرمایه گذاری بیش از 250.000 دلار در ترکیه نیز از امتیاز اقامت برخوردار می‌گردید این چنین بود که انگیزه برای خرید خانه در ترکیه در سال 2020 افزایش یافت.

قوانین خرید خانه در ترکیه

برابر قوانین جاری دولت ترکیه و آخرین بخش نامه‌های صادر شده در این زمینه دولت ترکیه به سرمایه گذاران خارجی در ازای خرید و سرمایه گذاری املاک و مستغلات در ترکیه به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، امکان اخذ اقامت و شهروندی و نهایتاً اخد پاسپورت ترکیه اعطا مینماید. از طرفی یک شرط اساسی نیز وضع گردیده در صورت خرید ملک توسط شخصی غیر ترک، می بایست به مدت 3 سال تمام ملک به فروش نرسد یعنی آن ملک به نام شخص دیگری تغییر نام پیدا نکند در اینصورت اقامت دائمی برای شخص و خانواده ایشان میسر می گردد.

پس از خرید خانه در ترکیه به ارزش 250.000 دلار و انتقال سند ملک به نام خود با مراجعه به ادارات ذیربط توسط مشاوران شرکت ناب هاوس درخواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نموده و فرآیند اخذ شهروندی شروع می گردد آن شخص می بایست برابر قوانین جاری در کشور ترکیه رفتار نموده و به عنوان یک تبعه ترک معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ نماید. بروکراسی یا به زبان ساده تر پروسه اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه معمولاً طی 60 تا 90 روز کاری انجام می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین خرید خانه در ترکیه روی این لینک کلیک کنید.

خرید خانه در ترکیه

اقامت توریستی در ترکیه

لازم به ذکر است در صورت خرید خانه در ترکیه به ارزش حداقل 60000 دلار نیز می توان به گونه ای اقامت ترکیه را اخذ نمود در این سبک از خرید اقامت به مدت 3 سال اعطا شده که این اقامت به اقامت توریستی معروف است با اقامت توریستی امکان کار برای شخص مقدور نبوده و نمی تواند بصورت رسمی کار کند.

در صورتی که شخص مورد نظر بتواند بیمه برای خود پرداخت نماید با حفظ برخی شرایط امکان اشتغال مقدور می گردد.

نوع دیگری از اخذ اقامت در کشور ترکیه تاسیس شرکت می باشد. در صورتیکه شخصی در کشور ترکیه نسبت به تاسیس شرکت اقدام نماید و 5 نفر از شهروندان کشور ترکیه را در شرکت فوق استخدام نماید ضمن اینکه اجازه کار در این کشور فراهم می گردد امکان اخذ اقامت 3 ساله توریستی و نهایتاً تا 10 سال امکان پذیر می باشد مشروط بر اینکه در مدت فوق حق بیمه کارکنان در شرکت فوق بصورت مرتب پرداخت گردد.

قانون اقامت در ترکیه از طریق اجاره آپارتمان یا خانه در ترکیه

با اجاره خانه در ترکیه و طی برخی فرآیندهای اداری و گمرکی در ترکیه امکان اخذ اقامت موقت در این کشور میسر است. این اقامت نیز مانند خرید خانه 60.000 دلاری در ترکیه از نوع اقامت توریستی بوده و این با این اقامت همانطور که در بحث قبلی اشاره کردیم شخص مورد نظر اجازه کار یا تحصیل در کشور ترکیه را ندارد.

برای کار کردن و یا تحصیل در ترکیه باید مجوز لازم را از دانشگاه های معتبر اخذ و سپس نوع اقامت برای انجام هدف مورد نظر از ادارات ذیربط درخواست گردد. در سالهای قبل از 2020 شرایط اقامت توریستی در ترکیه با اجاره خانه به مدت 2 سال اعطا میگردید و نکته قابل توجه اینجا بود که قبل از سال 2020 اقامت، قابلیت تمدید داشت ولی در قانون جدید اداره مهاجرت ترکیه که از اوایل سال 2020 به اجرا درآمد این اقامت به مدت یک ساله ارائه می گردد و برای تمدید اقامت حتماً بایستی یک سال از اقامت به اتمام رسیده باشد سپس برای اقامت توریستی سال آینده اقدام و درخواست گردد.

