بازدید ۱۴۲۴
خدماتی که بیماران می توانند در منزل دریافت کنند طیف بسیار گسترده ای را در بر می گیرد. نوع خدمات دریافتی به وضعیت جسمانی و روانی بیمار بستگی دارد، که از طیف خدمات امور منزل و مراقبتی تا خدمات پرستاری توانبخشی و ویزیت پزشکی و برای گروه های سنی مختلف از پرستار کودک تا پرستار سالمند را شامل می شود.
کد خبر: ۹۶۲۶۰۸
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱ 29 February 2020

خدماتی که بیماران می توانند در منزل دریافت کنند طیف بسیار گسترده ای را در بر می گیرد. نوع خدمات دریافتی به وضعیت جسمانی و روانی بیمار بستگی دارد، که از طیف خدمات امور منزل و مراقبتی تا خدمات پرستاری توانبخشی و ویزیت پزشکی و برای گروه های سنی مختلف از پرستار کودک تا پرستار سالمند را شامل می شود.

آیا برای خدمات مراقبتی در منزل جایگزینی وجود دارد؟

زمانی که بیمار از بیمارستان ترخیص می شود با انبوهی از نگرانی، توصیه و دستورات پزشکی، بدون داشتن تخصص در امر مراقبت به خانه می روند. در این شرایط مراقبت از بیمار برای خانواده بسیار استرس آور است. زیرا خانواده با تلاش در ارائه با کیفیت ترین خدمات به بیمار خود ممکن است در بسیاری از موارد دچار فراموشی در دستورات پزشک، نااگاهی از قرار گرفتن در شرایط اورژانس و خستگی ناشی از مراقبت قرار بگیرد. در این موارد احتمال کاهش سرعت بهبودی بیمار و بستری مجدد در بیمارستان افزایش پیدا می کند. یکی از موثرترین روش های دریافت خدمات برای بیمار خدمات کلینیکی پاراکلینیکی در منزل است. در این مقاله به صورت مختصر درمورد انواع خدمات این مراکز توضیحاتی ارائه می دهیم.

ویزیت پزشکی در منزل:

پزشک با حضور در منزل به معاینه، تشخیص و درمان بیمار می پردازد. این کار می تواند به صورت دوره ای و یا مقطعی انجام شود.

خدمات پرستاری در منزل:

متداول ترین خدماتی که مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته است خدمات پرستاری در منزل است. پرستاران خدمات را طبق توصیه های پزشک به بیمار ارائه می دهند. از جمله کارهایی که پرستار در منزل انجام می دهد: کنترل درد، مراقبت از زخم بستر، تزریقات، گاواژ، سرم تراپی، تراشه گذاری، سونداژ و...

فیزیو تراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی

بسیاری از بیماران که به دلیل بروز ناتوانی ناشی از بیماری دچار محدودیت در فعالیت های روزمره شده اند به بازتوانی نیاز دارند تا بتوانند فعالیت های خود را مانند گذشته انجام دهند و به سطح مطلوبی از استقلال برسند.

یک فیزیوتراپ در منزل با برنامه ای مشخص به بیمار در بازیابی و تقویت ماهیچه ها و مفاصل کمک میکند.

یک کاردرمان به فردی که دچار ناتوانی جسمی، روانی و اجتماعی شده است کمک میکند تا بتواند فعالیت های روزمره و شخصی خود را انجام دهد

گفتار درمان به بیمار برای توان برقراری ارتباط کلامی واضح کمک میکند.

روانشناس:

روانشناسان و روانپزشکان با حضور در محیط منزل بیمار و بررسی شرایط زندگی و مشاهده مستقیم وارزیابی جامع از شرایط فرد تصویر بهتری از مشکل  به دست می آورد که میتواند در تشخیص و ارائه مشاوره هرچه جامع تر و دقیق تر مثمر ثمر باشد.

مشاور تغذیه:

مشاوران تغذیه نیز می توانند به منزل بیمار بروند ورژیم غذایی مناسب را براب بیمار تهیه کنند و توصیه های غذایی را به او ارائه دهند.

آیا برای خدمات مراقبتی در منزل جایگزینی وجود دارد؟

خدمات مراقبت در منزل (مراقب تخصصی)

در سطح بعدی خدمات مراقبتی در منزل قرار دارند. در این نوع خدمات مراقب کودک یا سالمند برخی از دستورات پزشک را اجرا می کنند و به بیمار در انجام امور شخصی خود کمک می کنند. خدماتی مانند نظافت شخصی، استحمام، جابجایی از روی تخت به روی صندلی یا ویلچر، یادآوری مصرف داروها، تهیه غذای رژیمی و کمک به غذا خوردن بیمار، تغییر وضعیت برای جلوگیری از زخم بستر از جمله وظایف مراقب بیمار در منزل است.

خدمات امور منزل(مراقب ساده)

خدمات امور منزل آخرین سطح خدمات در منزل است. کمک به انجام امور منزل و انجام امور شخصی بیمار مهمترین وظیفه مراقب در منزل است. زمانی که بیمار برای امور پزشکی خود تحت مراقبت پرستار در منزل قرار دارد و برای امور منزل نیز نیاز به کمک دارد میتواند از خدمات مراقب ساده استفاده کند. خرید منزل، نظافت خانه، تمیز کردن حیات و رسیدگی به باغچه، شست و شوی لباس بیمار و آماده کردن غذا از جمله فعالیت هایی است که مراقب ساده انجام می دهد.

همدم

برخی از بیماران که نیمه وابسته هسند و میتوانند اغلب امور شخصی خود را انجام دهند اما در خانه به تنهایی زندگی می کنند میتوانند به کمک یک همدم برای اووقات فراغت خود برنامه ریزی کنند و از افسردگی و از دست دادن استقلال خود جلوگیری کنند. همدم علاوه بر مصاحبت با بیمار و برنامه ریزی اوقات فراغت بیمار، در انجام امور روزمره نیز به او کمک می کنند.

چرا باید از خدمات در منزل استفاده کرد؟

هدف از ارائه تمامی این خدمات افزایش سطح سلامتی بیمارو بهبودی هرچه سریعتراو است. اما دلایل بسیاری وجود دارد که استفاده از خدمات در منزل را در الویت قرار میدهد:

 • مطالعلت گسترده ای در این زمینه انجام شده است که نشان می دهد بیماران تمایل دارند در کنار اعضای خانواده و در محیط خانه دوره درمان خود را سپری کنند.
 • حضور بیمار در منزل روند بهبودی را بسیار سرعت می بخشد.
 • استفاده از خدمات توانبخشی که نیاز به صرف زمان زیادی دارد در خانه نسبت به بستری در مراکز توانبخشی بسیار مناسب تر است.
 • دریافت خدمات کاملا اختصاصی با شرایط بیمار توسط یک نیروی درمانی متخصص که تمام زمان خود را به مراقبت از یک نفر اختصاص می دهد.
 • دریافت خدمات در محیط امن خانه، همراه با آرامش بیشتر و دسترسی راحت تر
 • مراقبت توسط نیروهای اموزش دیده درمورد جلوگیری از سقوط، اقدام در موارد اورژانس، کنترل عفونت، حساسیت های فردی و تسهیل انجام امور روزانه زندگی بیمار
 • دریافت خدمات بر اساس نیاز جسمی، روانی، فرهنگی و مالی
 • فراهم کردن موقعیتی برای استراحت اعضای خانواده در هر بازه زمانی
 • فراهم کردن آرامش خاطر برای بیمار و خانواده
 • تسهیل ملاقات با بیمار
 • کاهش 20%-30% هزینه های پرستاری نسبت به بیمارستان
 • در جریان قرار گرفتن خانواده در کل فرآیند درمان

برای استفاده از این خدمات باید جنبه های مختلفی را مد نظر قرار داد.

از جمله گروه سنی و نوع خدمات مورد نظر

در سالهای اخیر بنا به نیاز و سطح توان مالی و همچنین تنوع ارائه خدمات، خانواده ها میتوانند گزینه های بسیاری برای مراقبت عزیزانشان پیش رو داشته باشند. مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل با استفاده از خدمات مختلف سعی در تسهیل دریافت خدمات توسط بیماران و خانواده ها دارند. با توجه به مواردی که بیان شد مهمترین نکته آرامش و اطمینان خاطر بیماران و خانواده است .

آیا برای خدمات مراقبتی در منزل جایگزینی وجود دارد؟

از جمله مراکزی که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت میکند مرکز پزشکی سلامت اول است. این مرکز با خدمات مشاوره رایگان 24 ساعته پاسخگوی بیماران است. گزینه های دیگری که برای بیماران در نظر گرفته شده است امکان حضور آزمایشی 48 ساعته در منزل بیمار است که درصورت عدم توافق مراقبین و پرستاران بیمار جایگزین خواهند شد.

برای دریافت مشاوره در زمینه پرستاری و مراقبتی به وب سایت https://salamateaval.com/ مراجعه کنید .

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول