بازدید ۲۳۱۵۹
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون روسیه به دنبال انتشار روبل دیجیتال، قیمت نفت خام سقوط کرد، قیمت جهانی طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار سقوط کرد، سکه گران شد، قیمت مرغ رکورد جدید زد و حفره ۲۸ تریلیون دلاری ویروس کرونا در اقتصاد جهان را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۰۹۲۲۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰ 16 October 2020

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون روسیه به دنبال انتشار روبل دیجیتال، قیمت نفت خام سقوط کرد، قیمت جهانی طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار سقوط کرد، سکه گران شد، قیمت مرغ رکورد جدید زد و حفره ۲۸ تریلیون دلاری ویروس کرونا در اقتصاد جهان را در بر دارد.

رشد اقتصادی ایران در ۲۰۲۱ مثبت می‌شود

در گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ منفی ۵.۰ درصد پیش‌بینی شده که در مقایسه با پیش‌بینی اعلام شده در گزارش قبلی، به میزان ۱.۰ واحد درصد بهبود نشان می‌دهد. صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ را ۳.۲ درصد پیش‌بینی کرده که این رقم نیز در مقایسه با پیش‌بینی قبلی به اندازه ۰.۱ واحد درصد بهبود یافته است. در این گزارش همچنین نرخ تورم و بیکاری در ایران نیز به ترتیب ۳۰.۵ درصد و ۱۲.۲ درصد پیش‌بینی شده است.

روسیه به دنبال انتشار روبل دیجیتال

راشاتودی: بانک مرکزی روسیه اعلام کرد، توسعه خوب این کشور در زمینه فناوری‌های مالی و افزایش سهم پرداخت الکترونیک و غیر نقدی باعث شده است که این بانک بیش از گذشته به فکر عرضه روبل دیجیتال بیفتد. بانک مرکزی روسیه در گزارشی اعلام کرد در حال ارزیابی تمام احتمالات و گزینه‌ها برای اجرای این پروژه است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا آزادانه پول دیجیتال خود را به کیف پول الکترونیکی خود منتقل کرده و در گوشی‌های هوشمند تلفن همراه، آنلاین و آفلاین از آن استفاده کنند.

این بانک می‌گوید، روبل دیجیتال می‌تواند هم مزایای استفاده از پول نقد را داشته باشد و هم فواید معاملات غیرنقدی را دارد. الکسی زابوتکین، معاون رئیس کل بانک مرکزی روسیه می‌گوید، سهم پرداخت‌های غیرنقدی در بخش‌های عمومی و خرده فروشی روسیه تقریبا دو برابر شده و از ۳۹ درصد به ۶۹ درصد رسیده است. این بانک می‌گوید یوآن دیجیتال به گسترش نوآوری و رقابت در ساختار‌های مالی منجر می‌شود، چون باعث می‌شود تراکنش‌های مالی از یک کارگزار به کارگزار دیگر سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود. این مساله همچنین به ره‌گیری هزینه‌های انجام شده در پروژه‌های دولتی کمک خواهد کرد.

قیمت‌ نفت خام سقوط کرد

روز پنج‌شنبه، قیمت نفت خام در حالی به شدت سقوط کرد که برقراری محدودیت‌های قرنطینه‌ای مجدد در جهان به علت تشدید شیوع کرونا چشم‌انداز اقتصاد جهان و ریکاوری تقاضای نفت را مبهم کرد. برخی کشورهای اروپایی در حال برقراری مجدد قرنطینه و محدودیت آمد و شد برای مقابله با شیوع مجدد کرونا هستند و در این میان، انگلستان از نیمه شب جمعه محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای در لندن وضع خواهد کرد. یک سوم از جمعیت فرانسه تحت منع آمد و شد شبانه قرار دارند و تا ساعت ۱۶:۰۳ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۱.۴۳ دلار یا ۳.۳۰ درصد سقوط کرد و به ۴۱.۸۹ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱.۴۸ دلار یا ۳.۵۳ درصد سقوط کرد و به ۳۹.۵۹ دلار بازگشت.

قیمت جهانی طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار سقوط کرد

قیمت جهانی طلا پس از آن سقوط کرد که وزیر خزانه‌داری آمریکا، استیون منوچین امیدها را برای بسته کرونایی جدید آمریکا قبل از انتخابات نوامبر، کمرنگ کرد. منوچین گفت: او و نمایندگان دموکراتیک در مورد شرایط بسته کمک کرونایی جدید آمریکا فاصله زیادی دارند و دسترسی به یک توافق قبل از انتخابات ماه نوامبر بسیار سخت خواهد بود. این اظهارات باعث تقویت دلار به عنوان سرمایه‌گذاری امن آمریکایی‌ها و باعث شد قیمت طلا تحت فشار قرار بگیرد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن تا ساعت ۱۶:۲۱ به وقت تهران، ۰.۵ درصد افت کرد و به ۱,۸۹۱.۸۱ دلار بازگشت. این در حالی بود که این شاخص در معاملات دیشب با جهشی ۱.۲ درصدی روبه رو شده بود. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم ۰.۶ درصد افت کرد و به ۱,۸۹۵.۲۰ دلار رسید.

سکه گران شد

دیروز سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۶ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله و همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه گرمی سه میلیون تومان تعیین و در بازار طلا نیز قیمت طلای ۱۸ عیار در هر گرم هم یک‌میلیون و ۴۶۹ هزار تومان ارزش‌گذاری شد. 

دلار به چند هزار تومان رسید؟

در معاملات روز پنجشنبه بیست و چهارم مهرماه ۹۹ بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز به نرخ ۲۹۶۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۱۷۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۲۰۰ تومان گران‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به قیمت ۳۵۱۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۷۲۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به نرخ پایاتی روز قبل، ۲۵۰ تومان افزایش دارد.

قیمت مرغ رکورد جدید زد

بر اساس گزارش های رسیده از برخی خرده فروشی های سطح شهر تهران، هر کیلو مرغ گرم با قیمت حدود ۲۶ هزار تومان عرضه می شود. به گزارش ایسنا، ابتدای مهرماه قیمت مرغ گرم در خرده فروشی های سطح شهر تهران ۱۸ تا ۱۹ هزارتومان بود که با افزایش قیمت حدود ۴۰۰۰ تومانی  در اواسط مهرماه به ۲۱ تا ۲۲ هزارتومان رسید و در حال حاضر قیمت این کالا در خرده فروشی های سطح شهر تهران به مرز ۲۶ هزارتومان رسیده است؛ افزایش قیمتی که برخی مرغداران و تولیدکنندگان علت آن را کمبود نهاده های دام و طیور با قیمت های مصوب، افزایش قیمت نهاده ها در بازار آزاد و به طور کل افزایش هزینه های تولید عنوان می کنند. چندی پیش اما شرکت پشتیبانی امور دام از تامین ۵۰۰ هزار تن کنجاله سویا برای سه ماهه آینده و وزارت جهاد کشاورزی نیز از اصلاح سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی و تخصیص سیستماتیک نهاده های دامی به واحدهای تولیدی خبر داد؛ اما به  نظر می رسد تولیدکنندگان همچنان  در تامین نهاده های  مورد نیاز خود دچار مشکل هستند.

روسیه سرلیست خریداران اوراسیایی کالا‌های ایرانی

بر اساس آمارهای اعلام شده گمرک، بیشترین میزان صادرات در اقلام ترجیحی به روسیه و کمترین میزان صادرات به بلاروس بوده است. میزان صادرات ایران در اقلام ترجیحی به تفکیک کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا نشان می‌دهد ارزش صدور این گروه از کالاها به ارمنستان با رشد ۱۱ درصدی نسبت به بازه مشابه (پنجم آبان ۹۷ تا ۳۱ مرداد ۹۸) به ۲۵‌میلیون و ۸۵۰ هزار دلار در بازه زمانی پنجم آبان ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۹ رسیده است. بلاروس در همین مدت زمان خریدار ۱۱ میلیون و ۴۷۰ هزار دلار کالای ایرانی بوده که نسبت به مدت مشابه (پنجم آبان ۹۷ تا ۳۱ مرداد ۹۸) رشد ۲۱۰ درصدی را در صادرات به این کشور شاهد هستیم. بیشترین رشد صادراتی نیز مربوط به صدور کالا به بلاروس است.

ارزش صادرات به روسیه در بازه زمانی پنجم آبان ۹۷ تا ۳۱ مرداد ۹۸ معادل ۱۴۹ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار بوده که در بازه پنجم آبان ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۹ به ۲۶۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسیده و نشان از رشد ۷۷ درصدی در ارزش صادرات به روسیه دارد. ارزش صادرات اقلام ترجیحی به قرقیزستان از ۲۶ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار در بازه زمانی پنجم آبان ۹۷ تا ۳۱ مرداد ۹۸ با رشد ۴۲ درصدی به ۳۷ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار در بازه زمانی پنجم آبان ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۹ رسیده است. صادرات به قزاقستان نیز رشد ۵۷ درصدی داشته و به ۹۶ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار رسیده است. در بازه مشابه ایران صادراتی معادل ۶۱ میلیون و ۵۷۰ هزار دلار به این کشور داشته است. مقایسه کل صادرات ایران به اوراسیا با میزان صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیحی نشان می‌دهد، صادرات ایران در اقلام ترجیحی طی بازه زمانی پنجم آبان ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۹ حدود ۵۳ درصد کل صادرات به این اتحادیه را به خود اختصاص داده است.

حفره‌ ۲۸ تریلیون دلاری ویروس کرونا در اقتصاد جهان

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده آمار‌هایی که از اقتصاد کشور‌های جهان بیرون می‌آید، یادآور رکود بزرگ سال ۱۹۳۰ است و از آنجایی که سرمایه‌گذاری‌ها، تجارت بین‌الملل و اشتغال به شدت پایین آمده اقتصاد جهان در خطر بزرگی قرار گرفته است.

جیتا گاپینات، کارشناس اقتصادی صندوق بین‌المللی پول، گفته است که کسری انباشته نسبت به قبل از دوره همه گیری بیماری کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۱ به رقم ۱۱ تریلیون دلار و در فاصله سال‌های ۲۰ تا ۲۵ به ۲۸ تریلیون دلار می‌رسد و این نشان می‌دهد که دوره سختی برای بهبود اوضاع و رسیدن به میانگین استاندارد‌های زندگی در همه کشور‌ها وجود دارد. از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول از بانک مرکزی همه کشور‌ها به دلیل برنامه‌های محرک اقتصادی که سبب شده تاثیرات کووید ۱۹ در اقتصاد جهان تا حدود زیادی تعدیل شود، تعریف و تمجید کرده است و البته هشدار داده که اگر این بسته‌های حمایتی زودتر از موعد کنار گذاشته شوند، باعث ایجاد فاجعه شده و همه تلاش‌ها برای بهبود اوضاع را هدر می‌دهد.

IMF گزارش داده است که حمایت مالی ۱۲ تریلیون دلاری، تزریق نقدینگی توسط بانک‌های مرکزی کشور‌ها به حفظ شرایط زندگی کمک کرده و مشکلات مالی کشور‌ها را از فاجعه دردناک نجات دهد. وی تاکید کرد که سیاست بانک‌های مرکزی باید همچنان در راستای کاهش خسارات‌ اقتصادی کووید ۱۹ متمرکز باشد. بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول، بسیاری از اقتصاد‌ها خساراتی دیده‌اند که ظرفیت‌های خود را نمی‌توانند بروز دهند و در معرض رکود اقتصادی قرار گرفته‌اند. بانک مرکزی هم هشدار داده که بیش از ۱۵۰ میلیون تن تا سال ۲۰۲۱ به جمع گرسنگان جهان اضافه خواهد شد.

 

قیمت عجیب آیفون ۱۲ در ایران

قیمت سری آیفون ۱۲ در ایران ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد، ۲۳ مهر ۹۹ دلار آمریکا در بازار با قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش شد. با توجه به همین قیمت مدل‌های آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۲،آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرومکس در حالت اولیه به ترتیب ۲۲ میلیون، ۲۵ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان، ۳۱ میلیون و ۴۶۸ هزار تومان و ۳۴ میلیون و ۶۱۸ هزار تومان قیمت خواهند داشت. اما با توجه به پرداخت حق گمرک، مالیات، سود وارد کننده و سود فروشنده، قیمت نهایی در بازار حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصد گران‌تر از رقم پایه‌ خواهد بود. به این ترتیب، اگر آیفون‌های سری ۱۲ همین امروز وارد کشور شوند، قیمت پایه آن‌ها حدودا به شرح جدول زیر است.

iPhone 12 Pro Max iPhone 12 Pro iPhone 12 iPhone 12 mini
۴۵.۰۰۰.۰۰۰ ۴۱.۰۰۰.۰۰۰ ۳۲.۷۰۰.۰۰۰ ۲۸.۶۰۰.۰۰۰

اما با توجه به نرخ صعودی قیمت ارز و زمان عرضه سری آیفون ۱۲ در اواخر آبان‌ماه، پیش‌بینی صعود قیمت ارز تا N هزار تومان، قیمت آیفون ۱۲ پرومکس حداقل ۵۰ میلیون تومان خواهد بود. نکته قابل توجه آن است که خریداران باید آداپتور شارژ و هدفون یا ایرپاد نیز برای خود تهیه کنند که آن هم با توجه به قیمت ارز، تقریبا ۱۰ میلیون تومان برای خریدار آب خواهد خورد! یعنی در مجموع خرید یک آیفون جدید احتمالا هزینه‌ای ۶۰ میلیون تومانی برای خریدار خواهد داشت. /نبض فناوری

 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۶
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
اخر نفهميديم ريجسر آيفون انجام ميشه يا نع!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
وقتی دلار 3 هزار تومان بشود 30 هزار تومان همه چیز 10 برابر می شود. آیفون 6 میلیونی می شود 60 میلیون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
با این سقوط ارزش دستمزد، اپراتورها باید بفکر عرضع اینترنت 2G باشند!
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
دیگه گوشی بی گوشی، به فکر تلفن ثابت باشین. با دلار 30 تومان زندگی طبقه متوسط در ایران تموم شده، دو طبقه داریم، فقیر و اقلیت غنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
تو سال ٢٠٢٠ و ٢٠١٩ همين رو براي اقتصاد ميگفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
امریکا ایران رو تحریم کرده، دارو به سختی وارد کشور میشه، آنوقت چرا اجازه واردات آیفون 12 داده میشه؟ نگران آقازاده هاتون هستین که در این وضعیت بدون موبایل لاکچری زندگیشون در ایران حیف بشه؟
پاسخ ها
ممد
| United States |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
دارو به راحتی وارد میشه و به همون راحتی به خارج از کشور قاچاق میشه.
همین دیروز یه محموله داروی قاچاق ایران به عراق در عراق توقیف شد
....
حق بین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
آخ گل گفتی... دمت گرم منم همینو میخواستم بگم که شما عنوان کردی
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
نکنه فکر کردی اقتصاد ایران اندازه قیمت یه ایفونه.همینجور فکر کردین اقتصاد به این روز افتاده .فکر نکردین اصلا اقتصاد علم باشه.
ناشناس
| Russian Federation |
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
اقتصاد ایران اندازه یک آیفون نیست، ولی وقتی هزاران هزار آیفون وارد بشه، یعنی میلیون ها دلار از کشور خارج شده، همین استدلال باعث شد میلیاردها دلار خرج خودروهای لوکس پورشه و غیره بشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
مدیران ارزشی که از مانیتورهای اپل استفاده می کنند به گوشی اپل هم نیاز دارند.
ما که سامسونگ هم نمیتونیم بخریم.
باید فکر دست دوم قدیمی باشیم.
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
فقط وعده تحویل میدهند خیلی از وعده هایی که برعکس میشوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
الان که تهران قرنطینه است و مردم باید داخل خونه بمونند آنقدر سرعت نت پایینه که آدم کلافه می شه
آخه این چه سیاستیه ؟؟
ناشناس
|
Japan
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
آها!ازاون دیدنگاه کنی الان هم کلی مثبته!!
یکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
تابناک عزیز، به کد نویساتون بگید تو صفحه هایی که به این شکل هست، لا اقل یه tag بزارن که اگر کسی خواست رجوع بده به این صفحه، خواننده بی خبر از این صفحه گم نشه توش. مثلا برای تیتر < روسیه سرلیست خریداران اوراسیایی کالا‌های ایرانی > یه tag بزارن که بشه رجوع داد.
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
تابناک اگه کد نویس داشت، این وضعیت آشفته تبلیغاتش نبود. با موبایل خیلی سخته خوندن مطالب از بس تبلیغات می بینی
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
دلار به چند هزار تومان رسید؟
تقریباً کمی پایین تر از «علی برکت الله» یعنی هنوز جا دارد بالا برود. علی برکت الله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
یعنی با یک سوم شدن ارزش پول توی کمتر از 5 ماه رشد اقتصادی چه معنی میتونع داشته باشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
با امید به بایدن رشد اقتصادی ایران در۲۰۲۱ مثبت خواهدشد!!!!
یکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
همش میگن دلار .
همتی دلار ۵۰ تومنی میخواد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
50 میلیون هم اگه بشه با نرخ 32000 تومان خدایش قیمتش اگه در بالاترین مدل 1500 دلار حساب کنیم قیمت معقولی است و میارزد. اگه این قیمت پیش خرید میشه کرد بخرید. البته اگه پول دارید. معطل نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
تورم۵۵ در صد بیکاری ۴۹درصد صندوق بین المللی بیرون گود نشسته است حرف می زند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
نسبت به چه زمانی مثبت میشود؟؟ خب معلومه با این پسرفتی که ما داشتیم کافیه کرونا یکم کنترل شه تا رشو اقتصادیمون نسبت به امسال رشد کنه . در واقع جوری منفی خوردیم که کوچک ترین حرکتی اقتصاد را مثبت میکند. اما این مثبت به چه عددی میرسد؟؟
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
رشد اقتصادی.......مرغ پخته تو دیگ خندش میگیره
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
کسی که به اقتصاد دشمن کمک می‌کنه آیفون چند صد میلیونی هم بخره جهنم، الان ما باید دغدغه مرفهین رو داشته باشیم؟
واقعا نویسنده دنبال چی هست از طرح این موضوع در حالیکه جوانان این ملت هزار مشکل طرح نشده دارند؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
بایدن جان مادرت بیاکه بیچاره شدیم
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
بریدن ترامپ خر کیه توکل داشته باش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
سوال مردم از مسوولین اقتصادی : برای برون رفت ازاوضاع وانفسای اقتصادی چه طرح وبرنامه ای دارید؟
مسوولین : هرروز برای انتخاب بایدن دسته جمعی دعامیکنیم !!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
دمت گرم کاملادرسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
پیش بینی صندوق بین المللی پول برای کشورهایی است که در وضعیت داخلی سازمان یافته و قانونمندی هستند نه ایران هر دم بیل.
سارا
|
Russian Federation
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
دست از تنبلی، مصرف گرایی و چشم و هم چشمی و پز دادن بردارید و فکر تولید باشین. دست گرفتن آیفون شصت میلیونی تو این اوضاع نه تنها افتخار نیست که مایه شرمه. از تولید داخلی حمایت کنیم مثل چینی ها تا اقتصادمون قوی بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
رشد اقتصادی 2021 ؟
حتما منظورشون 2021 شمسیه
وگرنه تا سال بد نمیریم از گشنگی ، رشد نخواستیم
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
انشالله با رای اوردن ترامپ، رشد اقتصادیتون بیشتر هم میشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
ما متاسفانه در ردیف بودجه با توجه به شرایط بودجه را تعیین نمی کنیم و لذا باعث کسری بودجه و اثرات بد آن روی قیمت های کالا و ... می شود. در واقع برای هر ردیف بوده باید 3 تا قیمت گذاری تعیین شود 1- شرایط ایدآل 2- شرایط بحرانی 3- شرایط بسیار بحرانی و به عبارتی برای شرایط بحرانی از بودجه مواردی که خیلی لازم نیست کاسته شود. و یک صندوقی وجود داشته باشد که در صورت بالاتر بودن درآمد اضافات آن برای سال های دیگر ذخیره و سرمایه گذاری شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
چه خوب!
پس بریم 2021 بیایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
چرا دلار گران و گرانتر می شود در حالی که طبق گفته رئیس بانک مرکزی عرضه بیشتر از تقاضا می باشد ؟ یعنی خود دولت قیمت های بالاتر فروش گذاشته تا کسی مشتاق به خرید نباشد ؟ یا قیمت ها جای دیگر تعیین می شود؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
چالش مومو محمد زارع جوشقانی تحریم های تسلیحاتی انسولین علائم کرونا