بازدید ۸۳۳۶
۲
افشاگری دوم روزنامه دولت علیه مدیران سابق فوتبال
تاج رئیس سابق فدراسیون و مدیران مختلف در مصاحبه‌های خود با برنامه‌های تلویزیونی و سایر رسانه‌ها به صراحت اعلام کرده‌ بودند برگزاری تمرینات تیم‌های ملی در کمپ اسپایر قطر به صورت رایگان انجام شده است. حالا این بدهی نجومی بابت چیست؟
کد خبر: ۹۷۲۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰ 15 April 2020

درخواست فدراسیون فوتبال ایران از فیفا بابت پرداخت 3 میلیون دلار به قطر بابت بدهی، ابهامات و سؤال‌های زیادی را به همراه دارد. همه می‌دانیم که اردوها و بازی‌های دوستانه رایگان بوده است. پس دلیل ارسال این نامه چه بوده؟ فدراسیون فوتبال چه هدفی داشته و واقعیت پشت این مکاتبات چیست؟

به گزارش تابناک ورزشی، بدون مقدمه و توضیح اضافه باید به سندی عجیب از مکاتبات داخلی فدراسیون فوتبال بپردازیم که حقایقی تکان دهنده را به جامعه فوتبال نشان می‌دهد. این سند با امضای ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی سابق فدراسیون به وضوح برنامه پنهانی فدراسیون برای ریخت و پاش مالی در قطر را مشخص می‌کند. در متن این نامه سرپرست دبیرکلی سابق به مدیران فدراسیون آمده است: «احتراماً به استحضار می‌رساند فدراسیون فوتبال ایران ارتباط دوجانبه تنگاتنگ و سازنده‌ای با فدراسیون فوتبال قطر دارد که بخشی از این ارتباط در حوزه برگزاری کمپ‌های تمرینی و برگزاری دیدارهای دوستانه متعدد در رده‌های مختلف ملی اعم از زنان و مردان می‌باشد. (برنامه تمرینی و کمپ‌های تیم‌های ملی از ابتدای سال 2019 تا پایان سال 2020 توسط سازمان تیم‌های ملی پیوست گردد.)

سند جدید: بدهی ۳میلیون‌دلاری ایران به فدراسیون قطر

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تقویم سالیانه فدراسیون فوتبال ایران، در سال جاری میلادی و سال‌های آتی برگزاری چنین کمپ‌هایی همچنان ادامه خواهد داشت که منجر به بدهی فدراسیون فوتبال ایران به فدراسیون فوتبال قطر می‌گردد. لذا با توجه به در مضیقه بودن فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران از لحاظ مالی و مشکلات عدیده در این حوزه، خواهشمند است دستور فرمایید تا  سه میلیون دلار از مطالبات فدراسیون فوتبال به حساب فدراسیون فوتبال قطر واریز گردد تا از یک سو فدراسیون فوتبال مطالبات خود را دریافت کرده باشد و از سوی دیگر در عین حال تعهدات مالی برابر فدراسیون فوتبال قطر نیز انجام گردد.»

اتفاقاتی که در مدیریت اجرایی فدراسیون فوتبال شاهد آن هستیم حیرت‌انگیز است؛ باورکردنی نیست. تمامی امور زیر سایه دنیایی از ابهام انجام می‌شود. تنها چیزی که دیده نمی‌شود اصول است و آن چیزهایی هم که قابل مشاهده است چیزی نیست جز ریخت و پاش و سرمایه‌سوزی!

مدیران فدراسیون فوتبال همیشه موضوعی را به موضوعی دیگر گره می‌زنند تا شاید راه حل را پیدا کنند. در نهایت آنچه برای‌شان باقی می‌ماند باز هم زنجیر سنگین فولادی است که همواره به خاطر اشتباهات و بی‌توجهی به قانون مجبور هستند آن را به دوش بکشند.

با توجه به مکاتبات صورت گرفته حالا باید از مدیران فدراسیون فوتبال درخواست کرد که به صورتی کاملاً شفاف به اعضای مجمع عمومی، رسانه‌ها و جامعه فوتبال توضیح قانع کننده ارائه دهند که قرارداد خواهرخواندگی امضا شده با فدراسیون فوتبال قطر بر پایه چه جزئیاتی امضا شده است؟ به هر صورت مهدی تاج رئیس سابق فدراسیون و مدیران مختلف این مجموعه در سال‌های اخیر در مصاحبه‌های خود با برنامه‌های تلویزیونی و سایر رسانه‌ها به صراحت اعلام کرده‌ بودند برگزاری تمرینات تیم‌های ملی در کمپ اسپایر قطر به صورت رایگان انجام شده است. حتی یک بار مهدی تاج رسماً در برنامه ورزش و مردم تأکید کرده بود اردوی برگزار شده پرسپولیس در قطر هم با کمک فدراسیون به صورت رایگان انجام شده که ایرج عرب مدیرعامل وقت باشگاه این اظهارات را تکذیب و تأکید کرده بود برای برگزاری اردو به قطری‌ها پول پرداخت کرده‌اند.

عدم اطلاع‌رسانی مدیریت فدراسیون فوتبال درباره فعل و انفعالات مالی و شفاف‌سازی درباره برنامه‌های اجرایی هم موضوع دیگری است که همواره در سال‌های اخیر مورد انتقاد اهالی فوتبال و رسانه‌ها بوده است. حالا هم مشخص شده همکاری فوتبال ایران و قطر با آن چیزی که تا کنون وعده آن به جامعه فوتبال داده شده تفاوتی آشکار دارد. پس باید سؤال کرد آیا برگزاری اردوهای تیم ملی بزرگسالان در قطر، تیم المپیک و سایر تیم‌های ملی تا کنون هم شامل هزینه‌های دلاری سنگین شده است؟

آیا فدراسیون فوتبال برنامه دارد تا بتواند بخشی از مطالبات خود از فیفا (پیرامون کمک‌های فیفا برای اجرایی شدن پروژه‌های عمرانی که خیلی بعید است مورد موافقت فیفا قرار بگیرد) از این طریق دریافت شود؟ آیا اعضای مجمع عمومی فدراسیون موافق این عملکرد اقتصادی مجموعه و ریخت و پاش‌های حیرت‌انگیز هستند؟ آیا گزارش جزئیات این هزینه‌ها به اطلاع آنها می‌رسد یا این جزئیات را از مجمع عمومی هم با ارائه اطلاعات کلی پنهان می‌کنند؟ علاوه بر همه خبرهایی که پیش از این درباره برگزاری اردوها و بازی‌های دوستانه در قطر شنیده‌ایم، حالا برخی منابع آگاه و نزدیک به فدراسیون فوتبال قطر هم این نکته را تأیید می‌کنند که هیچ هزینه‌ای بابت این اردوها و بازی‌های دوستانه از ایران گرفته نشده است. این منبع آگاه می‌گوید: «فدراسیون فوتبال قطر به هیچ عنوان بابت بازی‌های دوستانه و اردوهای تیم‌های ایرانی در قطر هزینه‌ای دریافت نکرده و حتی مواردی بوده که قطر حتی هزینه بلیت هواپیمای کاروان‌های اعزامی را هم پرداخت کرده است. بنده از این نامه بی‌اطلاع هستم اما ممکن است که فدراسیون فوتبال ایران خواسته باشد از طریق قطر پول بلوکه شده خود در فیفا را دریافت کند. هر چند که تحریم‌های بانکی به گونه‌ای است که پرداخت این پول به ایران از طریق قطر هم سخت است و مشخص نیست که در صورت صحیح بودن این فرضیه چه راهی برای این پرداخت انتخاب کرده باشند.»

علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال هم البته به رایگان بودن اردوها تأکید می‌کند: «من در جریان این نامه نیستم اما این را می‌دانم که همه اردوهای ایران در قطر رایگان بوده و از این به بعد هم رایگان خواهد بود.» 
امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال هم درباره این نامه اظهار بی‌اطلاعی کرده است. یک منبع آگاه در فدراسیون فوتبال ایران هم می‌گوید: «ممکن است که از این طریق فدراسیون می‌خواسته به 3 میلیون دلار برسد.»

نکته اصلی اما اینجاست که حتی انتقال پول از قطر به ایران هم، با همان موانعی مواجه است که پرداخت پول از فیفا به ایران با آن روبه‌روست. هر دو مسیر پرداخت پول به ایران به دلیل تحریم‌ها مسدود است و باید از مدیران فدراسیون فوتبال پرسید که بر چه اساسی این مسیر را برای دستیابی به پول خود انتخاب کرده‌اند؟

منبع: ایران ورزشی

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
به نظرم قوه قضائیه باید سریعا" به این وضعیت خاتمه دهد و روزگار این افراد را سیاه کند تا نتوانند از پول بیت المال -بیت الحال نکنند باید از 1 تومان هم نگذرد !!!!!!!!!
شاه عباس بعدی
|
United States
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
چرا ایران رو بدنام میکنین
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار