بازدید ۱۹۴۰۸
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون در روز قرمز بورس، کدام نماد‌ها پرتقاضا بودند؟ کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه خانه دار شدن، رشد نرخ دلار در صرافی‌های مجاز، تولید هیوندای برقی در سنگاپور و دعوت نوآک از گروه بریکس برای شرکت در پروژه‌های نفت و گاز قطب شمال را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۰۹۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲ 15 October 2020

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون در روز قرمز بورس، کدام نماد‌ها پرتقاضا بودند؟ کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه خانه دار شدن، رشد نرخ دلار در صرافی‌های مجاز، تولید هیوندای برقی در سنگاپور و دعوت نوآک از گروه بریکس برای شرکت در پروژه‌های نفت و گاز قطب شمال را در بر دارد.

چالش شرکت‌های بیمه؛ خودرو‌های با ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون تومان، غیرمتعارف است؟

رئیس شورای عالی بیمه و رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در کنار کرونا، به واسطه تحریم قیمت کالا‌ها نیز رشد بالایی داشته که یکی از این کالا‌ها خودرو است، در حالی که طبق قانون خودرو‌های با ارزش بیش از نیمی از دیه ماه حرام یعنی ۲۲۰ میلیون تومان شامل خودرو‌های غیرمتعارف در صنعت بیمه می‌شود. بدین ترتیب هم اکنون اکثر خودرو‌های موجود در بازار، غیرمتعارف محسوب می‌شود. قانونی در مجلس در سال‌های گذشته تصویب شده که براساس آن خودرو‌ها به دو دسته متعارف و غیرمتعارف تقسیم‌بندی شده است. خودرو‌های متعارف نصف قیمت دیه در ماه‌های حرام است که هم اکنون با توجه به دیه ۴۴۰ میلیون تومانی در ماه‌های حرام خودرو‌هایی که زیر ۲۲۰ میلیون تومان قیمت دارند، متعارف و مابقی خودرو‌ها غیرمتعارف محسوب می‌شود. حال با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت خودرو و قطعات آن نیز بالا رفته و بدین ترتیب این قانون کارایی خود را از دست داده است. از نظر بیمه مرکزی این تقسیم‌بندی مورد قبول نیست و استدلال قوی ندارد. بر همین اساس ما در قالب یک لایحه خواستار از بین رفتن این تقسیم‌بندی شده‌ایم.

در روز قرمز بورس، کدام نمادها پرتقاضا بودند؟

دیروز شاخص کل با ۱۹۱۱۴ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۱ درصد به یک میلیون و ۵۶۰ هزار و ۵۶۱ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۵۰۱۱ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۱ درصد به ۴۰۹ هزار و ۱۹۵ واحد، شاخص کل هم وزن با ۲۴۹۳ واحد کاهش معادل منفی ۰.۶۰ درصد به ۴۱۱ هزار و ۹۰۱ واحد، شاخص قیمت هم وزن با واحد ۱۶۳۳ کاهش معادل منفی ۰.۶۰ درصد به ۲۶۹ هزار و ۸۹۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۲۶۰۱۵ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۳ درصد به دو میلیون و ۹۴ هزار و ۵۹۳ واحد، شاخص بازار اول با ۲۱۴۳۰ واحد کاهش معادل منفی ۱.۸۷ درصد به یک میلیون و ۱۲۳ هزار و ۶۴۳ واحد و شاخص بازار دوم با ۹۲۲۶ واحد کاهش معادل منفی ۰.۲۹ درصد به ۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۷۲۳ واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستد‌های امروز بورس، در یک میلیون و ۱۹۴ هزار نوبت معاملاتی، ۶ هزار و ۶۲۲ میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش ۹۲ هزار و ۸۸۹ میلیارد ریال در بورس معامله شد. ۷ نماد با برترین تقاضا در بورس در نیمه دوم بازار شامل شپنا، انرژی ۳،‌ های وب، ختور، غمارگ، کترام و چدن بودند.

گزارش بورس امروز چهارشنبه 23 مهر 99/ در روز قرمز بورس، کدام نمادها پرتقاضا بودند؟

دو تصمیم مهم شورایعالی بورس

حسن قالیباف اصل، دبیر و سخنگوی شورای عالی بورس گفت: در جلسه شورایعالی بورس در خصوص دو محور فرآیند داد و ستد سهام عدالت و تأسیس شرکت‌های تأمین سرمایه تصمیم گیری شد. وی ضمن بیان اینکه تا به حال ۲۷ شرکت آماده پذیرش در بورس شده‌اند، به آخرین وضعیت سهام عدالت و شرکت‌های سرمایه گذاری استانی اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز آخرین وضعیت شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و سهام عدالت بررسی و گزارشی در این خصوص به شورای عالی بورس ارائه شد. بر اساس آیین نامه ابلاغ شده در مرداد ماه، شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظف بودند سهامداران خود را شناسایی و اسامی آنها را در سامانه ثبت کنند. دو ماه از ابلاغ آیین نامه سپری شده و اکنون شرکت‌های سرمایه گذاری باید به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره سهامداران را برای حضور در مجمع دعوت کنند. شرکت‌های سرمایه پذیر هم باید سود سهامدارانی که روش مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، مطابق سایر سهامداران پرداخت کنند. به این ترتیب سود سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شخصی و سود افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استانی واریز می‌شود.

قالیباف به ضرورت اصلاحات مصوبه سال ۹۱ شورایعالی بورس در خصوص شرکت‌های تأمین سرمایه نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به مصوبات شورا در سال ۹۱ تأسیس شرکت‌های سرمایه گذاری موسسین می‌توانستند حداکثر ۳۵ درصد یک شرکت تأمین سرمایه را داشته باشند. اما امروز با اصلاحاتی که در این مصوبه صورت گرفت، موسسین شرکت‌هایی که سهام عام تشکیل می‌دهند، فارغ از اینکه یک گروه یا چند گروه باشند، می‌توانند حداکثر ۶۰ درصد یک شرکت تأمین سرمایه را داشته باشند و مجازند که ۴۰ درصد مابقی را پذیره نویسی عمومی کنند. همچنین اگر گروه یا گروه‌هایی عضو هیأت مدیره و سهامدار یک شرکت تأمین سرمایه باشند، نمی‌توانند در دیگر شرکت‌های تأمین سرمایه به عنوان عضو هیأت مدیره حضور داشته باشند.

کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه خانه دار شدن

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران معتقد است، تنها راه برای خانه دار کردن قشرهای کم درآمد به ویژه کارگران، ساخت مسکن ارزان با قیمت تمام شده کمتر است و سیاستگذاری ها در بخش مسکن باید به سمت کاهش قیمت تمام شده برود. ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص ساز و کار تامین مسکن کارگران اظهار کرد: معتقدم برای خانه دار شدن گروه های کم درآمد از جمله کارگران باید با عزم و اراده جدی پیش برویم و به جای حرف و پیشنهاد یک اقدام عملیاتی جدی صورت دهیم. در حال حاضر زمین و امکانات زیادی در اختیار کارخانه های دولتی و مجموعه های تابعه تامین اجتماعی وجود دارد که می توان از ظرفیت آنها برای ساخت مسکن استفاده کرد.

رشد نرخ دلار در صرافی های مجاز

دیروز در صرافی‌های مجاز و بانکی هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۹۴۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۱۵۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۲۰۰ تومان گران‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۳۴۹۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۷۰۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز سه شنبه، بدون تغییر بود.

عرضه ۱۳۴ میلیون دلار نیمایی توسط صادرکنندگان

بانک مرکزی دیروز (۱۳۹۹.۷.۲۳) و در سومین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ۷۳ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد. به بانک مرکزی، به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵٠٠ هزار دلار در بازار مذکور، تنها حدود ۶۰۰ هزار دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد. این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است. همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما، حاکی از این است که امروز حدود ۱۳۴ میلیون دلار ارز به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار عرضه شده است.

تخفیف ۲۰ درصدی تا سقف ۵ میلیون تومان برای خرید سهام دولت

عباس معمارنژاد، معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد مصوبه روز چهارشنبه هیات دولت مبنی بر واگذاری باقی مانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات گفت: باقی مانده سهام دولت در سه بانک خصوصی شده در قالب دارا سوم یا صندوق قابل معامله بورسی (ETF) با تخفیف ۲۰ درصد برای هر کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان ارائه می‌شود.

وی در مورد این که با توجه به تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید دارا یکم و دارا دوم آیا این تخفیف جدا از آن است، گفت: کسانی که قبلا تا ۵ میلیون تومان سهام دولت را در قالب دارا یکم و دارا دوم (پالایشی یکم) خریداری کرده‌اند، هم می‌توانند واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق دارا سوم را برای هر کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان با تخفیف ۲۰ درصد خریداری کنند. معمارنژاد افزود: تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید واحد‌های دارا سوم جدا از تخفیف صندوق‌های دارا یکم و دارا دوم است و ربطی به آن‌ها ندارد. وی در پاسخ به این که از چه زمانی و چگونه می‌توان واحد‌های دارا سوم را خریداری کرد، گفت: تمام تلاشمان این است که در هفته‌های اول آبان‌ماه این صندوق دارا سوم را در بورس ارائه کنیم و دارنده هر کد ملی می‌تواند واحد‌های این صندوق را خریداری کند و الزامی به داشتن کد بورسی نیست؛ بنابراین، آن‌هایی که کد بورسی دارند از طریق کارگزاری‌های خود و یا از طریق شبکه بانکی و آن‌هایی که کد بورسی ندارند، از طریق درگاه‌های الکترونیکی بانک‌ها می‌توانند نسبت به خرید واحد‌های سرمایه‌گذاری دارا سوم تا سقف ۵ میلیون تومان اقدام کنند. /فارس

 

تولید هیوندای برقی در سنگاپور

کار ساخت مرکز نوآوری شرکت کره‌ای هیوندای‌موتور در سنگاپور آغاز شده است. این مجموعه که قرار است در محیطی به مساحت ۲۸ هزار متر مربع بنا شود، میزبان یک‌ کارخانه تولید خودروهای برقی برند هیوندای خواهد بود که در کنار آن، تاسیساتی نیز برای تحقیق و توسعه فناوری‌های نوین در عرصه خودروسازی ساخته خواهد شد. به نقل از دنیای اقتصاد؛ تصمیم هیوندای برای ساخت کارخانه خودروهای برقی خود در سنگاپور به این دلیل اتخاذ شد که دولت این کشور برنامه دارد تا سال ۲۰۴۰، تمامی خودروهای عبوری در خیابان‌های سنگاپور از سوخت پاک استفاده کنند. این تاسیسات که قرار است با نام «مرکز نوآوری گروه هیوندای موتور» شناخته شود، هزینه‌ای برابر با ۴۰۰ میلیون دلار در پی دارد و می‌تواند از سال ۲۰۲۵، سالانه تا ۳۰ هزار وسیله نقلیه را تولید کند. انتظار می‌رود که روند ساخت تاسیسات مزبور تا پایان سال ۲۰۲۲ به اتمام برسد. هیوندای نیز نظیر بسیاری از خودروسازان دیگر در تلاش است تا ناوگان خودروهای برقی خود را توسعه دهد.

دعوت نوآک از گروه بریکس برای شرکت در پروژه‌های نفت و گاز قطب شمال

الکساندر نوآک، وزیر انرژی روسیه از کشورهای عضو بریکس (برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی) برای شرکت در پروژه های مشترک نفت و گاز در قطب شمال دعوت کرد. نوآک، در سخنرانی در نشست وزرای انرژی گروه کشورهای بزرگ نوظهور، گفت بهبود بازارهای انرژی به علت شروع موج دوم شیوع کرونا کند خواهد بود.

عربستان سعودی درهای خود را به روی صادرات بیشتر روسیه باز کرد

راشاتودی: در حالی که روسیه به دنبال توسعه صادرات خود به آسیای غربی است، دستگاه نظارت کشاورزی روسیه اعلام کرد عربستان سعودی، یکی از بزرگترین بازارهای این منطقه به تولیدکنندگان روسی بیشتری اجازه دسترسی به بازار خود را داده است. پس از ماه‌ها مذاکره با مقامات سعودی دستگاه نظارت بر دارو و مواد غذایی عربستان مجوز ۱۷ شرکت روسی دیگر برای صادرات محصولات خود به این کشور را صادر کرد. این صادرات اضافی شامل محصولات لبنیاتی، گوشتی، ماهی و عسل می‌باشند. طبق داده‌های اداره کشاورزی روسیه در حال حاضر ۴۰ شرکت روسی محصولات خود را به عربستان سعودی ارسال می‌کنند. سال گذشته مسکو و ریاض قراردادی برای تقویت تجارت دوجانبه امضا کردند که شامل محصولات کشاورزی و غذایی هم بود. انتظار می‌رود حجم معاملات تجاری بین دو کشور تا سال ۲۰۲۴ به ۵ میلیارد دلار برسد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
عرضه ۱۳۴ میلیون دلار نیمایی توسط صادرکنندگانبه چه نرخی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ارز نیما شده ۲۶۵۰۰ تومان!!!!!!!!
خسته نباشند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
از اول هم هدف همین گران فروشی هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
گران فروشی فقط مختص به دلال های کوچک نیست این دلال های بزرگ هستند که جامعه را بهم می ریزند و سریع هم قابل شناسایی هستند ولی با قدرتی که دارند اجازه بخورد با این عده وجود ندارد باید تصمیم جدی گرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
فقط بلدی بگید دلال ، دلال کجا بود سیاست دولت است1301
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
دلار شده ۳۲۰۰۰ تومان و سکه ۱۶٫۵ میلیون پراید شده ۱۷۰ میلیون ! پژو ۲۰۶ تیپ ۵ شده ۳۱۰ میلیون مسکن هم که سربه فلک کشیده قیمت مایحتاج زندگی مردم روزانه درحال افزایشه ارزش سرمایه مردم دربورس هم هرروز تحلیل میره خوب دیگه چه اتفاقی باید بیافته که به غیرت مسوولین بخصوص مسوولین اقتصادی بربخوره وازمردم بخاطر ناتوانی در اداره کشور عذرخواهی کنند و استعفابدن ؟؟؟؟!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
مثلا کس دیگری بیاد فرقی می کنه؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
پول ما از پول سوریه داعش زده هم پست تر شده واقعاً تو این کشور چه خبر است؟ اگر موضوع تحریم باشد که سوریه هم تحریم و هم در جنگ داعش به ویرانه تبدیل شده است.
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
خلاصه اینکه هیچ قانون وشرایطی در کشور به نفع قشر مستضعف نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
تعریف جدید مستضعف رو بخون تا ببینی چی بنفع کیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
کلا مسئولین نباشن چه اتفاقی می افته؟
حداقل حقوقا نجومی تموم میشه
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه خانه دار شدن!!!!!!!!!
چرا هر ارگان و سازمان و اتحادیه ی صنفی و وزارت خانه ای برای کارمندان و اعضای خود که خانه ندارند و یا اجاره نشین هستند با کمک دولت خانه نمی سازد هم به دست مصرف کننده می رسد و هم ارزان می شود و در ضمن اگر فسادی هم باشد زود معلوم می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
چون نمی خواهند چرا وقتی می شود با شعارهای توخالی مثل سالی یک میلیون خانه مردم را قانع کرد زحمت ساخت خانه بکشند راجت نشسته اند حقوق می یگیرند سال بعد شعار جدید می دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
خودروهای برقی فرصتی برای ایران است تا خود به بقیه کشور ها برساند . اگر ایران خودرو و سایپا اجازه بدهند البته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
"عرضه ۱۳۴ میلیون دلار نیمایی توسط صادرکنندگان"
دیگه این اعلام کردن داره ، در سامانه نیما دائم این خرید و فروش دلار انجام میشود
چه میزان دلار در صرافی ها عرضه کردید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
ان شالله که خبر افزایش ۹۰۰ هزار تومانی یارانه ها برایرهر نفر واقعیت داشته باشه ؟ چرا که بعد از ۲۰ برابری تمام اقلام تو این ۱۲ سال وقتشه یارانه ۴۵ هزاری که حدود ۴۵ دلار در ان سال بود در حالدحاضر باید یک میلیون چهارصد هزار تومان افزایش یابد ؟؟ با این تورم و فقر فلاکت مردم باید این طرح عملیاتی بشه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
چه قدر ساده ای 15 درصد روی حقوق کارمند می رود جنس ها دوبرابر می شود. اولا دولت این سخاوت ها نمی کند چون همینجوری کسر بودجه دارد ثانیا جامعه ما جامعه تورم زده است و مدیریت کشور بخاطر بی سوادی توان کنترل آنرا ندارد و با افزایش یارانه تورم بیشتر حاکم
می شود که به ضرر قشر ضعیف تمام می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
اصلا بود و نبود دولت مگه فرقی داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
متاسفانه یک تفکر بدی که در بین مردم رواج یافته است این است که امروز بخر که فردا گرانتر می شود یعنی ما همگی دست بدست هم می دهیم تا موجبات گرانی را فراهم کنیم و اگر همه مردم به جای آن می گفتند امروز نخر فردا ارزان می شود و همه به آن معتقد بودند همین اتفاق می افتاد فقط می خواهم بگویم تمام اتفاقاتی که رخ می دهد همه بستگی به افکار جمعی ما دارد و اگر معتقد باسیم که ارزان می شود طبیعتاً کسی برای خرید هجوم نمی برد و واقعاً ارزان می شود و اگر معتقد باشیم که گران می شود طبیعتاً سف خرید درست و گران می شود و شبیه سهام بورس است. سهام های بد و زیاندهی هستند که با وجود دانستن زیاندهی آن و فقط به خاطر تفکر گران شدن آن در بین مردم گران تر می شود و سهام های با ارزش هستند که چون مردم فکر می کنند گران نمی شوند همچنان ارزان باقی می مانند و کسی به ارزش ذاتی آنها توجهی ندارد و این موضوع نشان می دهد که درستکاری نابود و رزق ناپاک در حال ریشه دواندن است که از وضعیت بد اقتصادی هم بدتر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
اگر دولت و دلال و رانت خوار را در یک کفه ترازو و تولید و مردم را در کفه دیگر ترازو بگزاریم به شرایط فعلی کشورمان می رسیم. تدابیر فعلی دولت در راستای منافع دلالان دلار وسکه و خودرو و مسکن و ... است و با سنگین شدن آن به ضرر تولید و مردم تمام می شود. و وقتی اوضاع درست می شود که دولت جایگاه اصلی خودش را پیدا و در کفه ای قرار گیرد که همراه با مردم و تولید کننده باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
تورم ۱۸۳ درصد
حاج حسین هنوز دنبال جنگی ؟؟!!
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
قانون خودرو نامتعارف ظلم در حق کس است که مقصر نبوده و خودرویش آسیب دیده است و باید از جیبش هزینه خسارت را بجای شرکت بیمه یا شخص مقصر بپزدازد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
چالش مومو محمد زارع جوشقانی تحریم های تسلیحاتی انسولین علائم کرونا