بازدید ۱۰۰۲۶
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه تا ساعت ۶ صبح ۲۶ پس لرزه رخ داد، گفت: احتمال وقوع زلزله بزرگتر از ۵.۱ ریشتر بسیار کم است، اما صفر نیست.
کد خبر: ۹۷۷۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵ 08 May 2020

به گزارش تابناک به نقل از مهر، دکتر محمد تاتار معاون پژوهشی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در خصوص زلزله شب گذشته گفت: در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه پنج شنبه یک پیش لرزه ۲.۹ ریشتری داشتیم که تقریباً بعد از آن یک زلزله ۵.۱ ریشتری اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه اگر بعد از این زلزله ۵.۱ ریشتری زلزله‌ای با بزرگای بیشتر رخ می‌داد می‌توانستیم بگوییم ۵.۱ ریشتری یک پیش لرزه بوده، اظهار داشت:، اما با توجه به اینکه تا ساعت ۶:۰۰ صبح ۲۶ پس لرزه در همان نقطه رخ داد می‌توانیم بگوییم عملا زمین لرزه ۵.۱ زمین لرزه اصلی بوده است.

تاتار با تأکید بر اینکه دقت مکان یابی این زمین لرزه‌ها در کشور بالاست، خاطرنشان کرد: بعد از این پیش زمین لرزه، زلزله و پس لرزه ها، مکان یابی در اطراف تهران با دقت بالایی ثبت می‌شود.

به گفته وی تا ساعت ۶:۳۰ صبح بزرگترین زمین لرزه با بزرگای ۳.۹ ریشتر بوده است که با این ویژگی‌ها می‌توان گفت زمین لرزه ۵.۱ ریشتری همان زمین لرزه اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله‌های بزرگتر بسیار کم است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تأکید بر اینکه خیلی وقتها، زمین لرزه‌ها می‌توانند گسل‌های دیگر را فعال کند، تصریح کرد: شواهدی در این خصوص ندیدیم و این احتمال وقوع زلزله بعدی را خیلی کمتر می‌کند.

وی با بیان اینکه این گسل سابقه فعالیت زیادی داشته است، افزود: طی ۱۰۰ سال گذشته در این نقطه زلزله‌ای به این بزرگی نداشتیم و بزرگترین آن ۴-۴.۵ ریشتر بوده که در این مقیاس زمین لرزه زیادی رخ داده است.

تارتار گفت: زمین لرزه شب گذشته طبیعی و با ساز و کاری مشخص بوده است؛ انتظار وقوع این زمین لرزه‌ها را از این گسل داریم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: ساز و کار کانونی برای زمین لرزه با گسل مشا همخوانی داشت. زمین لرزه بخشی از گسل مشا بود.

وی با تأکید بر اینکه زمین لرزه پدیده پیچیده‌ای است، گفت: ما معمولاً اطلاعاتی را براساس سابقه زلزله در منطقه یا لرزه خیزی مشابه در سایر مناطق را ارائه می‌دهیم. اما در بسیاری از موارد پیش می‌آید که زمین رفتار غیرطبیعی نشان می‌دهد.

تاتار خاطرنشان کرد: معمولاً زلزله تا مدت‌ها پس لرزه‌هایی دارد که این روند ادامه خواهد داشت.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در خصوص مقیاس پس لرزه‌ها اظهار داشت: بعد از زمین لرزه اصلی تا مقیاس ۱-۱.۵ ریشتر هم در آن منطقه مکان یابی می‌شود که به دلیل زلزله شب گذشته این مکان یابی شروع شده است.

وی با بیان اینکه پس لرزه‌هایی بعد از زلزله ۵.۱ ریشتر رخ داده، تصریح کرد: بزرگترین این پس لرزه‌ها ۳.۹ ریشتر در همان نقطه بوده است؛ اگر پس لرزه‌ای با مقیاس ۴ ریشتر در همان نقطه هم رخ دهد، عجیب نیست که تا این مقیاس در تهران هم احساس خواهد شد.

تاتار تأکید کرد: احتمال وقوع زلزله بزرگتر از ۵.۱ ریشتر بسیار کم است، ولی صفر نیست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در خصوص ارتباط زلزله و آتشفشان گفت: این زلزله هیچ ارتباطی با آتشفشان ندارد، زیرا این زمین لرزه گسل مشخصی داشته و با اطمینان بالای ۹۰ درصد می‌توانیم بگوییم که این زمین لرزه‌ها از گسل مشا بوده است.

تاتار گفت: تاکنون هیچ زمین لرزه‌ای آتشفشانی را فعال نکرده است؛ اگر آتشفشانی فعال شود همزمان با آن زمین لرزه‌ای را احساس می‌کنیم که این زمین لرزه با زمین لرزه‌ای حاصل از حرکت گسل ها، تفاوت دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی هفته وحدت
آخرین اخبار