بازدید 10096
۳
آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد

نمکی: به تعویق انداختن کنکور کار درستی نیست

وزیر بهداشت گفت:با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روز‌های بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم.
کد خبر: ۹۹۴۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۶ 03 August 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت، در نشست ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان در خصوص بررسی برگزاری آزمون‌های سراسری برگزار شد، اظهار داشت: گرچه تمام نمایندگان مجلس در قبال مردم کشور، مسئول هستند، اما باری که بر دوش بنده به عنوان سرباز کوچک نظام در عرصه سلامت، سنگینی می‌کند، قابل قیاس با هیچ مسئولیتی در این سرزمین نیست.

به شدت شرمسار نیرو‌های بهداشتی و درمانی هستم

نمکی افزود: مسئولیت سنگین بنده به سه دلیل عمده قابل مقایسه با دیگران نیست؛ اول اینکه بنده به شدت شرمسار نیرو‌های بهداشتی و درمانی هستم که ۶ ماه شبانه روز به مردم و بیماران خدمت می‌کنند و تعداد قابل توجهی از آن‌ها مبتلا و شهید شده اند و لحظه‌ای تخت بیماران را ترک نکرده اند و زمانی که همه از بیماری فرار کردند، آن‌ها پای کار ایستادند و به شدت شرمسار یکایک آن‌ها هستم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: به همکارانم در هیات دولت گفتم که وقتی ساعت ۲ بامداد اکسیژن بیمارستان توحید سنندج، اُفت می‌کند، کسی با هیچ وزیری به جز وزیر بهداشت تماس نمی‌گیرد و یا اگر گردشگری برود و منطقه اورامانات را آلوده کند، امکان ندارد که کسی ساعت ۳ بامداد برای بیمارستان کامیاران یا بیمارستان‌های سنندج با وزیر گردشگری تماس بگیرد بلکه وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد و یا ورزشکاران جوان وقتی مبتلا شدند، وزیر بهداشت باید داروی ضد ویروس مورد نیاز را تهیه کند.

مقام معظم رهبری الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند

نمکی تاکید کرد: دومین دلیل مسئولیت سنگین بنده، مسئولیتی است که در قبال یکی از بزرگمردان تاریخ کشور یعنی مقام معظم رهبری دارم. بار‌ها عرض کردم که شرمنده این مرد بزرگ و قدردان بزرگ منشی و بزرگواری ایشان هستم. ایشان الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند و برای کوچک‌ترین مسائل درون بیت، هم محبت و مصلحت اندیشی می‌کنند که چقدر با پروتکل‌های بهداشتی، منطبق است.

پیشگامی مقام معظم رهبری

وی اضافه کرد: اگر مقام معظم رهبری احساس کنند که کوچک‌ترین موردی ممکن است باعث شکسته شدن پروتکلی شود، پیشگام می‌شوند تا مبادا خدای ناکرده موجب رنجش یک شهروند ایرانی شود و من باید به ایشان با این همه اعتمادی که کردند، جواب بدهم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سومین دلیل مسئولیت سنگین بنده این است که روز قیامت باید در محضر الهی، پاسخگو باشم.

هیچ چیزی برای ما راحت‌تر از تعطیلی همه امور نیست

نمکی یادآور شد: برای وزیر بهداشت در شرایط کنونی بیماری، هیچ چیزی راحت از تعطیلی همه امور نیست. بنده در سه گانه مصحلت، اقتصاد و سلامت، در مقابل مصلحت و اقتصاد زانو زدم که پروتکل‌هایی تدوین کنم که امور کشور به گونه‌ای بچرخد که در تحریم ها، کمترین فشار به بخش اقتصاد وارد شود. همان زمان که تعداد مرگ و میر روزانه کرونا در کشور به حدود ۳۰ نفر رسیده بود، به سمت تک رقمی شدن می‌رفتیم، اما برای ما کاملا واضح بود که هر نوع بازگشایی، ممکن است تبعاتی داشته باشد.

پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست

وی گفت: پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست. تهیه و ابلاغ پروتکل‌ها به معنی ختم به خیر شدن همه امور نیست. چنین چیزی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد بلکه با نوشتن و ابلاغ پروتکل ها، می‌خواهیم موارد بیماری را به حداقل برسانیم. برای وزیر بهداشت، بهترین مکانیزم این است که آمد و شد نباشد و کنکور برگزار نشود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر فقط بیماری کرونا را مدیریت نمی‌کنیم بلکه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با کرونا را هم باید در نظر بگیریم. در هفته‌های پیش که در خصوص برگزاری آزمون دکترا جلساتی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم، گفتیم که تیم ما به عنوان ناظر بهداشتی برای اجرای پروتکل‌ها باید آماده باشند.

نمکی افزود: معتقدم بین کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکترا تفاوت وجود دارد. ۳۲ سال است که معلم دانشکده پزشکی هستم و تعداد زیادی دانشجو و رزیدنت تربیت کرده ام، اما در هیچ کجای دنیا برای تحصیلات تکمیلی، آسان نمی‌گیرند و حتما با پروتکل ها، آزمون‌ها و مکانیزم خاصی، دانشجویان را می‌پذیرند.

نظارت ۵۴۰ ناظر بهداشتی در کنکور دکترا

وی خاطرنشان کرد: در مورد کنکور دکترا، چون تعداد داوطلبان کمتر از سراسری و کارشناسی ارشد بود، با دوستان اتمام حجت کردیم که اگر این آزمون درست و منطبق با پروتکل‌ها اجرا نشود از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، جلوگیری خواهیم کرد. آنچه که بررسی کردیم با حضور ۵۴۰ ناظر بهداشتی در حوزه‌های امتحانی در کنکور دکترا، شاید تنها ۷ تا ۸ مورد مشاهده کردم که منطبق با پروتکل‌ها نبود و این خیلی ارزنده بود.

آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد

وزیر بهداشت افزود: داوطلبان، هر کدام از خانواده‌هایی با فرهنگ و نوعی از اندیشه برای کنکور حاضر می‌شوند. ممکن است خانواده‌ای به قدری سخت گیری کند که فرزندش پروتکل‌ها را کاملا رعایت کند و یا داوطلبی از خانواده‌ای باشد که در زندگی روزمره نیز خیلی از پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کند. آزمون دکترا از دید بنده به عنوان مسئول سلامت کشور، با حداقل نقص برگزار شد و اگر بتوانیم اجرای پروتکل‌ها را برای کنکور کارشناسی ارشد تشدید کنیم، تردید ندارم که این آزمون هم می‌تواند با کمترین نارسایی برگزار شود.

نمکی گفت: برای وزیر بهداشت، بهترین حالت، تعطیل کردن همه امور است، چون به نفع نظام سلامت است. اگر بین صد‌ها هزار نفر داوطلب کنکور ۱۰ نفر هم گرفتار بیماری شوند، بار اضافی بر نظام سلامت، تحمیل می‌شود، اما کنکور دکترا با کمترین نقص در پروتکل‌ها برگزار شد، اما تیم برگزار کننده و ناظر کنکور دکترا ضعف داشتند که برگزاری مناسب این آزمون را به نحو مطلوبی اطلاع رسانی نکرده اند.

کنکور سراسری سوهان روح مردم است

وی یادآور شد: کنکور سراسری مشکلی است که فقط به جسم فرزندان مردم در مورد کرونا لطمه نمی‌زند بلکه سال‌ها سوهان روح مردم کشور بوده است. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتم، در حکمی به دکتر گرایی نژاد از کارشناسان قدیمی این سازمان، ماموریت دادم که تمام تلاش خود را در خصوص حذف کنکور به کار بگیرد. چه مصیبتی برای خانواده‌ها هر سال وجود دارد که کلاس‌های کنکور و رفت و آمد‌ها را باید تحمل کنند.

هزینه‌هایی که کلاس‌های کنکور بر خانوار تحمیل می‌کند

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سال ۹۵ که در سازمان برنامه و بودجه بودم، برآورد کردیم که حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از سبد خانوار، برای کلاس‌های کنکور، هزینه می‌شود و این بحث جدی است و سالهاست که سوهان روح مردم است. کشاورز زاده و کارگرزاده‌ای که نمی‌تواند هزینه‌های کلاس‌های کنکور را پرداخت کند، حسرت آن را می‌خورد و بهداشت روان او فرسوده می‌شود.

آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل‌ها در آزمون‌ها را داریم

نمکی تاکید کرد: یکی از نمایندگان گفت که آیا وزارت بهداشت برگزاری کنکور سراسری امسال را تضمین می‌کند؟ خیربرای هیچ کدام از آزمون‌ها نمی‌توانیم تضمین کنیم که پروتکل ها، کاملا رعایت شود، اما می‌توانیم حداکثر نظارت را داشته باشیم. اگر مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم برگزاری کنکور سراسری داشته باشند، آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل‌ها را داریم، اما این بدان معنی نیست که کوچک‌ترین عارضه‌ای اتفاق نیفتد.

وی گفت: تمام فرزندان این سرزمین، فرزندان ما هستند. امسال فرزند بنده نیز یکی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد است و بنده هم پدر هستم و برای فرزندم، دلهره دارم. ضمن اینکه فرزند من از VIP استفاده نمی‌کند کما اینکه هنوز کسی ندیده پدرش از پاویون فرودگاه، سوار هواپیما شود.

وزیر بهداشت گفت: تقاضای ما این است که کنکور کارشناسی ارشد به دلیل نیاز نظام سلامت به رزیدنت و نیرو‌های بهداشتی و درمانی جوان حتما برگزار شود و اگر رزیدنت پذیرش نشود، در بخش‌های آموزش عالی، تحقیقاتی، شرکت‌های دانش بنیان، دچار مشکل می‌شویم و هیچ کجای دنیا بین دوره‌های آموزش عالی به ویژه در تحصیلات تکمیلی، گسست ایجاد نمی‌کنند، چون آن‌ها سرمایه‌های ملی هستند که باید به بازار کار و تحقیقات بروند.

پیچیده‌ترین ویروس دنیا

نمکی اظهار داشت: ویروس کرونا مطلقا قابل پیش بینی نیست و هر کس در جهان ادعا کند که این ویروس را به طور کامل می‌شناسد، از جهالت است نه دانشمندی او، چون این ویروس پیچیده‌ترین ویروسی است که تا کنون در جهان وجود داشته است. زمانی که مرگ و میر روزانه حدود ۳۰ نفر بود به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و مرگ سه رقمی در هفته‌ها و ماه‌های آینده را به ایشان گفتم. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که در فصل پاییز، احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کرونا، بیش از ۸۰ درصد است.

به تعویق انداختن کنکور به امید روز‌های بهتر، کار درستی نیست

وی خاطرنشان کرد: با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روز‌های بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم. از سویی بلاتکلیفی، داوطلبان کنکور سراسری را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن اضطراب، ضعف سیستم ایمنی بدن و گرفتار شدن به کرونا را در پی خواهد داشت و باید زودتر تصمیمی در مورد برگزاری کنکور سراسری بگیریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در کنکور دکترا پروتکل‌های بهداشتی با درصد قابل قبولی اجرا شد آن هم در شرایطی که داوطلبان از محیط‌های متعدد اجتماعی در جلسه آزمون شرکت می‌کنند و هر کدام از آن‌ها را با اسکورت یا از قرنطینه نمی‌آوریم. کنکور دکترا از نظر ما، تستی برای برگزار کنندگان و ناظران بهداشتی بود که آیا می‌توانیم کنکور کارشناسی ارشد را با رعایت پروتکل‌ها برگزار کنیم یا خیر؟ از دید بنده، با تمهیدات بیشتر و تقویت تعداد ناظران بهداشتی و مجریان، می‌توانیم کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید به تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، پک‌های بهداشتی پیش بینی کنیم. اگر حتی یک جوان دچار بیماری شود و در بخش ICU بستری شود، غیر از ناراحتی و رنجش برای خانواده و ما، باعث زحمت بیشتر کادر درمانی می‌شود. در مورد کنکور کارشناسی ارشد اگر دوستان تصور می‌کنند که تعویق آزمون برای فراهم شدن فضای بهتر در کشور از نظر بیماری به مصلحت می‌باشد، خطا است و بنده چنین پیش بینی از آینده بیماری ندارم و هیچ عقل سلیمی این را نمی‌گوید، اما می‌توانیم با تشدید تمهیدات، کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.

وزیر بهداشت گفت: اگر در مورد کنکور سراسری، تمهیدات تازه‌ای نیندیشیم، نشان داده ایم که نمی‌توانیم آن را برگزار کنیم. حذف کنکور به مرداد و شهریور نمی‌رسد و سال‌ها است که طنابی به حلق آموزش کشور بسته ایم، اما باید گره‌های این طناب را باز کنیم و با وفاق ملی، باید یکبار برای همیشه مشکل کنکور را حل کرد.

نمی‌توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم

نمکی خاطرنشان کرد: باید برای برگزاری کنکور سراسری، از فضای باز و ورزشگاه‌ها استفاده، تلفن و اینترنت را در زمان برگزاری آزمون قطع و پک‌های بهداشتی برای داوطلبان به مقدار کافی پیش بینی کنیم، اما نمی‌توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم، چون جان آن‌ها از سر راه نیامده و پدران و مادران، سال‌ها مراقبت کرده اند و هر کدام از این فرزندان در آینده می‌توانند یکی از دانشمندان گره گشای کشور باشند و این‌ها سرمایه‌های اجتماعی ایران هستند.

وی اضافه کرد: در مورد برگزاری کنکور سراسری، مردد هستم و هیچ گاه هم اینقدر محکم نگفته ام. به عنوان متولی سلامت کشور اگر در آخرین لحظات احساس کنم که سلامت داوطلبان به مخاطره می‌افتد، ایستادگی می‌کنم و تصمیمم را صریح اعلام می‌کنم.

چهار مرحله حیاتی در کنکور

وزیر بهداشت در پایان گفت: برای کنکور سراسری باید چهار مرحله حیاتی یعنی زمان قبل از ورود داوطلبان به حوزه‌های امتحانی، زمانی که خانواده‌ها پشت در حوزه‌ها حضور دارند، زمان برگزاری آزمون و زمان ترک داوطلبان را مدیریت کنیم. پیشنهاد بنده این است که ساز و کار مدیریت برگزاری کنکور سراسری باز تعریف شود و جلسه کارشناسی مبسوط تری در این زمینه فردا برگزار شود، چون هیچ کس راضی به لطمه وارد شدن به مردم نیست.
سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۳
#یک_سال_دیرتر_رفتن_بهتر_از_هرگز_به_دانشگاه_نرفتن_است
#لغو_کامل_کنکور
بچه آقا چون کارشناسی ارشد می خواهد امتحان دهد برگزاری مشکل ندارد ولی بچه های مردم که یک دو و یا چند سال تلاش و استرس رو پشت سر گذاشتن و خودشان را برای کنکور آماده کردن باید تو بلاتکلیفی بمانند ، کرونا شده بهانه و بهترین زمان برای عقده گشایی یک عده برای جلوگیری از برگزاری کنکور که تنها روزنه امید بچه های مردم برای ورود به دانشگاه است ، خیلی از این حضرات زور می زنن که کنکور حذف بشه تا بچه های نالایق خودشان را وارد دانشگاه ها و رشته هآی خوب با پارتی بازی نمایند ، تنها راه جلوگیری از این جنایت راه اندازی اعتراض مدنی و یا حضور در مقابل مجلس است
به تعویق انداختن کنکور کا درستی نیست مجلس شایسته نمیداند که هوا رو به سردی میرود و خطزات بیشتر میشود .
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
وب گردی