بازدید ۱۴۳۷۶
علی صابری تحلیل گر بازار سرمایه در گفتگو با «تابناک اقتصادی»
صابری اظهار داشت: بازار سرمایه در میان بازار‌ها از شفافیت و قدرت بازیابی تعادل بسیار بالایی برخوردار است که البته ضعف‌های سیستم معاملاتی در ماه‌ها و روز‌های اخیر و انتقال بخشی از معاملات به ساعت‌هایی خارج از ساعت بازار از کارایی مکانیزم حراج و واقعیت‌های بازار کاسته است که امیدواریم دست اندرکاران به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
کد خبر: ۹۹۳۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱ 31 July 2020
آغاز سرد بورس در مرداد/ کلاس تابستانی مرداد برای سهامداران/ روزنه‌های امید بورس بازان در هفته آینده کدامند؟

تابناک اقتصادیعلی صابری تحلیل گر بازار سرمایه در گفتگو با «تابناک اقتصادی»، با بررسی روند معاملات و تحولات بازار بورس در هفته گذشته، سناریو‌های احتمالی روند بازار در هفته آینده را نیز تشریح کرد:

صابری در تحلیل روند بازار در هفته نخست مرداد ۹۹ اظهار داشت: در هفته گذشته شاهد فشار عرضه‌ها در بازار بودیم و شاخص کل در روز پایانی معاملات نسبت به هفته قبل تنها ۰.۱ درصد افزایش داشت تا معامله گران هفته‌ای سرد در بازار را تجربه کنند.

البته در این هفته، در کنار افت قابل توجه سهم‌های بزرگ و شاخص ساز، برخی سهم‌ها که اصطلاحاً کوچک‌تر و غیرشاخص ساز شناخته می‌شوند چابکی و پتانسیل‌های رشد خود را به رخ بزرگانی کشیدند که مدت زیادی رنگ شاخص را سبز نگه داشته بودند.

نبرد پشت دروازه شاخص ۲ میلیونی

این تحلیلگر بازار سرمایه در چرایی درجا زدن شاخص در هفته گذشته ابراز داشت: دلایل مختلفی برای وضعیت بازار در هفته گذشته می‌توان ذکر کرد. در کنار بازدهی تقریبا صفر درصدی بازار سرمایه، دلار و یورو نیز در طول هفته گذشته رشدی حدود ۰.۷ درصدی را تجربه کردند تا فرضیه‌ی برخی تحلیلگران مبنی بر همسویی این دو بازار تقویت شود. از سوی دیگر شایعات پیرامون خارج شدن معاملات فولاد از بورس کالا یک عامل اثر گذار در بازار بود. عرضه‌های نسبتا پرفشار در برخی نماد‌ها در  قیمت‌هایی که برای حقوقی‌ها از جذابیت بالایی برخوردار بود نیز به این روند دامن زد. نماد‌هایی که بیش از ۹۰ درصد روز‌های معاملاتی خود از ابتدای سال را با صفوف خرید پشت سر گذاشتند.

اما علتی که می‌توان وزن قابل توجهی برای آن قایل شد همان مقاومت روانی است که در اعداد رند شاخص در میان فعالان بازار متصور است. در واقع پس از عبور شاخص کل از عدد ۱ میلیون تا کنون، این نماگر با مقاومت یا استراحت همراه نبوده است. شاخص ساز‌ها یا شرکت‌های بزرگ حاضر در بورس نیز پس از رشد‌های متوالی در ماه‌های اخیر، با این روند همراه شدند تا قدرت شاخص برای صعود کافی نباشد.

پدیده دیگری که روند معاملات هفته پیش را متاثر از آن نیز می‌دانم، شکافی است که بین رشد شاخص ۳۰ شرکت بزرگ، شاخص کل و شاخص سایر شرکت‌ها از ابتدای سال به وجود آمده است. در واقع بازار در یک ساز و کار ترمیمی، تلاش می‌کند پس از انتشار گزارش ها، برگزاری مجامع و ارتقای سطح دانش و نگرش معامله گران، به سمت و سوی پر شدن  این شکاف حرکت کند.


آغاز سرد بورس در مرداد/ کلاس تابستانی مرداد برای سهامداران/ روزنه‌های امید بورس بازان در هفته آینده کدامند؟

کلاس تابستانی مرداد برای سهامداران

این تحلیل گر بازار سرمایه در ادامه اضافه کرد: معتقدم در هفته گذشته، اتفاقات بنیادی خوبی در بازار اتفاق افتاد و بازار با افت‌هایی مواجه بود که با خود رفتار‌های نسبتاً منطقی تری از سوی سهامداران را به همراه داشت. این خاصیت بازار است که به تازه واردان، تلنگر‌هایی را وارد کند و درس صبوری، تمرکز بر بنیاد و صورت‌های مالی سهام و پرهیز از هیجان را به مرور به معامله گران منتقل کند.

از سوی دیگر همچنان شاهد افزایش تعداد کد‌های بورسی هستیم و رکورد شرکت در عرضه‌های اولیه هر بار از سوی معامله گران شکسته می‌شود و از عدد ۵ میلیون فراتر رفته است.

در چند ماه گذشته سنجش میزان صف‌های خرید یا فروش که به معیاری برای ورود یا خروج از سهام تبدیل شده بود می‌تواند با روند‌هایی مانند هفته گذشته به مرور اصلاح شود. حتی در روز‌های اخیر در فضای مجازی و پرسش‌های افراد دیدیم تعداد زیادی از معامله گران حقیقی تازه وارد، به دنبال آگاهی از بنیاد و وضعیت عملیاتی شرکت‌ها بودند که این پدیده را باید به فال نیک گرفت. این موضوع موید این اصل در بازار است که سود و سودآوری باید در جایی شناسایی و نمایان شود و هیجانات خرید و فروش در یک سهم در میان و بلند مدت در مقابل عملیات و بنیان شرکت مغلوب خواهند بود.

به نظر بنده روند مثبت و نسبتاً پایدار تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی که از ابتدای خرداد ماه تا کنون تقریبا در همه روز‌ها خالص مثبت داشته است، در آینده بازار و نقش آفرینی حقیقی‌ها تاثیر مثبتی خواهد داشت.

روزنه‌های امید در هفته آینده

پیش بینی روند بازار به طور کلی آسان نیست و در ماه‌های اخیر سخت‌تر و فراتر از تحلیل‌های معمول نیز شده است، اما با توجه شرایط پیش رو و با مفروضات موجود، می‌توان ابتدای خوبی برای بازار در هفته آینده متصور بود، افزایش ملایم و پله‌ای قیمت ارز در سامانه نیما و بازار که مجددا از ۶ مرداد آغاز شده است نیز در صورت تداوم می‌تواند بر بهبود روند معاملات اثر گذار باشد، تعیین تکلیف عرضه و خرید فولاد در بورس کالا نیز دیگر عاملی است که روزنه‌های بهبود در بازار در هفته آتی را نمایان می‌کند، اما لازم می‌دانم این نکته را نیز اضافه کنم که اصلاح یا استراحت شاخص در این مرحله چند وجهی خواهد بود و صرفاً به کاهش شاخص کل محدود نخواهد شد، در واقع در این مرحله شاهد اصلاح بخش‌های مختلف بازار با سمت و سوی اصلاح شاخص ساز‌ها و اثرگذاری تدریجی گزارش‌ها و نتایج مجامع بر شرکت‌ها و سهم‌های مختلف خواهیم بود تا در میان مدت بازار به تعادلی نسبی در رشد دست یابد.

اصلاح زمانی یا استراحت ۲۰ تا ۳۰ درصدی سهامی که مدت‌ها صف‌های خرید را تجربه کرده اند نیز زمینه ساز تکمیل این دوره از آماده سازی شاخص برای حرکت مجدد است، البته همچنان باید مراقب بود که به دلیل ناپایداری در برخی شاخص‌های اقتصادی و نگرانی‌ها از شرایط اقتصادی، در صورتی که این اصلاح با شدت و مدت بیشتری مواجه شود، می‌تواند برای بخشی از سرمایه گذاران نگران کننده و حتی عامل خروج آن‌ها شود؛ لذا امیدواریم فشار عرضه‌ها در هفته آتی کمتر شود و چنانچه هدف از برخی عرضه‌ها ایجاد تعادل در بازار است، این متعادل سازی به روز‌های صعودی‌تر بازار منتقل شود.

بازار سرمایه در میان بازار‌ها از شفافیت و قدرت بازیابی تعادل بسیار بالایی برخوردار است که البته ضعف‌های سیستم معاملاتی در ماه‌ها و روز‌های اخیر و انتقال بخشی از معاملات به ساعت‌هایی خارج از ساعت بازار از کارایی مکانیزم حراج و واقعیت‌های بازار کاسته است که امیدواریم دست اندرکاران به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

صابری در پایان این نکته را یادآور شد که شرایط فعلی بازار، اصلاح و تعادل به معنای پایان جذابیت و روند مثبت بازار سرمایه نیست و استراحت شاخص پیش از عبور از مرز ۲ میلیونی که اتفاقاً با رفتار‌هایی منطقی‌تر از گذشته از سوی سهامداران و معامله گران همراه بوده است، حتی در صورت تداوم در روز‌های پایانی هفته بعد، زمینه ساز رشد شاخص در هفته‌های آتی است.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
بدون شک سودهای باداورده روزانه ۴-۵ درصدی بورس نورچشمی عامل اصلی رشدشدیدنقدینگی وافزایش تورم و متلاطم شدن بازارهای رقیب مثل ارز وطلا وخودروومسکن است
والبته این وسط تنهاجاییکه ازاین رشد غیرعادی منتفع نمیشه تولید هست یک عده طمعکار که عمدتا ازرانت برخوردارهستند بخاطرهمین سوداوری بی منطق وبرای پرکردن جیبهایشان دربورس سرمایه گذاری میکنند ودولت هم چشمانش رابرتبعات مخرب این رشد نامعقول وغیرطبیعی بسته وفقط دنبال منافع خودشه
تازمانیکه رشدبی دلیل وغیرمنطقی بورس ادامه داشته باشد رشد نقدینگی وتورم وحشتناک ادامه خواهدداشت
پاسخ ها
kh
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
اول اینکه گور پدر همه بازار ها رو هم کرده ولی نکته ای به ذهنم رسید که جنابعالی تان این متن را تهیه و روی هر خبری در خصوص بورس کپی - پیست میکنید گو اینکه بورس نور چشمی به قول خودتان بد جوری بازارتان را کساد کرده است.
حضرتعالی حتما دلال ارز و سکه هستید. با احترام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
دوران طلایی بورس بسررسید ازاین به بعددیگه روندفقط نزولیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
سایت های سینه چاک بورس چرا مثل ماههای قبل نموداربازدهی بورس درتیرماه رابا بازارهای ارزوسکه مقایسه نمیکنند؟؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
دیگه دولت به هدف اصلیش برای جذب سرمایه های مردم تا حد زیادی رسیده، از الان به بعد نوسانات بورس بیشتر و بیشتر میشه. چون از طرفی ورود این سرمایه ها باعث افزایش نرخ تولید را رشد تولید نمیشه و از طرفی هم شرکت های مذکور چه وجود خارجی داشته باشند و چه صرفا یک تابلو جهت احداث در آینده باشند باید سودهای ملت را پرداخت کنند، چون تولیدی به معنای واقعی وجود ندارد بهتره که شاخص ها با تریس منفی به کار خود ادامه بده وجهش های پارسال را نداشته باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
احتمالا بورس به پایان راه خودش رسیده برای اینکه دولت بین چندین پارامتر مختلف باید انتخاب کنه و دائما داره اشتباه میکنه الان هم تصمیم گرفته اجازه نده بورس از شاخص دو میلیون واحد عبور کنه برای اینکه فکر میکنه تورم زا است الان الویت اصلی کنترل دلار هست زیرا اگه رفت سی هزار تومان فاجعه است بورس باید به پای دلار قربانی بشه و دولت این کار را خواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
بورس بزودی میترکه و بسیاری را نابود میکنه ، مملکتی که اقتصادش به گل نشسته بورسش حقیقی نیست...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
یعنی قیمت ارز بره بالا که ی عده تو بورس سود کنن؟
وای به حال فقرا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
بازار سرمایه نابودگر اقتصاد کشور شده ،
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
سهامداران بیچاره و بدبخت علاف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
هیچ دلیل اقتصادی برای رشد بورس وجود ندارد
پاسخ ها
قاسم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
حمایت دولت و مسئولین!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
بورس خیلی بالاتر از جایگاه واقعی خود قرار دارد و جلوگیری از سقوط آن برای دولت به یک معضل تبدیل شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
با توجه به اینکه در شش ماهه گذشته هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و کرنا هم باعث ایجاد تعطیلی نشد افزایش بی دلیل و کاذب بورس متهم اصلی در بی نظمی تمام بازارها خصوصا مسکن است که در نهایت موج افزایش قیمتها منجر به گرانی کالاهای مصرفی مردم شده و میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
هر چی بیشتر این مطلب رو خوندم بیشتر یقین پیدا کردم که مولفه تولید و بهره وری شرکتها بر قیمت سهام شرکتها در بورس ایران بی معنا است. آیا براستی این بورس واقعی است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
بورس ابزاری هست در دست حکومت که همه چیزهایی را که نمی تواند به ظور معمول کنترل کند با آن کنتل می کند
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
هرماه متری دومیلیون تومان به متوسط قیمت مسکن تهران اضافه میشه کمر مردم زیربارگرانی قیمت مسکن واجاره بها شکست هیچکس ککش هم نمیگزه !!!!
باطرحهای بی تاثیری مثل اخذمالیات ناچیزاز خانه های خالی میخوان بحران مسکن راحل کنند !!
تازمانیکه بورس روزی ۵ درصدسود بی دلیل میده بایدهمچنان منتظر اگجهش قیمت مسکن وارز وطلا وخودروباشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
بازی دولت با بورس و دلار دوباره شروع شد دست بردار نیستند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
کنکور 99 آیت الله فاطمی نیا سنتکام اوراق سلف نفتی توافق اسرائیل و امارات
آخرین اخبار