بازدید ۲۱۲۶۴
۱
ویژه نامه ویدیویی آغاز سال «تابناک»؛ روز شانزدهم
بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود و کوشش شده در این ایام این بسته متنوع‌تر باشد.
کد خبر: ۹۶۹۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰ 04 April 2020

شانزدهمین روز سال هزار و سیصد و نود و نه فرا رسید و آن گونه که معابر نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از مردم به دلایلی چون اقتضائات شغلی یا نیاز اقتصادی مشاغل‌شان را از سرگرفته‌اند؛ وضعیتی که البته می‌تواند نگرانی‌هایی را درباره گسترش شیوع کرونا در پی داشته باشد اما نظر تخصصی در این زمینه بر عهده اهل فن است و در این بسته ویدیویی نمی‌گنجد.

در عین حال بخش قابل توجهی از مردم اعم از دانشجویان، دانش آموزان، اهالی فرهنگ و ورزشکاران و فعالان گروهی از مشاغل که فعالیت‌شان تا اطلاع ثانوی غیرضروری و ممنوع اعلام شده، همچنان در خانه هستند. در همین راستا، بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود و کوشش شده در این ایام این بسته متنوع تر باشد.

«آسوده خاطرم» تاج اصفهانی / «من اهل این وطنم» لطفی بوشناق / «هم‌آغوش» علی قمصری / «معجزه» بهنام صفوی هفت اقدام مرسوم میان افراد منظم

با حکایتی از گلستان سعدی، سخن را به پایان می‌رسانیم و شما را دعوت می‌کنیم به تماشای این بسته ویدیویی بنشینید.

مالداری را شنیدم که به بخل چنان معروف بود که حاتم طایی در کرم. ظاهر حالش به نعمت دنیا آراسته و خست نفس جبلی در وی همچنان متمکن، تا به جایی که نانی به جانی از دست ندادی و گربهٔ بوهریره را به لقمه‌ای ننواختی و سگ اصحاب الکهف را استخوانی نینداختی. فی الجمله خانه او را کس ندیدی در گشاده و سفرۀ او را سر گشاده.

درویش به جز بوی طعامش نشنیدی
مرغ از پس نان خوردن او ریزه نچیدی

شنیدم که به دریای مغرب اندر راه مصر بر گرفته بود و خیال فرعونی در سر، حتی اذا ادرَکَهُ الغَرَقُ، بادی مخالف کشتی برآمد.

با طبع ملولت چه کند هر که نسازد؟
شرطه همه وقتی نبود لایق کشتی

دست دعا برآورد و فریاد بی فایده خواندن گرفت. واذا رَکِبوا فی الفُلکِ دَعَوُ اللهَ مخلصینَ له الدینُ.

دست تضرع چه سود بندۀ محتاج را
وقت دعا بر خدای وقت کرم در بغل
از زر و سیم راحتی برسان
خویشتن هم تمتعی بر گیر
وآنگه این خانه کز تو خواهد ماند
خشتی از سیم و خشتی از زر گیر

آورده‌اند که در مصر اقارب درویش داشت. به بقیت مال او توانگر شدند و جامه‌های کهن به مرگ او بدریدند و خز و دمیاطی بریدند. هم در آن هفته یکی را دیدم از ایشان بر بادپایی روان، غلامی در پی دوان.

وه که گر مرده باز گردیدی
به میان قبیله و پیوند
ردّ میراث سخت‌تر بودی
وارثان را ز مرگ خویشاوند

به سابقۀ معرفتی که میان ما بود آستینش گرفتم و گفتم:
بخور ای نیک سیرت سره مرد
کان نگون بخت گرد کرد و نخورد

 

معجزه ؛ بهنام صفوی

«معجزه» قطعه‌ای از بهنام صفوی با تکیه بر ترانه‌ای از روزبه بمانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

 

من اهل این وطنم ؛ لطفی بوشناق

لطفی بوشناق، خواننده، نوازنده و آهنگساز تونسی است و یکی از بهترین تنورهای جهان عرب به شمار می‌رود و معروف به پاواروتی تونس است و در سال 1997 برنده جایزه بهترین خواننده عرب در واشنگتن شد. آهنگ «من اهل این وطنم» مضمونی سیاسی دارد و داغ دل شهروندی است که حاضر است از هر منصب و کسب‌وکار و ثروتی دست بشوید ولی حاضر نیست وطن خود را رها کند. این آهنگ را با زیرنویس فارسی ببینید.

 

آسوده خاطرم ؛ جلال‌الدین تاج اصفهانی

«آسوده خاطرم» یکی از قطعات جلال‌الدین تاج اصفهانی است که با تکیه بر یکی از غزلیات سعدی و با همراهی نی حسن کسایی و همچنین تنبک اجرا شده است. این اجرای اساتید موسیقی را با این توضیح می‌بینید و می‌شنوید که کیفیت صدا و تصویر این اجرای بسیار قدیمی مطلوب نیست.

 

تو کریمی من کمینه برده‌ام ؛ نصرت فاتح ‌علی خان

«تو کریمی من کمینه برده‌ام» یکی از اشعار منتسب به مولانا جلال الدین بلخی است. نصرت فاتح ‌علی خان خواننده و استاد سبک قَوّالی اهل پاکستان این قطعه را اجرا کرده است. اجرای نصرت فاتح ‌علی خان را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

 

هم‌آغوش ؛ علی قمصری

«هم آغوش» قطعه موسیقی از علی قمصری آهنگساز و نوازنده تار است. یک تک نوازی تار را می‌بینید و می‌شنوید.

 

هفت اقدام مرسوم میان افراد منظم

این مشکل بسیاری از مردم است، وقتی می‌خواهند یک لیوان چای را روی میز بگذارند، به سختی جای خالی پیدا می‌کنند. میز آن‌ها آن‌قدر به‌ هم‌ ریخته و شلوغ است که جای خالی پیدا نمی‌کنند. دسکتاپ کامپیوتر آن‌ها هم وضع خوب ندارد و آن‌قدر پوشه و فایل روی آن است که گاهی مجبورند برای پیدا کردن چیزی اسکرول کنند. آن‌ها مرتب به خودشان قول می‌دهند که دیگر از فردا همه‌چیز را مرتب می‌کنند اما این فرداها می‌آیند و می‌روند و آن‌ها هیچ تغییری نمی‌کنند. به راستی تفاوت افراد منظم و بی‌نظم در چیست؟در این ویدیو به هفت کاری می‌پردازیم که افراد منظم همیشه انجام می‌دهند؛ اما افراد بی‌نظم آن‌ها را انجام نمی‌دهند و یا فقط یک یا دو مورد از این‌ها را به صورت مقطعی انجام می‌دهند. اگر می‌خواهید با نظم شوید باید این کار‌ها را تک‌تک به صورت عادت در خودتان پرورش دهید و هرروز تعداد بیشتری از آن‌ها را رعایت کنید.

 

طرز تهیه استیک رست پرایم ریب

پرایم ریب یکی از خوشمزه‌ترین و البته گران‌ترین برش‌های گوشت گوساله است که از بخش دنده تهیه می‌شود. این برش مخصوصا اگر از سطح کیفی پرایم یا چویس برخوردار باشد به شدت لطیف و لذیذ است و تجربه‌ای عالی برای مهمانی‌های مهم به شمار می‌رود. چربی این برش به همراه استخوان‌های دنده باعث می‌شود طعم گوشت به بهترین حالت خود برسد، به اندازه‌ای که با حداقل چاشني‌ها بتوان بهترین نتیجه را از رست گرفت و حتی اضافه کردن چاشنی بیشتر باعث افت کیفیت تجربه نهایی رست باشد. این ویدیو پس از بررسی چندین دستور پخت متفاوت بهترین روش برای رست کردن پرایم ریب را از مرحله خرید تا سرو بررسی می‌کند.

 

آموزش دوربین دی‌اس‌ال‌آر: انواع لنزها و کارکردشان

لنز‌های مورد استفاده در عکاسی و فیلمبرداری به دو دسته کلی واید و بلند یا تله فوتو تقسیم می‌شوند. به طور کلی هر لنزی که فاصله کانونی آن ۵۰ میلی‌متر و بیشتر باشد بلند و کمتر از آن لنز واید به شمار می‌رود. در این ویدیو می‌توانید به کاربردهای هر دسته از این لنزها بیشتر آشنا شوید و تکنیک‌های متفاوتی که می‌توان با تغییر آن‌ها ایجاد کرد بشناسید. انتخاب لنز مناسب برای کار مناسب یکی از مهم‌ترین بخش‌های فیلمبرداری و عکسبرداری حرفه‌ای است. این ویدیو بخشی از یک سری آموزشی برای آشنایی بیشتر با نحوه کار دوربین‌های دی‌اس‌ال‌آر است. این دوربین‌ها علی‌رغم قیمت نسبتا پایین خود گزینه‌ای عالی برای فیلمبرداری و عکاسی نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای هستند. این سری آموزشی را در ویدیو تابناک دنبال کنید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
هادی پوراحمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
اینکه می نویسید نشر این ویدئوها پیگرد قانونی دارد ، مگر خود شما برای نشر آنها کسب مجوز کرده اید ؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ال پالیتو محمد باقر قالیباف علی نیکزاد مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی