بازدید ۱۸۹۳
25 اسفندماه سال جاری بود که فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد طی نامه ای به رئیس جمهور روحانی درخواست کرد همکاران شبکه بانکی که به علت کرونا جانشان را از دست داده‌اند شهید خدمت محسوب شوند.
کد خبر: ۹۶۸۷۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸ 28 March 2020

شیوع ویروس کرونا در ایران به بسیاری از کسب و کارها آسیب های جدی، وارد کرده است. نظام بانکی با توجه به نقش پررنگ خود در تامین مالی کسب و کارها در اقتصاد ایران، این بار نیز در کنار آن ها قرار گرفته است تا با حمایت های خود خسارت های ناشی از شیوع ویروس کرونا به کسب و کارها را تا حدودی پوشش دهد.

به گزارش نبض بورس، نظام بانکی همواره به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین اجزاء نظام اقتصادی شناخته می شود. جزء ای که در اقتصاد ایران از اهمیت دو چندانی در مقایسه با اقتصادهای توسعه یافته برخوردار است و بیش از 90 درصد بار تامین مالی کسب و کارها و تولید بر روی دوش آن قرار دارد.

همین سهم بالای نظام بانکی در تامین مالی کسب و کارها و نقش آن در نظام اقتصادی باعث شده است تا اولا این نظام در اولویت تحریم های ظالمانه آمریکا قرار گیرد و ثانیا هم اکنون که شیوع ویروس کرونا در ایران باعث ایجاد خسارت هایی به برخی از کسب و کارها شده است، همه چشم و امید فعالان اقتصادی برای چرخش چرخ کسب و کارهای خود به این نظام باشد و ثالثا در حالی که بیشتر ادارات و نهادها جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل شده اند، بانک ها یکی از نهادهایی هستند که به دلیل نقش پر اهمیت خود به فعالیت در این اوضاع ادامه می دهند.

همین عدم تعطیلی بانک ها در زمان شیوع ویروس کرونا باعث شده است تا تعدادی از کارمندان این نهاد با ابتلا به ویروس کرونا، متاسفانه فوت کنند. در 22 اسفندماه 1398 عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی طی مصاحبه ای گفت: نزدیک ۱۸ نفر از کارکنان شبکه بانکی به دلیل ابتلا به این ویروس فوت کردند و تعدادی از همکاران نیز به دلیل مبتلا شدن به ویروس کرونا در قرنطینه هستند.

از این رو، در 25 اسفندماه سال جاری بود که فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد طی نامه ای به رئیس جمهور روحانی درخواست کرد همکاران شبکه بانکی که به علت کرونا جانشان را از دست داده‌اند شهید خدمت محسوب شوند.

در ادامه این نامه آمده بود: کارکنان بانک ها که در صف مقدم مقابله با تحریم‌های ناجوانمردانه بین‌المللی قرار داشته و تاکنون به خوبی توانسته‌اند از بخش‌های مختلف اقتصادی کشور حمایت کنند، این بار نیز همچون شاغلان بخش درمان، کمر همت بسته اند تا نگذارند تبعات شیوع این بیماری، کسب و کارها را تحت تأثیر خود قرار دهد.

اقداماتی که بانک ها برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده انجام خواهند داد

تاکنون اقدامات زیر برای کمک بانک ها به کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا توسط شورای پول و اعتبار تعریف و در نظر گرفته شده است:

با هدف مساعدت و حمایت از کسب و کارها (اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي) که مصاديق آن در مصوبه دولت محترم تعيين خواهد شد، اقساط تسهيلات آن‌ها و نيز اقساط قرض‌الحسنه کليه اشخاص طي ماه‌هاي اسفند 1398، فروردين 1399 و ارديبهشت 1399 سررسيد مي‌شود و به دليل شرايط بوجود آمده ناشي از شيوع ويروس کرونا قادر به بازپرداخت وام و تسهيلات يا اقساط تسهيلات و وام خود در مواعد مقرر نيستند منوط به آن‌که بدهي آن‌ها تا تاريخ 01‏/10‏/1398 در طبقه جاري قرار داشته باشد، مي‌توانند اقساط سه ماه مذکور را پس از پايان دوره بازپرداخت اقساط پرداخت نمايند.

همچنين در مورد تسهيلاتي که بازپرداخت آن‌ها به صورت دفعي بوده و سررسيد آن‌ها در بازه‌ي زماني يادشده قرار دارند مهلت سه ماهه داده مي‌شود تا پس از سه ماه از سررسيد تسهيلات، بدهي خود را بازپرداخت نمايند. بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي موظفند در صورت تسليم درخواست مشتريان مشمول، اقدام لازم را به‌عمل آورند.

وام گيرندگان و تسهيلات گيرندگان موضوع بند (الف) به واسطه تمهيدات يادشده، در دوره مذکور مشمول جريمه (مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام تأخير تأديه دين و نرخ سود مندرج در قرارداد) و کارمزد اضافي نمي‌شوند.

چنان‌چه مطالبات مشمول مفاد اين مصوبه، در بازه زماني مذکور، در طبقات غيرجاري طبقه‌بندي گردد، مشتري يادشده بابت مطالبات مذکور، مشمول ممنوعيت‌هاي ناظر بر اشخاص داراي بدهي غيرجاري نمي‌شود.

همچنین در مورخه 7 فروردین ماه سال جاری عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از اعطای تسهیلات بانکی دو ساله بانکی با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد تا سقف ۷۵۰ هزار میلیارد ریال برای پشتیبانی از بخش‌های اقتصادی آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی