بازدید ۱۶۸۹۹
شامگاه یکشنبه بیست و چهارم فروردین ۹۹، دهمین نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشور‌های عضو و غیرعضو سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس از طریق وبینار برای بررسی نهایی توافق جلسه قبل، برگزار شد و خروجی این جلسه، از توافق همه اعضا بر سر کاهش تولید نفت به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز حکایت داشت.
کد خبر: ۹۷۲۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۷ 13 April 2020

توافق تاریخی با اجماع اوپک پلاس و G20 برای کاهش 15.7 میلیون بشکه نفت/ واکنش ترامپ به توافق کاهش تولید نفت/ آیا نفت به 40 دلار می رسد؟

به گزارش تابناک اقتصادی؛ پس از نشست عصر پنجشنبه اعضای اوپک پلاس که تا بامداد روز جمعه به وقت تهران به طول انجامید، خبرها حکایت از توافق اعضای اوپک و متحدانش بر سر کاهش روزانه ١٠ میلیون بشکه نفت داشت، به گونه ای که زنگنه، وزیر نفت کشورمان در بامداد روز جمعه خبر داد: «توافق برای کاهش روزانه ١٠ میلیون بشکه‌ای تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد دیگر تولیدکنندگان نفت جهان نیز به این توافق بپیوندند.

وی افزود: مشکلاتی کوچک هم در طول مذاکرات ده ساعت و سی دقیقه‌ای وجود داشت؛ برخی تفاهم‌ها نیاز به زمان دارد. قرار شد بحث‌ها ادامه یابد، ٢٢ کشور توافق داشتند، اما مکزیک نگرانی‌هایی داشت و برای بررسی آنها نیازمند زمان بود، قرار شد دوباره با این کشور مذاکره شود تا این قضیه به نتیجه برسد.»

اشاره مهندس زنگنه به موضع مخالف مکزیک در این نشست، نشان داد هنوز باید منتظر توافق نهایی و قابل اجرا از سوی اوپک پلاس باشیم؛ هرچند در همان دقایق پایانی نشست اوپک پلاس، خبرگزاری تاس روسیه به نقل از منابع آگاه نوشت: «با اینکه مکزیک از گفت‌ وگوها کنار کشید، توافق برای کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه در روز به قوت خود باقی است و قرار است تلاش‌ها برای متقاعد کردن آن کشور ادامه پیدا کند.»

اشاره این خبرگزاری به مذاکرات گروه ۲۰  در روز جمعه بود؛ مذاکراتی که با شروع آن، خبرها از پیشنهاد آمریکا به مکزیک حکایت داشت. آن گونه که طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری مکزیک به گفت‌وگوی تلفنی خود با دونالد ترامپ اشاره کرد و افزود: «وقتی به او گفتم، ۱۰۰ هزار بشکه است و ما کاری بیشتر از این نمی‌توانیم انجام دهیم، بسیار سخاوتمندانه به من گفت که آن‌ها به ما کمک می‌کنند و تولید ۲۵۰ هزار بشکه نفت روزانه را اضافه‌تر کاهش می‌دهند؛ بنابراین، برای این موضوع از او تشکر می‌کنم.»

در نتیجه، قرار شده است تا آمریکا نیز برای جبران سهم مکزیک تا ۲۵۰ هزار بشکه اضافه‌تر از تولیدات خود را روزانه کم کند.

توافق تاریخی با اجماع اوپک پلاس و G20 برای کاهش 15.7 میلیون بشکه نفت/ واکنش ترامپ به توافق کاهش تولید نفت/ آیا نفت به 40 دلار می رسد؟

سرانجام شامگاه یکشنبه بیست و چهارم فروردین ۹۹، دهمین نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشور‌های عضو و غیرعضو سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس از طریق وبینار برای بررسی نهایی توافق جلسه قبل، برگزار شد و خروجی این جلسه، از توافق همه اعضا بر سر کاهش تولید نفت به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز حکایت داشت.

در این خصوص، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در جمع خبرنگاران گفت: این نشست در ادامه نشستی که روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۱ و ۲۲ فروردین‌ماه) برگزار شده بود، تشکیل شد که در آن نشست برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای عرضه روزانه نفت توافق شده بود.

وی افزود: تنها اندکی مشکل با مکزیک وجود داشت که بر اساس تقسیم‌های توافق اولیه قرار بود مکزیک روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود بکاهد که وزیر انرژی این کشور قبول نداشت. در این مدت صحبت‌هایی شد و قرار شد مکزیک در ماه‌های مه و ژوئن روزانه ۱۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود کم کند و گفتند بقیه آن را آمریکا قول داده است از جانب مکزیک کم کند.

وزیر نفت با بیان اینکه به این ترتیب توافق نهایی شد و این توافق از یکم مه اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: برای دو ماه مه و ژوئن ۱۰ میلیون بشکه از عرضه کم می‌شود؛ در شش ماه بعد از آن، عرضه روزانه ۸ میلیون بشکه کاهش می یابد و طی ۱۶ ماه پس از آن، یعنی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ نیز روزانه ۶ میلیون بشکه از عرضه نفت کاسته خواهد شد. بقیه تصمیم‌ها مربوط به کشورهای تولیدکننده نفت خارج از اوپک پلاس می‌شود.

توافق تاریخی با اجماع اوپک پلاس و G20 برای کاهش 15.7 میلیون بشکه نفت/ واکنش ترامپ به توافق کاهش تولید نفت/ آیا نفت به 40 دلار می رسد؟

زنگنه با بیان اینکه گفته شده است وزیران نفت و انرژی G۲۰ نیز قبول کرده‌اند، برای یک سال روزانه سه میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت را کاهش دهند، ادامه داد: ترتیبات این توافق نیز با هماهنگی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) مشخص می‌شود؛ ضمن اینکه عربستان، کویت و امارات نیز داوطلبانه افزون بر کاهش‌های اتخاذ شده، روزانه حدود ۲ میلیون بشکه دیگر نیز از عرضه خود کم خواهند کرد.

وزیر نفت همچنین در خصوص سهم ایران در کاهش تولید نفت گفت: ایران به دلیل تحریم به همراه لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف است.

بیژن زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با توافق کاهش تولید، قیمت نفت به ۴۰ دلار می رسد، اظهار داشت: باید منتظر باز شدن بازار ماند و صبر کنیم ببینیم بازار چکار می کند.

توافق تاریخی با اجماع اوپک پلاس و G20 برای کاهش 15.7 میلیون بشکه نفت/ واکنش ترامپ به توافق کاهش تولید نفت/ آیا نفت به 40 دلار می رسد؟

واکنش ترامپ به توافق کاهش تولید نفت

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از نتیجه نهایی توافق بر سر کاهش تولید نفت تا آوریل ۲۰۲۲، در توئیتی ضمن تشکر از رئیس جمهور روسیه و پادشاه عربستان و تبریک به آن ها نوشت: معامله بزرگ نفتی توسط اوپک پلاس باعث حفظ صدها هزار شغل در حوزه انرژی ایالات متحده می شود؛ معامله بزرگ برای همه.

ادامه تبادل نظر نفتی سران روسیه، آمریکا و عربستان

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد: سران روسیه، آمریکا و عربستان در گفت‌وگوی تلفنی درباره بازار نفت تبادل نظر کردند. به گزارش ایرنا، این سومین بار در چند روز اخیر است که سران سه کشور در خصوص وضعیت بازار نفت با هم تلفنی گفت‌وگو می‌کنند.

توافق تاریخی کاهش تولید 15.7 میلیون بشکه نفت با اجماع اوپک پلاس و G20/ واکنش ترامپ به توافق کاهش تولید نفت/ آیا نفت به 40 دلار می رسد؟

بر اساس گزارش کاخ کرملین، سلمان بن عبدل عزیز آل سعود و ولادیمیر پوتین از توافق حاصل شده در قالب اوپک‌ پلاس مبنی بر محدود کردن داوطلبانه تولید نفت به منظور تثبیت بازار جهانی و پایداری اقتصاد جهان حمایت کردند.

در ادامه گزارش کرملین گفته شده که پوتین گفت‌وگوی جداگانه‌ای هم با رییس جمهوری آمریکا داشت و دو طرف درباره وضعیت بازار نفت گفت‌وگو کردند.

پوتین و ترامپ در ادامه در خصوص موضوعات مرتبط با تضمین امنیت استراتژیک به تبادل نظر پرداختند و رییس جمهوری روسیه، عید پاک مسیحیان را به دونالد ترامپ و مسیحیان آمریکا تبریک گفت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
کی بود میگفت آمریکا همیشه سعی میکنه قیمت نفت رو در نازل ترین حد خودش نگه داره؟ پس چرا ترامپ از گران شدن نفت خوشحاله و از روسیه و و عربستان لابت کاهش تولید تشکر کرده؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
دنیا به سمت یکپارچگی میرود و همه به یکدیگر بدلیل منافعشون وصل شده اند
البته بغیر از ما
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
برادر من شما به تفاسیر اینها در اینجور سایتها و نهادها زیاد توجه نکن و حرص نخور... الان سالهاست که آمریکا و اروپا دارن نابود می شن و مردمشون یا همه مردن یا همه تو حال مرگن و اقتصادیشون و جامعهشون و خانواده هاشون و ... در حال نابودی هست و اصلا همین که چیزی به اسم آمریکا و اروپا تا الان هنوز وجود دارند جای خیلی تعجبه ... زیاد به این تفاسیر توجه نکن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
الان امریکا بزرگترین تولید کننده نفت جهانه شما اگر جستجوکنی امریکا الان 15 میلیون بشکه نفت تولید میکنه و 3 میلیونش را صادر می کنه
یه مقداری مطالعه بفرمایید چندین ساله امریکا بزرگترین تولید کننده نفت جهان شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
چرا اینا نصف شبا توافق میکنن؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
!حالت خوبه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
به وقت ایران میشه نیمه شب. به وقت غرب میشه ظهر و به وقت شرق آسیا میشه صبح روز بعد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
بازم نقش کلیدی امریکا را دیدبم . امروزه باید معامله گر بود . تا منافه ملی حفظ شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
حالا هي بكيد امريكا ضعيف شده وقتي براي كاهش ضرر شركتهاي نفتي امريكايي و افزايش قيمت نفت ميتواند كشوري مثل روسيه رو مجبور به توافق كند نشان از تاثير كذاري بالا در روابط بين الملل و اينكه منفعت كشورشان بر هر توافقي اولويت داره
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
اوپک هک بالاخره بدست آمریکا افتاد.
sasan
|
Netherlands
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
جناب فارس این توافق هم آنچنان بزرگ نیست بلکه در این جهان کرونا زده که نفت جهان
را اشباع کرده است و هنوز نزدیک به ۶۵ درصد کشورهای جهان در قرنطینه هستند نمیتوان
آنرا موفق نامید اگر حتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون بشکه هم به توافق برسند نیازی به خریداری آن نیست و در طرف دیگر هنوز نمیتوان آنرا موفق نامید چرا که بعضی کشورها موافقت نکرده اند یا اگر هم بکنند فکر نمیکنم قیمت نفت تکان بخورد آنطور که در خبرها است
وقتیکه خبر توافق نفت مخابره شد قیمت هم پایینتر رفت شما که خبرنگار هستید بهتر میدانید
قبل از کرونا وقتیکه یک بشکه کم یا زیاد میشد قیمتها بلافاصله عکس العمل نشان میدادند ولی امروز هیچ هیزم روشنی نیست که قیمتها را تکان بدهد با آنکه نه ۱ میلیون بلکه ۱۰
میلیون بشکه هم نتوانست قیمتی را بالا ببرد و بنظر من پایینتر هم میرود و اگر چنین شود
همان توافق هم شکسته میشود و هر کشوری برای منافع خود نفت بیشتری را عرضه میکند
بنابراین بسیآر زود است که ذوق زده شد که این توافق را پایان یافته بدانیم کشورهایی که نفت تولید میکنند بجز ایران که در تحریم است اینها برای کرونا مشکل اقتصادی پیدا میکنند
و برای جبران آن مجبور میشوند به همان روال سابق یا کمی کمتر برگردند ولی برای آیران
با چنین قیمتی که انهم ۳۰۰ هزار بشکه تا ۵۰۰ هزار بشکه آنهم با کمبود اقتصادی هیچ چیزی را عوض نمیکند چرا که قبل از کرونا دولت کمبود بودجه در سال ۹۹ را داشت
که با آمدن کرونا صد چندان میشود و برآی همین است که قیمتها ساعتی بالا میروند هر چند
خبرگزآریها از ارزان شدن قیمتها میگویند ولی واقعیتها چیز دیگری است جهان امروز جهان تکنولژی است ومیلیونها ایرانی با فامیلها تماس دارند و خبرها را میگیرند که چه
اوضاع احوالی است بنابراین نمی توان به خبرگزاریها استناد کرد بهر صورت هنوز زود
است که به این توافق خوشبین شد وانگهی در قیمت نفت اتفاقی نیفتاد ​​​​........
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
این همه تفسیر آبکی رو شما از کجا درآوردی؟؟؟؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
تا حالا مرتب سهم اوپک و غیر اوپک کم میشد و آمریکا سهم بیشتری از بازار را بدست می آورد این بار با هماهنگی روسیه و عربستان و جنگ قیمت ها ، آمریکا برای اولین بار مجبور شد برای نجات تولید نفت گران خود علاوه بر خواهش از روسیه و عربستان خود نیز به کاهش تن دهد.
اجبار آمریکا به هر کاری ، حالا اسمش رو بزاریم کاهش تولید نفت ، آیا نشانه قدرت آمریکاست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
چی میگی عمویی
امریکا مجبور شد؟؟!!
مثل اینکه خود ترامپ ازشون خواست که تولید رو کاهش بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
امروز شاخص کل راحدود ۲۰ هزارواحد افزایش دادند وفورا ۲۰ هزارواحد انراکاهش دادند تا بگویند حباب بورس تخلیه و شاخص اصلاح شد ودیگر بورس حباب ندارد !!!
پاسخ ها
شهاب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
از موتوری خرید نکن. اون بخاطر ابطال معاملات هلدینگ فارس بود که نوزده هزار واحد مثبت ایجاد کرده بود معاملاتش ابطال شد
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
زماني نفت 140دلار بود باز هم مردم ما مشكل داشتند حالا هم مشكل دارند براي مردم ايران كه صاحب ثروت خود نيستند فرقي ندارد
بیچاره ملت ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
واقعاً جالب است. ترامپ دستور به کاهش تولید نفت می دهد در کمتر از یک هفته با توافق زوسه!!!!! و عربستان تولید روزانه نفت 15.7 میلیون بشکه کاهش می یابد. ترامپ دستور می دهد قیمت را بالا ببرید بالا می رود، دستور می دهد پائین بیاورید پائین می آورند.
ناشناس
|
Luxembourg
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
در تحریم زمان احمدی نژاد با موسسات مالی که سودهای بالایی میدادند پولهای مردم را بر باد دادند الان هم با بورس.
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
امیدوارم نفت به 10 دلار سقوط کند تا اقتصاد آمریکا, عربستان و روسیه نابود شود.
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
برای این کار اول باید دید که وجود ترامپ برای دور دوم ریاستش برای نمایش چهرۀ واقعی امریکا به دنیا لازم است یا خیر؟ وجود ترامپ برای پرتیژ امریکا صد برابر از ویروس کرونا بدتر است. چون پایین نگهداشتن زیر 40 دلار برای هر بشکۀ نفت، تمام رویا های ترامپ را به کابوس تبدیل میکند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
این فرار ابرو مندانه اتصمیم حمله یمن بود یمن عنقریب اینبار کل ارامکو ونفت السعود را میخواست ازریشه صفر کنه بهترین جلو گیری بی صرفه کردنه هزینه حمله یمن ونجات پالازشگاهای السعو د یکی ازدلایل مهم سناریو بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400 عید فطر