بازدید ۲۱۵۴۴
به گفته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، طبق آمار ارائه شده در سال جاری میزان تولید گوشت قرمز ۸۸۰ هزار تن بوده و این در حالی است که میزان مصرف گوشت قرمز در کشور ۹۰۰ هزار تن است؛ بنابراین برای پر کردن این گپ باید تنها ۲۰ هزار تن گوشت قرمز وارد می‌شد که متاسفانه ۱۱۶ هزار تن واردات گوشت قرمز گرم و یخی انجام شده است.
کد خبر: ۹۵۶۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸ 02 February 2020

گوشت ۲۷ هزار تومانی با چه قیمتی به دست مردم خواهد رسید؟ اینبار پای دلالان در میان نیست؟!

تابناک اقتصادیسیداحمد مقدسی گفت: طبق آمار ارائه شده در سال جاری، میزان تولید گوشت قرمز ۸۸۰ هزار تن بوده و این در حالی است که میزان مصرف گوشت قرمز در کشور ۹۰۰ هزار تن است؛ بنابراین، برای پر کردن این گپ باید تنها ۲۰ هزار تن گوشت قرمز وارد می‌شد که متاسفانه ۱۱۶ هزار تن واردات گوشت قرمز گرم و یخی انجام شده است؛ یعنی نزدیک به شش برابر بیشتر از حد نیاز کشور وارد کرده اند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ ۲۴ آذرماه امسال، مرتضی رضایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به انباشت دام در دامداری‌های کشور گفت: اکنون سه راهکار برای حل مشکل ازدیاد دام سنگین پرواری کشور در قالب بسته‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه شده است. بر اساس این بسته، کاهش واردات گوشت قرمز، اجازه صادرات محدود دام زنده و خرید تضمینی گوشت گوساله پیشنهاد شده که انتخاب یکی از این روش ها، مشکل دامداران را برطرف می‌سازد.

روز گذشته، حسن عباسی معروفان، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از شروع خرید تضمینی دام سنگین برای جلوگیری از انباشت دام از هفته آینده خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت استحصالی از دام سنگین به قیمت ۲۷ هزار تومان تعیین شد.

وی با تاکید بر این که تولیدکنندگان هیچ اجباری برای عرضه دام سنگین خود به شرکت پشتیبانی امور دام ندارند، اظهار داشت: اگر قیمت دام زنده تولیدکنندگان در بازار کمتر از ۲۷ هزار تومان باشد، می‌توانند گوشت استحصالی خود را به این قیمت به شرکت پشتیبانی امور دام بفروشند تا جلوی ضرر و زیانشان گرفته شود.

به گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، این طرح از روز سه شنبه هفته گذشته کلید خورد و در هفته جاری دستورالعمل اجرایی آن به استان‌ها ارسال می‌شود.

به هر صورت هم اکنون این پرسش مطرح است که آیا نرخ خرید تضمینی مورد تایید دامداران و دامپروران است؟ قیمت گوشت قرمز با این نرخ خرید تضمینی چقدر خواهد شد؟

سیداحمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی با اشاره به اینکه سه پیشنهاد از سوی دامداران و دامپروران به دولت داده شد، گفت: اولین پیشنهاد این بود که به دلیل خودکفایی و مازاد تولید گوشت، دولت واردات گوشت به کشور را لغو کند. دومین پیشنهاد این بود که به دلیل تقاضای زیاد در کشور‌های دیگر و با توجه به اینکه هم اکنون ۲۰۰ هزار راس دام زنده سنگین آماده برای کشتار داریم، از دولت خواستیم تا اجازه صادرات ۱۰ درصد یعنی حدود ۲۰ هزار راس دام زنده را بدهد و از این طریق به میزان ۳۰ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور حاصل شود.

وی در مورد چگونگی برآورد ۲۰ میلیون دلار درآمد ارزی از طریق ۲۰ هزار راس دام گفت: اگر ۲۰ هزار راس دام به وزن ۵۰۰ کیلوگرم را مدیریت شده صادر کنیم، تقریباً ۱۰ میلیون کیلوگرم دام صادر شده است. از آنجا که مشتریان خارجی هم اکنون برای هر کیلو حاضرند ۳ دلار پرداخت کنند، در نتیجه میزان درآمد ارزی ۳۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، ولی متاسفانه مسئولین وزارت صمت از ترس اینکه احتمالاً نتوانند بازار را کنترل کنند، اجازه صادرات را نمی‌دهند و قید این ۳۰ میلیون دلار درآمد ارزی را زده اند و پیشنهاد سوم که خرید تضمینی بود را قبول کردند و گفتند که شرکت امور پشتیبانی دام، خرید تضمینی از دامداران و دامپروران را در دستور کار قرار دهد.

مقدسی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی گوشت هم ۲۷ هزار تومان اعلام شد و این در حالی است که قیمت تمام شده برای دامدار و دامپرور در حال حاضر ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان می‌باشد و بنابراین قیمت خرید تضمینی ۴۷۰۰ تومان کمتر از آن قیمتی است که تولیدکنندگان تقاضا کرده بودند. البته این وعده داده شد که قیمت خرید تضمینی پلکانی افزایش یابد.

وی افزود: اشاره به این نکته ضروری است که هم اکنون قیمت دام زنده در بازار ۲۳ هزار تومان و قیمت خرید تضمینی اعلام شده ۴ هزار تومان بالاتر از قیمت بازار است؛ بنابراین دولت از ضرر ۸۷۰۰ تومانی هر کیلو (فاصله قیمت تمام شده ۳۱۷۰۰ تومانی تا ۲۴۰۰۰ هزار تومانی) حدود ۴۰۰۰ تومان کاسته است، اما همچنان تولیدکننده ۴۷۰۰ تومان در ضرر می‌باشد (فاصله ۲۷ هزار تومان تا ۳۱۷۰۰ تومان).

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران در پاسخ به این پرسش که اگر قیمت خرید تضمینی بر روی ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان بسته می‌شد، قیمت یک کیلوگرم گوشت چقدر می‌شد، گفت: اگر دام کشتار شود وزن لاشه آن ضربدر ۲ و در نتیجه قیمت لاشه ۶۳۴۰۰ تومان می‌شود. اگر به این عدد، ۲۲ درصد هزینه استخوان، حمل و نقل و ... اضافه شود، قیمت لاشه در درب فروشگاه به ۷۷۴۰۰ تومان افزایش می‌یابد. از این مقدار، ۷ هزار تومان هزینه آلایش کم می‌شود. در نتیجه قیمت به ۷۰۴۰۰ تومان کاهش می‌یابد. اگر به این مبلغ، ده درصد سود خرده فروشی اضافه شود، آنگاه قیمت هر کیلوگرم گوشت به ۷۷ هزار تومان افزایش می‌یابد. در این حالت، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده سود خواهد برد.

مقدسی گفت: ولی متاسفانه به دلیل آنکه گپ بین تولید تا مصرف زیاد است، مصرف کننده بهای بیشتری پرداخت می‌کند. مسئولین هم برای اینکه فشار بر مصرف کننده را کاهش دهند، به تولیدکننده فشار وارد می‌کنند تا قیمت خرید تضمینی را کاهش دهند یا با واردات بی حساب و کتاب قیمت را بشکنند.

شش برابر بیشتر از نیاز کشور، گوشت گرم و یخی وارد شد

سید احمد مقدسی گفت: به دلیل آنکه دو سه سالی هست که از نژاد‌های دو منظوره در گله‌ها استفاده می‌کنیم، ضریب تبدیل غذا به گوشت افزایش یافته است. همچنین با توجه به اینکه سال جاری، سال پربارش و مراتع نیز خوب بوده، در نتیجه حتی دام سبک هم خیلی خوب رشد کرده و همین بتعث شده تا مسئولین در آمار‌های خود اعلام کنند که در سال جاری میزان تولید گوشت قرمز ۸۸۰ هزار تن بوده، حال آن که میزان مصرف گوشت قرمز در کشور ۹۰۰ هزار تن می‌باشد؛ بنابراین، برای پر کردن این گپ باید تنها ۲۰ هزار تن گوشت قرمز وارد می‌شد که متاسفانه ۱۱۶ هزار تن واردات گوشت قرمز گرم و یخی انجام شده است. یعنی نزدیک به ۶ برابر بیشتر از حد نیاز کشور وارد کرده اند.

وی با اشاره به مساعد بودن شرایط در سال جاری برای تولید گوشت قرمز در کشور، گفت: هم اکنون تولید گوشت قرمز به نزدیک یک میلیون تن رسیده است و به دلیل همین مازاد، ما از دولت خواستیم اجازه صادرات بدهد که متاسفانه مخالفت شد.

مقدسی با اشاره به اینکه هر چند هم اکنون دولت واردات گوشت قرمز را ممنوع کرده است، گفت: اما باز هم عرضه گوشت نسبت به تقاضای آن زیاد است و دولت باید برای حمایت از تولیدکننده، اجازه صادرات بدهد. صادرات سوپاپ اطمینان تولید داخل است.

وی در پاسخ به این پرسش که دولت گوشت‌هایی که خرید تضمینی می‌کند، چه خواهد کرد، گفت: اطلاع چندانی ندارم، اما قاعدتاً باید فریز کرده و به عنوان ذخایر استراتژیک به آن‌ها نگاه کنند. مقدسی گفت: ما در گذشته اعلام کردیم که دولت تمام تعاونی‌ها خود را در اختیار ما قرار دهد تا ما گوشت گرم را مستقیم عرضه کنیم که متاسفانه با این پیشنهاد موافقت نشد.

مقدسی در پایان گفت: با قیمت خرید تضمینی ۳۱۷۰۰ تومان که پیشنهاد دادیم و برای حفظ تولید داخلی بود قیمت هر کیلو گوشت به ۷۷ هزار تومان رسید و طبیعتاً قیمت خرید تضمینی دولت، چون پایین‌تر است باید قیمت گوشت قرمز نیز پایین‌تر باشد. وی افزود: با خرید تضمینی باز هم مازاد خواهیم داشت و در مورد جزئیات نحوه پرداخت پول به دامدار توسط دولت بابت خرید تضمینی هم اطلاعی ندارم.

شایان ذکر است، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در همین مصاحبه اخیر خود گفت: با توجه به دستور العمل این طرح، قیمت هر کیلوگرم گوشت استحصالی برای مصرف کنندگان بین ۵۴ تا ۵۵ هزار تومان خواهد بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
نزدیک انتخاباته.
احتمال داره ۲۷۱۰۰ دست مردم برسه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
خخخخخخ))
ناشناس
| United States |
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
جوک امروز را هم شنیدیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
والا شهر ما شهرضا گوشت گوساله راسته ۶۵هزارتومپ و گوسفندی بین ۷۳تا۸۵هزار تومان به دست مشتری میرسد
ناشناس
| United States |
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
گوشت ارز نیمایی ۱۰۸ تومان شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
گوشت گوسفند اهواز ۱۲۵ هزار تومان و دنبه ۶۵ هزار تومان است.
این داستانها که میگویید در کدام کشور اتفاق افتاده است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
احتمالا در کشورهای دوست و برادر نظیر سوریه، لبنان، یمن و فلسطین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
سر کچه ی احمدی نژاد اینا !
ناشناس
| United Arab Emirates |
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
در جایی اتفاق نیافتاده . خیالبافی های آینده است
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
این گوشته یا طلا.من هم ساکن اهوازم.این قیمتها رو تا حالا نه دیدم و نه شنیدم.درسته اهواز مخارجش بالاست ولی کیلویی 85 تومن گوشت گوسفند و 70 هم گوشت گوساله در نزدیکی محل زندگی مون میفروشن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
داداشایی که شهرشون ارزون میدن ، قیمت های ارزونشون رو لو ندن، چون شهرهای گرون فروش که کم نمیکنن، هجوم میارن به شهرهاتون و قیمت های شهرهای شما بالا میره فقط !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
اکثر گوشت های ارزان به دست رستوان دارها و آشپزخانه ها می رسد
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
پس چرا قیمت خورشت ها و کاباب ها خهر روز بیشتر می شود نه کمتر؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
چون طرف نمیگه ارزون خریدم قیمت بازار سیاه را به مشتری اعلام میکنه و خرید گوشت ارزان را از زرنگی خودش میدونه
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
اقا دلالان يك طرف قضيه هستند هزينه نگهداري گاو وگوسفند انقدر بالا رفته كه تعداد زيادي از دامداران ورشكسته شده اند يونجه براي دامگرانتراز سبزي خوردن شده است قيمت داروهاي مخصوص دام سرسام اور بالا رفته است
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
شما بین مردم زندگی میکنید؟؟؟؟؟
احتمالا مقاله تان مربوط به ۳ سال پیش است.
یک صفحه اقتصادی در یایت ایجاد کنید تا مردم قیمتهای روزانه شان را در ان درج کنند.
دیروز مقاله برای چایی زده بودید و امروز برای گوشت احتمالا فردا برای خودرو است و میزنید سراتو ۶۰ میلیونی در بازار شده ۹۰ میلیون!!!!!!!
حسين از شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
به جرات ميتوانم بگويم كه صدردصد گوشتهايي كه در رستورانها و هتلها به عنوان كباب كوبيده به مردم ميخورانند از گوشتهاي برزيلي و منجمد است . حالا چگونه ، به جاي اينكه به دست مردم برسد به دست رستورانها و كبابيها ميرسه شما ها حدس بزنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
ترو حضرت علی به ما بدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
چون نزدیک انتخابات است و شما دارنید زمینه ارزان شدن و سپس گران شدن را فراهم می کنید . ایادی کاذب دارند خوراک می دهند
محمد حسین
|
Russian Federation
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
بهتر نیست جلوی واردات بی رویه گرفته بشه چون این گوشت ها توسط آقازاده ها وارد میشود خرده فروش هم سودی ندارد چون فقط در فروشگاه های دولتی عرضه می شوند قیمت تمام شده هم دست کمی از قیمت گوشت قصابی ها ندارد با این رویه دامدار ضرر میکند خرده فروش ضرر میکند مصرف کننده هم همچنان تحت فشار فقط این وسط مافیا قدرت سود میبرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
گوشت ۴۷و۵۲و بهترین گوساله توشهرما ۶۵
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
گوشت قرمز وارداتی چه شکلیه؟آنچه یافت می نشودآنم آرزوست.اژدهای هفت سرمافیای واردات که چند سرش در وزارتخانه های دولتی است نمی گذارد این گوشت به دست نیازمندان برسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
تولید کننده مدعی زیان است ،مصرف کننده مدعی گرانی کیلویی ۸۵ هزار تومان است ، پس این گپ بزرگ به جیب چه کسانی میرود ؟ ،،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
گوشت 27000 مثل ارز 4200 هست یعنی روی کاغذ.
تو خود خارج هم قیمت گوشت هشت یورو بود چجوری میخوان سه دلار صادر کنن.
عبدالقدوس زمان خیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
من خودم تولید کننده هستم خودمان گاو کیلو ۴۰۰۰۰هزار تومان خریدیم حالا ۳۱۰۰۰تومان بفروشیم بازم ضرر در ضرر است سرمایه گزاری اصلان در بازار بی خود حماقت است
آبدارچی جهنم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
آقاحداقل قیمت گوشت گوساله همین الان توشهر ما هشتاد به بالاست کجا این گوشتا رو باقیمت کم میدن تاماهم خرید کنیم فقط از محله شما نباشه که چون دوره وسهمیه بنزینم تموم شده نمیتونم بیام اونجا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
............اییییییییییییییییییخدا ..کجایی ...........کوشت 27 تومانی ه 150 تومان خانه متری یک میلیون به 20 میلیون پراید 7 تومانی به 60 میلیون .یا صاحب الزمان به دادمان برس....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
چرا همون سیستم کوپنی احیا نمیشه؟ با روش کارت ملی یک خانواده ی چند نفره هر کدوم اون سهمیه رو میگیرن مثلا به هر کارت ملی سه کیلو گوشت بدن، خانواده ای با 5 عضو در صف ایستاده و 15 کیلو میگیرد ، و خیلی از خانواده ها یا خبر دار نمیشن یا بهشون نمیرسه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تو شهر ما گوشت گاو 80 تا 90 هزار تومانه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی تعلیق فوتبال ایران اعتبارنامه نمایندگی آتش سوزی جنگل های زاگرس