بازدید ۴۶۰۴
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور؛
نوبخت به کاهش سهم نفت در منابع عمومی اشاره کرده و گفت: ترکیب منابع ما ۵۰ درصد درآمدها، ۱۲ درصد واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و همچنین ۳۸ درصد از واگذاری دارایی‌های مالی که عمدتا از فروش سهام دولت است. به این ترتیب سهم مالیات‌های در منابع عمومی افزایش و سهم نفت در منابع عمومی به دلیل تحریم‌ها کاهش پیدا کرده است.
کد خبر: ۹۶۷۸۰۱
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵ 24 March 2020

پارسال ۴۴۱ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شد/ نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از واریز ۴۴۱ هزار میلیارد تومان منابع مالی در سال ۹۸ به خزانه کشور خبر داد.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان و برنامه کشور در پخش زنده صفحه اینستاگرام خود با اشاره به گزارشی که امروز در اولین جلسه هیئت دولت در سال جدید ارائه شد، گفت: بر اساس گزارش خزانه در سال ۱۳۹۸ حدود ۴۴۱ هزار میلیارد تومان منابع وارد خزانه شد این رقم نسبت به ۴۴۸ هزار میلیارد تومان مصوب قانون بودجه، ۹۸ درصد است و نسبت به رقمی که نسبت به سال ۹۷ وارد شد، ۱۱۳ درصد است.

دکتر نوبخت به کاهش سهم نفت در منابع عمومی اشاره کرده و گفت: ترکیب منابع ما ۵۰ درصد درآمدها، ۱۲ درصد واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و همچنین ۳۸ درصد از واگذاری دارایی‌های مالی که عمدتا از فروش سهام دولت است. به این ترتیب سهم مالیات‌های در منابع عمومی افزایش و سهم نفت در منابع عمومی به دلیل تحریم‌ها کاهش پیدا کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به مصارف سال گذشته اشاره کرد و گفت: مصارف ما در سال ۹۸ بالغ بر ۴۴۱ هزار میلیارد تومان بود که ۳۲۱ میلیارد تومان آن برای هزینه‌هایی مانند حقوق و دستمزد و سایر خرج شد، مبلغ ۶۰ هزار میلیارد تومان برای واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و ۴۱ هزار میلیارد تومان هم برای تملک دارایی‌های مالی استفاده شد.

وی افزود: سیاست‌هایی که برای هزینه کرد این ۴۴۱ هزار میلیارد تومان در پیش گرفته ایم و در سال ۹۸ انجام دادیم. این بود که تا آنجایی که می‌توانیم قدرت خرید کارکنان و مردم را حفط کنیم، در شرایطی که ۲۲ درصد هزینه‌های ما افزایش پیدا کرد ۳۵ درصد حقوق و بازنشستگان ۳۲ درصد افزایش پیدا کرد و ما سایر هزینه‌های را به نفع مردم کاهش دادیم

این مقام مسئول بیان کرد: در این راستا بود که با افزایش ۲۰ درصدی حقوق و در اسفند افزایش ۵۰ درصدی برای متناسب سازی حقوق مطابق با فصل دهم بودجه، به افزایش قدرت خرید کارکنان پرداختیم.

نوبخت تاکید کرد: همچنین ۵ هزار میلیارد تومان هم علاوه بر ۲۰ درصد افزایش حقوق بین بازنشستگان توزیع شد تا توازن حقوق‌ها رخ دهد؛ چون بازنشستگان نمی‌توانند از ۵۰ درصد افزایش حقوق در پایان سال استفاده کننند در سال ۹۹ رقم ۵ هزار میلیارد را به ۱۰ هزار میلیارد تومان تزریق بین آن‌ها افزایش دادیم.

امسال سه پرداخت یارانه‌ای داشتیم

معاون رئیس جمهور بیان کرد: علاوه بر همه این موارد، امسال سه پرداخت یارانه‌ای داشتیم که ۱۰ یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون و در ۲۰ یارانه نقدی به ۷۸ میلیون و نهایتا در پایان اسفند ماه پرداخت یارانه حمایتی به ۳ میلیون نفر بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابراز کرد: سیاست ما در طرح‌های عمرانی این بود که منابع به طرح‌های ناتمامی اختصاص دادیم که بتواند در سال ۹۸ افتتاح شوند به همین جهت پارسال ۷۰ کیلومتر آزاد راه، ۷۳۰ کیلومتر بزرگراه و ۲۷۶ کیلومتر راه آهن افتتاح و یک هزار کیلومتر راه روستایی آسفالت شد.

نوبخت تصریح کرد: در بخش نیروگاه‌ها ۱۴ سد بزرگ را افتتاح کردیم و ۱۶ نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی را به بهره برداری رساندیم. ۳ هزار و ۸۰۰ تخت درمانی توانستیم در بخش بهداشت و درمان تحویل دهیم چیزی حدود ۲۵۰ تخت دیگر در دست افتتاح بوده و درسال ۹۹ در ماه‌های نخست افتتاح می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور تشریح کرد: سال گذشته یکی دیگر از اهدافمان این بود که به دنبال مهار تورم بودیم به همین جهت تورم ۴ درصد فروردین به ۱.۵ درصد تقلیل پیدا کرد. تورم نفطه‌ای از ۵۱ به ۲۲ درصد و تورم سالیانه هم از ۴۲.۷ به ۳۴.۸ درصد رسید.

نوبخت ادامه داد: همچنین برای دو هدف دیگر از جمله افزایش اشتغال و کاهش بیکاری اقداماتی انجام شد که منجر شد در پاییز سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه، ۴۷۰ هزار نفر به جمعیت شاغل افزوده و ۳۲۰ هزار نفر از بیکاران کاسته و نرخ بیکاری به ۱۰.۶ برسد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان گفت: در ارتباط با مسئله بهبود روند رشد اقتصاد هر چند رشد اقتصادی مطلوب نبود، ولی این نرخ با نفت در سه ماهه اول و دوم منفی ۱۰ درصد بود که در سه ماهه سوم و چهارم سال به منفی ۱.۸ درصد رسید. رشد اقتصاد بدون نفت که منفی یک بود به ۰.۸+ رسید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
این آمار بیکاری رو شما از کجا می آرید ما که اطرافمون هر چی نگاه می کنیم همه تحصیل کرده های معدل بالای بیکار هستند.بین دوستان در و همسایه فامیل.مطمئنید آمار همین کشور رو میگید؟
علی اکبر کرم زاده
|
Turkey
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
اولین گزارش خوبی هست از ولت ایران دیده ام/دست مریزاد
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
الان که بیش از 90 درصد مردم بیکار و خانه نشین هستند. آمار را برعکس گفته اند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
با اینکه تعصبی به این دولت ندارم
از وقتی سال 92 رای اورد
من یه واحد از درسای دانشگاهمو نیفتادم که هیچ معدل الف شدم دو ترم اخر
بعد از خدمت یه ماه بعد استخدامی بود استخدام شدم
زن گرفتم وقتی که دلار زیر 4 تومن بود
روی طلا سرمایه گذاری کردم وقتی که بانک مرکزی سکه میداد و سود کردم
امسالم اومدم بورس حسم میگه چون در این دولت قدم میذارم هرجا سود هستش اینم سود ده میشه
خخخخ
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
نوبخت داره از رویاهاش حرف میزنه نرخ بیکاری 10 درصد؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
ده درصد؟؟!!! خخخخخخخخخخ
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
کسی ۱۰ درصد را باور نمیکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
گویا ما باید بدون حساب و کتاب فقط منفی بافی کنیم و دائم شاکی باشیم. با آمارهایی که مسئولان اعم از رئیس جمهور ، رئیس سازمان برنامه و بودجه ، وزیر بهداشت ، سخنگوی ستاد کرونا و ... ارائه می دهند همه چیز عادی و آروم است هیچ مشکل خاصی وجود ندارد ! خدا را شکر
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
شاخص بورس هم همینطوری ساخته وپرداخته میشه !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
آقای نوبخت لطفا به شعور مردم .....نکنید با این آمارهای فضایی تان!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
هنوز کسی نیست داستان زنان خانه دار رو پیگیری کنه. زن خانه دار شاغل نیست آقای سخنگو .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی تعلیق فوتبال ایران اعتبارنامه نمایندگی آتش سوزی جنگل های زاگرس