بازدید ۱۸۳۶۶
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون پیتر شیف هشدار داد؛ حباب سهام آمریکا ترکید، هزینه بحران کرونا تا سال ۲۰۲۱ می‌تواند به ۱۲ تریلیون دلار برسد، روسیه صادرات گاز به چین را افزایش داد، بازار کار کره‌جنوبی برای ششمین ماه متوالی افت کرد و حبوبات صدرنشین افزایش قیمت در خرداد را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۰۱۹۱۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰ 11 September 2020

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون پیتر شیف هشدار داد؛ حباب سهام آمریکا ترکید، هزینه بحران کرونا تا سال ۲۰۲۱ می‌تواند به ۱۲ تریلیون دلار برسد، روسیه صادرات گاز به چین را افزایش داد، بازار کار کره‌جنوبی برای ششمین ماه متوالی افت کرد و حبوبات صدرنشین افزایش قیمت در خرداد را در بر دارد.

مقام مسئول: پول‌های پارک شده به بورس برمی گردد

امیر هامونی در گفت‌وگوی خبری ساعت ۲۱ گفت: با مصوبه شورای عالی بورس در خصوص ثبات بخشی به بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران، شاهد بازاری متعادل، نقدشونده و اطمینان بخش خواهیم بود. مدیرعامل فرابورس اطمینان داد: با مصوبه اخیر شورای عالی بورس، بازار جهت خود را پیدا کرده و پول‌هایی که در کنار بازار پارک شده بود، مجددا به بورس برخواهد گشت. یکی از مصوبات مهم جلسه امروز مربوط به الزام حقوقی‌ها به بازارگردانی در بورس و فرابورس است. همچنین در حالی که در سال‌های گذشته بر اساس قانون رفع موانع تولید و مواد ۱۶ و ۱۷ ارتقای نظام بانکی، موضوع ورود بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس ممنوع شده بود، بر اساس مصوبه امروز شورای عالی بورس از شنبه هفته آینده بانک‌ها، صندوق‌ها و نهاد‌های مالی زیرمجموعه بانک‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاری در بازار سهام بپردازند.

به گفته هامونی در کنار مصوبات امروز شورای عالی بورس همچنین سهام خزانه و اوراق اختیار فروش تبعی راه افتاده‌اند. خرید سهام خزانه از طرف ناشران مختلف سیگنالی به بازار سهام است که به ارزشمندی سهام خود باور دارند. به عبارت دیگر، شرکت‌هایی که به این عمل اقدام می‌کنند، در واقع به سهامداران خود این اطمینان را می‌دهند که سهام شرکت ارزشمند بوده و در آینده شاهد اتفاقات مثبتی است. همچنین حقوقی‌هایی که اقدام به بازارگردانی در بازار سهام می‌کنند، بر اساس یک سیاست تشویقی دارای معافیت کارمزدی خواهند بود و ضمانت اجرایی مصوبات امروز شورای عالی بورس هم در قالب دستورالعمل انضباطی اعمال خواهد شد. مدیرعامل فرابورس ایران درخصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه هم افزود: نوسانات فعلی بورس و فراز و فرود‌های آن کاملاً طبیعی است و در دوره‌های گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم. پیش‌بینی می‌کنیم از هفته آینده با توجه به انتشار این اخبار و اجرایی شدن این مصوبات، بازار سهام روند متعادل و نقدشونده‌ای در پیش بگیرد.

پیتر شیف هشدار داد؛ حباب سهام آمریکا ترکید

پیتر شیف، کارگزار کهنه‌کار وال‌استریت، می‌گوید: سقوط چند روز اخیر وال‌استریت ممکن است به معنای ترکیدن حباب بازار سهام باشد؛ اما اتفاق بدتری در راه است. یک روز پس از اینکه او بازار در حال رشد وال‌استریت را، بزرگترین حباب تاریخ نام نهاد، شاخص کامپوزیت نزدک برای اولین بار از مرز ۱۲,۰۰۰ واحد بالاتر رفت. در روزهای بعد شاخص نزدک با سقوطی سخت روبه رو شد و این شاخص تکنولوژی ظرف چند روز ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. حالا شیف هشدار می‌دهد که سقوط دیگری در ماه اکتبر در انتظار بازارهاست. مدیرعامل یوروپاسیفیک کپیتال ادامه داد: دوباره می‌گویم این بزرگترین حباب تاریخ است؛ بنابراین به این راحتی از بین نمی‌رود. همچنین احتمال دارد که طرفداران رشد سهام بتوانند این سقوط را دوباره به کمک فدرال‌رزرو تحت کنترل در بیاورند. با وجود سقوط بازارهای سهام، چارلز ایوانز، رئیس بانک فدرال‌رزرو شیکاگو، خواستار کمک‌های نقدی بیشتر دولت شد و گفت تسهیل کمی بیشتری در راه است (تسهیل کمی برنامه خرید اوراق قرضه بازار توسط بانک مرکزی آمریکا و تزریق دلار به بازار است).

گرانی طلا با تضعیف ارزش دلار

دیروز در بازار‌های جهانی قیمت هر اونس طلا با ۱۱.۲ دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۹۵۷.۴۰ دلار معامله شد. قیمت فلز زرد در کمترین زمان ۱۹۴۲ و در بیشترین زمان ۱۹۶۷.۶ دلار معامله شد. قیمت این فلز گرانبها دیروز نسبت به یک ماه گذشته ۴۷ دلار و نسبت به یک سال گذشته ۴۷۲ دلار رشد داشت. در گروه سایر فلزات گرانبها هم نقره با رشد ۷ سنتی به ۲۷ دلار معامله شد و فلزات گرانبهای پلاتنیوم و پالادیوم افزایش‌هایی به ترتیب ۱۴ و ۱۱ دلار را تجربه کردند. رویترز نوشت: امروز قیمت طلا یک درصد رشد داشت و عمده دلیل آن تضعیف ارزش دلار بود که پس از عدم تغییر سیاست‌های بانک مرکزی اروپا و افزایش سطح بیکاری در آمریکا کاهش یافت.

بارت ملک، رئیس استراتژی کالا‌های اساسی در امنیت TD اعلام کرد: بانک مرکزی اروپا سیاست خود را تغییر نخواهد داد؛ بنابراین، ما شاهد کاهش ارزش دلار هستیم. امروز ارزش دلار ۰.۳ درصد افت و ارزش طلا را برای دارندگان دیگر ارز‌ها ارزانتر کرد و در کنار آن افزایش تقاضا موجب رشد قیمت این فلز گرانبها شد.

رکورد تاریخی سکه در بازار

بازار روز گذشته طلا و سکه، شاهد رکورد شکنی قیمت‌ها بود، به گونه‌ای که بر اساس اعلام اتحادیه طلا و سکه تهران، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به رقم تاریخی ۱۲ میلیون تومان رسید. هر نیم سکه نیز ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر ربع سکه به رقم ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی نیز یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شد.

هزینه بحران کرونا تا سال ۲۰۲۱ می‌تواند به ۱۲ تریلیون دلار برسد

«کریستالینا جورجیوا» رییس و «گیتا گوپینات» اقتصاددان ارشد صندوق در مقاله‌ای که توسط نشریه فارین پالیسی منتشر شده است، اعلام کردند که احیای اقتصادی جاری از بحران کرونا نتیجه اعمال سریع و بی‌سابقه حمایت‌های دولتی و بانک‌های مرکزی بوده اما تلاش‌های بیشتری مورد نیاز خواهد بود. این دو مقام صندوق در این مقاله نوشته‌اند: احیای اقتصادی همچنان بسیار شکننده بوده و در مناطق و بخش‌های مختلف یکنواخت نیست. به منظور اطمینان از تداوم روند احیا، ضرورت دارد که حمایت‌ها نیمه‌کاره متوقف نشود. کووید-۱۹ بیماری که از طریق ویروس کرونا منتقل می‌شود، تاکنون ۹۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشانده و صندوق بین المللی پول تخمین می‌زند که هزینه کلی این بحران تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۲ تریلیون دلار برسد و کشورهای کم درآمد احتمالا همچنان به حمایت نیاز خواهند داشت. صندوق بین المللی پول تاکنون برای ۷۵ کشور از جمله ۴۷ کشور کم درآمد، بودجه اضطراری تامین و اعلام کرده که آماده است برای مجموعه گسترده‌ای از کشورها با درآمد متوسط کمک‌های حمایتی تامین کند. این نهاد جهانی علاوه بر حمایت از کارگران و کسب و کارها و سرمایه گذاری در مهار گرمای جهانی و توقف تبعیض فزاینده، اعلام کرده است که دولت‌ها باید به طور بین المللی همکاری کرده تا این بحران بهداشتی را به پایان برسانند. /ایبنا

روسیه صادرات گاز به چین را افزایش داد

شرکت روسیه گاز پروم، میزان صادرات گاز طبیعی به چین از طریق خط لوله جدید را در ماه جولای و آگوست نسبت به ماه ژوئن افزایش قابل توجهی داده است. مقام ارشد شرکت نفتی گاز پروم روسیه، تاکید کرده است عرضه گاز طبیعی مایع به چین از طریق خط لوله «پاور آف سیبریا» به ۱۲ میلیون متر مکعب در روز در ماه جولای و آگوست رسیده است، در حالی که پیش از این میزان صادرات در ماه ژوئن ۱۰ میلیون متر مکعب در روز بود. ولادیسلاو برودین، مدیرعامل شرکت گاز پروم، با بیان اینکه خط لوله پاورا آف سیبریا در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شده است، گفت: به نظر می‌رسد، افزایش میزان صادرات از طریق این خط لوله رو به افزایش خواهد بود و میزان صادرات سالانه به چین انتظار می‌رود، از ۲۱ میلیون متر مکعب در سال ۲۰۱۹ به ۲۵ میلیون متر مکعب در پایان امسال برسد. الکساندر ایوانیکوف، رئیس مالی و اقتصادی گاز پروم، اعلام کرد: در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میزان واردات گاز پروم به چین از طریق خط لوله پاورا آف سیبریا، با قیمت بیشتری نسبت به قیمت گاز اروپا صادر شد.

شرکت‌های آمریکایی خواهان ماندن در چین هستند

در حالی که دولت ترامپ در نظر دارد تجارت آمریکا را از چین جدا کند، تحقیق جدید نشان داد ۹۲.۱ درصد از شرکت‌های آمریکایی حاضر در چین هیچ برنامه‌ای برای ترک این کشور ندارند. طبق بررسی اتاق بازرگانی آمریکا تنها ۵.۱ درصد از شرکت‌های آمریکایی که دارای درآمد جهانی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار هستند، در نظر دارند چین را ترک کنند و تنها ۴.۳ درصد از شرکت‌های آمریکایی عضو اتاق بازرگانی در نظر دارند بخشی از فعالیت‌های خود را به آمریکا بازگردانند. حدود ۷۰.۶ درصد از این شرکت‌ها هیچ تغییری در زنجیره تولید خود نخواهند داشت که این ۵.۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. بیش از ۸۵ درصد از شرکت‌های این تحقیق به مدت ده سال یا بیشتر در چین قرار دارند. تنها ۴.۶ درصد از این شرکت‌ها سابقه حضوری کمتر از پنج سال در چین دارند. رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در چین، کر گیبس می‌گوید: بزرگترین نگرانی ما این است که ببینیم هدف کاخ سفید چیست و ما چه سرنوشتی خواهیم داشت. این تحقیق نشان داد، حدود ۲۲.۵ درصد از این شرکت‌ها به علت جنگ تعرفه‌ای بین دو کشور سرمایه‌گذاری‌های جدید خود را به تعویق انداخته‌اند. البته این میزان در سال ۲۰۱۹ برابر با ۳۲.۳ درصد بود.

بازار کار کره‌جنوبی برای ششمین ماه متوالی افت کرد

اداره آمار کره‌جنوبی در گزارش جدید خود اعلام کرد، با تداوم تأثیرات منفی اقتصادی پاندمی کرونا بازار کار کره‌جنوبی در ماه آگوست برای ششمین ماه متوالی افت کرد. طبق داده‌های اداره آمار کره، تعداد افراد شاغل در ماه آگوست ۲۷,۰۸۵,۰۰۰ نفر اعلام شد که این ۲۷۴,۰۰۰ نفر نسبت به ماه مشابه سال گذشته کمتر شده است. این ششمین افت متوالی بازار کار کره‌جنوبی بود. پیش از این بازار کار رسمی کره‌جنوبی ۱۹۵,۰۰۰ نفر در ماه مارس، ۴۷۶,۰۰۰ نفر در ماه آوریل، ۳۹۲,۰۰۰ نفر در ماه می، ۳۵۲,۰۰۰ نفر در ماه ژوئن و ۲۷۷,۰۰۰ نفر در ماه جولای از دست داه بود. با اینکه میزان این افت در بازار کار از زمان اوج خود در ماه آوریل رو به کاهش بوده است؛ اما این نگرانی وجود دارد که با شیوع مجدد کرونا در ماه سپتامبر افت بازار کار مجدداً تشدید شود.

حبوبات؛ صدرنشین افزایش قیمت در خرداد

جدیدترین آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در خردادماه امسال در بین ۴۲ کالای اساسی و مهم، قیمت ۳۳ کالا بین ۰.۸ تا حدود ۱۴۷درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت هم مربوط به گروه حبوبات، تیرآهن و تخم مرغ بوده است. براساس این آمار در خرداد امسال قیمت عدس درجه یک و لپه درجه یک بیش از دو برابر شده قیمت این دو به ترتیب با ۱۴۶.۹ و ۱۱۷.۹ درصد به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. 

در این میان، شش کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، در خرداد امسال قیمت لوبیا قرمز درجه یک ۹۲.۱ درصد، سه نوع مختلف تیرآهن بین ۶۸ تا ۷۳ درصد، لوبیا چیتی ۵۸.۶ درصد و تخم مرغ ۵۶.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است؛ بنابراین، قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز، لوبیا چیتی و تخم مرغ در خرداد سال گذشته حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان و ۶۴۰۰ تومان بوده و در ماه مشابه سال جاری به ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان، ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان و ۱۰ هزار تومان رسیده است. از بین مهم‌ترین کالاهایی که در مدت یاد شده کمتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند هم می‌توان به برنج پاکستانی باسماتی درجه یک با ۴۵ درصد افزایش قیمت، موز درجه یک با ۳۸.۱ درصد، شیر استریل پاکتی با ۳۴ درصد، نخود درجه یک با ۲۸.۳ درصد و ذرت خارجی با ۲۵.۳ درصد اشاره کرد که قیمت هر کیلو از آن‌ها در خرداد امسال به ترتیب به ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۰ هزار تومان، ۷۴۰۰ تومان، ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان و ۲۱۰۰ تومان رسده است.

احتمال سقوط قیمت نفت به ۲۵ دلار

بانک مرکزی روسیه در سناریوی ریسک خود برای سیاست پولی در سه سال آینده هشدار داد، قیمت هر بشکه نفت ممکن است به ۲۵ دلار سقوط کند. به گزارش ایسنا، این سناریو که بدترین سناریوی پیش بینی شده توسط بانک مرکزی روسیه برای فاصله سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ است، شامل تشدید تنش های ژئوپلیتیکی، موج دوم شیوع ویروس کرونا و سایر شوک های اقتصادی است. مشکلات بدهی و تنش های تجاری هم در این سناریو لحاظ شده اند. به روزرسانی سناریوی بانک مرکزی روسیه همزمان با سقوط قیمت نفت تحت تاثیر تغییر دورنمای تقاضا ارایه شده است. تقاضا برای نفت در ماه می سیگنال های بهبود نشان داده و تا ژوییه به این روند ادامه داده بود؛ اما اکنون نشانه هایی از کندی بهبود تقاضا مشاهده شده و تردیدها نسبت به ثبات آن را برانگیخته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۸
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
حیف که آدم حرف دلشو نمیتونه بگه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
سوءمدیریت کار کشور را به اینجا رساند نه تحریمها
ناشناس
| Netherlands |
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
تقصیر سانسورچی هاست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
از حرفهای دلی که قابل انتشار است
افراد غیرمتخصص اقتصادی دست از سر اقتصاد بردارند به اندازه کافی فاجعه افریدید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
دولت بجای این همه وقتی که برای بورس گذاشته و این پرپر زدنهایی که برای بورس میکند میتوانست مشکلات بسیاری را از شرکتها و مردم حل کند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
پول های پارک شده میره تو پارکینگ توی بورس نمیره!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
12میلیون کجاش تاریخیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
به همین خیال باشید که پولها به بورس برگرده !!! مگرادم عاقل چندبارازیه سوراخ بایدگزیده بشه؟!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
شتر در خواب بیند پنبه دانه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
شنبه ۲۲ شهریور ساعت ۱۱:۱۸
بسلامتی ومبارکی ومیمنت دلار واردکانال ۲۶۰۰۰ تومان شد
سکه ۱۲۱۵۰۰۰۰ تومان
بورس بعداز رشد موقت چندهزارواحدی ابتدای صبح مجددا روند نزولی به خودگرفته و درحال سقوط است ( تصمیمات اتخاذ شده درجلسه روزپنجشنبه مسوولین بورس بازهم نتوانست روند بورس راصعودی نگه دارد)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
پیتر شیف از نابودی سرمایه مردم در بورس ایران و وعده های پوچ و توخالی مسئولین چیزی نگفت؟
تابناک چرا شدی مثل اخبار بیست وسی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
چرخه انتقال سرمایه های سرگردان :
بورس را باتبلیغات شبانه روزی ومصاحبه های سفارشی وجهتدار انقدر سوداوروجذاب نشون میدن تا ادمهای طماع برای کسب سود کاذب روزانه ۵ درصد سرمایه هاشونو بیارن توبورس بعد که حسابی نقذینگی جمع شد انقدر بورس رو باد میکنن که باصدای مهیب بترکنه و بعدازازنکه عده معدودی که رانت داشتند وسودهای غیرقابل تصوربردن بقیه رابه خاک سیاه مینشانند و همزمان نرخ دلار را افزایش میدهند و خودرو های اماده عرضه را احتکارمیکنند تا سرمایه هاازبورس به بازار ارز وخودرو کوچ کنند بعد فیتیله دلار رامیکشند پایین تا دوباره سرمایه هابه بورس برگرده واین چرخه معیوب تا تامین کامل کسربودجه وتبخیرشدن بخش مهمی از نقدینگی سرگردان ادامه خواهدداشت !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
متاسفانه دولت هنوز به سیاست اشتباه خود در بورس اصرار دارد و همانطور که تاکنون بصورت بی سابقه ای به قیمت ها در بازارهای مختلف دامن زده است در آینده هم این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد ولی فقط بازار سرمایه و بورس است که نمیتواند از سرنوشت خود که سقوط است رهایی پیدا کند
Reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
تابناک فقط فرمایش ایشون رو گذاشتی که گفته پولهای پارک شده به بورس برمیگردد . بقیه صبحت کارشناسان که بر خلاف میلتان بوده را چاپ نکردید . طبق فرمایش این کارشناس از فردا همه در صف خرید هستند و شاخص مثبت خواهد شد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
سرمایه گذاران جدید بورس نیامدند که در بورس بمانند آنها نیامده اند که از سود ناچیز سالیانه سهام استفاده کنند آنها امده اند که سود خودشان را ببرند و خارج شوند تا زمانی که این افزایش قیمت سهام ادامه دارد آنها در بورس میمانند بمحض توقف افزایش قیمتها در بورس ، آنها خارج میشوند به هر میزان که دولت بخواهد پول به بورس سرازیر کند بالاخره یک نقطه پایانی دارد در آن زمان است که همه میخواهند از بورس خارج شوند و سیاستهای دولت فقط باعث پولدار شدن عده ای میشود از جیب مردم ایران و همچنین قیمتها در سایر بازارها بصورت سرسام آوری افزایش پیدا میکند که برخلاف بورس البته ماندگار است
بورس هم به جایگاه 400 هزاری خود باز خواهد گشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
داشت رفته رفته حبابشو تخلیه میکرد بازم مثل همیشه با هیجان خواستین نجات بدین . اونم با اعمال سیاستهای بشدت تورمزا !!! ایندفعه مهیب تر سقوط میکنه . فقط حقوقیها میمونن و صدها هزار میلیارد تومن سهام بادکرده ای که با پولهای جدیدا چاپ شده خریدن و رو دستشون مونده . اینه طرز مدیریت فعلی اقتصاد کشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
میدونید بورس مخفف چه کلماتیه؟
ب: بازار
و: ورشکسته
ر: روبه
س: سقوط
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
در گذشته سود سالیانه سهام بین 20 تا 25 درصد بود و سهامدار دلیلی برای فروش آن نداشتن ولی الان سود سالیانه سهام نسبت به قیمت سهام ناچیز است و انگیزه ای برای نگاهداری سهام ایجاد نیمکند و با توقف رشد قیمت سهام اقدام به فروش میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
گفته میشود که یک درصد صندوق توسعه ملی وارد بورس شود اگر بجای یک درصد 100% صندوق توسعه ملی وارد بورس شود بازهم برای کوتاه مدت بورس میتواند در برابر سقوط مقاومت کند و عده ای از این اشتباه دولت ثروتمند شوند و باز باید بورس به جایگاه طبیعی خود برگردد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
دولت یک شبه سرمایه مردم را پودر کرد!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
وقتی دولت در بورس دخالت و به قول خودش حمایت میکند باید منتظر انتقادات هم باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
درسته اما تقصیر آدمهای طمعکار را نادیده میگیری؟!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
17:36!
این قضیه فقط در رابطه با بورس نیست. مسکن، خودرو ، لوازم خانگی، مواد خوراکی و... هم هست!
وقتی شب می خوابی و صبح بلند میشی و می بینی مسکن متری 1 میلیونی شده 30 میلیون این یعنی سرمایه ات پودر شده!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
من که با چهل درصد ضرر بیشتر پولم را از بورس آوردم بیرون و منتظرم تا این دو روزی که به احتمال زیاد مثبت است بقیه اش را از بورس خارج کنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
همه مثل شما منتظرن تا هر چه سریعتر خودشونو از مرداب بورس نجات بدن ولو با ضرر سنگین
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
قیمت سهام را انقدر باد کرده اند که میزان ریزش این ۳ هفته از کل پول موجود در کشور با وجود اینهمه رشد نقدینگی بیشنر است حالا برادر هیچ مقایسه ای بین پول موجود دست حقوقی ها و بانکها با ارزش صف های فروش در این قیمت های بادکرده داشته ای؟این صف ها را با صد برابر پول ادعایی هم نمی شود خرید و جمع کرد مگر انکه انقدر قیمت سهام کاهش پیدا کند که با حجم این پول ناچیز متناسب شود این یعنی شاخص حداکثر ۵۰۰ هزار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
بورس بای بای
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
در ایران تمام بازارها را باید بر اساس اهداف دولت تحلیل ک رد. الان دولت از بورس چه می خواهد؟ هدف دولت از سوق دادن مردم به بورس جذب نقدینگی ست که دو کارکرد عمده آن کنترل تورم و کاهش کسر بودجه خودش است. اگر قرار باشد مردم نقدینگی به بورس تزریق کنند و سودهای کلان ببرند و همچنین بورس قابلیت نقدشوندگی بالا داشته باشد عملا دولت برخلاف اهدافش هم دچار کسر بودجه بیشتری خواهد شد هم با چندبرابر شدن نقدینگی در جامعه تورو به شدت بالا خواهد رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
«حبوبات؛ صدرنشین افزایش قیمت در خرداد»
این اتفاق در حالی رخ می دهد که گندم افزایش قیمت نا چیزی به خود دیده و جلوی صادرات آن نیز گرفته شده است.بدون تردید ادامه این روند تاثیر بسیار مخربی بر روند تولید گندم در کشور به جای خواهد گذاشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
با سلام و احترام، متاسفانه اطلاعات موجود در سامانه املاک وزارت مسکن وشهر سازی به روز نیست.حداقل در مورد اینجانب با صلح(فروش)حق و حقوق سرقفلی یک باب مغازه که مالک آن شهرداری است. اینجانب و همسرم به اشتراک که فقط مالک حق و حقوق سرقفلی این مغازه بودیم ( ملکیت این مغازه برای شهرداری است) را طبق اسناد رسمی با پرداخت مالیات و دارایی و همچنین حق انتقالی و عوارضی که در ارتباط با شهرداری است و همچنین پرداخت مواردی که در ارتباط با سازمان تامین اجتماعی است و ارایه سه گواهی ذکر شده به دفتر اسناد رسم معتبر (محضر) در دفتر اسناد رسمی تنظیم و امضا شد و در مرداد ماه 1390 سرقفلی به نام فرد دیگری شده است،ولی در سال 1399 و پس از حدود (ده)10 سال همچنان در سامانه املاک وزرارت مسکن وشهرسازی که نشانی اینترنتی آن، در روزهای اخیر توسط پیامک به مالکان ارسال شده است، همچنان (6) ششدانگ!؟ از ملکیت مغاره و نه (3) سه دانگ از حق و حقوق سرقفلی مغازه همچنان نام فقط اینجانب است. جالب تر اینجاست که اطلاعات مذکور قفل شده و حتی قابلیت ویرایش و تصحیح را هم ندارد.قابل توجه است که در این سامانه ی وزارت کشور، لوگو یا آرم وزارت کشور را ندارد و هیچ شماره تماسی جهت پاسخ گویی به پرسش های احتمالی نیز ندارد.اداره امور مالیاتی و سازمان اسناد کشور و اداره و سازمان شهرداری و وزرات کشور طی تماس تلفنی نیز اظهار نمودند که به ما ربطی ندارد.آیا نیاز نیست حداقل سامانه مذکور دارای آرم وزارت کشور باشد و شماره ای برای پاسخ گویی باشد؟ آیا لازم نیست که حداقل برای یکبار اطلاعات موجود در سامانه قابل ویرایش باشد؟ آیا امکان اشتباه تایپی یا اشتباهاتی دیگر در ثبت وجود ندارد؟ آیا اگر درتشخیص ملکیت در مواردی توسط این وزارت خانه ها اشتباهی صورت گیرد و به اشتباه از فردی مالیات اخذ گردد، این پول حلال یا حرام شرعی و قانونی است؟ آیا با واریز این پول به خزانه ی بیت المال که معلوم نیست حرام یا حلال است، خزانه به حرام آغشته نخواهد شد؟ آیا پس از آن پول خزانه در دولت حرام یا حلال است؟شایان ذکر است تمام اسناد موجود و محفوظ است و قابل ارایه توسط نویسنده این سطور می باشد.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
خدایا چگونه این همه خبر خوش را یکجا هضم کنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
دولت تلاشی برای کنترل تورم نمیکنه و کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم برای تامین کسری بودچه به نفعش است دارند عادت میدهند که مردم اکثرا فقیر کشور فقط با چند دانه خرما اموراتشان را بگذرانند تا به دوران صدر اسلام برسیم حالا آن زمان بین فقرا و اغنیا اینقدر که الان فاصله است فاصله بود ؟
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
تابناکم شده جولانگاه دلالا و دشمنای خونی بورس... کامنت ها رو آماده دارن هی اینجا اونجا کپی پیست می کنن...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
ورود بانکها به بورس باعث ورشکستگی آنها میشود بورس در حال حاضر حباب فراوان دارد
بانک ها باید به وظیفه اصلی خود بپردازند کار بانک گرفتن پول از مردم و دادن وام به مردم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
رای ، بای بای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
بورس حداقل تا ۲۷ ابانماه مانند چراغ راهنماست یه روز سبز یه روز قرمز و یه روز زرد تمام . نوسان گیران فانحه بورس را خواندن و با سودهای چند صد میلیاردی اماتاتورها را ناک اوت کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
همانطور که می دانید یکی از پارامترهای انتخاب سهام P/E است یعنی نسبت قیمت بازاری سهم به سود سهم
اما اینکه چرا در حال حاضر P/E اکثر سهام مقدار بالایی دارد و باعث شده است عده ای آنها را حباب فرض کنند بدلیل این است که قیمت بازاری سهام خرگوشی افزایش می یابد چون سهامداران بر اساس آینده سهام را می خرند و این عمل باعث سرعت در افزایش قیمت بازاری سهم می شود ولی سود سهم یا EPS بصورت لاکپشتی افزایش می یابد و یکی از علت های آن این است که اکثر محصولات در ایران بر اساس تصمیمات دولت قیمت گذاری می شود از جمله دارو و پتروشیمی و فولاد و خودرو و ... و در ایران در برابر افزایش قیمت ها هم از طرف دولت و هم از طرف مردم مقاومت وجود دارد اما در دراز مدت بخاطر تورم و کاهش ارزش پول افزایش قیمت اتفاق می افتد و لذا پارامتر P/E همواره با تاخیر دچار کاهش شده و خرید سهام ها را منطقی تر خواهد کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
همانطور که قیمتها افزایش پیدا میکند هزینه ها و قیمت تمام شده کالاها هم افزایش پیدا میکند و هیچ تضمینی برای کاهش پی به ئی نیست
در آینده هم چه تحریم ها باشند و چه نباشند در هردو حالت به نفع شرکتها نخواهد بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علیرضا رزم حسینی انتخابات آمریکا صباح احمد جابر الصباح روز جهانی ناشنوایان