تسهیلات برای خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی:

در مواردی که اتباع خارجی اقدام به خرید آپارتمان در ترکیه را می نمایند امکان اخذ تسهیلات بانکی از موسسات مالی و بانک­ها امکان پذیر می‌باشد، بانک پس از ارزیابی ملک و اخذ سند ملک برای ضمانت تسهیلات قابل پرداخت بدون محدودیتی اقدام به پرداخت تسهیلات جهت خرید ملک می‌نماید.

نکات مهم محدود کننده در سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه:

اتباع خارجی حداکثر تا سقف 30 هکتار از اراضی کشور ترکیه را می توانند به نام خود ثبت و خریداری نمایند.

اتباع خارجی حداکثر تا 10 درصد ارزش دلاری از مناطق اراضی یا املاک آن منطقه را می‌توانند خریداری نمایند.

در مناطق نظامی و ارتشی که اراضی استحفاظی می باشند اتباع خارجی اجازه تملک یا حتی اجاره را ندارند.

چگونه با خرید خانه در ترکیه، امکان تحصیل برای کودکان نیز فراهم می‌گردد؟

در صورتی که اتباع خارجی که در ترکیه خانه یا ملکی را خریداری می کنند البته مشروط به خرید حداقل مبلغ سقف خرید که در مباحث قبلی ذکر گردید می‌توانند مجوز اقامت در کشور ترکیه را دریافت نمایند. این افراد همچنین می توانند برای خانواده های درجه یک خود اعم از همسر و فرزندان زیر 18 سال اقامت دریافت نمایند.

با اخذ اقامت از اداره مهاجرت ترکیه امکان تحصیل برای فرزندان و کودکان فراهم می‌گردد. یافتن شغل نیز برای اینچنین اتباع خارجی که دارای اقامت در ترکیه از طریق خرید خانه هستند به راحتی امکان پذیر است دریافت مجوز کار از طریق شرکتهای قانونی در ترکیه نیز برای این افراد آسان است.

خرید خانه در ترکیه

توصیه ها و نکات مهم در خرید خانه در و سرمایه گذاری ترکیه:

  • لازمست قبل از معامله و خرید ملک در ترکیه، از طریق مشاور املاک قابل اطمینان ایرانی وضعیت ملک از لحاظ بدهی های مالیاتی، بانکی و سایر اسناد معتبر منجمله پروانه ساخت، پایانکار و سند ملک بررسی به عمل آید.
  • مشاور املاک منتخب شما بایستی کلیه مدارک مربوط به خرید ملک در کشور ترکیه را از سازنده درخواست نماید و پس از بررسیهای لازم و استعلام از ادارات ذیربط نسبت به خرید اقدام گردد.
  • مجدداً تاکید میگردد با خرید خانه یا آپارتمان با ارزش کمتر از ۲۵ هزار دلار امکان اخذ شهروندی ترکیه میسر نخواهد بود و در صورت خرید کمتر از این میزان درخواست شما برای اخذ شهروندی ترکیه به ادارت ذیربط ارجاع خواهد گردید و در این خصوص تصمیم گیریهای لازم از جانب دولت ترکیه اتخاذ می گردد. این فرآیند از طریق وکیل قانونی خود امکان پذیر می باشد.

شرکت ناب هاوس با کادر مجرب و حرفه ای و با بیش از یک دهه فعالیت در عرصه سرمایه گذاری ملک در ترکیه همراه شماست و کلیه فرآیند خرید ملک کاملاً شفاف بوده و شما عزیزان می‌توانید با خیال آسوده نسبت به خرید خانه در ترکیه و انواع سرمایه گذاری در ترکیه اقدام نمایید.

 

انتهای رپرتاژآگهی/

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه